up
ara

Halit Eser

Halit Eser

Halit Eser

@haliteser

''Dee, sizin gibi yabanın biriydi.''
''Talim,terbiye,iyi örnek, bunların hepsi geçici şeylerdir.Ve çevre değiştirmedikçe , insanın değişmesine imkan yoktur.''
Tamamına katılmamakta istisnaların olduğunu hepimizin hatta Yakup Kadri'nin kabul etmesine dayanan bu düşünce esasen Yaban'ı Yakup Kadri nezdinde benim açımdan özetlemiştir.
Yakup Kadri kitabın başında belirttiği gibi suçu Türk aydınına yüklemiş ama kitapta Anadolu'nun değişmez şartlarının insan üzerindeki etkisinden de fazlaca bahsetmiştir.Ve sonunda başkahramanızın ağzından Anadolu insanını affetmiştir.

Kitap dönem izlerini taşımasından düşünülmüş psikolojik tahlillere oradan Türk toplumunun değişmezliklerini hala devam eden düşünce yapısına kadar birçok noktadan çarpıcı bir özellik taşımaktadır .
*Okumanız şiddetle tavsiye edilir .

Üstad ara ara karşımıza çıkan edebiyat mülahazaları yapmıştır bunlarda en iyisiyle bitirmek de bana şart olmuştur :
''Edebiyatı , sanatı başkaları yaparken hoş bulurum.Fakat kendim bundan çekinirim,Edebiyat ve sanat dünyasında yalnız dahiler vardır. Ondan ötesi , bir alay zavallı taklitçi , bir alay zavallı maskaradır''
(Belki kendisi için söyleyip bir mütevazilik sergilemiş belki iğnenin ucunu başkalarına batırmıştır.Kim bilebilir ? )
ataç ikon Yaban
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Halit Eser

Halit Eser

@haliteser

Hayatımda okuduğum en dolu kitaplardan biri.Felsefi bilgilerden sıkalabilirsiniz orayı okumanasannız da olur.Ama okursanız hem felsefe öğrenip hem de kitabı daha iyi yorumla şansınız oluyor.Ama roman boyutunun sonu muhteşem ayrıca sürekli düşünmeye ve şaşırtmaya sevk ediyor.Felsefeyle ilginiz olmasa da okuyun emin olun sıkılmassınız.
ataç ikon Sofie'nin Dünyası
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum