up
ara
Adolfo Bioy Casares

Adolfo Bioy Casares

tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Ve bir gün, daha eksiksiz bir alet bulunacak. Yaşam boyunca -ya da kaydedilen anlar süresince- düşündüğümüz ya da hissettiğimiz şeyler sayesinde görüntünün her şeyi anlamayı sürdüreceği (tıpkı bizim bir alfabenin harfleriyle anlayabildiğimiz ve bütün sözcükleri oluşturduğumuz gibi) bir alfabe gibi olacak. O zaman yaşam ölümün bir deposu olacak. Ama o anda bile görüntü yaşamayacak; özünde yeni nesneleri tanımayacak. Ancak hissettiği ve düşündüğü şeyleri, ya da hissettiği ve düşündüğü şeylerin daha sonraki düzenlenişini tanıyacak.
Zamanın ve uzayın dışında hiçbir şeyi anlayamayışımız, belki de yaşamımızın, bu alet yoluyla elde edilecek yaşamdan daha değişik olmadığını düşünmemizi sağlayacaktı.
ataç ikon Morel'in Buluşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Yapay hayaletlerin oturduğu bir adada yaşamak karabasanların en dayanılmazıydı. Bu görüntülerden birine aşık olmak, bir hayalete aşık olmaktan daha da kötüydü (ama, belki sevdiğimiz insanın bir hayalet yaşamına sahip olmasını her zaman istedik).
ataç ikon Morel'in Buluşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

“Yaşamın böylesine mekanik ve yapma bir kopya yöntemini kabul etmek size güç mü geliyor? Anımsayınız ki, bizim görme yeteneksizliğimiz içinde hokkabazın hareketleri sihir olup çıkıyor."
ataç ikon Morel'in Buluşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Yazıyı değiştirdim. İlki çiçeklerle yazmak için çok uzun göründü. Şöyle yaptım:

Bu adada ölümümü uyandırdın.

Uykusuz bir ölü olmak hoşuma gidiyordu. Bu hoşnutluğum yüzünden az kaldı inceliği elden bırakıyordum; tümce kendiliğinden bir yakınma içerebilirdi. Yine de onu atıvermeye gönlüm razı olmuyordu. Sanıyorum ki şu iki şey gözümü kör etmişti: Kendimi eski bir ölü olarak tanıtmanın hoşnutluğu; ve bu kadının yanında ölümün olanaksız olduğuna dair edebi ya da rüküş düşüncenin keşfi. Monotonlukları içinde bu saptırmalar neredeyse canavarca bir hal almıştı:

Bu adadaki bir ölünün uykusunu yok ettin. ya da:
Ölmedim, sevdalıyım.

Cesaretim kırıldı. Çiçeklerin verdiği ilham şöyle söyletiyor:

Bir sevdanın çekingen saygısı.
ataç ikon Morel'in Buluşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

(öyle sanıyorum ki ölüme karşı koyma gelişmediği için ölümsüzlüğü kaybediyoruz. Bedenin tamamını canlı tutma biçiminde ortaya çıkan başlangıçtaki ilkel düşünce üzerinde ısrar ediyoruz. Oysa, yalnızca bilinci ilgilendiren şeyi korumaya çalışmak yeterli olurdu).
ataç ikon Morel'in Buluşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Morelin Buluşu
...ama yasanın tehdidini de unutmuyorum. Sizi cezaya çarptıranlar özgürlüğünüze daha da kuvvetle sarılmaya iten süreler ve yasaklar koyarlar.
ataç ikon Morel'in Buluşu
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Morel'in Buluşu
2008
Bir Fotoğrafçının La Plata Maceraları kitabının da yazarı Adolfo Bioy Casares tarafından kaleme alınan Morel'in Buluşu kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Helikopter Yayınları yayınevinden 2008 yılında 9786055819026 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Morel'in Buluşu isimli kitap 84 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nevzat Yılmaz çevirmiştir. Morel'in Buluşu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bir Fotoğrafçının La Plata Maceraları
2005
Morel'in Buluşu kitabının da yazarı Adolfo Bioy Casares tarafından kaleme alınan Bir Fotoğrafçının La Plata Maceraları kitabı Öykü, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Altıkırkbeş Yayınları yayınevinden 2005 yılında 9789752790254 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Fotoğrafçının La Plata Maceraları isimli kitap 136 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Gülcay Teniker çevirmiştir. Bir Fotoğrafçının La Plata Maceraları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Invasión
1969
Başrollünde oyuncu Mart yer aldığı, yönetmenliğini Hugo Santiago üstlendiği film Bilim Kurgu türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Bilim Kurgu, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Invasión isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
L'invenzione Di Morel
1974
Başrollünde oyuncu Roberto Herlitzka yer aldığı, yönetmenliğini Emidio Greco üstlendiği film türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede , türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden L'invenzione Di Morel isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sleeping Sun
0
Başrollünde oyuncu Eduardo Wigutow yer aldığı, yönetmenliğini Alejandro Chomski üstlendiği film türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede , türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Sleeping Sun isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0