up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Kitap İncelemeleri

Büşra Demir

Büşra Demir

@busrademir12

Ah Malik...
Belki de umut köşebaşındaydı. Belki de satılan o gömlekler de.
Belki, Mahrus'un dumanı tüten kahvesinde.
Saleema'nın gözlerinde... Fatimah'ın gülüşünde. Imaad'ın hayallerinde...
Muhtemel ki; hepsinde.
Zaten değilmiydi umut; yarına dair herşey de...
4 beğen · 0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Her sayfasında ayrı bir olay yaşanıyor yani her sayfayı çevirdiğinizde kalbiniz güm güm atıyor. Okuduğum romanların arasında en iyisi diyebilirim.Kitabın etkisinde kalıp kilitlere bakış açım değişti sanki bende Mike Smith gibi kilitliri kolayca açacakmış gibi bir duygu yarattı :)
Zaten kitap Edgar ödüllü bir roman daha fazla söze gerek yok sanırım...
ataç ikon Travma
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
melike a

melike a

@melikea

Tanrı daima tedbil-i kıyafet gezer
Öneri üzerine okudum. Dini kitap sansam da alakası yokmuş... kitaba kişisel gelişim kitabı değil demişler ama itiraf edin biraz kişisel gelişim esintisi var.. ilk bölümleri özgüven pompalıyor kahramana. Ben de ordan biraz kendime bir seyler aldım. aaa neden olmasın ? Diye düşündüm çoğu yerde... kitabın sonu tam bir Tr yapımı dizi sonu gibi bitiyor. Arkadaşım öve öve şaşıra şaşıra bitiremedi ama üzülmesin diye “aslında ben o kadar da şaşırmadım” diyemedim 🙊 kalın olmasına rağmen sıkmıyor
2 beğen · 1 yorum
FİLOZOF (@kulturelcisi)
Bence kitap güzel ve akıcı zaten sıkıcı olan insandır. Kitaplar sıkıcı değildir.
9 sa beğen cevap
esra cetin

esra cetin

@esracetin902

insan aslında 2 parça
Kitap bence mükemmel bir ders kitabı. İlkokul seviyesinde bir çocuk bayılır her yaş için de sindirim sistemini ve nice güzel bilgileri alacağınız güzel bir kitap. Yazarın kendine has bir dili var okulda çok sevilen hoca anlatımı var. Doğru bilenen yanlışlar vs öğretmiyor değil aslında ama bence en önemlisi bilimin sürekli değiştiği ve salt doğrunun olmadığını söylemiş. Bu anlatarak çok da iyi yapmış. Çünkü gerçekten yıllarca doğru sanıp uğraş verdiğimiz şeyler bir kalemde siliniyor bilim bu konuda çok acımasız bu met. Bir o kadar da sevimli
1 beğen · 0 yorum
esra cetin

esra cetin

@esracetin902

Hiç kimse mükemmel değil
Kitabı okurken bi rahatlama ohh be yalnız değilmişim hissi uyanmadı değil. Yıllarca sevgilim olan biriyle evlendikten sonra olamaz bu o olamaz dediğim anlarda tam da karşıma bu kitap çıktı. Tabi bu kadarını beklemiyordum ancak okudukça yazar beni kimsenin mükemmel olmadığı hiç bir ilişkinin sorunsuz olmadığı olamayacağı konusunda ikna etti. Zamanla değişen ilişki, karakterler ve niceleri. Hepsi normal çok normal ve biz hata yapmadık bu konuda emin olarak yaşamınıza devam edebilirsiniz
ataç ikon Aşk Dersleri
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
ÖMER CAN KOÇ

