up
ara

İlhan yücel

Çapa:Zihin yolculuğum sırasımda ihtiyacım olan durakları anımsatıyor.
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Septik adam
Kardeşim bunun garantisi henüz bitmemiş olsa gerek taşınmamız sebebi ile özel servise montaj yaptırdık. Yani durum en iyi nasıl çözülecekse yardımcı olursunuz. Daha önce yaşadığımız sıkıntı şuan nüksetmiyor. Bir türlü klima motoru kalkış yapamıyordu. Sizi çağurdıktan sonra çalıştığına tanık oluyoruz.

Özel seviss. Hmmm. Bu durum garantiyi bozar ama ben yinede ofise danışayım.

Sordum lakin garanti dışı gaz dolumu ve işöilik 100 lira.

Peki buyurun ya makbuz.

Makbuzu ofisten alabilirsiniz.

Adres...

Buyrun kartımız.

Güvensem mi acaba. Şu servis ayak üstü yoldu mu beni. Ne olacakmış yani özel servis taksa garanti bozulurmuş şöle olur böle olurmuş. Hayatı bedavaya değil ucuza getirmeye çalışıyoruz. Para olsa her şey ne kaliteli şekilde kolay temin edilirdi. Yan sanayide olmazdı değil mi ya.. Uzucuxa alabilmek için nede çok uğraşıyorum. İndirdi.m görece indirimler dört tarafımda. İkincisi %50 indirim. Hijyenik zehin bırakmadınız be!
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Açıklyan olursa sevinirim. Aşıkpaşazade'den
Cihana hod gelmek gitmek içündür
Ne yapsan akıbet yıkmak içündür
Amel kim sen edersen karındaş
Ya tamu ola ya uçmağ içündür
İkisinde fariğ ol hakka dön
Yaradılar hakka dönmek içündür
2 beğeni · 1 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Açıklamak derken?
21.12.18 beğen cevap
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Babailer İsyanı-Şeyh Edabali- Vefaiyye Tarikatı
Türkmenlerin Selçuklu idaresine karşı büyük ayaklanması Vefaiyye tarikatının Türkmen şeyhi Baba İlyas ve onun aksiyonu Baba İshak idaresinde 1240 tarihindeki ayaklanmadır Bu kişiler uc bölgelesinde toplum ve hayatı belirleyen isimler olmuşlardır. 3 yıl sonra Moğol Hüküdarı Baycunun Anadoluyu istilası ve Türkmen ayaklanmaları Anadolu tarihine yön vermiştir.Babailer İsyanı olarak tarihimize geçen bu olayla birlikte Anadolu Selçuklu Devleti bir hayli yıpratılmıştır.


