up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Okul İncelemeleri

Öykü Odabaş

Öykü Odabaş

@oykuodabas

Ve Bir Diğeri
Bu da ilk üniversitem...
Öyle koftiden 4 sene, hadi tıpçılaırn 6 senesi gibi de değil üstelik. Mini miniydim İstanbul Üniversitesine ilk başladığımda. Tam olarak 11 yaşındaydım. E konservatuar sistemi o zaman öyleyi. İlkokuldan sonra başlıyordunuz.
Kadıköy'de merkezdedir efendim bizim binamız. Öyle bahçeis falan yoktur, çitle çevrilmiş değildir. Yarısını Haldun Taner sahnesiyle paylaşır. Buram buram elit bir kültür kokar... Aynı zamanda başka şeyler de kokabilir maalesef. Yetersiz oda sayısı sebebiyle tuvaletlerde enstruman çalışan çoluk - çocuk ve genç sayısı muazzamdır. Fakat o şartlarda yetişen pek çok müzisyen bugün dünyanın dört bir yanında orkestralara dağılmıştır. Hatta biri de lisesinden mezun olup Berkley College of Music'e kaçan Pınar Toprak'tır (bilen bilir kim olduğunu) ama tek o mu? Saymakla bitmez... Özellikle tiyatro bölümünden mezun olanların çoğunu Türk dizi izleyicisi bilmektedir. Onlar, bizden biraz daha şanslı olarak tuvaletlerde çalışmak zorunda kalmamış olsalar da, tiradlarını ya da ders öncesi ısınmalarını koridorlarda yaparken, yan tararfından ders olan sınıfın hocası tarafından bizim gibi kovulmuşlukları boldur. En rahat bale bölümüydü yalan yok... Zaten molasız şekilde canları çıkasıya çalıştırıldıkları için, koridorlardaki vakitleri, onları çalışmaya çekebilecek bir hocaya görünmemek amaçlı kısa sürüyordu... Değişik bir okuldu vesselam... Sınıfın birinde ortaokul 2. sınıf kültür dersi varken, onlar çıktıktan son dakika sonra Lisans II'ler başka bir kültür dersine giriyorlardı. Onlar daha çıkamadan bir oda müziği grubu sınıfa dalıp, "Biz ilk geldik biz çalışacağız burada," diye sınıfın apar topar çıkmasına sebep olabiliyordu. Küçücük binanın içinde binlerce hikaye...
Kampüs mü?
Yok yahu... Bir kere lisansa girerken kayıt olmaya gittiğimizde gördüm... O kadar. Onda da kaybolmayalım diye toplu gittik toplu döndük :D
Yaşadığım ve yaşattığımız hikayelerini asla unutmayacağım, gençliğimi bin kere baştan yaşasam bin kere orada yaşayacağım tek okuldur... :)
İstanbul Üniversitesi
okula 9 verdi
0 yorum
Öykü Odabaş

Öykü Odabaş

@oykuodabas

Ah Eskiler Ah...
Benim buraya bir paylaşım yazmam ne kadar doğru bilemedim. Kendisiyle son temasımız 2007 senesine denk geliyor ki ben o vakitler master programın yarım bırakıp İstanbul'a geri kaçmıştım.
Fotoğraftaki hastane kısmına pek aşina değilim. Beşevlerdeydim ben Ankara Konservatuarı'nda...
Kampüsü bir kere gördüm o sebeple. Bilenler bilir, konservatuar takımı kampüse okul bittiğinde gider... Ha... Pardon... Ben bir de dil sınavı için gitmiştim... İnşallah çok şey değişmemiştir diyeceğim ama... Gerçekçi olalım değil mi... :)
Hacettepe Üniversitesi
okula 8 verdi
0 yorum
Yunus SOLAK

Yunus SOLAK

@yunussolaak

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Kuruluşundaki manevi duyguların ağırlığını hala hissettiğiniz,hukuk eğitimi açısından ekol olan,hukuk-dışı alanlarda dahi birçok ünlü kişiyi çıkaran fakat son zamanlarda olması gerekenin altında kalan okulum.
Ankara Üniversitesi
okula puan vermedi
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Kaliteli Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi'nde doktora öğrencisiyim. Her yönüyle düzenli, öğrenci odaklı, kaliteli akademik kadrosuyla nitelikli eğitimler sunun köklü üniversite.
Boğaziçi Üniversitesi
okula 10 verdi
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Eğitim Fakültesi - İngilizce Öğretmenliği Bölümü
2003 senesinde Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği programından mezun oldum. Göztepe kampüsünde yaşam güzeldi. O dönemde hiçbir yer bu kadar da kalabalık değildi. Hazırlık eğitiminden çok memnun kaldım. Lisans programının güzelliği farklı disiplinlerden dersler sunmasıydı. Ancak, öğrencisi olduğum dönem itibarıyla kendi alanıma yönelik derslerden daha fazlasını alabilmeyi isterdim. Öte yandan, genel itibarıyla iyi öğretmen yetiştiren bölümlerden birisi olduğunu söyleyebilirim.
Marmara Üniversitesi
okula 8 verdi
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Çeviribilim Yüksek Lisans Programı
Okan üniversitesi Çeviribilim Yüksek Lisans Programı'ndan mezun oldum. Çok keyifli ve nitelikli bir eğitim alma imkanı buldum. Tez döneminde de yine bizlerle yakından ilgilenen Hocalarımız sayesinde verimli bir yüksek lisans dönemi tecrübe ettim. İlgilenen arkadaşlara tavsiye ederim.
Okan Üniversitesi
okula 7 verdi
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Öğrenciye değer veren kurum
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, sunduğu eğitim kalitesi, derslerin çeşitliliği, profesyonel akademik kadrosu ile öğrenci odaklı bir eğitim sunar. Güçlü İngilizce, Arapça ve Türkçe Hazırlık programları ile öğrencileri akademik hayata hazırlar. İngilizce hazırlık programında başarı gösteren öğrencilere yaz döneminde İngiltere'de eğitim imkanı sunarak başarıyı teşvik eder. Zengin Çift Anadal ve Yandal programlarıyla öğrencilerine nitelikli bir lisans öğrenimi imkanı sunar. Zengin burs imkanları için üniversite tercihleri öncesinde mutlaka görüşülmesi ve incelenmesi gereken bir üniversitedir.
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Kampüs İçindeki Yurtlar Hakkında İnceleme
Bu bölümde sizlere kampüs içerisindeki yurtlardan ve özelliklerinden bahsedeceğim. Bu yurtları 3'e ayırabiliriz. Daü yurtları, Yap-işlet-devret yurtları ve KYK yurdu.

Kampüs içerisinde yaklaşık 20 tane yurt bulunmakta.Bu yurtların tamamı için ortak birkaç özellik söyleyeceğim. Daü içerisinde bahsini ettiğim 20 yurdun tamamında öğrencilerin kullanımına açık mutfak vardır. Bunun sebebi ise yurtlar hazır yemek hizmeti sunmaz. Yani sabah kahvaltısı ya da akşam yemeği veren bir yurt bulamazsınız. Daha da ilginç gelecek ama üniversitenin de bir yemekhanesi yoktur. Genel olarak fakültelerin altında kafeteryalar vardır. Bunlara üye olup günlük yemek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ya da yurtların altında bulunan restoran ya da kafeteryalara üye olup yemek yiyebilirsiniz. Tabii ki fiyatlar ve menü değişkenlik gösterir. Sabit değildir. Ya da diğer bir seçenek alışverişinizi yapar yurdunuzun mutfağında kendinize ait miss gibi yemekler yapabilirsiniz.

Şimdi mutfak olayını biraz daha açıyorum. Bazı aşırı pahalı yurtlarda mutfak odalara konulmuştur. Ama genel olarak çoğunda mutfak ortak kullanım alanıdır. 5 Katlı bir yurtsa örneğin her katta birer mutfak bulunur. Bunlar öyle evdeki mutfaklar gibi değil. Epey büyük ve geniş. Ayrıca bu ortak kullanım mutfaklarda 4-5 tane ocak, 3-4 tane fırın ve her odaya ait tabak çanak koymalık kilitli mutfak dolapları da vardır. Yine tüm yurtlarda odalarda buzdolabı kesinlikle vardır. Bazısının küçük bazısının biraz daha büyüktür ama kesinlikle vardır.

Tüm yurtlarda görebileceğiniz belki Türkiye'deki yurtlardan daha farklı başka bir konu ise klimadır. Çünkü Kıbrıs sıcak. Ayrıca kalorifer yok. Klima ile ısınıp klima ile serinlemek zorundasınız. Tüm yurtlarda ve odalarda klima vardır. Lüks oluşundan değil ihtiyaçtandır. Yine tüm yurtların kablosuz internet bağlantısı vardır. Yurtların yüzde 95'inde odalarda televizyon bulunmaktadır. Wc ve banyolar birkaç yurt hariç diğer tüm yurtlarda oda içerisindedir. Ortak kulanım değildir.

Başka özellikler de söyleyeceğim. Yurtlarda güvenlik vardır ama yüzde 98'i yurda giriş çıkış saatinize kesinlikle karışmaz. İşleri bu değildir. Güvenlik dışında tabii yurt müdürü vs de böyle şeylerle ilgilenmez. Yani anlayacağınız yurda giriş ve çıkışlar serbest, isterseniz 1 hafta gelmeyin kimse sizi sormaz. Yine genel olarak tüm yurtlara istediğiniz arkadaşınızı getirebilirsiniz. Tabii ki bazı yurtlar otel gibi çalışıyor. Girişinde belki öğrenci kimliği göstermenizi vs isteyebilir. Ama benim kaldığım yurtlarda arkadaşım gelirken arkadaşımdan hiçbir şey istenmiyordu. İşte kız yurduna erkek, erkek yurduna kız girişi falan filan yasak değil. Girişlerde ve koridorlarda güvenlik kameraları bulunur.

Ayrıca bazı yurt odalarında telefon vardır. Bu telefon dıştan aramalara açıktır. Yani aileniz sizin odanızı direkt arayabilir. Ama siz onları o telefonla arayamazsınız. Bu telefonlar ile kampüs içindeki diğer yurt odalarını arayabilirsiniz. Hatta yurdunuzun güvenliğini de arayabilirsiniz. Üstünde acil durumda aranması gereken numaralar da yazar.

Genel olarak tüm yurtları kapsayan ufak tefek ayrıntılardan bahsettim. Daha fazla da anlatabilirim aslında ama kısa ve öz geçecek olursam. Kuzey Kıbrıs'ta birçok yurt beş yıldızlı otel gibi hizmet vermektedir işin özü budur. Fitness salonu, saunası vs olan yurt var. Gerisini siz düşünün gariii.
4 yorum
Alaattin Barındık (@alaattinbarindik)
Bizim ortanca gız tokat zile halkla ilişkileri gazandı. İki yıllık. Ne yapayın?
24.06.19 beğen cevap
venceremos (@venceremos)
Bunun ödtüde kyk yurtları yapılması ile alaksı var mı? https://youtu.be/UdQVXi1jwOI
19.07.19 beğen cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Kampüs Yaşamı
İncelememin bu bölümünde Doğu Akdeniz Üniversitesinin kampüsünden bahsedeceğim.

Okulun Kampüsü Gazimağusa şehrinin içindedir. Şehir ile yan yana bulunmaktadır. Kampüs 3000 dönümlük bir arazi üzerindedir. Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılır ama birbirlerinden ayrı kampüsler değildir. Bitişiktir. Aslında tek bir kampüstür. Sadece isim olarak kuzey ve güney diye isimlendirilmiş. İlk başlarda insana karışık gibi gelse de kolayca alışılıyor.

Şimdi şöyle anlatayım. Tüm fakülteler ve bölümler kampüs içerisindedir. Ayrıca kampüs içerisinde yaklaşık 20 tane yurt bulunmaktadır. Tabii ki bunların dışında kampüste; kütüphane, kapalı spor salonu, daü stadyumu, tam donanımlı bir sağlık merkezi, cami, kilise, kırtasiyeler, kafe ve restoranlar, bankamatikler, berber, kuaför, postane, çeşitli marketler, büfeler vs vardır. Bir de kampüs içerisinde daü doğa koleji ve daü doğa ilkokulu da bulunmaktadır.

Tüm bunların dışında kampüsten ayrı olarak ama üniversiteye bağlı belkide üniversitemizi diğer üniversitelerden ayıran en önemli kısmı okulumuzun beach club'ı vardır. Yani Türkçe meali ile deniz tesisleri vardır. Bu tesis kampüse yürüme mesafesindedir. Bu tesiste tabii ki denize giriliyor. Ama bunların dışında sörf, yelken, kano, plaj voleybolu, plaj futbolu vs de yapabilirsiniz. Ayrıca her yıl kumdan heykel festivali yapılmaktadır. Deniz tesisin hemen yanında ise yine üniversitemize ait Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı bulunmaktadır.

