up
ara
Füruğ Ferruhzad

Füruğ Ferruhzad

Şair, Yazar, Oyuncu, Yönetmen, Ressam

Füruğ Ferruhzad Kimdir?

Füruğ Ferruhzad, ( Forough Farrokhzad) 5 Ocak 1935 Tahran doğumlu, şair, yazar, oyuncu, yönetmen, ressam.

Füruğ Ferruhzad Hayatı

İsmi Farsça ışık anlamına gelen Füruğ Ferruhzad, 5 Ocak 1935’te Tahran’da açtı gözlerini dünyaya. İsmiyle müsemma biri olarak birçok konuda döneme ışık olmuştur. Cesareti ve kararlılığı sayesinde ortaya önemli işler çıkarmıştır.

https://www.resimag.com/

Cesaretin Işığı: Füruğ


Ferruhzad şair olmanın yanı sıra yazar, oyuncu, ödüllü bir yönetmen, ressam, eş, anne olarak kısacık hayatına birçok şeyi sığdırdı.
Varlığını şiire adayan, kısıtlamalardan uzak şekilde özgürlük mücadelesi içinde bir kadındı. Şiirin kendisi için olan önemini yazdığı bir mektuptaki şu kısımdan da anlayabiliriz:
“şiir benim tanrımdır, işte ben şiiri bu denli seviyorum.. gecem gündüzüm bunu düşünmekle geçiyor, kimsenin söylemediği yeni bir şiir, güzel bir şiir söyleyeyim diye... kendimle baş başa olmadığım ve şiiri düşünmediğim günüm, anlamsız ve hiç sayılır...”

Aile ve Özel Hayatı

Babası Albay Muhammed Ferruhzad ve annesi Turan Veziri Tebar'ın yedi çocuğundan üçüncüsüydü. Otoriter ve baskıcı olan babası, çocuklarının eğitiminde kendine özgü bir tarz izleyerek, onları askeri disiplinle yetiştirmeye çalışıyordu.

https://www.resimag.com/ Fotoğraf: Füruğ ve kardeşleri

Çok genç yaşta kendinden yaşça büyük olan Perviz Şapur’a aşık olduğunu söyleyerek evlendi. Evdeki baskıdan ve otoriteden kaçmak için bir başkasına girmişti belki de. Şapur, aydın ve sanat çevrelerinde tanınan bir entelektüeldi. Şapur ile olan bu evlilikten Kamyar adında bir oğlu oldu. İki yıl süren evliliğini, 1954 yılında anlaşamadıkları için bitirdiler. Dönemin yasaları gereği boşanma sonrası oğlunun velayeti babaya verildi. Bu boşanma ile Füruğ, oğlundan tamamen ayrılmak zorunda kaldı. Bütün hayatı boyunca oğluna hasret yaşadı ve ona hasret öldü.

“sen o aydın ve pırıl pırıl gökyüzüsün / ben bu kafeste bir tutsağım.”

Bu ayrılıktan sonra geçirdiği psikolojik rahatsızlıklardan dolayı, bir süre hastanede yattı. Perviz Şapur’a yazdığı mektupta düşüncelerini şöyle anlatıyor:
“Ben 10 yıl da Rızai Hastanesi’nde yatsam ama sonra evde bu aşağılamalar, bu ruhsal parçalanmalar devam ederse asla iyileşmem. Ben, beni bakışları ve dilleriyle yaralayan ve eziyet eden insanlardan uzaklaşmalıyım. Gerçi Kami’yi görememek büyük bir acıysa da en azından sonrasında sürekli onunla olma umudum var…”

https://www.resimag.com/
Cüzzamlılar evinde çektiği Ev Karadır filminin son kısımlarında, öğretmen çocuklardan üç çirkin şey saymasını ister. Bir çocuk yüzünde kocaman gülümsemesiyle “Ay, güneş, çiçek, oyun” der. İşte bu çocuk Füruğ’un evlat edindiği Hüseyin Mansuri’dir.

“Kamyar’ın düşünce ve tasası rahat bırakmıyordu, beni öldürüyordu. Hüseyin geldiğinden beri daha huzurluyum. Aslında bazen onun yüzünde Kamyar’ı görüyorum. Ellerinin tutup
saçlarını okşarken Hüseyin mi Kamyar mı diye hiç düşünmüyorum. Farkı yok. Hissediyorum ki o oğlumdur.”


Sinema

1958 yılında İran’ın önde gelen kısa öykü yazarı, yönetmeni İbrahim Gülistan ( Ebrahim Golestan) ile tanıştı. Gülistan, o sırada evli ve iki çocuk babasıydı. Bu tanışma Füruğ için bir dönüm noktası oldu.
Şiir ve resimden sonra sinema da hayatına girdi. Ferruhzad’a göre sinema görüntülerin diliyle konuşmaktı. Bu yüzden sinemaya geçerken, şiir ve sinemayı birlikte götürmeyi tercih etti. Bir süre oyunculuk, senaristlik, kameramanlık, yönetmen yardımcılığı, dublaj, montaj ve yaratıcı film editörlüğü yaptı. Kısa sürede kendini geliştirdi.

1962 yılında karşısına önemli bir fırsat çıktı. Cüzzamlılara Yardım Derneği’nin isteği ile Tebriz’in Baba Bağı Cüzzamlılar Evi’nin öyküsünü anlatan 22 dakikalık belgesel bir filmin senaryosunu yazıp yöneterek adını duyurdu.

https://www.resimag.com/ Fotoğraf: Film çekiminden bir sahne

‘Ev Karadır’ filminin ilk gösterimi sinema okulunda yapıldı ve pek çok tepkiye neden oldu. Film boyunca fonda iki ayrı ses duyulur. Birisi Füruğ Ferruhzad'ın, diğeri ise İbrahim Gülistan'ın sesidir. Bu film 1963 yılında Oberhausen Film Festivali, belgesel dalında en büyük ödülü kazandı. Metin yazarlığını, montaj ve yönetmenliğini üstlenen Füruğ Ferruhzad, yapımcı İbrahim Gülistan’ın yardımcılığını da üstlendi.

Ev Karadır, Türkçe altyazı
https://www.youtube.com/w...h?v=k6M2UPDWXX8

Şiir ve Resim

Husrev-i Hâver Lisesi’ne başladığında ilk gazellerini yazdı ama babasının korkusuyla hepsini yırtıp attı. Daha sonra kız sanat lisesine geçerek resim ve terzilik dersleri aldı, bir yandan şiirler yazdı.
https://www.resimag.com/ Çizdiği resimlerden biri

Eşinden ayrıldıktan sonra oğul hasreti ile geçen zamanlarda, Tahran’a dönerek şiir yazmaya devam etti. Füruğ’dan önce de şiir yazan kadınlar vardı. Fakat şiirin cinsiyeti en çok onunla belli olmaya başladı. Bunun ilk örneği Tutsak isimli şiir kitabıyla ortaya çıktı.

Bu sırada Günah adlı şiiri de Rûşenfikr (Aydın) Dergisi’nde yayınlanınca ailede ve çevrede sıkıntılar çıkmaya başladı.

“Günah işledim lezzet dolu bir günah
Titreyen esrik bir tenin yanında
Tanrım ne bileyim ne yaptım ben
O karanlık susku dolu zulada”


İran’da özellikle de o dönemde böyle bir şiir dengeleri değiştirdi. Bu şiirden sonra, babası tarafından evden kovuldu, kocası tarafından terk edildi. Hakkında kötü eleştireler yapılmaya başlandı. “dinlediklerinde şiirlerimi yüzüme / hoş kokulu bir çiçek gibi açan / fakat yalnız olduklarında beni / fahişe bir deli diye adlandıran”

Füruğ ilk eserinden sonra susturulmaya çalışıldıysa da o ikinci toplu eseri Duvar’ı boşandığı kocası Perviz Şapur’a ithaf ederek 1956 yılında yayımladı. Hemen arkasından da İsyan kitabı çıktı.
Bu şiir kitaplarının üçünde de romantizm hâkim olmakla birlikte; ikinci ve üçüncü eserinde, şiir konusundaki ilerleme ve deneyimleri açıkça göze çarpmaktadır. Füruğ bu konuda,
“Esîr’de ben sadece dış dünyayı yalın bir şekilde açıklıyordum. O zamanlar şiir, ruhuma işlememişti. Aksine kendisiyle aynı evde yaşadığımız bir eş, bir arkadaş gibiydik. Sonraları şiir bende kök saldı. Böylece benim için şiirin konusu değişmiş oldu. Artık şiiri sadece kendi duygularımı açıklamak için bir araç olarak görmüyorum. Aksine şiirin kökü bende sağlamlaştıkça, ben parçalara ayrıldım ve yepyeni dünyalar keşfettim.” demektedir.

Sonrasında çalışmaları hızlandırıp, Fars dilinin inceliklerine hâkim olmak için kütüphanelerde klâsik şiir çalışmaları yaptı. Hâfız ve Mevlâna’nın şiirlerini inceleyip kendini geliştirdi. Modern İran şiirinin babası sayılan Nîmâ Yûşic’in şiirleriyle tanıştı. Bu sırada İran’ın önde gelen şairleri Ahmed-i Şamlû, Nâdir Nâdirpûr, Mehdi Ehavân-i Sâlis,Siyâveş Kisrâyî, Sîmîn Behbehânî, Fereydûn-i Muşîrî, Hûşeng İbtihâc Sâye ile dostluk kurdu. Edebiyat toplantıları düzenledikleri evlerde şiirler paylaşıp, edebiyat üzerine konuştular.

1964 yılında yayımlanan Yeniden Doğuş ile yepyeni bir Füruğ ortaya çıktı. Bu eser gerçekten de onun şiirde yeniden doğduğunu gösterdi. Sanatsal anlamda zirvede olduğunu kanıtladı. Bu kitabı İbrahim Gülistan’a ithaf etmiştir.

https://www.youtube.com/w...h?v=HpKBlm-mQ2c
Füruğ Ferruhzad’ın İbrahim Golestan’a adadığı şiiri (kendi sesinden)

Soğuk Mevsimin Başlangıcına İnanalım isimli yarım kalmış son şiir kitabı da ölümünden sonra basıldı.
İlk şiirlerindeki karamsarlık, pişmanlık ve kaçış duygularını taşıyan kadın, sonradan yerini sorunlarla mücadele etmesini öğrenmiş bir kadına bıraktı. Her zaman yeni bir dil arayışındaydı ve bunu başardı.

Ölümü

13 Şubat 1967, Pazartesi günü stüdyoya giderken aniden önüne çıkan öğrencilerle dolu araca çarpmamak için direksiyonu kırınca, arabasından fırladı. Çocukları ve kuşları seven, “onlar tertemizler” diyen Füruğ, onları korumak adına hayatını kaybetti.

https://www.resimag.com/
Cenazenin defnedilmesi için mollalar ahlaksız gördüğü bu kadının cenaze namazını kılmadı. Cenaze iki gün defnedilmeyi bekledi. Sonunda yazar Mehrdad Samadi cenaze namazını kıldı. 15 Şubat’ta toprağa verildi.

“ben üşüyorum ve biliyorum
yabanıl bir gelinciğin tüm kızıl evhamından
birkaç damla kandan başka
hiçbir şey arda kalmayacak.”


https://www.resimag.com/ Füruğ Ferruhzad mezarı

Editörün Notu

Çeviri şiirler genellikle orijinal tadı vermese de Füruğ şiirlerinde özellikle okumaktan en keyif aldığım, duyguyu en iyi yansıtan çevirmen fikrimce Haşim Hüsrevşahi’dir.
Kadın olmanın, aşık olmanın ve dimdik durabilmenin hakkını vermiş bir şair Füruğ. İnsanı derinden etkileyen kederinde, tutsaklığında, hüznünde, çaresizliğinde ve hasretinde herkesin kendinden bir parça bulabileceği naif şair.
Kötü eleştiriler, yaşadığı olumsuzluklar söndüremedi ışığını. Onun en büyük ve en sarsıcı şiiri ölümü oldu. Kendisini ve şiirlerini kabul edemeyen insanlar, ölümünden sonra bile insanlara ışık saçmaya devam etmesine engel olamadılar.

https://www.resimag.com/

Notlar

o 1962 yılında Unesco Ferruhzad hakkında bir belgesel film yayınladı. Aynı yıl Bernardo Bertolicci de İran’a gelerek Ferruhzad’la ilgili bir belgesel yaptı.
o İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin 1999 yapımı Rüzgar Bizi Sürükleyecek filminin adı, şairin bir dizesinden alıntıdır.
o Ayrıca Fransız rock grubu Noir Desir’in “Le Vent Nous Portera”/ “Rüzgar Bizi Sürükleyecek” adlı şarkısı da Füruğ’un söz konusu şiirinden ilham alınarak bestelendi.

