up
ara
Doğan Yurdakul

Doğan Yurdakul

Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Savaşın ve Nazi işgalinin yaralarını yeni yeni sarmakta olan Paris, genç Hiram Abas'ın gittiği günlerde Fransa'nın Vietnam'da sürdürdüğü sömürge savaşını protesto gösteri-leriyle çalkalanıyordu. Aynca Paris sokakları. ABD'deki McCarthy'ci komünist avcılığının sonucu olarak kankoca Rosenberglerin casusluk suçlamasıyla idama mahkûm edil-melerine karşı gösterilerle de sarsılıyordu. Hiram Abas'ın ad-larını lise sıralarında öğrendiği aydınlar, bu gösterilerin ba-şını çekiyordu: Sartre, Camus, Aragon, Picasso...

"Türküm" dediği Fransızlar ona hemen Nâzım Hikmet'i soruyorlardı. Türkiye'de yasak olan Nazınım şiirleri, onun gidişinden bir yıl önce Fransızca olarak yayımlanmıştı. Ünlü şairlerin dizelerinden şarkılar besteleyen Yves Montand. sahnede Nâzım'ın şiirlerini de okuyordu, hatta Kerem Gibi" şiirine plak yapmıştı. "

"Vatan haini, komünist" diye bildiği şairin yurtdışında bu kadar sevilmesini içine sindirememişti.
ataç ikon Bay Pipo
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Yeni bölge başkanının 19 yaşındaki oğlu Mehmet Eymür’ü, o tarihlerde, babasını ziyarete geldiğinde tanımış ve kanı çok ısınmıştı. Gerçi biraz yaramazdı… Ankara Koleji erkek kısmında okuyordu. İngilizce öğretmeniyle derste tartışmış iki arkadaşıyla birlikte okuldan uzaklaştırma cezası almıştı. Okul arkadaşlarıyla birlikte, olayı kınamak için 97 metrelik dilekçe yazıp Milli Eğitim Bakanlığı’na göndermişti. Mehmet Eymür istihbarat konularına da çok meraklıydı. Sık sık babasını ziyarete geliyordu:
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Kebikeç

Kebikeç

@medusa - İstanbul

Alparslan Türkeş Kenan Evren'in şansı olacak ;önce Genelkurmay başkanlığı ,sonra da devlet başkanlığı yolunu Evren'e açacak fakat gün gelecek partisini Evren kapattıracak ,hapse attıracak.Evren'le aynı görüşteydiler ve bu nedenle 12 Eylül askeri darbe sonrasında partisi için "fikirleri iktidarda kendisi hapiste " tanımını yapacaktı..
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Kebikeç

Kebikeç

@medusa - İstanbul

İhtilal her zaman olduğu gibi kendi evlatlarını yiyordu..
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Kebikeç

Kebikeç

@medusa - İstanbul

28 Kasım 1968 de Türkiye'ye gelen ABD Büyükelçisi Robert Commer anılarında şunları yazıyor :Biz o yıllarda müfredatını teknik alanlara oturtmak suretiyle ODTÜ öğrencilerini politika dışı tutabileceğimizi sanmıştık( Büyükelçinin ODTÜ içinde öğrenciler tarafından makam arabası yakıldı) Elektronik ve fiziğin ağır konsantrasyon gerektiren dersleri o günkü kafamıza göre ,öğrencilerin politize olmasını önleyecekti.
Görünen oydu ki Büyükelçi Commer ,bırakın Türkiye 'nin iç işlerine müdaheleyi ,ODTÜ'deki ders müfredatıyla bile ilgiliydi.!!!
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Kebikeç

Kebikeç

@medusa - İstanbul

C.Başkanı Celal Bayar'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Endonezya Cumhurbaşkanı Ahmet Sukarno Lüks Nermin'in (siyasilere özel randevu evi işletiyor kendisi) kızına aşık olur ve çok beğendiği yatak arkadaşı için gezisini bir gün uzatır .Fakat sonrasında Başkent Cakarta 'dan gelen mesaj hiç iç açıcı değildi ; Cumhurbaşkanı Sukarno İstanbul'da belsoğukluğuna yakalanmıştı !
Kabak Lüks Nermin'in başına patlamıştı ve döviz kaçakçılığı bahanesiyle cezaevine alındı.Lüks Nermin cezaevine girerken avazının çıktığı kadar bağırdı " Ulan Allah belanızı versin ,parasını bile vermiyorsunuz ,sonra da çıkıp hesap soruyorsunuz " diye ..
Anlaşılan devletin yabancı konukları ağırlamak için belli artistleri ,dansözleri vb içeren bir protokol listesi vardı!
Lüks Nermin tüm ihtiyaçları sağlıyordu...
ataç ikon Bay Pipo
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Abi (İmzalı)
2012
Bay Pipo kitabının da yazarı Bay Pipo ve Reis - Gladio'nun Türk Tetikçisi kitaplarının da yazarı Doğan Yurdakul tarafından kaleme alınan Abi (İmzalı) kitabı Siyaset, Politika türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kırmızı Kedi Yayınevi yayınevinden 2012 yılında 9786055340315 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Abi (İmzalı) isimli kitap 504 sayfadan oluşuyor. Abi (İmzalı) kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bay Pipo
2007
Abi (İmzalı) kitabının da yazarı Doğan Yurdakul tarafından kaleme alınan Bay Pipo kitabı Tarih, Biyografi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2007 yılında 9789759914301 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bay Pipo isimli kitap 545 sayfadan oluşuyor. Kitap Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde de yeralmaktadır. Bay Pipo kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Reis - Gladio'nun Türk Tetikçisi
2016
Abi (İmzalı) kitabının da yazarı Abi (İmzalı) ve Bay Pipo kitaplarının da yazarı Doğan Yurdakul tarafından kaleme alınan Reis - Gladio'nun Türk Tetikçisi kitabı , türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kırmızı Kedi yayınevinden 2016 yılında 9786059658775 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Reis - Gladio'nun Türk Tetikçisi isimli kitap 368 sayfadan oluşuyor. Reis - Gladio'nun Türk Tetikçisi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sırların Kavşağında
2014
Abi (İmzalı) ve Bay Pipo kitaplarının da yazarı Doğan Yurdakul tarafından kaleme alınan Sırların Kavşağında kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2014 yılında 9786051110110 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sırların Kavşağında isimli kitap 468 sayfadan oluşuyor. Sırların Kavşağında kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Adalet Savaşçısı
2010
Abi (İmzalı) ve Bay Pipo kitaplarının da yazarı Doğan Yurdakul tarafından kaleme alınan Adalet Savaşçısı kitabı Tarih, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kırmızı Kedi Yayınevi yayınevinden 2010 yılında 9786055340414 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Adalet Savaşçısı isimli kitap 240 sayfadan oluşuyor. Adalet Savaşçısı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0