up
ara
Stanley Kubrick

Stanley Kubrick

Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Stanley Kubrick sinemanın arıza çocuğu. Mükemmelliyete ulaşma arzusu onun yönetmenlik hayatında az film çekmesine sebebiyet verse de filmlerinin hakkını bir bir vermiş bir yönetmen kendisi. Peki Stanley Kubrick nasıl bir psikopat şimdi ona bakalım:
Kubrick'in psikopat yapısının sadece yönetmenlik kişiliğinde var olmadığını gardırobuna bakarak anlayabilirsiniz çünkü ne giyeceğine karar veremediği için dolabında aynı tişört ve pantolondan bir sürü varmış.
Aklına bir fikir geldiğinde saat kaç olursa olsun mutlaka birilerini araması, evinin kapısını çalan insanlara'' Maalesef Stanley evde değil'' demesi kendisinin günlük yaşamda nasıl huysuz bir tip olduğunu kanıtlar nitelikte. Evet bizler şimdi de tanıdığımız Kubrick'i yani yönetmen Kubrick'i ele alalım.
1. Film çekimleri sırasında asla konuşmazmış
2.Filmleri tamamlandığında ise onları asla izlemezmiş.
3. 2001: Uzay Yolu Macerası için Alex North'tan besteler almış. North bestelerinin hiç kullanılmadığını film galasında fark etmiş. O_o
4.Otomatik Portakal'ın çekimleri sırasında , başrol oyuncusu Malcolm McDowell ile yakın arkadaşlık kurmasına rağmen film bittikten sonra onunla bir daha asla görüşmemiş.
5. Cinnet filmini çekmesi 5 sene, Full Metal Jacket filmini çekmesi 7 sene, Gözü Tamamen Kapalı filmini çekmesi ise 12 sene sürmüş.
Bunların dışında ilk kez Kubrick filmi izleyecekseniz yanınıza peçete falan almayın çünkü o son derece duygusuz ve mutlu sonlardan nefret eden biri. Gerçekleri yüzünüze film boyunca tokat gibi çarpar film bittikten sonra da uzuuuuuuun süre etkisinden çıkamazsınız. Bir de yönetmenimiz hazıra konmayı seven izleyicileri sevmez. Ne mi demek istiyorum? Filmi izledikten sonra 'aaaa ne kadar güzel bir filmdi' diye çıkmasın o izleyici sinema salonundan ister. Kafasında binlerce soru işaretiyle uykusuz kalacak izleyici ister. Haaa bir de filmde sıkıcı bir yer varsa bunu bilerek yapmıştır kesin, izleyici sıkılsın da azcık etrafı seyretsin benim oraya koyduğum sembollere vermek istediğim mesaja ulaşabilsin diye. Demek istediğim efendim Kubrick kolay lokma değildir lokmayı ağzına alan ya çiğneyemez atar ya da sindire sindire yiyerek lezzete ulaşır.
Stanley Kubrick
ünlüye 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Puslu Kıtalar

Puslu Kıtalar

@ceydayilmaz00

 paylaşım fotoğrafı
Hayatın anlamsızlığı, insanı kendi anlamlarını yaratmaya zorlar.

Stanley Kubrick
Stanley Kubrick
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Onur Efe (@uzattiellerinibirnefesyalnizliga)
nickin bana bir kitabı hatırlatıyor..
21.09.18 beğen cevap
Edipcm (@edmathersjr)
Hey mükemmel adam seni seviyorum
21.09.18 beğen 1 cevap
Full Metal Jacket
1987
Amerika ve Vietnam Savaşı esnasında askeri disiplinin insanlar üstündeki etkisini göreceğiz.
Otomatik Portakal
1971
Şiddet ve şiddetin toplumsallaşmasını, mekanikleşen insan figürünün karanlık bir dünya içinde anlatımını ve nefret ortamında yetişen insanların nefretten başka bir şey barındırmağını gösteren bir yapıt.
Cinnet
1980
Jack Torrance, kış sezonunda kapalı olan bir otelin bakımını üstlenerek ailesiyle buraya taşınır. Jack’in oğlu, otelde doğaüstü varlıkların olduğunu hisseder ve ailesini buna inandırmaya çalışır. Çıkan bir kar fırtınası sonucu otelde mahsur kaldıklarında bu varlıklar Jack'i ele geçirir ve yavaş yavaş aklını kaybetmesine sebep olur.
2001: Uzay Macerası
1968
Başrollünde oyuncu Keir Dullea yer aldığı, yönetmenliğini Stanley Kubrick üstlendiği film Bilim Kurgu türünde izleyicisini bekliyor.Bilim Kurgu, Kült türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden 2001: Uzay Macerası isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Zafer Yolları
1957
Başrollünde oyuncu Kirk Douglas yer aldığı, yönetmenliğini Stanley Kubrick üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, Savaş türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Zafer Yolları isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
10
1 oy
0