up
ara

Helmia

Kuş olup uçmak isterken toprak olup kök salıyoruz.
Doğum Tarihi : 2 Ocak Cumartesi 1988
Katılım Tarihi : 21 Aralık Pazartesi 2015 0:53 - 1305 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : İstanbul / Türkiye (Turkey)
Kuş olup uçmak isterken toprak olup kök salıyoruz.
Helmia

Helmia

@helmia

İlk Kemal Varol okuyuşum...Kitapta ağıtçı kadın var ölenlerin ardından aslında kendi acısını hesaba katarak ağıt yakan,Heves Ali'ye tutkun.Lakin ne yaşamışlar hiç değinilmemiş.Ortada karşılıklı bir aşk var mı orası bile meçhul.Ağıtçı kadın her yerde Heves Ali'yi arayıp durmuş.Heves Ali onu zerrece umursamış mı bilmiyoruz.Karakterin bu derece saplanıp kalmasına sinir bile olmuş olabilirim.Üslubu güzel,akıcı bir kitaptı.Ve sonuna kadar merak da ettirdi fakat detaylara zerre değinilmemesini ve de karakterin davranışlarını(kendini bu derece her şeye kapatıp yalnız bir hayat sürmesini,kendini sevdiğinden emin bile olmadığı bir adam uğruna şehir şehir gezmesini vs.)sevmedim.Sonu sürprizli olsa da inandırıcılıktan uzak bir kitaptı bana göre.
ataç ikon Ucunda Ölüm Var
kitaba 6 verdi
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Hiçbir şey hissetmeyen-hissedemeyen bir karakter, tüm dünyaya yabancılaşmış.Günümüzde de yok mudur böyle hissetmediği halde hisseder gibi davranan?Bence illaki vardır hem de tahmin edilenden daha fazla.Sadece kendilerini belli etmezler,uyum sağlamak için dünyaya,-mış gibi yaparlar dışlanmamak için.Çok akıcı bir anlatımdı.Bir günde bitti.Tavsiye ederim.
ataç ikon Yabancı
kitaba 9 verdi
1 yorum
Gizém (@gizemlik)
Olmaz mı her yerde var. Bu sitede bile var. -mış gibi yaşayan ölüler. Gerçekten yaşıyormuş gibi imaj çizen ama aslında gerçek yasamda sokakta dışarda degil de yaşantının internet içinde kaçamak bi yer oldugunu düşünen..
16.01.19 beğen 1 cevap
Helmia

Helmia

@helmia

“Sen ne kadar kaçsan da, ıskalasan da, görmezden de gelsen, kafanı kuma da gömsen, kalbine kilit de vursan, hayatın sana bir diyeceği varsa, sinsi sinsi bekliyor sırasını, yıllarca. Öyle sabırlı. Öyle fil hafızalı, öyle unutmuyor hayat. Sen sabaha kadar unuttum diye sağalt ruhunu. Gömdüm san. Defter kapanmayınca kapanmıyor.”
ataç ikon Bazen Bahar
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Dolu Kadehi Ters Tut - Siz Bana Aldırmayın (feat. Dilan Balkay)
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Zaman sanki bir rüzgar....
EK 1: İncesaz - Geçsin Günler 22.03.18
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Sonlar aynı boşver buraya kadar....
EK 1: Yonca Evcimik / Tükendik 05.11.17
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Bir karar vermeden önce günü değil, geleceği ve tarihi düşünmeli.Tarih, yanlış yapanları affetmiyor.
ataç ikon Ya Atatürk Olmasaydı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

