up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Dizi İncelemeleri

can yılmaz

can yılmaz

@canylmaz

Felaketin İç Yüzü
Dizi ileride bayağı haşır neşir olacağımız ana karakterin intihar notunu yazmasıyla başlıyor.Devamında dizi sizi direkt patlama gecesine götürüyor ve o dakikadan beri sizi gerim gerim germeye başlıyor.Kullanılan müzikler,ışık,oyuncuların yüz ifadesi,kurgudaki ilerleyiş,diyaloglardaki ses tonları vs. gerçekten sizi olayın içine alıyor ve durumun vehametini gerçekten anlamanızı sağlıyor.Dizi boyuncu dizide gerilim,endişe,korku,belirsizlik devamlı var ve çok iyi işlenmiş.Felaketin görünmeyen yüzünü ve patlamanın sebeplerini izleyiciye gayet anlaşılır ve basit bir şekilde anlatıyor.Anlatmakla kalmayıp içine çekiyor.Cidden gerçekçiliğe yakın.Ayrıca Sovyet Dönemini çok iyi yansıtmışlar.Tabi bunu yaparken bir Sovyet karşıtlığı var ve Sovyet rejiminin hatalarını ön plana çıkararak yapmışlar ama bu da normal sonuçta Amerikan yapımı ve bir felaketi anlatıyor övücek hali yok.İşin siyasi boyutuna da değiniyor ve yapılan ihmaller,hükümetin örtbaslarını gösteriyor.Felaketi 5 bölümde önemli noktalara değinerek bilinmeyenleri anlatarak insanların psikolojisini izleyiciye çok iyi geçirerek anlatıyor.Akıcılık konusunda sıkıntı çekebilirsiniz.Bazı yerlerde sahneler uzun tutulmuş ama anlatılan şeyi pekiştirmek amacıyla yapılmış.Cast ekibine ayrı parantez açıyorum çünkü dizideki mekanlar ve kişiler gerçektekilerle çok büyük miktarda uyuşuyor.Son olarak bu kadar övüp de izlemenizi tavsiye ederim yazmaya gerek yok ama izlerseniz hiç pişman olmazsınız.
Chernobyl
filme 10 verdi
1 yorum
zeyrek (@zeyrek)
🌸
9 sa beğen cevap
Story95

Story95

@kdjfjendnen

Yaşamak, ölmek ve hayata dair muhteşem bir dizi..
Bu dizinin popüler olmamasının nedeni bence ‘çok gerçekçi’ olması üzerine konusu gibi ‘ölümün’ sinmiş olması. İnsanlar eğlenecek onca şey varken elbette bu karamsar ve felsefik diziden sıkılıp bir kaç bölüm sonra bırakacaklardır. Ama efsunu bırakmamakta..
Fisher ailesi cenaze işleriyle uğraşan,kasvetli bir evde yaşayan aslında herkes kadar ‘normal’ insanlar. İşleri dolayısıyla ölümlere alışmış,onlarla büyümüş,onlardan para kazanan insanlar.Ancak babaları olan Nathaniel Fisher’ın ölmesiyle işler Genç yaşta evi terk eden ve bu işle uğraşmak istemeyen Nate Fisher’a kalıyor.Nate diğer aile üyelerine göre daha rahat, anlayışlı ve hatta aralarındaki en umutlu insan. Bir küçüğü David Fisher, Nate’in evi terk etmesiyle babasına yardım eden ‘sorumluluk sahibi bir evlat’ Ancak onunda ‘gizli sırları’ var. Clare Fisher, herşeyden nefret eden, umutsuz, asabi bir ergen. En ilgi çekici karakterlerden biri anna Ruth Fisher. Ruth, tam bir anne aslında.Sadece çocuklarını düşünen ve başkalarını mutlu etmeye çalışan biri.
Dizinin her bölümü cenazeleriyle uğraştıkları insanların ölümleriyle başlıyor.Bunlar bazen komik, bazen sarsıcı ve bazen de o kadar basit ölümler ki ‘bunu asla yapmamalıyım’ ‘ buna dikkat etmeliyim.’ ‘Bu nasıl bir şansızlık’ diyorsunuz.
Sonuç olarak felsefeyi,sanatı, sorgulamayı seviyorsanız bu altın değerindeki diziyi kaçırmayın ve hemen izlemeye başlayın.
Six Feet Under
diziye puan vermedi
2 yorum
Rasim (@rasimk)
leftovers ile beraber beni aglatabilen yegane dizi, kolay iş değildir bu
10 sa beğen 1 cevap
Story95

Story95

@kdjfjendnen

Şahsiyeti Hatırla
Öncelikle çok güzel bilgilendirici ve Haluk Bilginerin ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu anladığınız bir dizi.Senaryosu Hakan Günday’a ait. Dizi o kadar kaliteli ki başından sonuna kadar bunu anlayabiliyorsunuz. Takıntılı,yalnızlığı seven -insan sevmeyen- ama çok güzel giyinen-kıyafetlerine bayıldığım-Agah Beyoğluna alzheimer teşhisi konuluyor ve o da bunu geçmişte yaşanmış bir olayın intikamını almak için kullanıyor. Ve böylelikle cinayetler serisi başlıyor... Dizinin en sevdiğim şeylerinden biri toplumsal mesajları haricinde Yaşlılığı ve insanın yabancılaşmasını çok iyi bir şekilde anlatması. “Olacak olan bu hiçbir şey sonsuz değil ve herkes -eğer şanslıysa-bir gün bu durumda olacak” mesajını veriyor.
Ve tabi bir de olayın karşı tarafı ‘polis’ olan ve cinayet ve ipuçlarının gönderildiği Nevra var. Nevranın sevgilisi Ateş dizideki bir diğer üzüldüğüm insan. Ateş idealist bir gazeteciyken hayatın getirdikleriyle normal bir gazeteci oluyor. Ama elbette bu durumdan hiç memnun değil. İdealist insanların uğradıkları kötülüklere maruz kalıyor ne yazık ki..
Sonuç olarak güzel bir dizi.Hayatınızda mutlaka bir kaç defa izlemeniz gereken ve bazı şeyleri “unutmamanız” veya ‘hatırlamanız’ gereken bir dizi.
Şahsiyet
filme 10 verdi
0 yorum
-Frida-

