up
ara
Hermann Hesse

Hermann Hesse

dilan karataş

dilan karataş

@dilankaratas

ilk kez tadıyorum ölümü ve ölümün tadı acıydı, çünkü doğmaktı ölüm, korkunç yenilikler karşısında duyulan dehşet ve ürküntüydü.♡♡
ataç ikon Demian
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
kadir boncuk

kadir boncuk

@kadirboncuk

Knulp
“Kimsenin ağzına bakmadan,yalnızca hava ve mevsim koşullarına bağımlı, önlerinde bir hedef, başları üstünde bir dam olmaksızın, her türlü servete sırt çevirmiş ve tüm rastlantılara kapıları açık, çocuksuluk ve gözüprklik taşıyan yoksul ve güçlü yaşamları sürdüren yersiz yurtsuzlar, cennetten kovulmuş Adem’in oğullarıdır, kimseye zararı dokunmayan hayvanlarla kardeşlerdir.”
ataç ikon Knulp
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 2 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
Vayyy ne guzel. Bende ıkı gun önce başladım bu kitaba. Hayıelısıyla hesse kıtaplarını bıtırmış olacagım bununla... Inceleme yazarsan okurum ablam
24.01.19 beğen 1 cevap
cansummatum est

cansummatum est

@consummatumest

'ey ulu kişi _ kimse öğretiyle kurtuluşa kavuşamaz.'
ataç ikon Siddhartha
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Acetlycoa

Acetlycoa

@acetlycoa

Siddhartha
'' Usanç doluydu artık bıkkınlık ve çaresizlik doluydu, ölüm içine doluyordu, dünyada gönlünü kandıracak, haz ve sevinç uyandıracak, onu oyalayacak hiç bir şey yoktu artık. ''
ataç ikon Siddhartha
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Doğru, insan kendi düşünü bulmak zorundadır. O zaman kolaylaşır yol. Ama hep sürüp gidecek bir düş de gösterilemez; her düşün yerini bir yenisi alır, hiçbir düşü sımsıkı kavrayıp bırakmamaya kalkmamalıdır insan,”

S 172 Can Yayınları
ataç ikon Demian
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
lila

lila

@nenuphar

“Kavuşma diye bir şey yoktur,” dedi nazikçe. “Ama dost yolların birbirine kavuştuğu yerde, bütün dünya insanın gözüne vatan gibi görünür.”

S 170 Can Yayınları
ataç ikon Demian
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Nedense aranan asıl şey hep insanın içinde kalırmış. paylaşım fotoğrafı
"Nedense aranan asıl şey hep insanın içinde kalırmış."
Yazıklanacak bir şey yoktu, geçip gitmiş hiçbir şeye yazıklanmamak gerekiyordu.

Yazıklanılacak tek şey şimdi'ydi, bugün'dü, yitirdiğim, sadece edilgen bir tutumla katlandığım, bana ne armağanlar sunmuş, ne beni fazla sarsmış bu sayısız saatler ve günlerde.


*Edebiyat tarihinde bir dönüm noktasını oluşturan, romanda konuşma diliyle devrim yaratmış bir başyapıt, 20. yüzyılın en büyük yazarlarından Louis Ferdinand Celine'nin "Gecenin sonuna yolculuk" romanı.

Ne aşk ne sevgi, doğrudan hayatın kendisi tüm çıplaklığı, sıradanlığı, pespayeliği ve kiri ile karşımıza insanın irdelenmesi. İnsanın arafta kalması, içten içe acıma ve anlamsızlığı beraberinde getiren faktörlerin anlatıldığı roman.

Hermann Hesse'nin "Yazıklanılacak tek şey dediği şimdi ve bugün'ün" ifadesi işte bu cümlede anlatılıyor. "Yeterince beter"

"Her şeyin sınırına gelindiği bir nokta vardır. Bu her zaman ölüm değildir, hatta çoğu kez başka bir şeydir, yeterince beter.."

-Ne kadar uzun anlattım, nereden nereye koştum Allah'ım...
Hermann Hesse
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Her şey ne kadar güzel ve hoş, ne kadar da aldatıcı ve geçiciydi...  paylaşım fotoğrafı
"Her şey ne kadar güzel ve hoş, ne kadar da aldatıcı ve geçiciydi..."
Aldatılmıştı, aldatılmış, nesi varsa alınmıştı elinden.

Kitaplar okumuş, sayfalar çevirmiş, kağıt koklamıştı, ah, oysa arkada, o kitaplardan rezil duvarın arkasında yaşam sürüp gitmiş, yürekler yanıp tutuşmuş, tutkular ortalığı kasıp kavurmuş, kan ve şarap akmış, sevgiler filizlenmiş ve cinayetler işlenmişti.

Ve bütün bunlardan hiçbirine sahip olamamıştı kendisi; hiçbiri kendisinin olmamıştı.