Kitapları

Tutsak (Esir) (1952)
Duvar (1957)
İsyan (1959)
Yeniden Doğuş (1964)
İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına (Bu kitabı tamamlayamadan 1967'de öldü.)
Şiirleri dışında eserleri arasında birkaç tiyatro çevirisi ve film senaryosu yer almaktadır.

Ödülleri

1962 yılında yaptığı belgeselle İtalya Belgesel Filmler Festivali'nde birincilik.
1963 yılında “Ev Karadır” filmiyle, Almanya'daki Oberhausen Film Festivali'nde en iyi film ödülü.
Özge ?

Özge ?

@okumagunlugu

Bir yerde şöyle der şiiri için: ''Benim için en önemli şey şiirdir. Ve şiir, kendime ve kişiliğime karşı duyduğum en büyük sorumluluktur. Hayatıma vermek zorunda olduğum yanıtların en önemlisidir aynı zamanda.''
Füruğ Ferruhzad
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Can İğci

Can İğci

@canigci

kendi içinde bir dünya yaratıp orada usulca yaşamış naif şair!
Füruğ Ferruhzad
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

@

Bence Ferruhzad; sadece İran kadınların değil, dünyadaki tüm kadınların sesidir. Şiirlerini usanmadan defalarca okurum ve her defasında yeni bir pencere olurlar bana...
Füruğ Ferruhzad
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
cєnnєtíαlα

cєnnєtíαlα

@cennet35

gidiyorum ... ama sormuyorum kendime

yol nerede? ... menzil neresi? ... amaç nedir?
ataç ikon Yeryüzü Ayetleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
cєnnєtíαlα

cєnnєtíαlα

@cennet35

hayattan ne istiyorum biliyorsun
ben sen olayım, sen, tepeden tırnağa sen
bin defa gelmek mümkün olsa dünyaya
her defasında sen, her defasında sen
ataç ikon Yeryüzü Ayetleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
cєnnєtíαlα

cєnnєtíαlα

@cennet35

Yeryüzü Ayetleri
"Her gece gönlümün masalını okuyorsun
Ertesi gün beni bir masal gibi unutuyorsun"
ataç ikon Yeryüzü Ayetleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
mehvss

mehvss

@ucanpayanda

Yaralarım Aşktandır
Yeniden Doğuş

“tüm varlığım benim, karanlık bir ayettir

seni, kendinde tekrarlayarak

çiçeklenmenin ve yeşermenin sonsuz seherine götürecek.

ben bu ayette seni ah çektim, ah

ben bu ayette seni

ağaca ve suya ve ateşe aşıladım!

yaşam belki

uzun bir caddedir, her gün filesiyle bir kadının geçtiği,

yaşam belki

bir urgandır, bir adamın daldan kendini astığı,

yaşam belki okuldan dönen bir çocuktur,

yaşam belki, iki sevişme arası rehavetinde yakılan bir sigaradır,

ya da birinin şaşkınca yoldan geçişi,

şapkasını kaldırarak,

başka bir yoldan geçene anlamsız gülümsemeyle ‘günaydın’ diyen.

yaşam belki de o tıkalı andır,

benim bakışımın senin buğulu gözlerinde kendini paramparça yıktığı

ve bir duyumsama var bunda

benim ay ve karanlığın algısıyla birleştireceğim.

yalnızlık boyutlarındaki bir odada,

aşk boyutlarındaki yüreğim,

kendi mutluluğunun sade bahanelerini seyreder,

saksıda çiçeklerin güzelim yok oluşunu

ve senin bahçemize diktiğin fidanı

ve bir pencere boyutlarında öten

kanarya ötüşlerini.

ah..

budur benim payıma düşen,

budur benim payıma düşen,

benim payıma düşen,

bir perde asılmasının benden aldığı gökyüzüdür,

benim payıma düşen, terk edilmiş merdivenlerden inmektir

ve ulaşmaktır bir şeylere çürüyüşte ve gurbette,

benim payıma düşen anılar bahçesinde hüzünlü gezintidir.”
ataç ikon Yaralarım Aşktandır
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 4 yorum
Berat Bahadır SEYHAN (@beratbahadirseyhan)
Bu kadında Hâfız'ın, Sâdî'nin, Rûmî'nin ve Urfî'nin lirizmini bulan bir tek ben değilimdir umarım.
01.03.19 beğen 2 cevap
Merve

Merve

@hempa

Gitmekti Benim Payıma Düşen
Evet kaçtım!
Çünkü dayanamam artık parıldayan gözlerdeki yaşa.
Evet kaçtım!
Çünkü duramam bu acımasız tufanın karşısında.
Ve düştü bana yardan ayrılık
kaldı geriye örselenmiş bir vicdan ve bir kalp!
O da kırık!..
ataç ikon Gitmekti Benim Payıma Düşen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

....
güçsüzlük bilgisizlikten değil
boş keseden kaynaklanıyor

...

(97)
ataç ikon Kederli İpek
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Onu Bağışlayın
Onu bağışlayın
O bazen
Vücudunun kederli bağlantısını
Durgun sularda
Boş mezarlarla, unutuyor
Ve aptalca zannediyor ki
Yaşama hakkı var,

Onu bağışlayın
Bir resmin sıradan öfkesini
Kışkırtmanın uzak arzusu
Kağıdının gözlerinde eriyor

Onu bağışlayın
Baştan başa tabutunda
Ayın kırmızı halesi geziniyor
Ve gecenin değişken kokuları
Vücudunu bin yıllık uykusundan
Uyandırıyor

Onu bağışlayın
O içten yıkık
Ama hala gözlerinin içi ışık zerrelerinin hayaliyle parlıyor
Ve anlamsız saçları
Ümitsizce aşkının soluklarının etkisi ile titriyor

Ey mutluluğun sade ülkesinin sakinleri
Ey yağmurda açılan pencerelerinin komşuları
Onu bağışlayın
Onu bağışlayın
Çünkü büyülenmiş
Çünkü sizin ağır gelen varlığınızın kökleri
Onun gurbet topraklarında derinlere kök salıyor
Ve onun kolay inanan kalbi
Hasretin acı darbeleriyle
Göğsünün içinde kabardıkça kabarıyor

Çeviren: Hatice Gülcan Topkaya
Füruğ Ferruhzad
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Çocukluk yaptın da gönlüme salıncak mı kurmadım..?  paylaşım fotoğrafı
"Çocukluk yaptın da gönlüme salıncak mı kurmadım..? "
Ve sevgi ölüm kadar ağırdır...

Sanki bir çocuk daha ilk gülümsemesiyle birlikte yaşlanmıştır.

*İnsanın elem duyduğu ve kabul edemediği cümleler, sevgi nasıl olur ölümle aynı kefeye koyuluyor ve gerçekten de nasıl öyle oluyor.

Hüznün şairi rahmetli Füruğ Ferruhzad bir mülakatın da aşka dair böyle diyordu :

"Kalbimi bir meyve gibi yetiştirip ağaçların bütün dallarına asmak istiyorum.”

"Cesaret ister;
Soğuk alıp sıcak gülümsemek " diyende kendisi idi.
Füruğ Ferruhzad
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Sen ağladın canım,  ben ise yandım...” paylaşım fotoğrafı
"Sen ağladın canım, ben ise yandım...”
“Âh, bir güvercin gibi kanatlarım olsaydı
Uçar ve huzurlu olurdum

Çünkü şiddeti ve kavgaları gördüm
Bu dünyada çok acı çektim.

Bu dünya gebe ve haksızlık doğuruyor...”

*Mağrur kalbimiz çok şeye şahit, hüzünlü bir kabulleniş ile ne yapalım hiç bir şey umduğumuz gibi olmuyor demek sözün bitimi oluyor.*
Füruğ Ferruhzad
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Halbuki her şey sevgi içindi.Hepsi bu... paylaşım fotoğrafı
"Halbuki her şey sevgi içindi.Hepsi bu..."
Uzaklardan geldin sen ve uzaklardan
Ve kokular ve ışıklar ülkesinden

Şimdi bir teknedeyim seninle birlikte
Fildişi, bulut ve kristal

Götür beni ey yüreğimi okşayan umudum
Götür şiirlerin ve coşkuların kentine…

*Yüreğinin götürdüğü yere gitmek, ama nasıl umudun koynunda kalbimiz avuçlarımızda başka da yolumuz yok, yolunu böyle çizenlere selam olsun..*
Füruğ Ferruhzad
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Lavinia

Lavinia

@dreamgarden

 paylaşım fotoğrafı
bana gururlu şeyler söyle,
mutlu hikayeler,
huzurlu güzellikler,
umudu anlat,
inancı.
Füruğ Ferruhzad
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Hep düşünmeden önce olur olanlar paylaşım fotoğrafı
Hep düşünmeden önce olur olanlar
gece gündüz neyin peşindeyim
bilmem ne isterim tanrım
neden yanan kalbim sönmüştür
ne arar benim yorgun bakışlarım
Sığınıyorum sessiz bucaklara
tanıdık herkesten kaçıyorum
bakışlarım karanlıkta yüzüyor
hasta kalbimi dinliyorum
kaçıyorum bu insanlardan
görünüşte benimle olan
fakat içlerinde hakaretten
eteğime bin bir yama yamayan
dinlediklerinde şiirlerimi yüzüme
hoş kokulu bir çiçek gibi açan
fakat yalnız olduklarında beni
fahişe bir deli diye adlandıran
kalbim ah kalbim
bu yabancılıkta yanan kalbim
el elinden haykırma
delilikler yeter kalbim

Furuğ Ferruhzad
Füruğ Ferruhzad
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 beğeni · 6 yorum beğen ikon
Semih Oktay (@semihoktay)
Füruğ Ferruhzad adı daha doğru geliyor bana Hayat.
31.10.18 beğen 1 cevap
Ozgenur ozdemir (@ozgenurozdemir)
..ve delilikti şüphesiz bizi sarmalayıp hep kucak açan
01.11.18 beğen 1 cevap
Ozgenur ozdemir (@ozgenurozdemir)
asla asla aslaa
01.11.18 beğen 1 cevap
Yaralarım Aşktandır
1970
Aşk Şiirleri (Furuğ Ferruhzad) kitabının da yazarı Füruğ Ferruhzad tarafından kaleme alınan Yaralarım Aşktandır kitabı Şiir, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Telos Yayıncılık yayınevinden 1970 yılında 9789755451770 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yaralarım Aşktandır isimli kitap 203 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Haşim Hüsrev Şahi çevirmiştir. Yaralarım Aşktandır kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Aşk Şiirleri (Furuğ Ferruhzad)
0
Yaralarım Aşktandır kitabının da yazarı Füruğ Ferruhzad tarafından kaleme alınan Aşk Şiirleri (Furuğ Ferruhzad) kitabı Şiir, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kırmızı Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789759169190 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Aşk Şiirleri (Furuğ Ferruhzad) isimli kitap 146 sayfadan oluşuyor. Kitap Okunası Şiir Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Aşk Şiirleri (Furuğ Ferruhzad) kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yeryüzü Ayetleri
2007
Yaralarım Aşktandır kitabının da yazarı Füruğ Ferruhzad tarafından kaleme alınan Yeryüzü Ayetleri kitabı Şiir (Çeviri) , türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2007 yılında 9789750709142 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yeryüzü Ayetleri isimli kitap 116 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Makbule Aras çevirmiştir. Kitap En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Yeryüzü Ayetleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bir Başka Doğuş
0
Yaralarım Aşktandır kitabının da yazarı Füruğ Ferruhzad tarafından kaleme alınan Bir Başka Doğuş kitabı Şiir, Şiir (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Om Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9789756530061 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Başka Doğuş isimli kitap 160 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Hatice Gülcan Topkaya çevirmiştir. Bir Başka Doğuş kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sonsuz Gün Batımında
2014
Yaralarım Aşktandır kitabının da yazarı Füruğ Ferruhzad tarafından kaleme alınan Sonsuz Gün Batımında kitabı Roman (Çeviri), Arap, Arap Dünyası türünde okuyucusu ile buluşuyor. Telos Yayıncılık yayınevinden 2014 yılında 9786058564343 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sonsuz Gün Batımında isimli kitap 254 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Kenan Karabulut çevirmiştir. Sonsuz Gün Batımında kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Ev Karadır
1963
Başrollünde oyuncu Füruğ Ferruhzad yer aldığı, yönetmenliğini Füruğ Ferruhzad üstlendiği film Biyografi türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Biyografi, Kısa türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Ev Karadır isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
7.5
4 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Füruğ Ferruhzad sayfasının içeriği .... isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.