up
ara
Gilbert Adair

Gilbert Adair

Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Estetik açıdan, bu filmler –Terminatör, Total Recall, Robocop I ve II- son derece itici olup Amerikan sinemasının küçük ama eğlenceli bir türünün sinsice Nazileştirmeye alet olmasına tanıklık etmekteler.
Kahramanların yöntemlerinde burun farkıyla kötülerden daha az faşist sayılabilmelerini, bu filmlerin “radikalliği” açısından geçerli bir sebep olarak göstermek ise çok zor.
Yarı batırılmış olmalarına rağmen, yine de gözle görülebilir şekilde var olan kaygıların yakın geleceğine düşürülmüş hayali birer projeksiyonu bunlar.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Robert Mapplethorpe’ın fotoğraflarını içeren bir albüm hediye aldım kendime. Tanıtım standından aldığım albüm selofan kaplıydı ama, kitabın içeriğinden haberdardım, bu yüzden satış görevlisi kitabı sararken çekingen bir sesle, şu beklenmedik ve oldukça gereksiz uyarıda bulununca küçük bir şok geçirdim: “Affedersiniz. Bunların sadece portreler olduğunu biliyorsunuz, değil mi?” belli ki gizli bir mesaj tebliğ ediliyordu ve ben bu mesajı, belki paranoyakça, şöyle yorumluyordum: bu kitapta cinsel organlarına zincirler dolanmış, dövmeli, irikıyım erkeklerin resimlerinin bulunmadığını fark ettiğinizde lütfen geri dönüp de paranızı geri istemeye kalkmayın.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Rüştü, observer gazetesine, “Bir kitabın okunmadan yargılanmasının alışılmamış bir durum olduğunu düşünmüyorum, ama bu yargılama daha önce hiç bu boyutlarda gerçekleşmemişti. Kitabın bu derece gürültü patırtıya boğulacağını tahmin etmemiştim. İnsanlar, hakkında bir yargıya varmak için kitabı gerçekten okumalarının şart olmadığı sonucuna vardılar’ demişti. Haklı. Ben, kitabı ‘okunmayacak kadar kötü’ olarak niteleyerek bir kenara atana ama kendilerine sorulduğunda kitabı okumadıklarını oldukça yüzsüzce itiraf eden tanıdıklarımdan iyiden iyiye rahatsız olunca, (gecikmeli olarak) okudum Şeytan Ayetleri’ni. Bu işin kaçamağı yok: şeytan Ayetleri veya herhangi başka bir edebiyat eseri hakkında bir yargıya varabilmek için önce onu okumak gerekir.

Romanda, muhafazakâr Müslümanların tepki göstermesine sebep olan şeyin tam olarak ne olduğunu anlamak bile (batılı, Müslüman olmayan okuyucu için) mevcut bilgilerle mümkün değil, eğer insan Kuran’ı ve konuyla ilgili diğer kutsal metinleri okumayı göze almıyorsa. Bunların okunması sırasında bile bilgilenme ve dolayısıyla kavrama, ancak ikincil veya ‘kültürel’ okumaların yapılmasıyla mümkün olabilir.
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0