Vefaiyye Tarikatının önderlerinden Baba İlyas 1237 yılında Anadolu’da yaşayan Türkmenlere önderlik ederek Anadolu Selçuklu Devleti’ne karşı “Babai Ayaklanması” diye bilinen isyana kalkışmıştır. İsyan bugünkü Alevi nüfusunun yoğun olarak yaşanığı bölgelerde etkili olmuş ve ancak Selçuklu ordusunun paralı Frenk askerleri kullanmasıyla güçlükle bastırılmıştır. İsyandan sonra Vefaiyye tarikatının şeyh ve dervişleri uç beyliklerine göç etmek zorunda kalmışlar, Edebali de bu şekilde Osmanlı topraklarına yerleşmiştir. Osmanlı uç beyliğine yerleştikten sonra hukuk konularında görüşleri alınan Edebali, Osmanlı Devleti’nin de kuruluşuna önderlik etmiş, Osman Gazi ile Edebali arasındaki ilişki nedeniyle tarikat bayrağı da sancak-ı şerifle birlikte savaşlara götürülmüştür. (Kaynak: Halil İnalcık)
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Titrek sesli adam..  paylaşım fotoğrafı
Titrek sesli adam..
Ne şöle ne böyle iletişimim çok zayıf, konuşurken kaygılarım da arkamdan kovalıyor. Şüphe desen eksik olmaz. Sesim titrek kırbaç yiyen kendini kaybetmiş atın teni gibi. Hava açık ama oksijen mi yok ne çok konuştu şu tayfa. Şu laflayanların içinde sanki bir şeyler söyleyeceğim. AA... Aslı.. Nda.. Eriyip gidiyor lakırtıcıların arasında. İfade etseydim . Sıvışrdı eminim çoğu kişi. Arka fondan top tüfek sesleri olsa daha iyi en azından ayık olurdum. İşte öle bir dalgınlık içinde takip ederim konuşulanları herkes nede çok şey bilir, araya girsen olmayacak karşıdaki çok emin..şu yağlı kafanın ağzından löpürtüler yayıla yayıla slow motion ilerliyor, ne kadarda güvenli, bilmediğine güveniyor ama çok emin baksana. Hijyenik zihin bırakmaz bu adam bende.. Yok canım bu ne saçmalık zırva..Boşa çevirme kendini konuşan, zinciri atmış pedal gibi dönersin dönersin gitmezsin. Sessiz olmak iyidir henüz söylenecekler olgunlaşmamışsa.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Günaydın herkese. Bisiklet ve  paylaşım fotoğrafı
Günaydın herkese. Bisiklet ve
Bisiklet,ve motor severler, yolda dümdüz giderim sanmayın. Apansızın kenarda bir köpek ağzınızı yüreğinize getirebilir. Bugün sabaha doğru olduğu gibi. Normal seyrime devam ederken kenardaki iki köpekten biri üzerime doğru hayvalayarak koşmaya başladı gayri ihtiyari satıhımdan çıkma meyiline girdim. Sol şeritte bu sevimli arkadaş koşarken seritte durumu toparlamaya çalıştım. Neyse ıssırma niyeti yokmuş :) Bu sevimli dostlarımız ciddi bir kazaya sebep olabilir. Tespit edilen risk kontrol edilebilirse anlamlıdır, hadi hayırlısı.
5 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Batuuu (@batuuu)
siz iyisiniz ben bisiklet ile nasıl geri kaçtığımi söyleyemem:)
06.12.18 beğen 1 cevap
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Düşünce-Beyin-Dil-Fikri Mülkiyet Hakları- paylaşım fotoğrafı
Düşünce-Beyin-Dil-Fikri Mülkiyet Hakları-
Fikirler önce beyazdır bulutlar gibi yeterli doyma noktasına ulaşırsa yağar. Doğru ise gerekli yerleri besler. Zaten vardır doğrular, ulaşmak için bir araç sadece kavrama, dilde başka bir çevirici. Fikir hakları da belki palavra. Işık uğradığı yere benim deseydi ne kadar da yanılırdı. Olasılıklar zincirinin iyi bir sonucunu yakalayan ilk kişiye ondan öncekiler yardım etmiş sonrasında da bunu anlayan diğer kişilerde aynı sonuca değebilmişlerdir. Fikri anlamak benimsemek ve netleştirmek.. Sonrasında sahip olma arzusu çokda mühim değil.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

ŞEKER'in acı yüzü paylaşım fotoğrafı
ŞEKER'in acı yüzü
16. yy da 19 yy a kadar Afrikadan bir çok köle Amerikya götürülmüştür. Neden mi? Amerika daki koloniler daha fazla şeker buğday ve pamuk üretmek istemektedir.(Kapitalizm)

Lakin tropik bölgedeki şeker tarlalarından geçecek sıtma gibi ölümcül hastalık riskleri bu isteğin karşısında problemdir ve uzun çalışma saatlerine çokta razı kimseler yoktur. Çözüm basittir.

Avrupa da kurulan şirketler Amerikalı toprak sahiplerine köle satacak karşılığında şeker alacak ve Avrupaya gönderecektir. Atlantik köle ticareti böylelikle başlar. Şirketler önce hisse satışları yapar toplanan para ile gemi ve asker tedariği sağlanırmış.

