up
ara
Gilbert Adair

Gilbert Adair

Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Estetik açıdan, bu filmler –Terminatör, Total Recall, Robocop I ve II- son derece itici olup Amerikan sinemasının küçük ama eğlenceli bir türünün sinsice Nazileştirmeye alet olmasına tanıklık etmekteler.
Kahramanların yöntemlerinde burun farkıyla kötülerden daha az faşist sayılabilmelerini, bu filmlerin “radikalliği” açısından geçerli bir sebep olarak göstermek ise çok zor.
Yarı batırılmış olmalarına rağmen, yine de gözle görülebilir şekilde var olan kaygıların yakın geleceğine düşürülmüş hayali birer projeksiyonu bunlar.
0 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Robert Mapplethorpe’ın fotoğraflarını içeren bir albüm hediye aldım kendime. Tanıtım standından aldığım albüm selofan kaplıydı ama, kitabın içeriğinden haberdardım, bu yüzden satış görevlisi kitabı sararken çekingen bir sesle, şu beklenmedik ve oldukça gereksiz uyarıda bulununca küçük bir şok geçirdim: “Affedersiniz. Bunların sadece portreler olduğunu biliyorsunuz, değil mi?” belli ki gizli bir mesaj tebliğ ediliyordu ve ben bu mesajı, belki paranoyakça, şöyle yorumluyordum: bu kitapta cinsel organlarına zincirler dolanmış, dövmeli, irikıyım erkeklerin resimlerinin bulunmadığını fark ettiğinizde lütfen geri dönüp de paranızı geri istemeye kalkmayın.
0 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Rüştü, observer gazetesine, “Bir kitabın okunmadan yargılanmasının alışılmamış bir durum olduğunu düşünmüyorum, ama bu yargılama daha önce hiç bu boyutlarda gerçekleşmemişti. Kitabın bu derece gürültü patırtıya boğulacağını tahmin etmemiştim. İnsanlar, hakkında bir yargıya varmak için kitabı gerçekten okumalarının şart olmadığı sonucuna vardılar’ demişti. Haklı. Ben, kitabı ‘okunmayacak kadar kötü’ olarak niteleyerek bir kenara atana ama kendilerine sorulduğunda kitabı okumadıklarını oldukça yüzsüzce itiraf eden tanıdıklarımdan iyiden iyiye rahatsız olunca, (gecikmeli olarak) okudum Şeytan Ayetleri’ni. Bu işin kaçamağı yok: şeytan Ayetleri veya herhangi başka bir edebiyat eseri hakkında bir yargıya varabilmek için önce onu okumak gerekir.

Romanda, muhafazakâr Müslümanların tepki göstermesine sebep olan şeyin tam olarak ne olduğunu anlamak bile (batılı, Müslüman olmayan okuyucu için) mevcut bilgilerle mümkün değil, eğer insan Kuran’ı ve konuyla ilgili diğer kutsal metinleri okumayı göze almıyorsa. Bunların okunması sırasında bile bilgilenme ve dolayısıyla kavrama, ancak ikincil veya ‘kültürel’ okumaların yapılmasıyla mümkün olabilir.
0 beğen · 0 yorum
Şenlikli Bir Cinayet
2009
Kulenin Anahtarı ve Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar kitaplarının da yazarı Gilbert Adair tarafından kaleme alınan Şenlikli Bir Cinayet kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2009 yılında 9789750818028 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Şenlikli Bir Cinayet isimli kitap 204 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Emrah İmre çevirmiştir. Şenlikli Bir Cinayet kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Kulenin Anahtarı
2002
Şenlikli Bir Cinayet ve Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar kitaplarının da yazarı Gilbert Adair tarafından kaleme alınan Kulenin Anahtarı kitabı Roman (Çeviri), İngiliz - İrlanda türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2002 yılında 9789750805806 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kulenin Anahtarı isimli kitap 132 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Aslı Biçen çevirmiştir. Kulenin Anahtarı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar
1992
Şenlikli Bir Cinayet kitabının da yazarı Gilbert Adair tarafından kaleme alınan Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar kitabı Postmodernizm, Mizah türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 1992 yılında 9789754703733 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar isimli kitap 152 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nazım Dikbaş çevirmiştir. Kitap İlginç Kitap İsimleri listesinde de yeralmaktadır. Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Düşler, Tutkular ve Suçlar
1970
Başrollünde oyuncu Eva Green yer aldığı, yönetmenliğini Bernardo Bertolucci üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, Cinsellik türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Düşler, Tutkular ve Suçlar isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
A Closed Book
2010
Başrollünde oyuncu Daryl Hannah yer aldığı, yönetmenliğini Raoul Ruiz üstlendiği film türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede , türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden A Closed Book isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Love And Death On Long Island
1997
Başrollünde oyuncu John Hurt yer aldığı, yönetmenliğini Richard Kwietniowski üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Love And Death On Long Island isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0