up
ara

hilal

hilal

hilal

@hilalc

...Benim çocukluğumun belli başlı imtiyazı hürriyetti.
Bu kelimeyi bugün sadece siyasi manasında kullanıyoruz. Ne yazık! Onu politikaya mahsus bir şey addedenler korkarım ki, hiçbir zaman manasını anlamayacaklardır. Politikadaki hürriyet, bir yığın hürriyetsizliğin anahtarı veya ardına kadar açık duran kapısıdır. Meğer ki dünyanın en kıt nimeti olsun; ve bir tek insan onunla şöyle bir karnını doyurmak istedi mi etrafındakiler mutlak surette aç kalsınlar. Ben bu kadar kendi zıttı ile beraber gelen ve zıtlarının altında kaybolan nesne görmedim. Kısa ömrümde yedi sekiz defa memleketimize geldiğini işittim. Evet, bir kere bile kimse bana gittiğini söylemediği halde, yedi sekiz defa geldi; ve o geldi diye biz sevincimizden, davul zurna, sokaklara fırladık.
Nereden gelir? Nasıl birdenbire gider? Veren mi tekrar elimizden alır? Yoksa biz mi birdenbire bıkar, ' Buyurunuz efendim, bendeniz artık hevesimi aldım. Sizin olsun, belki bir işinize yarar!' diye hediye mi ederiz? ...
Nihayet şu kanaata vardım ki, ona hiç kimsenin ihtiyacı yoktur. Hürriyet aşkı bir nevi snobizmden başka bir şey değildir. Hakikaten muhtaç olsaydık, hakikaten sevseydik, o sık sık gelişlerinden birinde adamakıllı yakalar, bir daha gözümüzün önünden, dizimizin dibinden ayırmazdık.
ataç ikon Saatleri Ayarlama Enstitüsü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
hilal

hilal

@hilalc

Simyacı
..."Evrenin Ruhu, bir düşü gerçekleştirmeden önce yol boyunca öğrenilen her şeye değer biçer. Bize karşı kötü duygular beslediği için böyle davranmaz. Düşüşümüzü gerçekleştirmemizin yanı sıra, ona doğru ilerlerken aldığımız dersleri de iyice öğrenmemizi ister. Ama insanların çoğunluğu, işte bu anda vazgeçerler. Çölün dilinde biz bu durumu şöyle tanımlarız: vahanın palmiyeleri ufukta görünmüşken susuzluktan ölmek."
Delikanlı ülkesinde söylenen eski bir atasözünü anımsadı: En karanlık an, şafak sökmeden önceki andır.
ataç ikon Simyacı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
hilal

hilal

@hilalc

"...Bir şeye karar vermek, başlangıçtan başka bir şey değildi. İnsan bir şeye karar verdiği zaman, karar verdiği sırada hiç öngörmediği, düşünde bile aklına gelmeyen bir yöne doğru, şiddetli bir akıntıya kapılıp gidiyordu."
ataç ikon Simyacı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
hilal

hilal

@hilalc

..."Çağımızda geçmiş yüzyılların bilmediği kısa ömürlü bir yaratık yaşıyor. Sinemadan çıkmış insan. Gördüğü film ona bir şeyler yapmış. Salt çıkarını düşünen kişi değil. İnsanlarla barışık. Onun büyük işler yapacağı umulur. Ama beş-on dakikada ölüyor. Sokak sinemasından çıkmayanlarla dolu; asık yüzleri, kayıtsızlıkları, sinsi yürüyüşleriyle onu aralarına alıyorlar, eritiyorlar."
..."Bunları kurtarmanın yolunu biliyorum. Kocaman sinemalar yapmalı. Bir gün dünyada yaşayanların tümünü sokmalı bunlara. İyi bir film görsünler. Sokağa hep birden çıksınlar..." Kafasından geçene güldü. Duraktakiler dönüp baktılar. Kadının biri kaşlarını çattı. Sokakta kendi kendine sesli gülünemeyeceğini bilmeyen yoktu. " Ne adamlar be. Güldüysem güldüm, size ne? " Duramadı orda, yürüdü. Eve gitmeyecek. İçindeki 'sinemadan çıkmış kişi'yi öldürdüler. Sağ kalan sıkıntılı, kızgın.
Sf.18
ataç ikon Aylak Adam
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
hilal

hilal

@hilalc

..."Yaş korkunç bir hırsız. Tam hayata dört elle sarılmışken bacaklarınızı altınızdan çekip sırtınızı kamburlaştırır. Ağrılarınızı arttırır, kafanızı bulandırır ve gizliden gizliye eşinize kanser hücreleri aşılar.
Metastatik , demişti doktor. Birkaç haftalık ya da aylık ömrü var. Ama benin sevgilim bir kuş kadar narindi. Dokuz gün sonra öldü. Birlikte tam altmış bir yıl geçirdikten sonra, elimi sıkıca tutup son nefesini verdi.
Kimi zaman, geri dönmesi için her şeyimi verebileceğimi düşünsem de, onun benden önce gitmiş olmasına seviniyorum. Onu kaybetmek ortadan ikiye bölünmek gibiydi. Benim için her şeyin sonu gelmişti sanki ve onun bu duyguyu yaşamasını istemezdim. Geride kalmak çok berbat bir şey."
ataç ikon Filler İçin Su
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
hilal

hilal

@hilalc

Jülide'yi sade gözlerimle seviyordum.Onun yüzüne bakmak saadeti bana kafi geliyordu.Bazen bir bahane ile onu yanıma çağırıyor,sakin bir çehre ile ehemmiyetsiz bir şey soruyor,yahut tembih ediyordum.Yalnız bir dakikalık bir konuşma.Çok tedbir ile hareket ediyordum.Gözlerimin çehresine fazla daldığını hissedince hemen lakayt bir tavır alıyor,uzaklaşıyordum.Bu bir dakikalık bakış beni saatlerce eğlendirip avutuyordu.Hassasiyetime mariz bir incelik gelmişti.Bir kalabalığın içinde başkalarına bakarken,başkalarıyla konuşurken onu görüyordum.
ataç ikon Akşam Güneşi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
hilal

hilal

@hilalc

Hayatım şekilsiz, amaçsız, değersiz görünüyordu. Büyüdükçe etrafımda oluşan duvarların arasına hapsolmuştum. Özgür olmayı çok özlüyordum. Zincirlerimden kurtulup kaçmak için can atıyordum. (Sf.93)
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum