up
ara
Ahmet Ümit

Ahmet Ümit

Yazar

Ahmet Ümit Kimdir?

Polisiye romanlarıyla tanınan 1960, Gaziantep doğumlu Türk şair ve yazardır.

Ahmet Ümit Hayatı

Türkiye'nin en önde gelen polisiye ve suç yazarlarından olan Ahmet Ümit 12 Temmuz 1960 yılında Gaziantep'te doğdu. Halihazırda İstanbul'daki Okan Üniversitesinde Danışman Kurulu Üyesi olarak çalışmaktadır.

Kilim tüccarı baba ve terzi anneden dünyaya gelen 7 çocuktan sonuncusu olan Ahmet Ümit ilköğretim ve Lise eğitim-öğretimini Gaziantep'de tamamladı. Sol görüşlü bir aktivist olarak başladığı ilk yıllarda henüz 14 yaşındaydı. Gaziantep'de 24 arkadaşıyla birlikte ülkücülerle aralarında çıkan kavgadan dolayı şehir dışı sürgüne gönderildi. Sürgün edildiği için Diyarbakır iline bağlı Ergani ilçesinde Liseyi bitirmek zorunda kaldı. Yükseköğretime 1979 yılında Marmara Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi bölümünde başladı. Dönemin en çok yapılan aktivitelerinden olan duvarları boyamak, afiş asmak suçundan yakalanan arkadaşları için öykü yazdı ve bu öykü yazarlık alanında attığı ilk adımdı. "K. Yalçın" adını verdiği bu öyle 40 dilde farklı ülkelerde ve farklı dergilerde yayınlandı.

1983 yılında üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra yurtdışına, Moskova üniversitesine gidip eğitim gördü. Moskova'ya üyesi olduğu Türkiye Komünist Partisi (TKP) gönderdi. 1986 yılında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi'nde eğitimini tamamladı. Çok büyük zorluklar altında Türkiye'de yaşayan ve Rusya'ya eğitim için gönderilen altı gencin yaşam öyküsünü "Kar Kokusu" adı altında roman olarak yazdı. Yazın dünyamıza kazandırdığı ilk eser "Çıplak Ayaklıydı Gece" çıktığı ilk yıl olan 1992 senesinde "Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü"nü aldı.

Annesinden dinlediği masalları bir araya getirerek oluşturduğu "Masal Masal İçinde" kitabı bazı ilköğretim okullarında ve özel kolejlerde ders kitabı olarak kullanıldı. Ayrca Kore diline de çevrildi. Yabacı dile çevirilen ilk Türk polisiye romanı "Sis ve Gece"yi 1996 yılında yazdı ve Yunanistan'da yayınlandı.

http://www.resimag.com/ (Fotoğraf: Elveda Güzel Vatanım romanının imza gününden)

Editörün Notu

Ahmet Ümit Türkiye'nin en iyi polisiye ve suç yazarı olarak gösterildiğinde kimse çıkıp haksızlık yapıyorsunuz diyemez. Bu alanda kendisini geliştirmiş ve arkadaşının tavsiyesi üzerine bu alana yoğunlaşmıştır. Yazdığı herhangi bir kitabı okuduktan sonra hemen okuyacaklarınız listesine başka bir romanını rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Tabi bu romanları okurken sonuna bakıp işin iç yüzünü öğrendikten sonra okumanızı tavsiye etmem. Sonuna bakmadan başından sonuna kadar okumanızda fayda var verdiği heyecan ve macera oldukça etkilidir. Tavsiye olarak ilk okumanızı söyleyebileceğim romanı "Sultanı Öldürmek" kitabıdır. Hem roman hem de tarih sevenlerin ise kesinlikle okuması gereken bir kitap. Ortalama 2 yılda 1 roman yayınlamaya çalışmaktadır.

http://www.resimag.com/ (Fotoğraf: Ahmet Ümit'in çalışma masası)

