up
ara
Erlend Loe

Erlend Loe

Ebru

Ebru

@kubraebru

“İnsan bir kez başarılı olmayagörsün, çevresinden övgüler almaya devam etmek için elinden geleni ardına koymaz. Bu, kendi kendine güçlenen, sonlanması gerektiği düşünülemeyecek bir döngü. İnsan öğrenci olarak, daha sonra iş hayatında, örgütlerde, derneklerde başarılı olabilir. İnsan başarılı bir partner, eş ya da dost, başarılı bir ebeveyn ve tüketici olabilir; insanın başkalarından daha başarılı olamayacağı hiçbir şey yok aslında; insan başarılı bir biçimde yaşlanabilir, hastalanabilir ve başarıyla ölebilir. Bisikletten düşüp kafamı çarpmasaydım ben de bunu yapardım şüphesiz. Ama artık olmaz. Ölümüm beceriksizce olacak, yaşadığım sürece bir daha asla bir şeyleri başarmaya çalışmayacağım. Hiçbir şeyi başarmayacağım artık.”
ataç ikon Doppler
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
19 beğen · 5 yorum
iskoç (@iskoc)
Sen bisikletten mı düştün ?
25.03.19 beğen 1 cevap
Selda Yeter

Selda Yeter

@seldayeter

Ama havanın ve ormanlardaki ağaćlarin sahibi kim? Deredeki suyun, kuşların şarkısının sahibi kim? Bu ülkenin bir vatandaşı olarak canim istediğinde bir müddet ormanda yaşamaya hakkım yok mu?
ataç ikon Doppler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Selda Yeter

Selda Yeter

@seldayeter

Benim için televizyon izlemek insanları neden sevmediğim konusunda bir kaynak kitap okumak gibi. Televizyon içimizdeki bütün iğrençliklerin özü..
ataç ikon Doppler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
melankolik

melankolik

@melankolik

Sürekli bir şeyler yapmak ya da yapacak bir şeyler icat etmek zorunda olduğumuz fikri içimize işlemiş. İnsanın bir meşguliyetinin olması bir bakıma iyi bir şey, uğraştığımız şey çok aptalca olsa bile. Ne pahasına olursa olsun sıkılmak istemiyoruz ancak ben, sıkılmaktan hoşlandığımı fark eltim.
ataç ikon Doppler
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Hayat zaten kocaman bir olağanüstü durumdan ibaret, diye düşündü Doppler; bir yanda sessizlik, diğer yanda hiçlik, ortada ise yaşam. Buna olağanüstü durum demeyeceksek neye diyeceğiz?"
ataç ikon Bildiğimiz Dünyanın Sonu
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Vicdan azabı çekiyorum desem yeridir çünkü doğaya verdiğimden fazlasını aldım."
ataç ikon Bildiğimiz Dünyanın Sonu
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Vüsat

Vüsat

@vayacondios

Böyle şeyler gelir başa, hem de birdenbire! paylaşım fotoğrafı
Böyle şeyler gelir başa, hem de birdenbire!
En kötü seçenek ise dünyayı daha da kötü bir yer haline getiren biri olmak. Bundan kaçınmayı deneyeceğim. Ne pahasına olursa olsun. Ama o kadar da kolay olduğunu sanmıyorum.

Belki de dürüst olmayan fena insanlarla düşüp kalkarım. En iyilerimizin bile başına gelebilir. İşte o zaman takılıp kalırım. Dünya biraz daha kötü bir yer olur ve sokakta karşılaştığım insanların yüzüne bakamaz hale gelirim.

Böyle şeyler gelir başa, hem de birdenbire.

Erlend Loe (Naif. Süper isimli kitabından)
Erlend Loe
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Bildiğimiz Dünyanın Sonu
0
“Zaman her şeyi silip süpürür.” Eserleri yirmiden fazla dilde okunan Norveçli yazar Erlend Loe’nun unutulmaz bir modern zaman figürüne dönüşen kahramanı Doppler yuvaya dönüyor. Doppler romanının devamı niteliğindeki Bildiğimiz Dünyanın Sonu ormanın derinliklerinden sistemin derinliklerine uzanıyor: Çemberin içinde duramayanların bütün oyunlardan kovulduğu bir dünyada özgür kalmak mümkün mü? Ormanın derinliklerinde geçirdiği macera dolu ayların ardından bir ailesi olduğunu hatırlayan Doppler, geyiği Bongo’yu boynuzlu hayvanlar barınağına bırakıp soluğu Oslo’da alır. Kendisini ölesiye özlediklerine inandığı karısına ve çocuklarına kavuşacağı için çok heyecanlıdır ama küçük bir problem vardır: Onca yıllık posta kutusunun üzerinde “Andreas Doppler” değil, “Egil Hegel” yazmaktadır! Dibe vurduğunu düşünür ama aşağılanma nedir, görmemiştir henüz.. Hafiflemiş ve özgür hissediyordu kendini. Gerçekten özgür. Borcu yoktu, işi yoktu, yükümlülükleri yoktu. Sadece kendisi vardı. İyisiyle kötüsüyle. Ve güzel bir geyiği. Vergi dairesinin bisiklet parkına bağladığı Bongo’yu çözdü ve durup üst katlara baktı. Her yerde toplantılar yapıldığını varsayıyordu; bu toplantılar ki, hem araştırmalar hem de deneyimler sonucu yalnızca yersiz olmakla kalmıyor, doğrudan verimi de baltalıyordu. Bongo’ya tırmanırken yüzüne bir gülümseme yayıldı. Artık bu hayattan elini eteğini çekiyordu.
Doppler
2016
Ormanda bisikleti ile gezerken bisikletinden düşen Andreas’nin birkaç gün sonra ormana taşınması ile başlayan hikayesi anlatılmaktadır.
Kuzey
2009
Başrollünde oyuncu Kyrre Hellum yer aldığı, yönetmenliğini Rune Denstad Langlo üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Kuzey isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0