Bu şirketlerin 16. yy ' dan 19 yy 'a kadar 10 milyon afrikalı köleyi tutsak ettiği söyleniyor ve bunların %70 'i şeker çiftliklerinde çalışmış. Neden mi ? Avrupalı burjuva sınıfı tatlı yesin pasta yesin diye.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Fransız Kralı Borcunu Ödeyemezse paylaşım fotoğrafı
Fransız Kralı Borcunu Ödeyemezse
Krallıktan öte güvenilir ve hakların elde edildiği toplumlar zaman zaman daha ileriye giderken diğerlerinde ise yenilenme çabaları her seferinde daha iyi olana doğru ulaşma çabası ile yoğrulmuş. Bizde ise erken bir ilerleme modeli yeniçağ ekonomi modeline ayak uydurmamız beklenmiş. 1717 de Fransada Missisipi şiketi kurulur ve bu şiket Amerikada bir yerde şehri kolonileştirilerek kurar. Burayada New Orleans denir. Sonrasında hisseleri Fransa da çok saygın bir değere ulaşır. Paris sokakları şenlik içinde kurtuluşun bu hisselerden geçtiğine emindir. Çoğu kişi tüm varlıklarını satıp krediler çekerek bu hisseye yönelirler. Lakin ömrü çok uzun olmaz ve spekülatörler sağlıksız bir hisse olduğu söylentisini yayınca Fransanın merkez bankası bu hisseleri almak zorunda kalır. Para bitince para basar işler daha da kötü hale gelir. Süreç 1789 da siyasi olarak tamponlanmaya çalışılır.
4 beğeni · 3 yorum beğen ikon
kbdmg (@kbdmg)
Bu şirket başarısız bir model. Başarılı modeli ilk evvela hollanda doğu hindistan şirketi, daha sonra ingiliz doğu hindistan şirketi. İlki bankacılık sisteminin ikincisi şirket sömürgeciliğinin temelini teşkil eder. Muhtemelen bu missisipi şirketi de bunların bir taklidi. 1789'u buna bağlamak çok doğru olmayabilir derim ben.
03.12.18 beğen 2 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
"hisseleri Fransa da çok saygın bir değere ulaşır. Paris sokakları şenlik içinde kurtuluşun bu hisselerden geçtiğine emindir." ÇİFLİK BANK aklıma geldi :))
11.12.18 beğen 1 cevap
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Hollanda ve Endenozya ve New Amstedam. paylaşım fotoğrafı
Hollanda ve Endenozya ve New Amstedam.
Ufacık tefecik arazisi ile hep Türk Tarımının kıyası olan Hollanda... Hollanda kadar olamadık cümlelerini hatırlarsınız. İspanyol ve Portekiz ticaretinin ablukasından kurtulmuş 1600-1800 yılları arasında da Endenozya'yı 200 yıl yönetivermişler. Bu da bir deniz güce kuralım askeri birliklerimizle yapalım gibi de olmamış. Özel şirketlerin asker hatta amiral ve general istihdam etmesi toplar gemiler düzenli ordular beslemesi yaygın bir durummuş o zamanlar. Yani şirket Hollanda adına seferlere çıkmış ve sömürü yerleri elde etmişler. Şirketin adı da VOC. Diğeri bir şirketide Amerikaya gitmiş. Ele geçirdikleri yerin adını da New Amsterdam koymuşlar. Kızıldereliler ve İngilizlerin saldırılarından korunmak için savunma duvarları yapmışlar. Bugün dünyanın en ünlü caddesi olan yere. Wall Strett (Duvar Caddesi) . Lakin sonunda İngilizler galip gelmiş. New Amsterdam de olmuş New York. Tarih keşif duygusu ile gelişimin birlikte olduğunun göstergesi bütün bunlar. Çocuklarımızın bol bol yeni yerler keşfetmesine izin verelim. İleri yönlü meraklı olmaları duygusal bağlılıklarını kırmaz, bağnazlıklarını yok edecektir. Burdan da alt mesajı cebe koyalım kısa günün karı olsun hepimize. Sağlıcakla kalın.
6 beğeni · 3 yorum beğen ikon
buket (@ludingirra)
Canlı bölümüne çıkaralım.Emeğinize sağlık...
03.12.18 beğen 2 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Neden tewet ,fesbok ve türevlerindeki siteler ülkemiz de rağbet görüyor
anlaşılıyor.
11.12.18 beğen cevap
İlhan yücel

İlhan yücel

@ilhanyucel

Hayat amacına nasıl ulaşırım ya da nedir bu hayatın amacı dedikleri.Bir kaç karalamaca
Bazen çocukları taklit etmek iyi bir fikir olur yenilikçidirler hep. Lakin birazda onlar bizim doğru memlerimize sarılırlarsa kendilerini de yalnız hissetmezler. Gelecek bilgi geçmiş bilgiden ayrılamaz. Geçmiş bilgiye yanlış desenizde yanlışı olarak takılır gelir peişinden. Dengeden mi yola çıktım . Galiba evet doğanın ve evrenin dengesiz tutumlar üzerine savrulmadığına inanıyorum. Bazen oturduğumuz yerden fikir üretmek basit oluyor ve davranışlarımızı düşüncelerimizi uysallaştırabiliyoruz. Ya hayatın içinde parasız serüven nasıl olurdu. Mümkün değil keşiş olacak halimiz yokya. Doğrunun hangisi olabilceğine dair paradigmaları yaşantımız yeterince önümüze koyuyor yeri gelince burnumuzun dibinde bitiyor. Acı çekmek mi? Galiba. Çilekeşlik mi? Arabeski sevmem edepli ağlıyorsa içim o zaman belki makuldür pişmesi. Peki olgunlaşmak önemli mi. Tabi. Ham meyve mi kalacaktık ya. Peki en başa sardım neyi kullanacağım. Maddeden ayıran üstün ne kaldı bana. Başkasının fikrine değer veriyorsunuz arayıp bulmuş olabilir bulan. Amacın ne olduğunu değil de nasıl bir vasıta kullanayım ki amaca erişeyim. Doğrular her yerde lakin nasiplenmek istemek ne kadar doğal. Ortam en çok buna müsait belkide. Belkide haklısınız hayatın amacını sormadan nasıl yapacak olmam daa muhüm. Bilinmeyen bir şeyden söz ediyorsunuz. Amacı bilipte ona mı gitmek gerekiyor yoksa yollar mı amaca götürüyor. Ne farkeder gideceğiniz adres iyi olsun da.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
/ 3