ÖMER CAN KOÇ

@omercankoc862

Ömer Koçak
9 dk. · tagKonular Ekle
Kitap hayatı sadeleştirme üzerine görüşleri uygulamalı olarak anlatımından ibaret. İşte , evde hayatın her alanında sadeleşme vurgusu yapıyor. Örneğin dolabınızı nasıl düzenleyeceğiniz , kazaklarınızı nasıl katlayacağınız , çoraplarınızı nasıl muhafaza edeceğiniz, kitaplarınızı nasıl dizeceğiniz hep bu kitabın konusu.Japon'ların minimal bir hayat yaşadıklarını biliyordum. Ama bu kitap minimal yaşamın tarifini de örneklerle açıklıyor. Nitekim kıyafetler konusunda yöntemini uyguladım , gerçekten de daha az yerle daha rahat bir şekilde kıyafetlerime ulaştığımı gördüm. Bu konuda bana yardımcı olan Youtube videolarının linkinide aşağıya koyuyorum.
Çağımızda artık şu bir gerçek ki , tüketebileceğimizden fazla alıyoruz, ödeyebileceğimizden fazla harcıyoruz, yiyebileceğimizden fazla pişiriyoruz. Bunun sürdürülebilir olmadığı bir realite. Onun için bu tarz kitaplar ve tacsiyeleri önemsiyorum. Hiç okunmadan kitaplıkta duran kitaplar, etiketi sökülmeden gardoraba bekleyen kıyafetler. Kondo bunlardan nasıl kurtulacağımızı güzel özetlemiş. Bu kitap bana şu iki sözü anımsattı;
Paul Polman
1 milyardan fazla insanın aç, 1 milyardan fazla insanın obez olması kabul edilemez bir gerçek.
Gandhi
Sade yaşa ki, diğerleri sadece yaşayabilsin.
iyi okumalar.
1 beğen · 0 yorum
Eseflal

Eseflal

@eseflal

Sevgili Anne-Babalar Biz Bir Şey Yapmıyoruz, Çocuğun Göreviymiş Bu...
Olayın özeti şu; "...ebeveyn işi kolaylaştırır ve yönetir. Tuvalet eğitimiyle yeni ve bağımsız bir dünyaya açılacak ve buna kendisini hazır hissedecek olan çocuktur."

Peki o zaman ben ne yapacağım? Tamam, kitap boyunca bunu anladım, çocuğun hazır olması gerek ama peki ya ben? Eğitime başlamayı her düşündüğümde sarıyor beni bir gerginlik... Kitap da diyor ki siz gerilirseniz çocuk da gerilir... Sakin kalmalıyım yani! Kalamıyorum!

Kitapta çocuklar kişilik özelliklerine göre kararlı, duyusal odaklı, özümseyen, atak ve hedef odaklı olarak beş gruba ayrılmış. Ve bu beş grup için ayrı ayrı kişilik özellikleri belirtilip evrensel tuvalet eğitimi tekniklerine nasıl tepkiler verecekleri, yönlendirmelerin nasıl yapılabileceği örnekler üzerinden anlatılmış. Çocukların kişilik özelliklerine göre ayrılarak verebilecekleri tepkilerin anlatılması bana faydalı geldi; çünkü yalnızca tuvalet eğitiminde değil, ebeveynliğin her alanında çocuğun kişilik özelliklerini bilerek yaklaşımlarda bulunmak çocuk aşısından daha etkili ve faydalı olur diye düşünüyorum. Ama tabi bunu yaparken çocuğu etiketlememek önemli.

Kitapta evrensel yöntemler anlatılmış ama bir de ben evrensel sonuçlar çıkardım;

1- Ebeveyn olan biziz, yani çocuktan daha fazla hayat deneyimimiz var, bu nedenle en önemlisi her durumda sakin kalması gereken biziz. (Çok mümkünmüş gibi!)

2- Ceza hiçbir şeyde işe yaramadığı gibi burada da yaramıyor.

3- Güç savaşına girmeye gerek yok; amaç savaş kazanmak değil, çocuğu kazanmak.

4-5-6-...-∞- Tekrar, tekrar ve tekrar sakin olmak... Her şart her koşulda sakin olmak. Bazen çok zor ama sakin olmak. (Evet burada kendime telkin var... Cidden zor oluyor...)

Ve son sonuç; okulönceci olsam da terzi kendi söküğünü dikemiyor, öğretmen olmak ile anne olmak arasında uçurum var! Evet evimizde kurallar var ve rutinler oluşturmayı, konudan uzak bir ebeveyne göre, nispeten daha başarılı uyguladığımı düşünsem de tuvalet eğitimi konusu aşırı stres sebebi oluyor ve sanırım bunu aşmak zor olacak...

