up
ara
Ahmet Efe

Ahmet Efe

mustafa şenyurt

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt

1955 yılında Kayseri'de doğdu. Ankara İmam Hatip Lisesini ve Ankara İktisadî Ticarî İlimler Akademisini bitirdi (1979). Diyanet İşleri Başkanlığında ve TRT Kurumunda çalıştı. Çocuk dergilerini yönetti.
Şiir, hikâye ve roman yazdı, ansiklopedi hazırladı.
Şiirleri: Sevgi Çiçeği (1980), Veda (1980), Can Gazeli (1994)., Ey Yar (1995), Işığın Yüreği (1999). Hikâyeleri: Tabya (1976), Hançer (1983), Uçurtmam Kuşlardan Güzel (1991), Yakın Arkadaş (1995). Romanları: Kor (1975), Yunus, N'oldu Bu Gönlüm (1977), Üç Kandil (1983), Yaseminin Dünyası (1889). Diğer eserleri: Çocuklar Güle Benzer (Antoloji, 1980), Çocuklara İslâm Ansiklopedisi (1983), Çocuklara İslâm Büyükleri Ansiklopedisi (1985), Çocuklara İslâm Akaidi (İnceleme, 1985), Çocuklara Tarih ve Kahramanlık Hikâyeleri (1985), Çiçek Yağmuru (Antoloji, 1991), Kafdağı Uzak Değil (Antoloji, 1995), Siret-i Resul (1997), Konya'da 40 Büyük Eser (1998), Tarih-i Âl-i Selçuk (1998)..
Hakkında lisans tezi: Tansel Tekdemir, Ahmet Efe ve Çocuk Edebiyatındaki Yeri, Gazi Üniversitesi, Kastamonu Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 1997.
Ahmet Efe
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Tuğba Afacan

Tuğba Afacan

@tugbaafacan

“Ömrü boyunca fil görmemiş olan birkaç kişiyi karanlık bir ahıra götürdüler. Orada bir fil vardı ve onun neye benzediği soruluyordu.
File ellerini sürmeye başlayan adamlardan biri, hayvanın uzun ve sert hortumunu tutunca:
“-Fil, bir boruya benziyor!” dedi.
Başka biri filin kocaman kulağını tutarak:
“- Fil, bir yelpazeye benziyor!” dedi.
Bir başkası da elleriyle hayvanın kalın ve güçlü bacaklarını tutmuş:
“-Fil, bir direğe benziyor!” demişti.
Bu sırada filin düz ve rahat bir tahta benzeyen sırtına dokunan dördüncü adam:
“-Fil, bir taht gibidir!” diye konuştu.
Herkes nereye dokundu, nasıl zannettiyse fili ona göre anlatmaya koyuldu.
Onların sözleri, görüşleri yüzünden, birbirine aykırı oldu. Eğer içerde bir ışık yahut ellerinde bir mum olsaydı sözlerinde aykırılık kalmaz, hepsi fili olduğu gibi tarif edebilirdi.
Bu dünyada köpüğü deniz zanneden ve gönlünü karanlıklar içine hapsettiği için gerçeği göremeyen nice kimseler vardır. Sadece kendi görüşünün doğru olduğunu zannedip başka görüşlere kıymet vermeyen ahmak ve cahiller sebebiyle yeryüzünde yaşamak zorlaşıyor.
Hepimiz birbirimize ışık olmadıkça hiçbirimiz karanlıktan ve yanlışlıktan kurtulamayız.” (s.55)
ataç ikon Mevlana'dan Hikayeler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Tuğba Afacan

Tuğba Afacan

@tugbaafacan

“Ormanların birinde, güzelim tüylerini yolup atmaya çalışan bir tavus kuşu vardı. Onu bu halde görenler dayanamayıp:
“-Ne yapıyorsun sen?!” diye bağırdılar. “Hiç mi kendine acımıyorsun? Bunca güzelliği koparıp yerlere atmaya gönlün nasıl razı oluyor? O tüyler ki; hafızlar kitaplarının arasına koyar, insanlar en güzel yelpazeleri ondan yapar. Sakın hiçbirini koparma, yerine bir daha yapıştıramazsın. Senin en kıymetli hazinen bu tüyler… Görenleri hayran eden kanatlarınla sevinip övüneceğine birer birer yoluyorsun! Ayıptır, günahtır bu yaptığın.”
Tavus kuşu söylenenleri dinledikten sonra ağlamaya başladı. Öylesine bir feryatla ağlayıp inliyordu ki şaşırdılar. “Zavallı, pek de dertliymiş, keşke ona çıkışmasaydık” dediler.
Tavus:
“-Yürüyüp gidin!” diyordu. “Çekilin başımdan! Görmüyor musunuz ki bu kanatlar yüzünden başım belada benim. Nice merhametsiz avcılar, kanatlarımın güzelliği sebebiyle her yanda bana tuzak kuruyor! Nice okçu yayını çekmiş beni öldürmek için fırsat kolluyor. Güzelliğim başıma bela oldu işte… Onları yolup atarsam belki kanıma susayanlar peşimi bırakır. Ah evet, nice sanat ve hünerler vardır ki sahibini helak eder. Nice güzel yüzler vardır ki gurur ve kibir sebebiyle kararır.
Gerektiğinde bencillik, hırs ve övünme kanatlarını yolmayanlar bilmezler ki düşman, içlerinde yaşıyor! Ne yazık bunun farkına varmayanlara…” (s.11)
ataç ikon Mevlana'dan Hikayeler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Bir Müftü'nün Hatıraları
1970
Yasemin'in Dünyası ve Yunus'un Çiçekleri kitaplarının da yazarı Ahmet Efe tarafından kaleme alınan Bir Müftü'nün Hatıraları kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Boğaziçi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789754512779 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Müftü'nün Hatıraları isimli kitap 278 sayfadan oluşuyor. Bir Müftü'nün Hatıraları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yasemin'in Dünyası
1970
Bir Müftü'nün Hatıraları ve Yunus'un Çiçekleri kitaplarının da yazarı Ahmet Efe tarafından kaleme alınan Yasemin'in Dünyası kitabı Çocuk, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Akçağ Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789757568223 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yasemin'in Dünyası isimli kitap 45 sayfadan oluşuyor. Yasemin'in Dünyası kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yunus'un Çiçekleri
1970
Bir Müftü'nün Hatıraları ve Yasemin'in Dünyası kitaplarının da yazarı Ahmet Efe tarafından kaleme alınan Yunus'un Çiçekleri kitabı Çocuk, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Akçağ Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789757568162 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yunus'un Çiçekleri isimli kitap 47 sayfadan oluşuyor. Yunus'un Çiçekleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çocuklar ve Gençler İçin Peygamberler Tarihi Ansiklopedisi
1970
Bir Müftü'nün Hatıraları kitabının da yazarı Bir Müftü'nün Hatıraları ve Yasemin'in Dünyası kitaplarının da yazarı Ahmet Efe tarafından kaleme alınan Çocuklar ve Gençler İçin Peygamberler Tarihi Ansiklopedisi kitabı Çocuk, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Akçağ Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789753388474 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Çocuklar ve Gençler İçin Peygamberler Tarihi Ansiklopedisi isimli kitap 356 sayfadan oluşuyor. Çocuklar ve Gençler İçin Peygamberler Tarihi Ansiklopedisi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Tilki ile Leylek
1970
Bir Müftü'nün Hatıraları ve Yasemin'in Dünyası kitaplarının da yazarı Ahmet Efe tarafından kaleme alınan Tilki ile Leylek kitabı Çocuk, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Nar Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786053701415 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tilki ile Leylek isimli kitap 12 sayfadan oluşuyor. Tilki ile Leylek kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Işık Kapısı
1997
Başrollünde oyuncu Nurettin yer aldığı, yönetmenliğini Ahmet Efe üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Işık Kapısı isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Aybüke
1996
Başrollünde oyuncu Yusuf Sezgin yer aldığı, yönetmenliğini Ahmet Efe üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Aybüke isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0