-Frida-

@frida232

2 sezonuna izlediğim konusuyla ilk bölümden etkisi altına alan bilim kurgu, gizem içeren bir dizi. Yok olanlar neredesiniz?
The Leftovers
filme 10 verdi
0 yorum
İrem Batur

İrem Batur

@irembatur - Karabük

Önce aaa Richard Madden(Robb Stark-Got) oynuyormuş diye başladığım ve adeta nefesimin kesildiği dizi. Tek sezon ve 6 bölümden oluşuyor. Siyasetti,suikasttı derken bir çırpıda aktı gitti 6 bölüm. Dizideki oyunculuklar muhteşem. Bol aksiyonlu,nefes kesen gerçekten izlenilmeye değer bir dizi!
Bodyguard
filme 10 verdi
0 yorum
Adem Tepe

Adem Tepe

@ademtepe - İstanbul

Gelmiş Geçmiş En İyi
Gelmiş geçmiş en iyi dizi bana göre. Daha iyi bir dizi çıkacağını da sanmıyorum. Çoğu insanın aksine son bölümlerin ve finalin de harika olduğunu düşünüyorum. Ben ki çokça yabancı dizi izleyen ama fantastik film/dizileri genelde pek sevmeyen biriyim, bu dizi fantastik olmanın ötesinde. Bu kadar büyük bir başarıyı sergiledikleri için yapımcılara ve senaristlere büyük bir hayranlık besliyor ve imreniyorum.

Kuşaklar boyu izleneceğini tahmin ediyorum. Göreceğiz bakalım ömrümüz varsa...
Game Of Thrones
filme 10 verdi
6 yorum
LEYLÂ (@melankoli)
Ne kadar da övdünüz.. :)
14.06.19 beğen cevap
Necdet (@necdet)
Herkes finali gömdü ama aksine bende sizin gibi düşünüyor ve beğeniyordum, demek ki beğenenler de var :)
14.06.19 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Sn.@ademtepe; görüşüne saygılıyım fakat katılmam çünkü uçuk bir fantastik öğeler taşıyor dizi ki son final ise tam bir rezalet; eğer ki Westword, The prisoner 2009 ve the person of interest'i izlememiş olsam eh diyebilirdim,, yani bu diziler varken biraz şişirilmiş bir yorum gibi.
14.06.19 beğen 1 cevap
ibrahim Tutuş

ibrahim Tutuş

@ibrahimtutus - Malatya

Beğenmedim izlemenizi tavsiye etmem
The Umbrella Academy
diziye puan vermedi
0 yorum
Elif Irmak Uzun

Elif Irmak Uzun

@elff - Bilecik

Büyük umutlarla başladığım ama sonrasında hayal kırıklığına uğradığım bir diziydi. İzlerken açıkçası hiç keyif almadım ve bir kez daha marvella DCnin farkını anladım.
Titans
filme 3 verdi
0 yorum
Elif Irmak Uzun

Elif Irmak Uzun

@elff - Bilecik

bence çok güzel bir diziydi tek sorunu ilk bölümler samimilikten oldukça uzak, ara sıra sıkıcı sahneler de olsa genel itibariyle güzel bir diziydi hele ki " sessizlerin sesi " olayını çok seven biri olarak malum karaktere bayıldım.
2. sezonu merakla bekliyorum
The Umbrella Academy
filme 7 verdi
0 yorum
Elif Irmak Uzun

Elif Irmak Uzun

@elff - Bilecik

çok güzeldi ama 5. sezonun final sezonu olması beni üzdü. Güldüğüm eğlendiğim bir diziydi 4. sezonun sonu da öyle bir yerde bitti ki bir an önce yeni sezon gelsin istiyorum ha izlemeye de kıyamicam ama olsundu
Lucifer
filme 9 verdi
0 yorum
ODA KURALLARI
 • Sadece beğeni belirten ifadeler kuraldışıdır. İnceleme detaylı olmalıdır.
 • İdeal bir inceleme 500-800 karaketerden oluşmalıdır.
 • Kitap incelemelerinde yazarın veya çevirmenin türkçeyi kullanış biçimi ve/veya metnin akıcılığı ve/veya karakterlerin derinliği irdelenmelidir.
 • Eserin ileri sürdüğü fikirler, topluma veriği mesajlar öznel olarak tartışmaya açılabilir.
 • Eserin kimlere hitap ettiği incelemenize eklenebilir.
 • İnceleme gerekmedikçe alıntı/replik içermemelidir.
 • 50 karakterden az incelemeler kuraldışıdır.
 • Başka sitelerden alınmış inceleme ve yorumlar kuraldışıdır.
 • Güzeldi, çok beğendim, tavsiye ederim vb. yüzeysel cümleler inceleme olarak kabul edilmez ve editörler tarafından silinebilir.
 • Link paylaşmak kuraldışıdır.
 • Film ve dizi incelemelerinde senaryonun akışı, özgünlüğü ve tahmin edilebilirliği ve/veya karakterlerin derinliği irdelenebilir.
 • Mekan veya şehir incelemelerinde tarihsel bilgilendirme yapılabilir.