up
ara
Katılım Tarihi : 9 Mart Cuma 2018 15:44 - 529 gün
Hazal Akkuş

Hazal Akkuş

@hazall

Anadolu'nun İlk Şifalı Termal Hamamı
Eski Roma Hamamı/Basilica Therma Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu Anadolu'da tedavi amaçlı kullanılan ilk termal hamam olduğu anlaşılmıştır. Hamam Roma dönemine aittir. Bu şifalı sular üzerine inşa edilmiş olan tarihi kalıntıya Basilica Therma denilmektedir. 3000 yıllık geçmişe sahip olan hamam ve kalıntılar şu anda apartmanlar arasında sıkışıp kalmış durumdadır. Günümüzde arkeologlar Sarıkaya ilçesinin büyük bir antik kentin üzerine inşa edildiğini söylemektedir. Ne yazık ki antik kentten geriye sadece bu hamam ve kalıntılar kalmıştır.
1 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
Bravo malasef ülkemizde antik dünyadan kalan eserlere fazla bir ilgi olmadığı hatta bir kültür bakanının taş ne var demesi bile hiç şaşırtmıyor beni Bu ülke halkıının yüzde 90 bu toprakları hak etmeyenler definecileri takip edip kazı yapılan arkeolojik tek yer burası .böyle paylaşımlarınızı bekliyorum Teşekkürler emeğinize
01.05.18 beğen cevap
Hazal Akkuş

Hazal Akkuş

@hazall

Kütahya Çini Müzesi, Kütahya merkezde bulunmaktadır. Açılan ilk çini müzesi bu müzedir. Germiyanoğlu beyliği döneminde 2. Yakup'un yaptırmış olduğu imarethane bölümü müze olarak ayrılmış ve 1999 yılında ziyarete açılmıştır. 14. yüzyıldan bu yana yapılan çini eserler müzede sergilenmektedir. 19. yüzyıla kadar çini imalatı küçük çaplı atölyelerde sürdürülmüş daha sonra fazla talepten doğan ihtiyacı karşılamak için fabrika üretimine geçilmiştir. Kütahya çini müzesinde önemli dönemlere ait çini eserleri görebilecek ve her parçaya hayran kalacaksınız.
Çini Müzesi
mekana puan vermedi
0 yorum
Hazal Akkuş

Hazal Akkuş

@hazall

Yozgat Büyük Camii olarak da anılır. Şehir merkezinde İstanbulluoğlu Mahallesi'nde bulunmaktadır ve buradaki en eski ibadet yerlerinden biridir. İç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşan caminin ilk bölümü yani iç cami, Çapanoğlu Ahmet Paşa'nın oğlu Mustafa Bey tarafından 1779 yılında, ikinci bölümü olan dış cami ise Süleyman Bey tarafından 1795 yılında yaptırılmıştır. Daha sonra yeni eklemelerle büyütülerek günümüze kadar gelmiştir. Caminin mimari yapısında, Osmanlı İmparatorluğu'nda görülen Avrupa etkisine rastlanmaktadır. İç ve dış kubbenin birleştiği bir köşede küçük bir türbe bulunmaktadır. Türbeye dış camiden girilmektedir. İçerisinde Çapanoğlu ailesine ait sandukalar bulunmaktadır.
Camiyle ilgili anlatılan rivayete göre caminin temeli kazıldığında temelden su çıkar ve ardıç ağaçları kullanılarak temel atılır. Ana duvar örüldükten sonra ustabaşı inşaatı yarıda bırakarak gider ve 7 yıl sonra geri döner. Soranlara "caminin temelinin sağlamlığını ölçtük. Bu cami kolay kolay yıkılmaz." der.
Çapanoğlu Camii
mekana 8 verdi
0 yorum
Hazal Akkuş

Hazal Akkuş

@hazall

Behramşah (Muşali) Kalesi, Mahmut ve Ali Çelebi Türbeleri
Behramşah Kalesi, Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde Muşalikalesi köyünde bulunmaktadır. Muşali ya da Muşallim Kalesi olarak da anılmaktadır. Kalenin yakınlarında iki tane türbe bulunmaktadır. Kaleye daha yakın olan Ali Çelebi Türbesi, diğeri ise Mahmut Çelebi Türbesi'dir. Rivayete göre Ali Çelebi ve Mahmut Çelebi Muşali Kalesi'ni fethetmek için kalenin bulunduğu tepenin eteklerinde düşmanla savaşırlar. Düşmanlardan biri Mahmut Çelebi'nin kafasını uçurur fakat Mahmut Çelebi kafasını koltuğunun altına alıp savaşmaya devam eder. Bunu gören düşman korkup gerilemeye başlar. O sırada bir kadın "bakın Mahmut Çelebi'nin kafası koltuğunun altında" diye bağırır. Bunu duyan Mahmut Çelebi durumu o anda fark eder ve düşüp ölür. Aynı savaşta Ali Çelebi de hayatını kaybeder. Öldükleri yerlere birer türbe inşa edilir. Mahmut Çelebi'nin türbesinin kubbesi ertesi gün kendiliğinden yıkılır. Ustalar ne kadar onarırlarsa onarsınlar kubbe her seferinde yıkılmaya devam eder. Bir gün ustalardan biri rüyasında Mahmut Çelebi'yi görür. Mahmut Çelebi ona şöyle söyler: "Benim gövdemin üstünde başım yok, türbem de kubbesiz olsun" Bunun üzerine ustalar Mahmut Çelebi'nin türbesine kubbe yapmaktan vazgeçerler.
Behramşah Kalesi'ne dönecek olursak kale bugün yeterince tanıtımı yapılmadığı için turistik açıdan zayıf bir yer. Kalenin büyük bir bölümü günümüzde sağlamlığını korumakta. İyi bir bakım çalışması ve ardından tanıtımla turizme kazandırılabilecek değerli bir tarihi bölgemiz.
Behramşah Kalesi
mekana 7 verdi
0 yorum