Kendi kendinizi telkinlemek açısından okunası bir kitap. (Ama belirteyim sıkıcı, bitmiyor.) Konu öncesi okunarak hazırlıklı olmakta fayda var. Stresimi yenememiş olsam da bilgi her zaman güçtür ve yeri geldiğinde pratik olarak ortaya çıkacaktır diye umuyorum... Keyifli okumalar...
ataç ikon Stressiz Tuvalet Eğitimi
kitaba 8 verdi
11 beğen · 2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Teşekkürler inceleme için. Merakla bekliyordum. Eğitimi tamamlayabildiniz mi? Benim oğlum Nisan sonunda 3 yaşı dolduruyor. Ben de yazın başlayayım diyorum.
9 sa beğen cevap
haybe okur haybe yasar (@haybeokurhaybeyasar)
Ellerinize, emeğinize sağlık.. Yukarı taşıyalım.. ☝🏻
9 sa beğen cevap
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak

Açlık
Behçet Necatigil’in enfes çevirisinden. Baktım 2011 Aralık ayında okumuşum ilk, 7 yıl sonra da Kitap Ağacı Klasikler Kulübü ile okudum.
Açlık, Knut Hamsun’un hayatını okurken farkettiğimiz gibi, aslında bir dönem kendi yaşadığı duyguları, atmosferi anlatan bir eser. Yokluğuna ve sefaletine rağmen onurundan taviz vermeyen, ahlaklı bir adam. Ceketinin düğmelerini bile satabilmeyi düşünen, eline para ya da yemek geçtiğinde onu mutlaka paylaşan, yazar olmak isteyen biri. Gerçek adı belirsiz olsa da, Andreas Tangen olarak tanıtıyor kendini. Zihninin bir oyunu.
Okurken sizin de boğazınızdan bir şey geçmesine izin vermeyecek bir eser. Bay Tangen kadar güçlü ve ahlaklı kalabilir miydik acaba?
ataç ikon Açlık
kitaba puan vermedi
6 beğen · 1 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
Bay tangen güç ve ahlak vurgusunu şakşakcılığını yaptığı devlet erkine karşı gelınmesın dıye bellı zumrenın yediği bal kaymayı yiyemeyenlere, onur ahlak önerısı sunan kunt humsun'un efsane eserıdır. Platonun topluma sunduğu başkıldırmama dürtüsünün yerıne, razı olmayı bireysel örnek ıle mukemmelleştıren kunt humsun'un bu eserı muhakkak okunmalı. Okunmalı ki, ahlakın ve onurun karın doyurmadığı daha net görülebılsın.
22 sa beğen 2 cevap
NLGNYC

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Çocuklarıma aldigim onlarla birlikte okuduğum kitaplardan biri Charlie 'nin Çikolata Fabrikası.
Başta şunu söylemek isterim ki pek cok çocuk kitabi aslinda büyüklerin okumasi gereken içeriğinde fazlasıyla ders çıkarıcı konular olan eserler.
Charlie'nin Çikolata Fabrikası hüzünlü başlayan bir kitapti.Ayni evin icinde 4 yasli insan annesi_babasi ve Charlie bulunmakta.Sadece isim gününde çikolata yiyebilen yoksulluk yaşayan bir aile.Ama yürekleri sevgi dolu.Zengin çocuklarının yaşamış olduğu o şımariklik Charlie nin yanından bile geçmemiş.
Evlerinin tam karşısında bulunan Çikolata Fabrikası Charlie için fazlasıyla etkileyici.Derken bir gun o fabrikayı gezmesi için şans çikolataları dağıtılır.Sizce Charlie 'nin ne kadar şansı olabilir.Senenin bir günü çikolata tadan bir çocuğa şans güler mi?
Sizin ve çocuklarınızın keyifle okuyabileceği 205 sayfalık bu kitabi tabi ki tavsiye ediyorum.
11 beğen · 6 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Charlie'nin Çikolata Fabrikası filmini izledin mi peki NLGNYC @dunyasnilzehes?
21 sa beğen 2 cevap
kader.cmln (@naturmort)
Çocukluğumun filmi bae bir ara baya gösteriyorlardı televizyonda her defasında izliyordum. Charlie'nin Johnny Depp olduğunu öğreneli de çok olmadı:))
17 sa beğen 3 cevap
haybe okur haybe yasar (@haybeokurhaybeyasar)
Haziran ayının karne haftasında öğrencilerime izlettiğim bir film. Keyifli bir film yetişkin olarak izleyince verilen mesajlardaki hemen hemen hiçbir ayrıntıyı kaçırmıyorsunuz.
14 sa beğen 1 cevap
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Bugünün gençleri niçin bu kadar özgüvenli ve iddialı
Fakat bir o kadar da depresif ve kaygılı?