İki kadın arasında kalan,kıyamet hakkında seminerler vererek hayatını geçindiren adamın hayatına dahil oluyoruz kitapla.Gerçekten anlayabilir miyim diye okudum iki kadının ikisinden de vazgeçememeyi?Hak vereceğim yanlar olur mu diye düşündüm.Ama yok,yaptığının mantığa,duygulara,adamlığa sığar yanı yok.Sırf yalnız kalmamak için ikisini de idare etmek tam anlamıyla bencillik.Kitaptaki karaktere azcık sinir olmuş olabilirim:)Okumasanız da olur bir kitaptı bana göre.
ataç ikon Aşk Aptallığı
kitaba 5 verdi
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Kaçırmayın bence.
Bir film sizi alıp içine çekebiliyorsa,heyecanınızı diri tutup tempoyu sonuna kadar sürdürebiliyorsa o film iyi filmdir benim için.Ben çok beğenerek izledim.Burcu Biricik ve Erdal Beşikçioğlu oyunculukları zaten hep takdir'e şayandır.Yine çok iyiydiler.Dans ettikleri sahne de çok iyiydi.Atatürk'ü canlandıran kişi de O'na o kadar benziyordu ki...Ah ah...İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.
Çiçero
filme 8 verdi
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Açık ara farkla şimdiye kadar okuduğum Atatürk biyografileri içinde en iyisiydi.Bir kere herkesin okuyabileceği sadelikte,akıcı anlatılmış.Ders kitabı gibi değil de hikayeleştirilerek...İkincisi, okurken muazzam bir araştırma yapıldığını anlayabiliyorsunuz.Oldukça keyifliydi okuması. Atatürk hakkında yanlış bilinenleri de anlatmış.Kitap hakkındaki tek eleştirim kaynakları keşke belirtseydi de eleştirmeye yer arayan insanlara fırsat vermeseydi...
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 10 verdi
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Candan Erçetin - Kim Korkar
Kim korkar hain kurttan
Senin o küçük egondan
Haykırma yüzüme yüzüme
Dönmem ben yolumdan!
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Camila Cabello - Havana (Cover)
feat. Gülçin Ergül
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

"Yalnızlık,kendi içinde iki kola ayrılıp tamamen zıt kutuplara yayılabilen bir şey.Ne garip.Bazı yalnızlıklar insana sahiden güven veriyor.Ondan bir duvar örüp sırtını yaslıyorsun,kalkan olup önünde duruyor,o mesafe derde deva oluyor,temassızlık iyi geliyor.Tercihe bağlı ve dozunda yalnızlıktan bahsediyorum.Belki de öğrenilmiş bir dinlenme biçimi.Fakat öbürü,yani mecburi yalnızlık çok yaralayıcı bir durum.Aslında birileri bedensel olarak var ama başka bir yerde.Ya da hiç yok.O kısım işte,bir miktar kol kanat kırıcı malesef.Kol kanat kırılması bazı durumlarda kalp kırılmasının önüne geçiyor ve kalbin üstünü örtmek zorunda kalıyorsun."
ataç ikon İyiyim Oturuyorum
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

"Siz"beni sevmeyin arkadaşım!
Ona buna yaltaklanan insanları, kolay yolu sevenleri seviyorsanız beni sevmeyin.Hakkınız yeniyorken sesiniz çıkmıyorsa,boyun büküyorsanız,hakkınızı yiyeni "akıllı" bulup şakşaklıyorsanız beni sevmeyin.Gelen giden uyanıklık yapıyor ve siz buna ses etmeyip takdir ediyorsanız beni sevmeyin.Ne hanım kız olsun benim adım ne efendi...Siz bunlara susacaksanız, yalancıyı, hırsızı, uyanığı alkışlayacaksanız biz birbirimizi bundan böyle "yabancı" belleyelim...Ve hakikaten "siz" beni sevmeyin...
ataç ikon Kağıt Kesikleri
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Bir an için kadınların olmadığını düşünün.Hayat hakikaten çekilmez olurdu.Güldürüyor,ağlatıyor ama çoğunlukla ağlatıyorlar.Onlar karşısında erkeğin kimyası tuhaf değişimlere uğruyor.Tıpkı biz erkekler gibi bilim de bu konuda çaresiz.Asırlardır emekleme döneminde.Kadın biyometrisini ölçüp sağlam verilerle önümüze koyabilmiş değil.Korkarım kıyamate kadar bu böyle devam edecek.Aynı anda dört mevsimin birden yaşandığı bir bedende sabit meteorolojik bulguya rastlamak pek mümkün görünmüyor.
ataç ikon Alaturka Münzevi
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum