up
ara

Hatice D.

"Çünkü ben, olayları sözcüklere dökmedikçe anlamayan o yeteneksiz insan türündenim" Küçücük kalbine 8 ülke sığdırmış, onlarca şehir dolaşıp en sonunda evine dönmüş, sıradan bir deli hâli.
Doğum Tarihi : 11 Ekim Çarşamba
Katılım Tarihi : 25 Kasım Pazartesi 2013 19:49 - 2093 gün
Şehir : Roma / İtalya (Italy)
"Çünkü ben, olayları sözcüklere dökmedikçe anlamayan o yeteneksiz insan türündenim"

Küçücük kalbine 8 ülke sığdırmış, onlarca şehir dolaşıp en sonunda evine dönmüş, sıradan bir deli hâli.
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

Türk yapımlarının üzerinde
"İyi film nedir?" sorusunun cevabı kişiden kişiye değişir elbette. "İyi film, salondan çıktıktan sonra kişiyi bir nokta kadar da olsa değiştirebilmiş filmlerdir" dersek eğer, "iyi film" tanımlamasının bana göre olan kısmını net bir şekilde ifade etmiş oluruz. Bu film de onlardan biriydi.
Öncelikle filmin Oscar adayı değil, aday adayı olduğunu belirtmek istiyorum zira bu konuda ülkecek bir yanlış anlatılmaya maruz kalmış durumdayız. Her yerde, reklamlarda, afişlerde sanırım filmin bütçesini çıkarabilmek adına böyle bir reklam yapılmış durumda. Biz zaten her yıl Oscar'a film gönderiyoruz ancak bunlardan aday olabilen oldu mu? Emin değilim. O gönderdiğimiz filmlerin hangisinden haberdarız? Onun cevabını da size bırakıyorum.
Neyse, Ayla'ya dönecek olursak, mükemmel bir hikaye olduğunu söylemeye gerek yok. Gerçek bir hikaye olması filmi çok daha fazla çekici kılıyor. Gerek filmin kadrosu -ki bence Türkiye'deki en iyi oyuncularla çalışılmış, Kore film sektörüyle de biraz ilgiliyseniz, Koreli oyuncuların da orada ünlü olan isimler olduğunu kolaylıkla anlarsınız-, gerek çekim kalitesi, verilen emek, prodüksiyon vs... Sayılacak yüzlerce güzel yanı var. Filmin hikayesi için fazla dramatikleştirildiği eleştirileri yapılıyor ancak ben buna katılmıyorum çünkü zaten yaşanmış olan bu olayı bizzat Kore Gazisi Süleyman Dilbirliği'nden de dinlesek aynı şekilde gözlerimiz dolu dolu çıkardık o salondan. Evet, Türkiye'de yapılan filmler, diziler komedinin de dramın da en uçlarda yaşandığı, tamamen seyirciye oynayan bir sektörün içerisinde. Yani "yapılan filmler ya öldüresiye güldürmeli ya da hunharca ağlatmalı" düşüncesi hakim, bu filmde de her şeyi abarttığımız gibi dram olayını abarttığımız söyleniyor ancak biraz evvel de dediğim gibi, ağlatma kaygısıyla yapılmamış, zaten olayın kendisi yeterince duygusal. Neyse onu aktarmışlar bize, bu konuda tebrik etmek gerekir.
Film konusunda rahatsız edici tek detay senaristi Yiğit Güralp'in adının olmaması. Bir filmi yaratan, bir onu ortaya koyan, yıllarca araştırmalar yaparak büyük bir emek sarfeden kişi senaristiyken adının afişlerde olmaması, filmin başında adının gözükmemesi inanın beni bile üzdü. Yapımcıyla aralarında geçen mevzu beni ya da bir başkasını ilgilendirmez ama Oscar'a gönderilmek üzere bir film yapılıyor ancak oluşan bir anlaşmazlıktan dolayı filmin yaratıcısının adı her yerden siliniyor... Fazlasıyla üzücü...
İnşallah Oscar'a o şekilde gönderilmemiştir diye umuyorum.
Ek olarak, Yiğit Güralp'i küsüp kenara geçmediği, sosyal mecralarda ve yaptığı irili ufaklı röportajlarda asil bir şekilde filmine sahip çıktığı için tebrik ediyorum. Kendisinin Sınav'ın da senaristi olduğunu düşününce, ne kadar kaliteli işler yaptığı ve yapacağı aşikar.
Velhasıl kelam, film Türk standartlarının üzerine çıkmış. Gidilip görülmesi, izlenmesi, destek verilmesi gereken bir film. Türk sinemasının yerlerde olduğu şu günlerde böyle yapımlara ihtiyacımız var. Umarım böyle filmlerin devamı gelir.
Ayla
filme 9 verdi
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

Evrencan Gündüz
Ülkede böyle kaliteli işler yapılınca insan mutlu oluyor istemsiz. :)
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

beklentinin altında
Filmi maalesef ki sinemada izleyemedim, bunun burukluğu içerisindeydim, öncelikle belirtmek istediğim konu bu. Ancak filmi izledikten sonra "sinemada izlemesem de olurmuş" diyebildiğim bir yapım oldu ne yazık ki... Nedenlerini sıralayacak olursam; -ilk önce filmin artılarına sonra da eksilerine değineceğim-
-Bir kere Wonder Woman karakteri çok güzel işlenmiş. Kadınların egemen olduğu bir dünya, buradan modern dünyaya gelişte bile içerisindeki o amazon kadınına "aaa siz buna mı biniyorsunuz? Bu ne ki?" gibi salak salak sorular sordurmayıp klasik bir "modern dünyaya geliş" hikayesi anlatmadıkları için DC'yi tebrik etmek istiyorum. Filmin başından sonuna kadar geçen diyaloglarda biz Wonder Woman'ın gücünü fazlasıyla hissettik, bu filmden aldığım en büyük keyifti.
-Steve Trevor karakteri de fazlasıyla güzel işlenmiş ancak rahatsız eden bazı detaylar vardı. Filmi izlerken şunu dedim "abi amazonların adasına ilk defa ayak basıyorsun, etrafında yarı çıplak kadınlar savaşıyor, hiç mi sormazsın 'nesiniz siz?' diye?" demem o ki, adaya hemen adapte olması atlanmış bir konuydu bence. yani havuz sahnesinde Diana'yla konuşurken "hiç erkek yok mu gerçekten?" gibi bir soru beklerdim.
-Diana ve Steve bir ekip kuruyor ama ekibin neredeyse hiçbir hünerini göremiyoruz. Bu da atlanmış konulardan biriydi. Sniperın ateş edemediği bir sahne, kızılderilinin ateş yakıp duman çıkarması ve diğer fesli arkadaşın da davetin olduğu kapıda rol kesmesi dışında öyle büyük bir olay göremedik. Figüran gibilerdi. Wonder Woman gibi güçlü bir karakterin yanına olmamış. Ben en azından onların da gücünü hissettiğimiz bir sahne görmek isterdim zira bu adamlar dünyayı kurtarmaya çalışıyorlar, öyle boş adamlar olamazlar, değil mi?
-Beni en çok rahatsız eden konulardan biri ise, Ares'le Wonder Woman'ın arasında geçen dövüş sahnesi... Yahu iki tanrı dövüşüyor ama öyle bir araya sıkışmış ki bu, yanda adamlar uçak kaçırıyor, bunlara "hadi siz de dövüşün burada" denilmiş gibi sanki. Bakın altını çizerek söylüyorum, diyaloglar, Wonder Woman'ın gücünü her konuşmasında hissetmemiz falan gerçekten güzeldi ama kadın bir sniperı öldürmek için kuleyi yıktı ama Ares'le öyle alalade bir dövüş gerçekleştirdi. Bu gerçekten rahatsız ediciydi.