Bu sorular etrafında ortaya çıkmış değerli bir eser. Akademik yönü çok olduğu için, daha doğrusu yoğun bilgi birikimi barındırdığı için okurken yoruyor ve okuma sürenizi uzatabiliyor. Ama herkesin dilinde olan ne olacak bu gençliğin hali? nereye gidiyor bu gençlik? Gibi dönen soruların yanıtını vermeye çalışıyor bize. Her birey kendi çocuğundaki eksikliğin sebebi, sizin iyi olarak yaptığınız şeyler çocuğunuza en çok zarar veren şeyler. Olaya bir de burdan bakmak lazım bence. Çok değerli bir eser. Bilinçdiren ve farkındalık oluşturabilen. Çok emek harcanarak oluşturulmuş, anketlere başvurulmuş ve varsayıma dayanmayan bir eser.

İçeriğine gelince ise kitap 8 bölümden oluşuyor. Bölümlerin her bir başlığı gerçekten vurucu tespitler içeriyor.
Twenge, kitabında; ABD ve dünya toplumlarının 35 yaş altı ben neslini analiz ederek insanlığın kendi neslini nasıl yok edişinin trajedisini anlatıyor. Yavas yavas bir yok oluş serüveni. Yaşamları boyunca çok özel olduğu fısıldanan, sadece kendilerinin değerli ve özel olduğu ifade edilen "ben nesli çocukları" çok daha çabuk depresyona giriyor.
Kalabalık içerisinde yanlızlaşmanın temelleri oluşturukan bu çocuklar, zaman ilerleyince bu yalnızlık çukurundan kurtulamıyor. Zengin ve ünlü olmayı hak ettiği telkinleriyle büyüyen "ben nesli çocukları" umduğunu bulamayınca büyük bir boşluğa saplanıyor. Ben Neslinin Bencil bireyleri koca bir çukura itiliyor. Ve bir nesil el birliği ile işte böyle yok ediliyor.

Her aile bireyinin okuması gereken bir eser bence. Gelecek gençlerin elinde diyorsanız tabiki...
ataç ikon Ben Nesli
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
ODA KURALLARI
 • Sadece beğeni belirten ifadeler kuraldışıdır. İnceleme detaylı olmalıdır.
 • İdeal bir inceleme 500-800 karaketerden oluşmalıdır.
 • Kitap incelemelerinde yazarın veya çevirmenin türkçeyi kullanış biçimi ve/veya metnin akıcılığı ve/veya karakterlerin derinliği irdelenmelidir.
 • Eserin ileri sürdüğü fikirler, topluma veriği mesajlar öznel olarak tartışmaya açılabilir.
 • Eserin kimlere hitap ettiği incelemenize eklenebilir.
 • İnceleme gerekmedikçe alıntı/replik içermemelidir.
 • 50 karakterden az incelemeler kuraldışıdır.
 • Başka sitelerden alınmış inceleme ve yorumlar kuraldışıdır.
 • Güzeldi, çok beğendim, tavsiye ederim vb. yüzeysel cümleler inceleme olarak kabul edilmez ve editörler tarafından silinebilir.
 • Link paylaşmak kuraldışıdır.
 • Film ve dizi incelemelerinde senaryonun akışı, özgünlüğü ve tahmin edilebilirliği ve/veya karakterlerin derinliği irdelenebilir.
 • Mekan veya şehir incelemelerinde tarihsel bilgilendirme yapılabilir.