up
ara

ilker yıldırım

Oku..
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

Tolkien efsanesi..
Klasikleşmiş Tolkien efsanelerinden biri kesinlikle. Silmarillion gibi ağır başlamıyor ve anlaşılması ondan daha kolay olmuş. Turin' in başından eksik olmayan kötü olaylar biraz Türk filmi tadında, kitabın sonunda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bunun yanında çok bir şey söylemeye gerek yok. Çünkü yazarın yeteneklerini, yazımını tartışacak düzeyde bir insan yok şu dünyada. Sadece yarattığı efsaneleri okuyup saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum.
ataç ikon Hurin'in Çocukları
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

TGB.. Okuyun ve öğrenin..
Üniversite zamanlarında adını duyduğum hatta il temsilcisini tanıdığım halde içeriğini bilmediğim bir birlikti. Kitabı okuduktan sonra üniversitede bilgilendirilmemiş olmama üzüldüm gerçekten. Cumhuriyet gençliğinin gördüğümüz ya da yandaş medya sayesinde göremediğimiz bir çok eylem ve hareketini kitapta bizzat yaşayan insanlardan okuyorsunuz. Okudukça gurur duydum ve içinde olmadığım için pişmanlık duydum. Ülkemizde öyle bir oluşumun olması ve gücünün bu kadar büyük olduğunu bilmek geleceğe yönelik düşüncelerimi iyi yönde etkiledi kesinlikle. Emperyalizme karşı oluşturulan dünya gençlik örgütlerinin merkezi konumunda olmaları gurur verici. Kitabın ilk sayfalarından sonra ilk ara verdiğimde TGB sitesine üye oldum. Ülkemizde bütün Atatürk ve Cumhuriyet düşüncesini benimseyen gençlerin mutlaka içinde olması gereken bir birliktelik. Büyüme hızlarının artarak devam etmesini ve bu kitabı okuyarak daha çok insanın bilinçlenmesi umuyorum.
ataç ikon Şu Çılgın Gençler
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

İlk söyleyeceğim şey kesinlikle Quicksilver sahnesi. Çok iyiydi ve çok güldüm. En iyi X-men filmlerinden biri olmuş (malum baya çok var). Konu olarak çok çok iyi değildi. Yani Apocalypse o kadar güçlü mutant arasından neden gidip Angel' ı seçer anlamadım. Storm ve Psylocke ona nazaran iyiydi. Magneto konuşulmaya gerek olmayan iyi bir oyunculuk eseri olmuş yine. Filmin ilk yarısında biraz sıkılmış olsam da ikinci yarı hareket kazandı. Xavier sonunda bildiğimiz kel haline döndü. Film bittiğinde mutlu ayrıldığım için bana yetti. Wolverine' i görmenin tadı damağımda kalsa da yeni kadro da hoşuma gitti.
X-Men: Apocalypse
filme 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

Mükemmel..
İlk gün ilk seansa gidecek kadar beklediğim bir filmdi. Beklentim çok yüksekti ve bunun karşılanamamasından korkuyordum. Ancak film en başından bitimine kadar beni fazlasıyla tatmin etti. Büyük ihtimalle yapılan en iyi Marvel filmi birçok açıdan. Yenilmezlere yeni katılan karakterle süper, eskiler zaten çok iyi. Çizgi roman okuyan biri olarak; oradaki uçukluğun verilemeyeceğini ve konunun başta şekilde işlenmesi gerektiğini düşünüyordum ancak bu bir yandan da endişelendiğim bir konuydu. Elinizde olağanüstü kahramanlar varken konuyu oturtamamak çok kötü olurdu. Ancak çok iyi kurgulanmış senaryo. Çizgi romandaki kadar uç noktalar yoktu. Örümcek adam konusuna gelirsek beklediğimden çok daha fazla süre verilmiş ve bu iyi de olmuş bence. 16 yaşında süper güçlü bir çocuk ve onun esprileri gayet iyi adapte edilmiş filme. Kara panter ne kadar önemli olduğunu göstermiş oldu bu filmde.
Filmde direk kötü olmuş diyebileceğim bir şey olmasa da Vision' ın biraz az kullanıldığını düşünüyorum. Sonuçta oldukça güçlü bir karakter ve filmde Thor ve Hulk yokken güç sıralamasında baya bir üstte kalıyor olmasına rağmen pek etkisini göremedik.
Söylemeden edemeyeceğim bir şey ise; sonu iyi ki çizgi romandaki gibi olmamış. Spoiler olmasın diye söylemeyeceğim ancak çizgi roman gayet üzücü bitiyordu.
Kesinlikle izlenmesi gereken inanılmaz bir yapım olmuş deyip konuyu kapatalım.
5 beğen · 0 yorum
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

Charlize etkisi
Filmden çıktığımda ilk aklımda kalan kötü rolde bile mükemmel olmayı başarabilen Charlize Theron. Keşke daha uzun görsem dedim mesela. Ama film genel olarak da iyiydi. Pamuk prenses masalından çıkmış olan avcının maceralarını anlatıyor. Thor'dan aşina olduğum başrol oyuncusu iyi oturmuş karaktere. Sevgilisini canlandıran Sara avcıdan daha iyi dövüşüyor olunca bi afallamış olsam da sorun olmadı. Buz kraliçesinin efektlerini çok beğendim, buzu ne de güzel kullanıyor öyle. Filmin beğenmediğim yanı ise pamuk prensesin adının geçtiği halde görülmemesiydi. Daha doğrusu çok güçlü bir ordusu vs. olduğundan sürekli bahsediliyor filmde ama biz o orduyu hiç göremiyoruz. Biraz da olsa pamuk prenses görsek fena olmazdı diye düşünüyorum. Genel olarak beğendim diyebilirim.
Avcı: Kış Savaşı
filme 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

Can Dündar..
Çok zor dönemlerini, çok duygusal anlarını çok akıcı bir şekilde anlatmış üstat. Kitabı elimden hiç bırakmadan bitirmeme sebep olan anlatımı, eşiyle ve oğluyla olan paylaşımları gerçekten çok etkileyiciydi benim için. Özellikle oğluyla ilgili kısımları oldukça duygulandırdı beni. Fikir ve hükumete karşı aynı görüşleri paylaşıyor olsam da, yaşadığı zorlukları sadece televizyondan izlerken insana basit geliyordu. Böyle bir kitabı yazmış olması onu daha iyi anlamamızı sağladı kesinlikle. Tecritin kötü yanlarının yanı sıra, hapishane hayatının iyi yanlarını da anlatmış. Sadece kötülememiş, yeri geldiğinde övmüş içerisini. Okurken çok etkilendim ve kitaplığımda önemli bir yer verdim. Yaşadıklarının kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum.
ataç ikon Tutuklandık
kitaba 7 verdi
2 beğen · 1 yorum
Esin Aykan (@esinaykan)
ön yargısız okunmalı bencede :)Oğlunun mektubunda ağladım, kendisininde hıçkıra hıçkıra ağladığını yazmasına yüreğim dayanmadı. Çok güzel bir inceleme olmuş düşüncelerinize sağlık..Siyasetten çok anlamam insanlarla da bu konuda polemiğe girmem.Can DÜNDAR öğrenciliğimin keyifli yanlarını hatırlatır bana.. ATATÜRK'ü anlatmasıyla, belgeselleriyle önemli bir kişilik olduğunu düşünüyorum.
12.04.16 beğen cevap
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

İlber Ortaylı
İnanılmaz bilgi birikimiyle ve objektif kişiliğiyle 100 yılı çok iyi yorumlamış İlber Hoca. Soru-cevap şeklinde olması okuma ve anlamada kolaylık olmuş. Tarih; sadece ülkemizin değil bütün dünya tarihiyle ilgili bilgiler var kitapta. İlber Hocanın eski Türkçesi okurken bazı kısımlarda zorluk yaşatsa da tarih yorumlanması açısından kesinlikle önemli bir kitap.
3 beğen · 0 yorum
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

Pi
700 sayfayı sıkılmadan okumamı sağlayan yazara teşekkürüm le başlamak istiyorum incelememe. Başladıktan sonra bulduğum her fırsatta kitaba dönmek için can attım resmen. Konular ilk kitaptan beri bağımsız kalmıştı. Bu kitapta aslında ne kadar iyi bir altyapı oluşturulduğunu anlamış oldum. Bazı yerlerde gereksiz ayrıntılar verilmiş olsa da genel olarak çok iyi. İşlediği konuları ya da teorileri mantıklı ve de insanı düşünmeye sevkediyor. Kitabın bazı sayfalarında o an dinlememiz gerektiğini düşünüp verdiği müzik isimleri bence çok başarılı bir düşünce. Keyif aldım. Hatta bazı yerlerde 2016' da çıkacak kitabından alıntılar yapması içime su serpti. İşlediği konular, içerdiği erotizm vs. bazılarının hoşuna gitmese de şahsi düşüncem: iyi ki yazmışsın Azra Kohen.
ataç ikon Pi
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

Gatsby
Tek güne sığan klasiklerden. Özellikle filmi izlememiştim kitabını okuyacağım önce diye. İyiki de öyle yapmışım. Kitap biter bitmez filmini de izledim. Çok iyi kurgulanmış bir hikaye. Hiç sıkılmadan sayfalarca okumanın keyfine varıyorsunuz. Gatsby karakter olarak da çok farklı bir boyutta. Spoiler vermeden anlatmak zor. Ama hem kitap hem de film çok iyi. Filmin ektrası ise tabiki Leonardo. Etkileyici bir yapıt.
ataç ikon Muhteşem Gatsby
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
ilker yıldırım

ilker yıldırım

@ilkeryildirim

Mısır
Kadro güzel, konu güzel, bütçesi iyi, kurgu da güzel ama çok mu abartmışlar acaba diye düşündürüyor insanı. Bildiğimiz büyük mısır tanrıları çok basit gösterilirken (örneğin: Ra' nın filmdeki işlevi,
Seth' i oynayan muhteşem oyuncuya karşın büyük tanrılardan olmasına rağmen vahim durumu), kuş kafasıyla tanıdığımız Horus başrolde yer alıyor. Aşk tanrıçası ayrı bir güzeldi ona bir şey demiyorum. Horus' u oynayan oyuncunun hakkını vermek gerek. Ama abartılı efektlere karşın konunun yeterli olmadığını düşünüyorum. Görsellik olarak çok iyiydi film. Umarım devam filmi olur ve de daha güzel bir konu oluşturulur.
Mısır Tanrıları
filme puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
/ 3