up
ara
Durmuş Hocaoğlu

Durmuş Hocaoğlu

@

Durmuş Hocaoğlu

1948 yılında Bayburt'ta dünyaya gelen Durmuş Hocaoğlu 1974 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu.
1982 yılında mühendislik mesleğini terketti ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fizik Bölümü'ne öğretim görevlisi olarak girdi. O tarihten sonra Felsefe'de master ve doktora yaptı, Fizik'te ise master yaptı, doktorasını tez aşamasında bıraktı.

1983 yılında İstanbul Üniversitesi'nde başladığı felsefe kariyerinde önce 1986'da "Descartes'ın Fizik Anlayışı" isimli tezi ile yüksek lisansını, 1994'te "Türk-İslâm Düşünce Tarihinde ve Modern Fizik'de Kozmos" isimli tezi ile doktorasını ve 1986'da ise Marmara Üniversitesi'nde "Tekil Lineer Sistemler İçin Geliştirilen Bir Transformasyonun Yorumu Üzerine" isimli tezi ile fizik yüksek lisansını tamamladı.

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapan ve mültidisipliner bir akademik çalışma kariyeri bulunan Hocaoğlu'nun çalışma alanları Fizik Felsefesi, Bilim Felsefesi, Tarih ve Siyaset Felsefesi olup, muhtelif dergilerde Elektrik Mühendisliği ve Fizik gibi teknik konular yanında Bilim ve Fizik Felsefesi, Tarih Felsefesi, Siyaset Felsefesi, Din ve Laiklik v.b. konularda makaleler kaleme almış; ayrıca, muhtelif akademik toplantılara tebliğler sunmuş ve tebliğ kritikçikliği yapmış, birçok gazete ve dergide sürekli yazarlık yapmıştır. Yayınlanmış üç kitabı bulunmaktadır.

23 Ekim 2010'da İstanbul'da hayata gözlerini yuman Durmuş Hocaoğlu, Karacaahmet'teki aile kabristanına defnedilmiştir.

kaynak : http://www.durmushocaoglu.com/dh/biyografi.asp
Durmuş Hocaoğlu
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

@

dil, kültür, siyaset, milliyetçilik ve dahi birçok tartışmalı konuda olduğu gibi türkiye’nin ve dünyanın güncel konularına da farklı bakış açıları geliştirebilen, maalesef yakın zamana kadar yazdığı gazete dâhil olmak üzere birçok kişi ve kurum tarafından anlaşılmayan, yanlış anlaşılan ve dışlanmaya çalışılan, sadece kişisel web sitesindeki yazıları dikkate alınacak olursa bile kıymeti ve hiçbir tarafa çekilemeyeceği anlaşılacak ‘taraflı’, tavırlı ve kemikli düşünce adamı.
Durmuş Hocaoğlu
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

@

bugünleri görseydi yaşamak o'na zindan olurdu, bayrağını taşımaya korkuyoruz be hocam..3 saatlik uykuyla onlarca makale yazmaya, çay tost sigara üçlüsüyle 5 saat konuşmaya, öğrencileri özel sohbetlerle irşad etmeye katlanabilecek miyiz sizin gibi acaba ?
Durmuş Hocaoğlu
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

@

Kılıç çeken kılıç ile düşürülemez ise, o kılıcı çekenle ergeç, ama mutlaka ma­saya oturulur.

Durmuş Hocaoğlu
Durmuş Hocaoğlu
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

@

Hoca'yı tanıdığıma o kadar seviniyorum ki herkese anlatıyorum tanımayanlara tanıtıyorum anlatıyorum. Onun birikimini ,eşsiz dağarcığını, inanılmaz zekasını anlatacak değilim. O İnanmıştı gereğini yaptı hem de hakkıyla, rabbim razı olur inşallah... Bu satırları yazarken gözlerim buğulu, ellerim titriyor resmine bakamıyorum ve diyorum ki hocam seni anlamadılar, anlayamadılar ve dahi anlayanların da hiiç işine gelmedin sen. Ama bizler seni hakkıyla anladık ve anlatıyoruz ve anlatmaya devam edeceğiz inşallah..

Herkesi bu vesileyle yeniden hoca'yı anlamak için onu okumaya davet ediyorum Kendisi bu siteyi kurarak çok büyük bir hizmeti bizlere zaten sunmuştu hiç olmazsa onun anısına yeniden anlayalım.

http://www.durmushocaoglu.com/
Durmuş Hocaoğlu
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Ölümü göze almış bir düşman kadar tehlikeli bir silâh henüz yapılmamıştır.
Bu bugün dahi böyledir. Çünkü onda irade limit olarak sonsuza gider.
ataç ikon Devletçilik Bumerangı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Milliyetçi intelijansiya kendisini çok dar kalıplara, romantizme, mitolojik ve ütopik söylemlere ve çoğunlukla mitleştirilmiş 'şahıs kültü'ne hapsetmiştir.
ataç ikon Düşük Şiddetli Devrim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Ey bu devletin gücünü elinde tutanlar! Sizin vatandaşlarınız hala modern standartlarda, tam ve gerçek anlamında "vatandaş" değil de önemli ölçüde "tebaa" oldukları için, siz üstlerine nice giderseniz gidiniz, size açık tepki vermiyorlar ve siz de bunu başarı sanıyorsunuz. Hayır! Bin kere hayır! Açık tepki vermiyorlar; ama daha kötüsünü yapıyorlar; tepkileri bir iç kanama gibi: İçlerinde dünyaları yıkılıyor ve Devlet ile gönül bağları kopuyor; o kadar tadını kaçıracak derecede üstüne-üstüne gidiyorsunuz ki, onlara "dünyada tek toprak Türkiye değil", "vatanım ru-yi zemin, milletim nev-i beşer" dedirtiyor.
ataç ikon Devletçilik Bumerangı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Türkiye'de Devlet'i savunurken elinin terazisinin çok kaçıranlar, hiç istemedikleri halde, boyunu-posunu aşan bir cihangirlik hülyası ile İskender-i Kebir'e özenen karikatür Enver'in İmparatorluğumuz'u dağıtmasından daha feci bir Bumerang'a sebebiyet verebilirler. Lutfen dikkat: Türkiye, tam bir tarihi kırılma çizgisinde ve de çekilebileceği en son sınırlarda bulunuyor; bundan bir adım daha ilerisi, bizi, Sevr'den daha ağır şartlarla karşı-karşıya getirir; hatta daha fecisi olabilir; hem de harpsiz-darpsiz: "Avrupa Birliği Üyeliği" yolu ile, "gönüllü kolonileşme" yolu ile ve ilaahir.... Evet: Harpsiz-darpsiz; çünkü vatandaşlarında Devlet'i müdafaa etmek fikri git-gide zayıflıyor!

...ve de bir gün, nasıl olup-bittiğini dahi anlayamadan, bu topraklardaki bin yıllık maceramızın birden-bire noktalanıverdiğini ve aniden yüz-üstü kapaklanan Devlet'in arkasından pek de kimsenin ağlamadığı farkedildiğinde, Devlet'i kaybetmenin namusunu kaybetmek demek olduğuna inananlar, Devlet'i savunayım derken Devlet'in başında bumerang patlatanlardan hiçbirisini de hesap sormak için bulamazlar.
ataç ikon Devletçilik Bumerangı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Ey Devlet'i savunmada ölçüyü kaçıranlar! Devlet'in başına isabet ettirdiğiniz bumeranglara dikkat! Bugünün yarını da var ve yarın hiçbir şey yoksa dahi, Tarih denen mahkeme var!"
ataç ikon Devletçilik Bumerangı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Laisizm'den Milli Sekülerizm'e
2014
Laisizm'den Millî Sekülerizm'e kitabının da yazarı Laisizm'den Millî Sekülerizm'e ve Devletçilik Bumerangı kitaplarının da yazarı Durmuş Hocaoğlu tarafından kaleme alınan Laisizm'den Milli Sekülerizm'e kitabı Siyaset, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Selçuk Yayınları yayınevinden 2014 yılında 2880000030997 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Laisizm'den Milli Sekülerizm'e isimli kitap 501 sayfadan oluşuyor. Laisizm'den Milli Sekülerizm'e kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Laisizm'den Millî Sekülerizm'e
2018
Laisizm'den Milli Sekülerizm'e kitabının da yazarı Laisizm'den Milli Sekülerizm'e ve Devletçilik Bumerangı kitaplarının da yazarı Durmuş Hocaoğlu tarafından kaleme alınan Laisizm'den Millî Sekülerizm'e kitabı Siyaset, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kocav Yayınları yayınevinden 2018 yılında 9786056070754 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Laisizm'den Millî Sekülerizm'e isimli kitap 655 sayfadan oluşuyor. Laisizm'den Millî Sekülerizm'e kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Devletçilik Bumerangı
2001
Laisizm'den Milli Sekülerizm'e kitabının da yazarı Durmuş Hocaoğlu tarafından kaleme alınan Devletçilik Bumerangı kitabı Siyaset, Siyasi Düşünce türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ufuk Kitap yayınevinden 2001 yılında 9756571322 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Devletçilik Bumerangı isimli kitap 371 sayfadan oluşuyor. Devletçilik Bumerangı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Düşük Şiddetli Devrim
2001
Laisizm'den Milli Sekülerizm'e kitabının da yazarı Durmuş Hocaoğlu tarafından kaleme alınan Düşük Şiddetli Devrim kitabı Siyaset, Siyasi Düşünce türünde okuyucusu ile buluşuyor. Gelenek Yayınları yayınevinden 2001 yılında 9758719211 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Düşük Şiddetli Devrim isimli kitap 240 sayfadan oluşuyor. Düşük Şiddetli Devrim kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0