Eserleri

1989 Sokağın Zulası
1992 Çıplak Ayaklıydı Gece
1994 Bir Ses Böler Geceyi
1995 Masal Masal İçinde
1996 Sis ve Gece
1997 Tapınak Fahişeleri Başkomser Nevzat 2
1999 Agatha'nın Anahtarı
1998 Kar Kokusu
2000 Patasana
2002 Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
2002 Kukla
2003 Beyoğlu Rapsodisi
2004 Aşk Köpekliktir
2005 Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü
2006 Kavim
2006 Ninatta'nın Bileziği
2007 İnsan Ruhunun Haritası
2008 Olmayan Ülke
2008 Bab-ı Esrar
2010 İstanbul Hatırası
2010 When Pera Trees Whisper
2011 Başkomser Nevzat 3: Davulcu Davut'u Kim Öldürdü ?
2012 Sultanı Öldürmek
2013 Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
2015 Elveda Güzel Vatanım
Şebnem Avsom

Şebnem Avsom

@sebnemawesome

2012 yılında Türkiye'nin en çok kazanan 2. yazarı olmuştur. Ahmet Ümit 1 Milyon TL telif geliri elde etmiştir.
Ahmet Ümit
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Mavi

Mavi

@burcistan

Tarihi, sıkmadan keyifle aktaran çok usta bir kalem... İyi yazarlar, iyi kitaplar...: İYİ Kİ VARLAR...
Ahmet Ümit
ünlüye puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Ülkü Asena

Ülkü Asena

@ulkuasena

Kitapları bağımlılık yapar ve İstanbul'u anlatışı sanki o şehirde yaşıyormuşsun gibi...
Ahmet Ümit
ünlüye puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Bülent Gültekin

Bülent Gültekin

@bulenttgultekin

Kendisini çok severim. Beni polisiyeye sevdiren yazarlardandır kendisi. Gerçekten fazlasıyla beğendiğim kitapları var ve gerçekten çok zekice işlenmişler. Ama her ne kadar hayranı olsamda eleştirdiğim bir nokta var. Her ne kadar bazı kitapları çok iyi olsa da bazıları onlar kadar iyi olamıyor normal olarak ve sonu çok kolay tahmin edilebiliyor. Bu beğenmediğim kitaplar da oturmuş bir tarz var ki o da kitaba çok az girip çıkan biri katil çıkıyor. Biraz klişeleşiyormuş gibi geliyor bana. Ama yine de her çıkan kitabını gider alır okurum, okuyacağım da :)
Ahmet Ümit
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Arzum Onan

Arzum Onan

@arzumonan

kendisine ve romanlarına bayılıyorum,hem kendi hem eşi oldukça mütevazi ve tatlı insanlar.söyleşileri çok zevklidir.Ahmet ÜMİT imza gününe gitmek en büyük hobimdir:)
Ahmet Ümit
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Tanrıların, kralların, insanların zalimliklerine, alçaklıklarına karşın soluk almanın, dokunmanın, tatmanın, koklamanın, görmenin, düşünmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu hissettirdi.
ataç ikon Patasana
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Galiba bende uzun süreli sevme yeteneği yok. Birine bağlanamıyorum.
ataç ikon Patasana
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Müberra

Müberra

@muberramb

"Mazi sadece bir hatıralar toplamı değildir , aksine hep bugünle beslenen ve son nefesimize kadar bizi terk etmeyecek olan hayatın ta kendisidir."
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Müberra

Müberra

@muberramb

Yokluğundan bahsediyorum Ester... Birlikte dolaştığımız o sokaklardan geçerken yanımda bulunmayışından. Bedenimde bir kalp gibi sessizce atan hasretinden. Hayalinden , sesinden , kokundan bahsediyorum. Sensizliğin sürekli seni hatırlatmasından bahsediyorum. Korkunçtu...
ataç ikon Elveda Güzel Vatanım
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Ayşe DK

Ayşe DK

@aysedk

Kavim
Genzimi yakan acı dayanılmaz bir hal alıyor.
Keşke ağlayabilsem ama yapamıyorum.
ataç ikon Kavim
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
fazilet aydngn

fazilet aydngn

@waldeinsamkeit

 paylaşım fotoğrafı
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
39 beğeni · 8 yorum beğen ikon
Kaderin Gereği (@kaderingeregi)
Eğer bu söz doğruysa hepimiz ölünce cennetligiz.
24.06.18 beğen 1 cevap
RanieriSantos (@quaresma7)
Dünya değil vicdanını kaybeden insanlarız ve gerçekten içler acısı bi durum
25.11.18 beğen 1 cevap
Robin argin

Robin argin

@robinargin

İnsan her şeye alışır diyorlar ya, öyle değil aslında. Başka çaren olmadığı için katlanıyorsun ama alışmıyorsun.

