up
ara
Katılım Tarihi : 25 Şubat Pazar 2018 22:00 - 506 gün
Cinsiyet : Kadın
İpek Acar

İpek Acar

@ipekacar

Büyük Saat Kulesi, Adana Seyhan'da bulunmaktadır. 32 metrelik boyuyla Türkiye'nin en uzun saat kulesidir. Yapımı 1882 yılında tamamlanmıştır. Adana'nın işgali sırasında biraz zarar görmüş ve Cumhuriyet döneminde onarılarak eski haline getirilmiştir. Kulenin temellerinin de çok derin ve sağlam olduğu söylenmektedir. 1998 Adana depremine bile dayanmıştır. Kazancılar Çarşısı'nın tam dibindedir. Yağ Camii'ye ise 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Kulenin ve çevresinin otantik bir atmosferi var. Hatta biraz Eminönü'nü de andırıyor diyebilirim.
Adana Büyük Saat Kulesi
mekana puan vermedi
0 yorum
İpek Acar

İpek Acar

@ipekacar

1998'den beri hizmet vermekte olan Adana Sabancı Merkez Camii, Türkiye Diyanet Vakfı ve Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla kurulmuştur. Seyhan Nehri kıyısında bulunmaktadır. Tarihi Taş Köprü'den görünmektedir ve şehrin sembolü haline gelmiştir. Seyhan Nehri'nin iki tarafında bulunan Adana Merkez Park'a da komşudur. Mimari açıdan Osmanlı tarzında yapılmıştır ve biraz Sultanahmet Camisini andırır. Yüksek minareli ve geniş kubbeli ihtişamlı bir camidir. Caminin bir bölümü kütüphane olarak düzenlenmiştir. Taş Köprü ve Seyhan Nehri ile bütünleşen görüntüsü etkileyicidir.
Adana Sabancı Merkez Camii
mekana puan vermedi
0 yorum
İpek Acar

İpek Acar

@ipekacar

 paylaşım fotoğrafı
Kitap desenli elbiseniz olsun ister miydiniz? ?
0 yorum
İpek Acar

İpek Acar

@ipekacar

Adana Ulu Cami, Ramazanoğlu Beyliği döneminde inşa edilmiştir. Dönemin en ihtişamlı mimari eseridir. Selçuklu ve Memluk mimarisi örnek alınarak inşa edilmiştir. Yapımı 1541'de tamamlanmıştır. Ramazanoğulları Cami olarak da bilinmektedir. Seyhan ilçesinde bulunmaktadır. Dışarıdan çok ihtişamlı görünse de iç kısmındaki bölümler epey dar. Hem ibadet amaçlı hem de turistik gezi amaçlı ziyaret edilebiliyor. Özellikle büyük ceviz kapıları ve içeride kullanılan mavi çiniler çok güzel görünüyor.
Ulu Cami ve Külliyesi
mekana puan vermedi
0 yorum
İpek Acar

İpek Acar

@ipekacar

Adana Merkez Park, Seyhan Nehri'nin iki kenarına kurulmuş olan ve 2004'ten beri halka açık olan büyük bir parktır. Galleria Alışveriş Merkezi, Mimar Sinan Anfitiyatrosu ve Adana Sabancı Merkez Camii ile yan yanadır. Biraz abartılan bir parktır. Yürüyüş yapmak, boş boş oturmak, nehirde gondola binmek, çay kahve içmek gibi her parkta yapabileceğiniz sıradan şeylere olanak tanıyan sıradan bir park işte. Başka bir özelliği yok. Çoğunlukla çim alanlardan oluşuyor. Ağaçlandırma yetersiz. Alan çok geniş olmasına rağmen bazı günler çok kalabalık olabiliyor. Yazabileceklerim bu kadar. Ha bir de Central Park ile kıyaslayanlara yok artık diyorum.
Adana Merkez Park
mekana puan vermedi
1 yorum
tamer aktulum (@amantedelashadas)
Adanalı olarak doğru bir inceleme olduğunu düşünüyorum. Eski baraj daha bı güzel ağaçlandırma lar gayet güzel
06.06.18 beğen cevap
İpek Acar

İpek Acar

@ipekacar

Çukurova'da bulunan ve Sis Kalesi olarak da bilinen büyük bir kaledir. Kalenin kimler tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemektedir ancak yaklaşık 700 yıl boyunca bu bölgede hüküm süren Hititlerin yapmış olabileceği varsayılmaktadır. Kalenin alçak olan surları yapı olarak Tarsus Kalesi'nin surlarına benzemektedir. İç kale ile birlikte toplam 6 bölümden oluşur. 44 tane kulesi vardır. Bunların büyük bir bölümü hala ayaktadır. Yüksek bir tepede bulunan kale bölgeye hakim bir konumdadır. Güneyinden Akdeniz görünmektedir. Restorasyondan sonra hem ulaşım hem de kaleyi gezmek eski haline kıyasla epey kolaylaşmıştır. Yine de tepede olduğu için biraz yorucudur. Çocuklu gidilebilecek bir yer değildir.
Kozan Kalesi
mekana 8 verdi
0 yorum