up
ara
Ebubekir Sifil

Ebubekir Sifil

erhan

erhan

@munzevi

Öyle veya böyle bir şekilde hadisleri şüpheli duruma sokup bütün hepsini yok sayan sözde din adamlarına karşı bir sur gibi dik ve sağlam duran alimlerdendir kendisi. Elbette uydurma sınıfına giren hadisler vardır lakin bu, tüm hadis kitaplarını atalım anlamına gelmemeli, gelmez de! Ayrıca tarih, Kur'an adı altında uydurma metinler yazıldığına da şahitlik etmiştir. Bu nedenle, sünnet, hadis, icma, kıyas, fıkh, ilmihal (...) yok diyenlerin, yani müsteşriklerin, dinimize soktuğu bu fitneyi söküp atmak her Müslümanın boynunun borcudur. Sifil Hocanın şöyle bir sözü vardır;

"Sünnet'in/Hadislerin güvenilirliğini sorgulayanlar, bir adım sonra Kur'an'ın güvenilirliğini de sorgulamaya başlayacaklardır. Çünkü Sünnet'i/Hadisleri bize kadar nakleden insanlar ile Kur'an'ı bize kadar nakleden insanlar, aynı insanlardır."
Ebubekir Sifil
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
HerŞyGzlOla ོca ོk

HerŞyGzlOla ོca ོk

@koraycem

Hazreti Ömer ve Nebevi Sünnet
Hz. Ömer r.a’ın Gayri Müslimler İçin Fetvası

1. Hristiyanlar bulundukları yerde ve çevresinde yeni ibadethane (kilise, manastır vb.) yapmayacaklar; mevcut olanlar içinde harab halde bulunanları yenilemeyecekler.

2. Herhangi bir müslümanın gece olsun, gündüz olsun kiliseye girmekten alıkoymayacaklar.

3. Gelip geçenler ve yolcular için kiliselerinin kapılarını genişletecekler.

 4. Yolu kendilerine düşen Müslümanları misafir edip, üç gün boyunca iaşesini temin edecek.

5. Evlerinde ve ibadethanelerinde casus barındırmayacaklar.

6. Çocuklarına Kur'an öğretmeyecekler.

7. Şirk izhar etmeyecekler, ve kimseyi şirke davet etmeyeceklerdir.

8. Yakınlarından İslam’a girmek isteyenleri bundan men etmeyecekler.

9. Müslümanlara saygılı davranacak, meclislerinde oturmak istediklerinde ayağa kalkıp onlara yer gösterecekler.

10. Müslümanların elbiselerini, takkelerine, sarıklarına ve nalinlere benzer şey giymeyecekler, saç şekillerine onlarınkine benzetmeyecekler, saçlarının ön tarafını traş edecekler.

11. Müslümanların dilleri(terimleri) ile konuşmayacaklar.

12. Onların künyeleri ile künyelenmeyecekler.

13. Koşumlu (eğerli) hayvana binmeyecekler.

14. Kılıç kuşanmayacak, silah edinmeyecek ve yanlarında taşımayacaklar.

15. Mühürlerine Arap harfleri ile ibare koymayacaklar.

16. İçki satmayacaklar.

17. Müslümanların bulunduğu yerlere domuz yaklaştırmayacaklar.

18. Nerede olurlarsa olsunlar kendilerine mahsus kıyafetleri giyecekler, bellerine zünnar bağlayacaklar.

19. Müslümanların cadde ve sokaklarında haç taşımayacak, kitaplarını buralarda izhar etmeyecekler.

 20. Kilise binalarının üzerine haç koymayacaklar.

21. Kilise çanlarını alçak sesle çalacaklar.

22. Müslümanların bulunduğu durumlar da kiliselerde ibadet ederken seslerini yükseltmeyecekler.

23. Bayram kutlamak ve yağmur duası için dışarı çıkmayacaklar.

24. Cenazelerini gömmek için Müslümanların cadde ve sokaklarından geçerken ölüleri için seslerini yükseltmeyecek, onlar için ateş (meşale) yakmayacaklar.

25. Müslümanların ortağı bulunduğu köleleri satın almayacaklar.

26. Adres sorduklarında Müslümanlara güçlük çıkarmadan tarif edecekler.

27. Müslümanların evlerindeki ahvallerine muttali olmaya çalışmayacaklar.

28. Müslümanların güçlü ortak olmadığı durumlar da onlar ile ortak ticaret yapmayacaklar.

Kaynakça:

El-Beyhaki Es-Süneni Kübra IX 202
İbn-i Asakir, Tarihu Dimaşk II, 177 - 184
İbn-i Kesir, Müsnedül Faruk, II, 489
İbnul Kayyım, Şerhuş Şurutil Ömeriyye 3 – 7

Dr. Ebu Bekir Sifil ; Hz Ömer ve Nebevi Sünnet
ataç ikon Hazreti Ömer ve Nebevi Sünnet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 3 yorum
HerŞyGzlOla ོca ོk (@koraycem)
Müslümanların güçlü ortak olmadığı durumlar da onlar ile ortak ticaret yapmayacaklar.Dr. Ebu Bekir Sifil ; Hz Ömer ve Nebevi Sünnet
23.04.19 beğen cevap
HerŞyGzlOla ོca ོk (@koraycem)
"Müslümanların ortağı bulunduğu köleleri satın almayacaklar."
23.04.19 beğen cevap
HerŞyGzlOla ོca ོk (@koraycem)
Bu kuralları koymak için feodalizmi ve kapitalizmi kılcal damarlarına dek sindirmiş olmak gerek.
23.04.19 beğen cevap
Fatih Çevik

Fatih Çevik

@fatihcevik

İhya ve İnşa
ataç ikon İhya ve İnşa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
erhan

erhan

@munzevi

Televizyonlardan ABD patentli aksiyon filmi gösterir gibi bütün dünyaya seyrettirilen bu "naklen vahşet" karşısında, yabancılaşma duygusu yaşamadan kaçımızın ağlayarak secdeye kapandığı ve dua ettiği meraka değer doğrusu...

C.3, s.193
ataç ikon İslam ve Modern Çağ
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
erhan

erhan

@munzevi

Ne olmuştur da şahitlik ve diğer meseleler, hayatı Allah'ın rızasına kavuşma hedefiyle ve "ahirete dönük" olarak yaşayan "geleneksel" kadın için değil de, "cebrî bir ihtiyar"la niçin ve nasıl sekülerleştirildiğini fark edemeyen "modern" kadın için temel bir "problem" olmuştur?

C.2, s.252
ataç ikon İslam ve Modern Çağ
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
erhan

erhan

@munzevi

İslam dünyasının son ikiyüz yıldır "değerler" bağlamında yaşadığı aşınma ve çürüme, İslam'la ilişkimizi "hissederek yaşama" seviyesinden, "öğrenmeye çalışma" seviyesine indirgedi. Bu, meyvenin tadını posasından almaya çalışmak gibi bir şey.

C.2, s.25
ataç ikon İslam ve Modern Çağ
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
erhan

erhan

@munzevi

İlim hayatın temelidir. Çünkü ilimsiz ne ibadet olur, ne de toplum ve devlet hayatı. Toplumu bir bedene benzetirsek, ilim adamları sınıfı, o bedenin uzuvlarına kan taşıyan damarlar gibidir. Onlarda bir tıkanma veya daralma olduğu zaman toplumsal hayat bütünüyle tehlikede demektir.

C.1, s.197
ataç ikon İslam ve Modern Çağ
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
mustafa şenyurt

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt

Ebubekir Sifil
Devletin Kadın ve Aile politikalarını, uygulamalarını tamamen yanlış buluyorum. Kadınlar annelik yapmasın diye adeta canla başla çalışıyorlar. Bu kimin projesidir bilmiyorum ama kadın ile erkeği eşitleyeceğim diye, aile kurumunun dibini dinamitliyorlar. Bu yanlış.
Nasıl ki anne sütünün bir ikâmesi yok, anne sütünün aynısını yapamıyoruz; aynen bu şekilde anneliğin de ikâmesi yoktur. Anneyi yerinden aldığınızda yerine onun vazifesini yapacak başka birini koyamazsınız. Bu Babaanne, anneanne de olsa, baba da olsa, bakıcı da olsa, kreş te olsa, böyledir.
Annenin yerini hiç kimse dolduramaz.
Ebubekir Sifil
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Hazreti Ömer ve Nebevi Sünnet
2006
Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler- 1 ve Hz. Ömer ve Nebevi Sünnet kitaplarının da yazarı Ebubekir Sifil tarafından kaleme alınan Hazreti Ömer ve Nebevi Sünnet kitabı İslam, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kayıhan Yayınları yayınevinden 2006 yılında 9789757574989 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Hazreti Ömer ve Nebevi Sünnet isimli kitap 288 sayfadan oluşuyor. Hazreti Ömer ve Nebevi Sünnet kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler- 1
2001
Hazreti Ömer ve Nebevi Sünnet ve Hz. Ömer ve Nebevi Sünnet kitaplarının da yazarı Ebubekir Sifil tarafından kaleme alınan Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler- 1 kitabı İslam, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Alperen Yayınları yayınevinden 2001 yılında 9757016168 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler- 1 isimli kitap 240 sayfadan oluşuyor. Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler- 1 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Hz. Ömer ve Nebevi Sünnet
2014
Hazreti Ömer ve Nebevi Sünnet ve Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler- 1 kitaplarının da yazarı Ebubekir Sifil tarafından kaleme alınan Hz. Ömer ve Nebevi Sünnet kitabı İslam, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Rıhle Kitap yayınevinden 2014 yılında 9786055634070 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Hz. Ömer ve Nebevi Sünnet isimli kitap 312 sayfadan oluşuyor. Kitap Müslümanlıkla İlgili Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Hz. Ömer ve Nebevi Sünnet kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
İdrak ve Tasdik
2008
Hazreti Ömer ve Nebevi Sünnet ve Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler- 1 kitaplarının da yazarı Ebubekir Sifil tarafından kaleme alınan İdrak ve Tasdik kitabı İslam, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Rıhle Kitap yayınevinden 2008 yılında 6055634025 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İdrak ve Tasdik isimli kitap 278 sayfadan oluşuyor. Kitap Müslümanlıkla İlgili Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. İdrak ve Tasdik kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
İhya ve İnşa
2014
Hazreti Ömer ve Nebevi Sünnet kitabının da yazarı Ebubekir Sifil tarafından kaleme alınan İhya ve İnşa kitabı İslam, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Rıhle Kitap yayınevinden 2014 yılında 6055634292 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İhya ve İnşa isimli kitap 408 sayfadan oluşuyor. Kitap Okunması Gereken Dini Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. İhya ve İnşa kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0