Wonder Woman ve onun evreni haricinde filme vereceğim not ne yazık ki; 6/10
Wonder Woman
filme 6 verdi
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

Hayat bugünden ibaretti, hatta bu andan. Dün yitip giderken, "sonra" daha gelmemişti. Kim bilir, "sonra" belki hiçbir zaman gelmezdi. Sonra gelirim, sonra yaparım, birazdan hallederim, yarın, öbür gün, falanca ay, filanca yıl... Sonra yoktu işte! Ölüp gitmenin sonrası yoktu!
ataç ikon Hasret
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

 paylaşım fotoğrafı
#replik #film
2 yorum
E.D (@yabanci)
Old Boy.
19.03.15 beğen 1 cevap
Hatice D. (@htcd)
Müthiş bir filmdi.
20.03.15 beğen 1 cevap
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

"Kaderimde tek başına kalmak vardı belki de.
Sonuçta, insanlara verebilecek hiçbir şeyim yok sanırım. Hayır, bırak onu, kendime verebileceğim bir şey bile yok."
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

Zafer Turan (@zaferturan0)
Çook sevdim bu müziği :)
12.04.15 beğen 1 cevap
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

Mü-kem-mel!
Evet, filmi tek kelimeyle özetleyecek olursam bu elbette "mükemmel" olur. Oyunculuk, makyaj, replikler, dekor, kostümler vs... Bizi tam anlamıyla Queen'e götüren -ya da bize Queen'i getiren- her şey filmde mevcuttu. Rami Malek ilk açıklandığında fazlasıyla önyargı toplamıştı bizlerden ancak filmde görülüyor ki bunu tek hamlede yıkıp geçmiş. Röportajında 2 ay yalnızca mimiklere çalıştığını söylemişti, çalışmalarının karşılığını net bir şekilde gördük, fazla iyiydi yahu!
Rami Malek'le ilgili tek sırıtan şey Freddie'nin ilk zamanlarının fazla dişlek gösterilmesi olmuş ama buna film ilerledikçe alışıyorsunuz. Onun haricinde fazlasıyla başarılı bir oyunculuk olmuş.
Gelelim grubun diğer üyelerine, Brain'i tutup getirmişer gibi olmuş, o kadar benzemiş ki... Roger, John da aynı şekilde fazlasıyla başarılıydı.
Oyunculukların ardından filmin hikayesine bakarsak, gerçek zaman çizgisinden bazı konularda sapmalar olmuş, bazı olaylar da gerçeğinden oldukça farklı anlatılmış ancak bunlar senaryoya öyle güzel yedirilmiş ki hiç sırıtmıyor. Yalnızca olayların fazla yumuşatılmış olması olumsuz eleştirilebilir belki... Ama bunun haricinde, Live Aid'deki Pepsi kutularına kadar her şeyin orijinaline sadık kalınarak seyirciye sunulması, koca sinema salonunda Queen'i dinliyor olmak, hiç gidemediğimiz konserini en önden izliyormuş hissi uyandırması vs... Tekrar ediyorum; hepsi MÜ-KEM-MEL!
Bohemian Rhapsody
filme 9 verdi
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

Mükemmel
Filme diyebileceğim tek kelime; mükemmel. Dev bir kadro, fazlasıyla iyi oyuncular ve tabi ki benim bir James McAvoy hayranı olduğumu varsayarsak, McAvoy'un oyunculuğuyla da göklere çıkmış film. Yazılması gereken bir konu, beyazperdeye uyarlanması gereken bir kurgu... Dönem filmi olması da filmi çekici kılan bir diğer unsur elbette. Yönetmen, dönem filmi yapacağı için o yıllardaki bir sürü filmi izlemiş. Ortada büyük bir prodüksiyon, büyük bir çaba var ve bunun karşılığını fazlasıyla almışlar.
Film ilk başlarda biraz durgun ilerlese de aslında karakterlerin nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlayabilmemiz için bu durgunluk gerekiyordu diye düşünüyorum. En başındaki o yavaşlığa inat film bir anda hızlanıyor ve kendimizi savaşın içerisinde buluyoruz ama bence esas sorulması gereken soru; bunların hangisi gerçekti? Demek istediğim, Briony'nin daha filmin başında görüp de zannettiği şey, kendi hayal dünyasında tamamladığı bir olaydı, peki ya filmin geri kalanı da öyleyse? Briony'nin hemen her sahnesinde arkada bir daktilo sesi duymamızın nedeni belki de olanların onun zihnindeki yansımasının sebebiydi... Bunu bilemeyiz. Ancak bilinebilecek bir şey var ki, hayal dünyası fazlasıyla geniş olan 13 yaşındaki bir kızın, hırslarına yenik düşüp, düşüncesizce hareket ederek yaptığı bir hata birçok kişinin hayatına mal olabiliyor, oldu da. Her ne kadar özür dilerse dilesin, olanları bir kitapta yazması yaptığı şeyin kefaretini ödeyemiyor maalesef. Ve kendisi de, 13 yaşında yapmış olduğu şeyin ağırlığıyla yaş almış, ölümü bekliyor.
Hayat gerçekten çok garip....
Kefaret
filme 9 verdi
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

