up
ara

haticeturgut

Yaşamak bir can sıkıntısı mıdır Ömür hanım?
haticeturgut

haticeturgut

@haticeturgut

Çehov'un ilk dönem, henüz bir tıp fakültesi öğrencisi iken,1880-1884 , yazdığı öykülerin derlendiği bir kitap. Bu genç yaşında bile dile hakimiyeti, sıradanmış gibi başlayıp sonunda işin bambaşka bir tarafına dikkat çekmesi, yeni bir bakış açısı getirmesi beni en çok etkileyen şeyler oldu. Rusların taşra hayatına da hakim olması ve aslında o dönemki sorunların evrensel olması, günümüzde de aynen devam ettiğini görmemiz de galiba yazarı tüm zamanlara hitap eden bir konuma getiriyor. Aslında kısa öykü türünü pek sevmem ama kronolojik olarak öyküsünün ve düşüncelerinin gelişimini de merak ediyorum. Ama birçok kısa öyküden oluştuğu ve hepsi üst üste okunduğunda hafızada pek yer etmeyeceği de düşünüldüğünde, ara sıra bir öykü okumak da daha kalıcı ve damakta kalacak bi tad oluşturacaktır.
ataç ikon Albion'un Kızı
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum
haticeturgut

haticeturgut

@haticeturgut

ruha dokunan kelimeler
Kemal sayar bir psikiyatri uzmanı , bu kitapta insan belleği , varoluşu, acı çekmek , mutluluk , çocukluk, ebeveynlik kısacası herşeyden biraz biraz var .Acı çekmenin de aslında bir kabiliyet olduğu, üretgen ıstırap sonunda ruhun aslında yepyeni bir benliğe geçebileceği, mutlak mutluluğun aslında ne kadar içi boşaltılmış bir kavram olarak kaldığı, iletişim, bağlanma hepsinde yeni bir nefes edinilebilir , bu hayatı nasıl yaşasam daha iyi olurdu diyorsanız, bu bir adım olabilir.
3 beğen · 0 yorum
haticeturgut

haticeturgut

@haticeturgut

Tarık TUFAN ın ilk okuduğum kitabı, serüvenimizin başlangıcı olacak gibi.Tarzını çok sevdim karakterlerini de. Bir kıza aşkından ötürü evinden , dergahından ,babasından ve hatta kendinden ayrı düşen bir şeyhin oğlu. Modern zamanların mecnunu gibi. Kahramanın adını bilmemek , baştan beri inşallah sonu şu olmaz dediğimin tam da öyle olması daha çok merak etmeme ve kendimi yakın hissetmeme neden oldu. Adını bile bilmediğimiz ama yürekten bağlandığımız kahramanımız...
3 beğen · 0 yorum