up
ara
Elif Şafak

Elif Şafak

Yazar

Elif Şafak Kimdir?

25 Ekim 1971 Strasbourg/Fransa doğumlu Türk yazardır. En ünlü romanı, "Türk edebiyat tarihinde en kısa sürede en çok satan kitabın yazarı" ünvanını almasını sağlayan Aşk'tır.

Elif Şafak Hayatı

Sosyol psikolog ve akademisyen Nuri Bilgin'in kızı olan Elif Şafak, doğumunun ardından anne ve babasının ayrılması sebebiyle annesi tarafından büyütülmüş ve onun soyadını kullanmıştır.

ODTÜ'de Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirip, Kadın Çalışmaları bölümü ile Yüksek lisansa devam etmiştir. Aynı üniversitede Sosyal Bilimi bölümünde doktorasını tamamladı. 2003-2004 akademik yılında Michigan Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak dersler verdi.

İlk Romanı Pinhan ile 1998 Mevlana Büyük Ödülü'nü almıştır. Ardından sırasıyla yazdığı Şehrin Aynaları, Mahrem, Bit Palas, Araf eserleri ile adından söz ettirmeyi başaran Elif Şafak Baba ve Piç romanının 2006'da en çok okunan kitabı olarak satış listelerinde uzun zaman düşmemesiyle bir başarıya daha imza atmış oldu.

Yazdığı eserler dünyanın kırk diline çevrilmiştir ve 2010 yılında Fransa'nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülmüştür.

Referans gazetesi genel yayın yönetmeni Eyüp Can Sağlık ile evli olan Elif Şafak'ın 2006 doğumlu Şehrazat Zelda adında da bir kızı vardır.

Şu anda Zaman gazetesinde ve aynı gazetenin Pazar isimli ekinde makaleleri yayınlanmaktdır.


Editörün Notu

Kitaplarını önce İngilizce daha sonra Türkçe dillerinde yazan Elif Şafak, müthiş bir entellektüel bilgisine sahip olduğuna inandığım ve sebeple oldukça başarılı bulduğum bir yazardır. Sahip olduğu birikimlerini tamamen olmasa da romanlarında bize anlatmaya çalıştığı temalardan anlayabiliriz. Onu başarılı kılan en önemli özelliklerinden birisi de bence Batı yönüdür. Bu sebeple yazdığı her roman daha sonra bir çatışmaya sebep olmaktadır. Her kitabı ayrı bir ses getirmiş olsa da, en başarılı bulduğum romanı daha sonra sorgulanmasına bile sebep olan AŞk'tır.


Elif Şafak'ın Tüm Eserleri

Kem Gözlere Anadolu, 96s, 1994, Evrensel
Pinhan, 224s, 1997, Metis
Şehrin Aynaları, 280s, 1999, Metis
Mahrem, 216s, 2000, Metis
Bit Palas, 361s, 2002, Metis
Araf (The Saint of Incipient Insanities çevirisi), 352s, 2004, Metis
Beşpeşe, 680s, 2004, Metis, (with Murathan Mungan, Faruk Ulay, Celil Oker and Pınar Kür)
Med Cezir, 254s, 2005, Metis
Baba ve Piç (The Bastard of Istanbul çevirisi), 384 s, 2006, Metis
Siyah Süt, 303s, 2007, Doğan Kitap
Aşk, 420s, 2009, Doğan Kitap
Kâğıt Helva, 156s, 2010, Doğan Kitap
Firarperest (kitap) 232s, 2010, Doğan Kitap
İskender, 448s, 2011, Doğan Kitap
Şemspare, 252s, 2012, Doğan Kitap
Ustam ve Ben, 480s, 2013, Doğan Kitap
Mehtap Ç.

Mehtap Ç.

@fulya68

25 Ekim 1971 günü, babasının o sırada doktora yapmakta olduğu Strazburg'da dünyaya geldi. Babası sosyal psikolog ve akademisyen Nuri Bilgin, annesi diplomat Şafak Atayman'dır. Doğumundan kısa bir süre sonra anne ve babası ayrıldı, annesi tarafından büyütüldü. Soyadı olarak annesinin adını kullandı.
Elif Şafak
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Nisa GÖKÇE

Nisa GÖKÇE

@nisagokce

Kendisinin edebiyatla ilgili güzel görüşleri vardır aslında. Örneğin Filistin politikacı ile İsrailli bir politikacı genellikle birbirlerini dinlemiyorlar.Ama Filistinli bir okur hala bir Yahudi yazarın kitabını okuyor diyor Elif Şafak.Edebiyatı köprü olarak kullanmalıyız diye de bağlıyor.Doğru , edebiyat köprüdür insanla insan arasında.Sesimizi duyurabilmemizi sağlayan bir araç.Bu görüşüyle bende ayrı yeri vardır .
Fakat şöyle bir durum var ki ; toplumda koyulması gereken ve hatta koyulmuş tabular vardır.Bu yazarımız , bahsettiğim bu tabuları yıkarak belki de evrenselliğe ulaşmayı amaçlıyor fakat bu yol bu tabuları yıkmaktan geçse bile kendi milletini , kendi dinini ötelemekten geçmiyor.Kendi milletimizi , toplum olarak Varsa bazı hatalarımızı elbette süzgeçten geçirmeli , bir özeleştiri yapmalıyız. Fakat bu bir Ermeni - Türk diyaloğunda olmayan şeylerden bahsedip , üstüne Türk'e olmadık şeyler yaftalamak değildir. Tekrar söylüyorum ; edebi açıdan pırlanta bir yazardır , sanatını severim. Alttaki yorumları okudum, bireysel değil de toplumsal konulara değinse keşke diye yazan olmuş. Şafak zaten bireyselden topluma değiniyor . Şahsen ben onun toplumsaldan ziyade bireye dönmesini isterim.
Bir de çok yeni olmayan "Vejetaryenliği bıraktım" haberi var. Araştırdım iş magazin kokuyor. Tamam bunu bir yazı olarak dökebilirdin okurlarına , etlerle fotoğraf çekinip , üstüne bir de magazin boyutunu ekleyince ; pek de hoş karşılamadım bu işi .
Elif Şafak
ünlüye puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Elif Şafak, kelimelerle adeta sanat ortaya çıkarıyor. Kelimeleri o kadar özenli ve usta bir şekilde bir araya getiriyor ki yazdıklarını okurken kendinizi orada hissediyorsunuz. Tür de önemli değil. Roman ya da deneme fark etmiyor:)
Elif Şafak
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Pelin Tezal

Pelin Tezal

@pelintezal

Elif Şafak!a göre iki ayrı yazma biçimi vardır:
1- Mühendisler gibi çatıyı önceden kurarak yazmak
2- Sarhoşluk gibi, ne yaptığını bilmeden sonrasını planlamadan, metnin içinde kaybolarak yazmak.

Kendisini ikinci yöntemi benimsemişe benzer.
Elif Şafak
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Pelin Tezal

Pelin Tezal

@pelintezal

Babası psikolog, annesi ise diplomattır.
Elif Şafak
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Nursel

Nursel

@nurselcagri

İskender
Harika bir tespit...
ataç ikon İskender
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
FiloWay

FiloWay

@filoway

Aşk
Aşık olmayana, Aşk kuru bir kelimeden ibaret, Aşık olmayan bunu anlayamaz, olansa anlatamaz, öyleyse nasıl anlatılabilir Aşk, kelimelerin hükmünü yitirdiği yerde... Elif Şafak
ataç ikon Aşk
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
FiloWay

FiloWay

@filoway

Araf
Dışa dönük, kendini beğenmiş insanlara kıyasla, içe kapanık ve mütevazi insanların parıltısı daha azdır belki, ama Böyleleri oksijen gibidir, varlıkları hemen Anlaşılmasa da yokluklarında nefes almak zorlaşır... Elif Şafak Araf
ataç ikon Araf
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
FiloWay

FiloWay

@filoway

Mahrem
Elmas bir gözdür Yürek ve çizilmeye görsün bir kere, artık sedefsi bir yırtıkla bakacaktır cümle aleme... Elif Şafak
ataç ikon Mahrem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Merve

Merve

@hempa

Fikirlere fikirlerle direnilir.
ataç ikon Havvanın Üç Kızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Merve

Merve

@hempa

Bütün ömür boyu damla damla biriktirdiğimiz hüzünlere, kederlere sonradan tek bir kişinin sebep olduğunu sanmak ne büyük yanılsamadır. Ama insan beyni, kendini aldatmakta ustadır.
ataç ikon Havvanın Üç Kızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
K.i.n.g

K.i.n.g

@king

Elif Şafak paylaşım fotoğrafı
Elif Şafak
Elif Şafak
Elif Şafak
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
renin kılıç

renin kılıç

@reninkilic

 paylaşım fotoğrafı
Uzun bir aradan sonra tekrar başlamak

#elifşafak
Elif Şafak
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
elizabeth taylor.

elizabeth taylor.

@the

Elif Şafak.
“Eskiden daha güzel mektuplar yazardık”
Elif Şafak
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Tiffany (@holly)
Her mektup güzeldir. Geçen kasamı açtım, güzel kadınlardan bana yazılmış mektupları okudum. Her birini ayrı ayrı özlediğimi hissettim :D Ben de az değilmişim.
13.06.18 beğen 2 cevap
elimiel

elimiel

@elimiel1

Kaç hayat yaşayınca yorulur insan?
Kaç seneden sonra yaşlı kaç hezimetten sonra bezgin,
Kaç sevdadan sonra kalpsiz
Kaç kelimeden sonra lâl olur kişi?

Elif Şafak
Elif Şafak
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
elizabeth taylor.

elizabeth taylor.

@the

Elif Şafak. paylaşım fotoğrafı
Elif Şafak.
"İçimin tünellerine girer girmez bir fener alıyorum elime. Buralar çok karışık. Kaç defa geldim. Gene de kayboluyorum."
Elif Şafak
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon
KÜRŞAD GARİPOĞLU

KÜRŞAD GARİPOĞLU

@kursadgrpgl

Aşk paylaşım fotoğrafı
Aşk
Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır. Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım mecazi mi, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani mi diye sorma! Ayrımlar ayrımları doğurur. Aşk'ın ise hiç bir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur. Başlı başına bir dünyadır aşk.

Ya tam ortasındasındır merkezinde, ya da dışındasındır hasretinde.
Elif Şafak
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
The Bastard of Istanbul
1970
The Gaze kitabının da yazarı The Gaze ve Araf kitaplarının da yazarı Elif Şafak tarafından kaleme alınan The Bastard of Istanbul kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. NCP Yayıncılık - İngilizce Klasikler yayınevinden 1970 yılında 9780141031699 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan The Bastard of Istanbul isimli kitap 368 sayfadan oluşuyor. The Bastard of Istanbul kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
The Gaze
1970
The Bastard of Istanbul ve Araf kitaplarının da yazarı Elif Şafak tarafından kaleme alınan The Gaze kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. NCP Yayıncılık - İngilizce Klasikler yayınevinden 1970 yılında 9780141048949 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan The Gaze isimli kitap 272 sayfadan oluşuyor. The Gaze kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Araf
1970
The Bastard of Istanbul kitabının da yazarı Elif Şafak tarafından kaleme alınan Araf kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 1970 yılında 9786051114699 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Araf isimli kitap 396 sayfadan oluşuyor. Kitap Zaman kaybı olan kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Araf kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Aşk (Gri Kapak)
1970
The Bastard of Istanbul kitabının da yazarı Elif Şafak tarafından kaleme alınan Aşk (Gri Kapak) kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 1970 yılında 8696602140521 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Aşk (Gri Kapak) isimli kitap 420 sayfadan oluşuyor. Kitap En Çok Etkilendiğim, Beni Geliştirdiğine İnadığım Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Aşk (Gri Kapak) kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Siyah Süt
2007
The Bastard of Istanbul kitabının da yazarı Elif Şafak tarafından kaleme alınan Siyah Süt kitabı Roman, Kurgu türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2007 yılında 9789759915315 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Siyah Süt isimli kitap 308 sayfadan oluşuyor. Kitap Kadınların Okuması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Siyah Süt kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
7
4 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Elif Şafak sayfasının içeriği SweetHexe isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.