up
ara
Guy de Maupassant

Guy de Maupassant

tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

"Ne aşağılık bir soya dönüşmüşsünüz siz; sıradan insan sürüsü olup çıkmışsınız! Devrimden bu yana dünya tanınmaz hale gelmiş. Her şeye kocaman etiketler taktı­nız. Eşitliğe ve sonsuz tutkuya inanıyorsunuz. İnsanlar sevdadan öldüğümüzü anlatan şiirler yazdılar. Oysa be­nim zamanımda bize çok sevmeyi öğretmek için yazılır­dı şiirler."
ataç ikon Gönül Öyküleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Sonbaharda ölen sinekler gibiyiz bu dünyada.
ataç ikon Gönül Öyküleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas

"Bu mezarlığa yarın, üst üste başka ölüler gömülecekti. Yaban gülleriyle dinç, kara servilerle süslü bir yerdi burası; insan etiyle beslenen muhteşem, hüzünlü bir bahçe."
ataç ikon Bir Mucizedir Yaşamak
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

Benim anladığım şu ki, kendimizi sizin kadar anlaşılabilir kılmak için her zaman zekamıza başvurmadan önce kadınlık yapımıza başvurmalıyız. Bir erkeğin bize öncelikle sempati göstermemesiyle hiç ilgilenmiyoruz, çünkü biz her şeye duygu açısından bakıyoruz. Aşk açısından demiyorum, hayır, duygunun her şekli, belirtisi, nüansı açısından. Duygu, bize ait olan, sizlerin iyi anlamadığınız bir şeydir, çünkü duygu sizi karartırken, bizi aydınlatır. Ah, bunun sizin için çok anlaşılmaz bir şey olduğunu hissediyorum, yazık! Nihayet, bir erkek bizi seviyor ve bu hoşumuza gidiyorsa, çünkü bu çabayı gösterebilecek duruma gelmek için birbirimizi sevdiğimizi hissetmemiz zorunludur ve bu adam üstün bir varlık ise, bu zahmete katlanarak, bize her şeyi hissettirebilir, her şeyi sezdirebilir, her şeyi kavratabilir, ama her şeyi; bütün zekasını ara sıra ve parça parça bize de iletebilir. Of! Sonra genellikle silinir bu, kaybolur, söner, çünkü unuturuz, ah, unuturuz, tıpkı havanın sözleri unutması gibi. Bizler sezgili ve esinliyiz, ama değişkeniz, duyarlıyız; etrafımızı çeviren şeyler bizi değiştirebilir. Döneme, sağlık durumuma, okuduğum yada işittiğim şeye göre beni birbirinden bunca farklı kadınlar haline getiren ne çok ruhsal durum yaşadığımı bir bilseniz! Gerçekten de, hiç çocuğum yokken, mükemmel bir anne ruhuna sahip olduğum günler olduğu gibi, başka bir gün de bir yosma ruhuna sahip olurum... hem de hiç sevgilim yokken.
ataç ikon Aşklarımız
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
yaren ateş

yaren ateş

@yarenates

Özet çıkarın lütfen
ataç ikon Two Little Soldiers
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Geçip karşısına oturdum ve insanın kendisini ilgilendiren tanımadığı bir kadını fark ettiğinde sormak isteyeceği ne varsa kendi kendime sorarak onu seyretmeye koyuldum: konumu, yaşı, karakteri... Sonra sonra insan gördüğü şeylerden yola çıkarak görmediği şeyleri kestirmeye başlıyor. Görü yetisi ve düşüncesiyle, korsajının içini ve giysisinin altındakileri iskandil ediyor. Oturmuş durumda gövdesinin uzunluğuna dikkat yöneltiyor, ayak topuğunu keşfetmeye çabalıyor, tüm ilgilerinin inceliğini açığa vuran elinin özelliğiyle, insanın kökenini su götürür bir doğum belgesinden her zaman daha iyi gösteren kulağının yapısıyla ilgileniyor. Zihninin doğasına girebilmek için konuşmasını duymaya, sesinin vurgularını, gönlünün eğilimlerini anlamaya çabalıyor; çünkü sesin tınısı ve tüm perdeleri deneyimli bir gözlemciye, bir ruhun tüm gizemli örgüsünü, düşüncesiyle onu dile getiren organ arasındaki yakalanması güç ama hep yetkin olan uyumu gösterir.
Bu nedenle, imler arayarak, davranışlarını çözümleyerek, tavırlarından açıklayıcı bir şeyler bekleyerek yol arkadaşımı dikkatle gözlemliyorum.
ataç ikon Le Horla
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Ahh, kimselerin vakti yok, durup ince şeyleri anlamaya.. paylaşım fotoğrafı
" Ahh, kimselerin vakti yok, durup ince şeyleri anlamaya.."
Ahh...!

İçten bir sözün ya da heyecan verici bir okşamanın sadakatını hiç durmadan isteyen ve bu sadakatı asla elde edemeyen bir aşk ne korkunç ve kıvrandırıcıdır.

*Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın vefatının ardından ‘Yaşayan En Büyük Türk Şairi" unvanını alan
derin yalnızlık duygularının sesi olan, inceliklerin şairi diye anılan Gülten Akın aklıma düştü.

Acının, geçmişin ya da susmanın anlamı en duru haliyle anlattığı "Sonra İşte Yaşlandım” isimli kitabında ki kısa şiirlerinde ne diyordu :

"Sözlerin bumerang gibi döner yaralarsa seni/ Ağzın dilin gereksizdir/ susarsın...”

Korkunç ve kıvrandırıcı olan bu işte...*
Guy de Maupassant
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Siz başka türlü sevebilirsiniz, ancak ben size gerçek aşkı esinleyemem.  paylaşım fotoğrafı
" Siz başka türlü sevebilirsiniz, ancak ben size gerçek aşkı esinleyemem. "
Acınacak halde bir yoksul olarak, sevginizin yoksulu olarak çekip gidiyorum.

Oysa sevginizin bir iki kırıntısı bile beni kurtarabilirdi.

Dünyada bana bağlı ve öldürmem gereken zalim bir düşünceden başka hiçbir şeyim yok.

Bunu da öldürmeye çalışacağım.

*Kısa öykü yazarı böyle mi yazıyor, oysa bu metinler bizim çok uzun hikayelerimiz.*
Guy de Maupassant
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Aşklarımız
2016
Seçme Hikayeler kitabının da yazarı Guy de Maupassant tarafından kaleme alınan Aşklarımız kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Sel Yayıncılık yayınevinden 2016 yılında 9789755708126 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Aşklarımız isimli kitap 192 sayfadan oluşuyor. Aşklarımız kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Seçme Hikayeler
1970
Aşklarımız kitabının da yazarı Guy de Maupassant tarafından kaleme alınan Seçme Hikayeler kitabı Öykü (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Antik Kitap yayınevinden 1970 yılında 9789944184823 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Seçme Hikayeler isimli kitap 260 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Buket Yılmaz çevirmiştir. Kitap Çocuklara Hediye Edilebilecek En İyi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Seçme Hikayeler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Seçilmiş Hikayeler
1970
Aşklarımız kitabının da yazarı Aşklarımız ve Seçme Hikayeler kitaplarının da yazarı Guy de Maupassant tarafından kaleme alınan Seçilmiş Hikayeler kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İnkılap Kitabevi yayınevinden 1970 yılında 9789751024985 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Seçilmiş Hikayeler isimli kitap 336 sayfadan oluşuyor. Seçilmiş Hikayeler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Serseri Aşklar
1970
Aşklarımız ve Seçme Hikayeler kitaplarının da yazarı Guy de Maupassant tarafından kaleme alınan Serseri Aşklar kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Arvo Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786054537556 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Serseri Aşklar isimli kitap 383 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Arzu Özdemir çevirmiştir. Serseri Aşklar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bir Mucizedir Yaşamak
1970
Aşklarımız kitabının da yazarı Guy de Maupassant tarafından kaleme alınan Bir Mucizedir Yaşamak kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Neden Kitap yayınevinden 1970 yılında 9789752544437 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Mucizedir Yaşamak isimli kitap 224 sayfadan oluşuyor. Bir Mucizedir Yaşamak kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bel Ami
2005
Başrollünde oyuncu Caroline Sihol yer aldığı, yönetmenliğini Philippe Triboit üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Bel Ami isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Aşkım Benim
2012
Başrollünde oyuncu Uma Thurman yer aldığı, yönetmenliğini Declan Donnellan üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, Sevgi türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Aşkım Benim isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Le Plaisir
1952
Guy de Maupassant öykülerinden senaryolaştırılmış ruhsal ve fiziksel haz üzerine üç bölümlü Max Ophuls filmi.
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0