Ahmet Ümit
Ahmet Ümit
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Yonca

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

| Ahmet Ümit paylaşım fotoğrafı
| Ahmet Ümit
İnsan her şeye alışır diyorlar ya, öyle değil aslında. Başka çaren olmadığı için katlanıyorsun ama alışmıyorsun.

| Ahmet Ümit
Ahmet Ümit
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 0 yorum beğen ikon
PİP!

PİP!

@nusretk

Aşk yaşamı; Roman paylaşım fotoğrafı
Aşk yaşamı; Roman
“BEYOĞLU’NUN EN GÜZEL ABİSİ..”

“Bu toprakları terk etmek zorunda bırakılan insanların aziz hatırasına..”
Ahmet Ümit
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Pınar ak

Pınar ak

@pinarak

 paylaşım fotoğrafı
Aşk, dünyanın en iyi mazeretiydi...
Ahmet Ümit
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri: Gülgeç
2007
Başkomser Nevzat: Çiçekçinin Ölümü - Gülgeç kitabının da yazarı Başkomser Nevzat: Çiçekçinin Ölümü - Gülgeç ve Tapınak Fahişeleri Başkomser Nevzat 2 kitaplarının da yazarı Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri: Gülgeç kitabı Öykü (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 2007 yılında 9789752899445 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri: Gülgeç isimli kitap 81 sayfadan oluşuyor. Kitap Tüm Zamanların En Kötü Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri: Gülgeç kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Başkomser Nevzat: Çiçekçinin Ölümü - Gülgeç
1970
Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri: Gülgeç ve Tapınak Fahişeleri Başkomser Nevzat 2 kitaplarının da yazarı Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan Başkomser Nevzat: Çiçekçinin Ölümü - Gülgeç kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789752899438 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Başkomser Nevzat: Çiçekçinin Ölümü - Gülgeç isimli kitap 58 sayfadan oluşuyor. Kitap Tüm Zamanların En Kötü Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Başkomser Nevzat: Çiçekçinin Ölümü - Gülgeç kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Tapınak Fahişeleri Başkomser Nevzat 2
1970
Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri: Gülgeç ve Başkomser Nevzat: Çiçekçinin Ölümü - Gülgeç kitaplarının da yazarı Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan Tapınak Fahişeleri Başkomser Nevzat 2 kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Güncel Yayıncılık yayınevinden 1970 yılında 9789944840019 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tapınak Fahişeleri Başkomser Nevzat 2 isimli kitap 80 sayfadan oluşuyor. Tapınak Fahişeleri Başkomser Nevzat 2 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
A Memento for Istanbul
1970
Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri: Gülgeç kitabının da yazarı Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan A Memento for Istanbul kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789752899544 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan A Memento for Istanbul isimli kitap 590 sayfadan oluşuyor. A Memento for Istanbul kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Kırlangıç Çığlığı
0
Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri: Gülgeç kitabının da yazarı Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan Kırlangıç Çığlığı kitabı Polisiye, türünde okuyucusu ile buluşuyor. yayınevinden 0 yılında 9786051852478 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kırlangıç Çığlığı isimli kitap 398 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken En İyi 2018 Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Kırlangıç Çığlığı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sis ve Gece
2007
Başrollünde oyuncu İlyas Salman yer aldığı, yönetmenliğini Turgut Yasalar üstlendiği film Gerilim türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Gerilim, Macera türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Sis ve Gece isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
8.4
9 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Ahmet Ümit sayfasının içeriği Necdet isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.