Şimdi biraz ayrıntıya girecek olursak. Kampüs içerisinde her yer her yere yakındır. Yani yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca şehir içine de yakın olduğu için oraya da yürüyebilirsiniz. Ancak ben yürümek istemiyorum derseniz Kampüste ve şehir içinde okulun ücretsiz servislerini kullanabilirsiniz. Okulun bu otobüsleri dışında KKTC'ye ait herhangi bir otobüs kampüs içinde ve şehir içinde bulunmamaktadır. Daha doğrusu Kıbrıs'ta otobüs pek yoktur. Ulaşım öğrenciler için genelde taksi çağırarak ya da okulun otobüslerine binerek gerçekleşir. Tüm bunların dışında kampüs içerisinde bisiklet yolları ve bisiklet park alanları vardır. Okula ait bisikletleri kiralayarak ulaşımınızı bisiklet ile de sağlayabilirsiniz.

Ayrıca sağlık merkezi sadece okul personeli ve öğrencilerine aittir. Yani normal bir hastane gibi herkese hizmet sunmaz. Görünüşte küçük bir binadır. Ama genel olarak tüm sağlık ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ücretsiz tedavi olabilirsiniz.

Kütüphanesi zemin artı üzerine üç kat olan aslında epey büyük bir kütüphanedir. Yaklaşık 150.000 civarında kitaba sahipmiş. Okulun en sevdiğim mekanıydı. Normal zamanlarda 22.30'a kadar açıktır. Sınav dönemleri 24 saat açıktır. Sınav dönemi kütüphane önünde çorba, poğaça vs ücretsiz dağıtılır. Kütüphane girişinde çay, kahve makineleri vs vardır isterseniz makineden alabilirsiniz. Okulun en sık uğranılan mekanlarından biridir zaten.

Kampüs genel olarak bu şekildedir. Okul ve kampüs hakkında bilmeniz gereken daha önemli şeyleri diğer incelemelerimde anlatacağım.
0 yorum
Nebukadnezar™️

Nebukadnezar™️

@nebukadnezar

İnönü Üniversitesi Hakkında İzlenimlerim
Sadece iki gün kaldığım için birkaç madde halinde özet geçeceğim.

1. Kampüs çok karmaşık geldi, Mediko'yu bulana kadar canım çıktı.
2. Yemekhanenin bulunduğu bina çok şekilsiz. Ama içinde içinde konferans salonu ve bazı spor bölümlerinin bulunması iyi olmuş.
3. Fakülteler uzun bir yolun üstünde (Pembe Yol) sağa ve sola dizilmiş durumda. Gayet kullanışlı.
4. Şirin bir kütüphanesi var. Ama çok da fazla kitap yok gibi geldi gözüme.
5. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi çok kötü durumda. Amfilere amfi demek için bin şahit gerek.
6. Üniversite, sosyal imkanlar bakımından öğrenciler için yetersiz gibi geldi. Yanlışım varsa yoruma yazın.
İnönü Üniversitesi
okula puan vermedi
0 yorum
ODA KURALLARI
  • Güzeldi, çok beğendim, tavsiye ederim vb. yüzeysel cümleler inceleme olarak kabul edilmez ve editörler tarafından silinebilir.
  • İdeal bir inceleme 500-800 karaketerden oluşmalıdır.
  • Kitap incelemelerinde yazarın veya çevirmenin türkçeyi kullanış biçimi ve/veya metnin akıcılığı ve/veya karakterlerin derinliği irdelenmelidir.
  • Eserin ileri sürdüğü fikirler, topluma veriği mesajlar öznel olarak tartışmaya açılabilir.
  • Eserin kimlere hitap ettiği incelemenize eklenebilir.
  • İnceleme gerekmedikçe alıntı/replik içermemelidir.
  • Link paylaşmak kuraldışıdır.
  • Film ve dizi incelemelerinde senaryonun akışı, özgünlüğü ve tahmin edilebilirliği ve/veya karakterlerin derinliği irdelenebilir.
  • Mekan veya şehir incelemelerinde tarihsel bilgilendirme yapılabilir.