 paylaşım fotoğrafı
#neokuyorum
Biraz geç kalınmışlık hissi, biraz utanç ancak "sonunda okuyorum!" diyebildiğim bir kitap....
ataç ikon Bin Muhteşem Güneş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
kalbiyle sevenler zümresi (@kalbiylesevenlerzumresi)
Bende aldım,listede bekliyor okunmak için. 3. Kitabı "Ve Dağlar Yankılandı"yı da aldım hatta, hemen ardından o da bekliyor.
09.11.17 beğen 1 cevap
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

"Ama, denedim. Lanet olsun, en azından bunu denedim."

Otoriteye, düzene karşı geldiği için acıklı bir sona mâhkum edilen bir adamın hikayesi. Aslında, aklı başında birinin nasıl delirebileceğini bizlere açık açık gösteriyor film. Filmi izlemeden evvel oyununu izlemiştim ve ondan sonra filmi izlemeye karar verdim. Ara ara açıp izlerim, bizlere bir şeyler hatırlatması için, bir şeylerin bilincinden çıkmayalım diye...
Filmin ilerleyişi şöyle oluyor; guguk kuşu Mcmurphy (Jack Nicholson) birkaç suçtan ceza alıp mahkum ediliyor ancak hapishanede kalmak istemeyen kaçık mahkumumuz akıl hastanesine gelir, aklı yeterince yerinde olduğu halde. Oradaki doktor ve soğuk yüzlü, otoritenin timsali hemşiremiz asla onun aklı başında biri olduğuna inanmıyor, inanmayacaktır. Mcmurphy birkaç ay kalıp ayrılacağını düşünürken oradaki hastaların günlük rutinine ve onlara yapılan şeylere dayanamayrak bizim buzdan farksız hemşiremize meydan okur ve olaylar bu şekilde gelişmeye başlar. Ancak ilerleyen zamanlarda, durum hiç de Mcmurphy'nin istediği gibi gelişmeyecektir. (Kime göre, neye göre? Belki de gerçekten özgür kalmıştır. Bunun yorumu sizlere kalmış)

Filmin neresine dokunursanız dokunun, bir hayat dersi, dokunaklı bir yaşam sizleri bekliyor olacaktır. İzlemeyi düşünenler varsa, izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.
Guguk Kuşu
filme puan vermedi
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

 paylaşım fotoğrafı
#bugün 21 Mart Dünya Down Sendromlu Farkındalık Günü
1 yorum
Fırat ERYÜREK (@firateryurek)
Rüyama girip bana bir melek olduğunu söyleseydi eğer, derhal inanırdım ona...
21.03.15 beğen 2 cevap
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

Anılarını ustaca bir yerlere saklasan, iyice derine gömmüş olsan bile, o anıları yaratan geçmişi silemezsin.
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

"Bizim aramızda ortaya çıkan kimyayı özenle korumayı sürdürmek, rüzgâr eserken kibrit ateşini yanık tutmaya çalışmak gibi."
0 yorum
Hatice D.

Hatice D.

@htcd

Sıradan biriyimdir ben. Herkesin sıradan olduğu bir aileden geliyorum, beylik düşüncelerin, vasat notların silik çehresiyle alışılagelmiş bir biçimde yetiştirildim.
ataç ikon İmkansızın Şarkısı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum