up
ara
Ferhan Şensoy

Ferhan Şensoy

Büşra★

Büşra★

@aylakbirb

Kim taktı saatin yelkovanına bu püfür yelkenleri? (S: 190)
ataç ikon Kalemimin Sapını Gülle Donattım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Arda Günsür

Arda Günsür

@ardagunsur

Ayna Merdiven
Zikrimin İnce Güzü

Dikkat!
Bu öykü hüzünbazdır.

Yürüyorlardı, havadan sudan konuşarak ve havadan sudan konuşmaya özel özen göstererek, bunu birbirlerine hiç göstermeyerek yürüyorlardı yola bir eziyet biçiminde, bunu yola sezdirmeden. Yolun da onlarla fazla ilgilendiği söylenemez.

Bir gören olur, bir duyan olur kuşkusuna bürünmüş, kuşkularının yakalarını kaldırmışlardı. En azından birbirlerini duyabilirlerdi. Buna daha önce çabalamış, başaramamışlardı. Yitirmenin şiiri her ikisinin de başını iyice döndürmüştü. Yitirmeye alışmak da bir biçim işte. Büyük adamcılık oynayan çocuklar gibiydiler.

Yeniden mi başlamak? Yaşanmışlar yaşanmamış varsayılabilir mi? Söz bitti. Yol bitmiyor. Yolun kıyısında ısırganlar bitiyor. Dört dörtlük susku. Derken susku tükeniyor.
- Oturalım mı şuraya?
dedi adam. Kadın umursamaz, duraladı. Bakındı. Oturdular. Kadın martıları saymaya koyuldu, çok şeyler düşünüyormuş, korkunç bir şeyler söyleyecekmiş, yılları iki tümleçin sırtına yükleyecekmiş gibi aralandı tavşan ağzı, bir şeycik demeden kapandı dudakları. Adama geldi bir şey dememe sırası. Karadeniz'e doğru yolalan bir argın gemiye bindi gitti adam kadından gizli, yerinden hiç kımıldamadan. Eğer güçsüzsek güçlü olmaya her sabah yeniden andiçmenin anlamı yok. And da içki gibidir, fazla içilmemeli, her şeyin fazlası sakıncalı. Adam cebinden konyak şişesini çıkardı, dikledi, sanki o gün içkiyi bırakacakmış gibi. Bir yerlerden başlamak gerekliydi söze.
- Biliyor musun, ben sana hiç de az değilim, çünkü söylediklerimiz pek önemli değil...Söylemediklerimiz ve ağzımızdan kaçırdıklarımız var...
Havada dondu kaldı adamın dedikleri. İkisi bir süre boş boş adamın dediklerine baktılar, birbirlerine sezdirmeden, birbirlerine bakmamaya özen göstererek, bunu birbirlerine belli ederek. Bir özgür simitçi geçti adamın dedikleriyle oturuşları arasından. Adam sigara çıkardı. Yakılındı. Aynı anda üflediler dumanlarını. Dumanları birbirine karıştı, dumanlar dondu kaldı karşılarında, dumanlar cürmü meşut, dumanlar hüzün dağları adamla Üsküdar arasında, kadınla Kız kulesi arasında, adamla kadın arasında.
- Hiç bir şey daha söyle, kalkalım!
dedi adam kırgınca, sigarasını denize attı.
- Neden hep böyle mutsuzsun? Ya da öyle olmaya uğraşıyorsun?
sözleri döküldü kadının tavşan ağzından. Kimbilir ne demek istiyordu? Kimbilir neler düşünüyordu. Devrilen bir şarap şişesi gibi döküldü cümle, ne denli silsen de silinmez devrilme.
- Kalkalım!
demeden kalktı adam. Kalktılar. Yürümeyi yapıştırdılar demin yırttıkları yerden. Adam yola ettiği eziyeti inceliyor, kadın çok sevdiği ayakkabılarını birbirine değişik açılarda basarak kimbilir dansı adımları deniyordu. Çirkin beton bir elektrik direği geçti aralarından.
Ne kadar yürünse ne olur bu yol? Adam adımlarını yavaşlattı. Kadın hızlanıyordu ve ardına bakmıyordu. Sanki uzun süredir birlikte yürümüyorlardı. Adam durdu, kadın gidiyordu. Adam karşı kaldırıma geçti, geri döndü. Sıfırdan başladı yürümeye. Yol aynı yol, ısırganlar sanki daha sevecen.
Hem kundura boyacısı hem hüznünün işportacısı bir çocuk oturmuş yolun kıyıcığına gülümsüyordu.
- N'aber?
- İyi!
- Gel oturalım şu çay bahçesine, parlat bakalım dul ayakkabılarımızı.
- Yenge n'oldu?
- Yolu sevdi, yürüyor.
Kapıştılar cila kokusuyla konyak kokusu. Çocuğun eline büyük geliyor fırçalar, tam kavrayamıyor, kimi zaman birini düşürüyor, hemen o sırada öbür fırçayla boya sandığına bir iki vuruyor, yere düşen fırçayı havada bir iki döndürüp yakalıyor, sanki bu onun belirli bir numarasıymış gibi yapmaya uğraşıyor, can havliyle koyuluyor ayakkabıyı parlatmaya. Yaşı ondört. Gören altı, bilemedin yedi sanar. Gelişememiş. Niye gelişsin, gıdasız kalorisiz bir büyüme denemesi. Diyarbakır'dan gelmişler. Babası üveymiş. İlkini vurmuşlar Tophane'de. Okutmuyormuş yeni babası.
- Okuma neymiş? Çalış, para getir ulan!
demiş. Burnunun sümüğünü sildi boyacı çocuk. Ele sümük burna boya bulaştı.
- Yeni baban ne iş yapıyor?
- İçiyor!
Havada dondu kaldı çocuğun sözcüğü. İkisi bir süre boş boş çocuğun dediklerine baktılar, birbirlerine sezdirmeden, birbirlerine bakmamaya özen göstererek, bunu birbirlerine hiç çaktırmadan ve hüznün yasalarının kapsamı dışına sarkmadan. Utana sıkıla bir fırt aldı adam konyağından, boyacı çocuk yanık ötesi bir türküye başladı kürtçe.
- Sen okuma yazma biliyor musun?
diye kesti çocuk türküyü. Adam doğal bir baş hareketiyle olumlu yanıt verdi.
- Bana da öğretsene!
- Boşver be çocuk, olduğun gibi kal.
Çocuğun kapkara gözleri büyüdü kadife bir istek fışkırdı gözlerinden.
- Ben senden boya parası almiim. Sen bana adımı yazmayı öğret.
- Peki. Yalnız hep türkü söyleyeceksin.
- Türkü kolay, söyleriz.
dedi çocuk, yürek kakan bir gazele başladı. Zaman zaman şah damarı yerinden fırlayacak gibi, incecik boynu kızaran yerinden kopacakmış gibi oluyor, kara gözlerini devirip denize bakıyor, deniz oralı olmuyor, çocuk denize küsüp gene adama dönüyordu.
Kalktılar. Çocuk boyundan büyük sandığını sırtladı. Isırganların yanından yürümeye başladılar. Köşedeki bakkaldan bir defter, bir kurşun kalem, bir silgi aldılar, hiç konuşmadan, çocuk büyük bir adam gibi, adam küçücük bir çocuk gibi yola koyuldular.
Arkadaşsız yürünmüyor ısırganlı yol.
ataç ikon Ayna Merdiven
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Adaletin pokerden farkı, savunma avukatının rest çekememesi ve kağıdı hep yargıcın dağıtması"
ataç ikon Falınızda Rönesans Var
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"O an kadın da bu adamdan ayrıldıktan sonraki yalnızlığını ve karşısına çıkacak belki bundan da hıyar bir herifle aynı öyküyü yeniden yaşayacağını düşündü ve ayrılma konusunu çok saçma buldu."
ataç ikon Falınızda Rönesans Var
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Liberal Parti, asabı bozuk olanların partisidir, diyor Tibuk"
ataç ikon Falınızda Rönesans Var
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Her nedense nereye gitseniz kimliğinize arkadaş olarak bir de ikametgah senedi isteniyor. Çok meraklısı var bu kimin nerede oturduğu konusunun"
ataç ikon Falınızda Rönesans Var
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Ferhan Şensoy paylaşım fotoğrafı
Ferhan Şensoy
Kitap okumanın tek sakıncası, insana başka bir kitap okuma arzusu vermesi.
Ferhan Şensoy
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Vüsat

Vüsat

@vayacondios

Günaydın lan yaşamak paylaşım fotoğrafı
Günaydın lan yaşamak
Nebatat bağırmaktadır...
Günaydın mutfak!
Günaydın bulaşıklar!!
Günaydın lan yaşamak!!!
Ferhan Şensoy
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Başkaldıran Kurşunkalem
1970
Karagöz İle Boşverinbeni kitabının da yazarı Ferhan Şensoy tarafından kaleme alınan Başkaldıran Kurşunkalem kitabı Anı, Hatıra, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ortaoyuncular Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789757904137 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Başkaldıran Kurşunkalem isimli kitap 540 sayfadan oluşuyor. Kitap Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Başkaldıran Kurşunkalem kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Karagöz İle Boşverinbeni
1970
Başkaldıran Kurşunkalem kitabının da yazarı Ferhan Şensoy tarafından kaleme alınan Karagöz İle Boşverinbeni kitabı Eğlence, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ortaoyuncular Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789757904113 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Karagöz İle Boşverinbeni isimli kitap 390 sayfadan oluşuyor. Karagöz İle Boşverinbeni kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Afitap'ın Kocası İstanbul
1970
Başkaldıran Kurşunkalem kitabının da yazarı Başkaldıran Kurşunkalem ve Karagöz İle Boşverinbeni kitaplarının da yazarı Ferhan Şensoy tarafından kaleme alınan Afitap'ın Kocası İstanbul kitabı Eğlence, Mizah türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ortaoyuncular Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9757904120 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Afitap'ın Kocası İstanbul isimli kitap 92 sayfadan oluşuyor. Afitap'ın Kocası İstanbul kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You
0
Başkaldıran Kurşunkalem kitabının da yazarı Ferhan Şensoy tarafından kaleme alınan İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Bilgi Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9789754943375 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You isimli kitap 175 sayfadan oluşuyor. İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
FerhAntoloji
2009
Başkaldıran Kurşunkalem ve Karagöz İle Boşverinbeni kitaplarının da yazarı Ferhan Şensoy tarafından kaleme alınan FerhAntoloji kitabı Roman, Eğitim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Bilgi Yayınevi yayınevinden 2009 yılında 9789752204041 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan FerhAntoloji isimli kitap 816 sayfadan oluşuyor. FerhAntoloji kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Pardon
2005
İstanbul’a gelen İbrahim o gece Muzaffer ile birlikte kalacaktır. Muzaffer hiç nedeni yokken polisten kaçar ve ikisi de yakalanır. Aydın ise ikilinin arkadaşıdır. Aydın’da gözaltına alınır. Aydın işkence ile asılsız olan tüm suçları kabul etmek zorunda kalır.
Son Ders: Aşk ve Üniversite
2008
Başrollünde oyuncu Ali Yaylı yer aldığı, yönetmenliğini Mustafa Uğur Yağcıoğlu üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, Aşk türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Son Ders: Aşk ve Üniversite isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çalıkuşu
2013
Başrollünde oyuncu Ferhan Şensoy yer aldığı, 2013 yılı yapımı dizi film Biyografi türünde dizi severleri bekliyor. Beyaz perdede Biyografi, Dram türlerinde dizilerden hoşlanan izleyicilere hitap eden Çalıkuşu isimli dizi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0