Kitaplardaki incecik, gölgelerden ve kağıttan başka hiçbir şeyi elinde tutamamıştı…

*Acının içinden geçme yollarından birinin sevgi olduğunu bizzat öğrendim. Elinde hiç bir şey kalmayan bir insan ne yapar ? Yüreğinin göğsünden kopmasını bekler...*
Hermann Hesse
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Geç olmadan, sonsuz geceye girmeden  herkes döktüğü kederi toplasa … paylaşım fotoğrafı
"Geç olmadan, sonsuz geceye girmeden herkes döktüğü kederi toplasa …"
Aman Tanrım..!

O bulutlar, boşlukta süzülen, dur durak bilmeyen o canım bulutlar..!

Henüz hiçbir şeyden haberi olmayan bir çocuktum ve bulutları seviyordum.

Bulutları seyredip duruyordum, bilmiyordum ki, ben de ilerde bir bulut olarak yaşam içinden geçip gidecektim bir yerden bir yere kona göçe, nereye varsam gurbette, zaman ve sonsuzluk arasında salınarak.

*İki günü eşit olan aldanmıştır.” diyor Hadis-i Şerifte, ahh bu hayatta hep aldanışa çarpmak yok mu..?*
Hermann Hesse
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
erdijrk

erdijrk

@erdijrk

Hermann Hesse
Kim gürültü yerine müzik, altın yerine ruh/öz, aptallık yerine Tutku isterse; bizim önemsiz/saçma dünyamızda yer bulamaz.
Hermann Hesse
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Sardunya

Sardunya

@sardunya

Hermann Hesse paylaşım fotoğrafı
Hermann Hesse
“Kavuştuğu özgürlüğün ortasında birden şunu fark etmişti ki özgürlüğü ölümdü.

Tek başına kalmıştı, dünya onu korkunç bir şekilde kendi haline bırakmıştı; insanlar onu ilgilendirmemeye başlamış, hatta kendisi bile kendisini ilgilendirmez olmuştu.

Dış dünyayla ilintisizliğin ve yalnızlaşmanın giderek büyüyen havasızlığında yavaş yavaş boğulmaya başlamıştı.

Çünkü artık ortada öyle bir durum vardı ki, yalnızlık ve bağımsızlık, istek ve amacı olma özelliğini yitirmiş, onun yazgısına ve mahkumiyetine dönüşmüştü.

İçi özlem ve iyi niyetle dolup taşarak kollarını uzatıp bağlanmalara ve birlikteliklere hazır olduğunu açıklaması boşunaydı, artık tek başına bırakılmıştı.

Davetler, armağanlar, sevimli mektuplar alıyorsa da kimse onun yanına fazla yaklaşayım demiyor, kimseyle bağlantı kuramıyor, yaşamını paylaşmaya istekli ve yetenekli biri çıkmıyordu.

Yalnızlık atmosferiyle, sessiz bir atmosferle sarılıp kuşatılmıştı; çevre elinden kayıp gitmiş, başkalarıyla ilişki kurmasını önleyen ve hiç bir istem, hiç bir özlemle giderilemeyen bir güçsüzlük üzerine çullanmıştı.
Bozkır Kurdu romanından...
Hermann Hesse
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 beğeni · 6 yorum beğen ikon
Ateş (@bartender)
Kavuştuğu özgürlüğün ortasında birden şunu fark etmişti ki özgürlüğü ölümdü ??
14.01.18 beğen 2 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Bozkırkurdu'nu ikinci defa okumaya niyetliyim çünkü gerçekten üstün bir kitap. Fakat elimde Boncuk Oyunu var ki Hermann bu tuğla ebatlarındaki ütopik kitabı nasıl bir kafayla yazmış anlamam mümkün değil. Çok entel bir abimiz vesselam.
14.01.18 beğen 1 cevap
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

BELKİ DE... paylaşım fotoğrafı
BELKİ DE...
Bir taşı sevebilirim Govinda, bir ağacı da, bir kabuk parçasını da sevebilirim. Bunlar çeşitli nesnelerdir, nesneler de sevilebilir. Ne var ki sözcüklerin renkleri yok, kenarları köşeleri yoktur, bir kokudan bir tattan yoksunlar. Senin huzura kavuşmanı engelleyen de budur belki, o pek çok sözcüktür belki.

Hermann Hesse-Alman, yazar ve ressam.
Hermann Hesse
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Bu kitabı biliyorum. Siddhartha’da geçiyor bu bölüm. Çok güzel bir kitap. Tavsiye ederim kitabı.
10.03.18 beğen 2 cevap
Gençlik Güzel Şey
2012
Siddhartha kitabının da yazarı Hermann Hesse tarafından kaleme alınan Gençlik Güzel Şey kitabı Roman (Çeviri), Öykü türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9789750714955 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Gençlik Güzel Şey isimli kitap 280 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Behçet Necatigil, Kamuran Şipal çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Hermann Hesse Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Gençlik Güzel Şey kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Siddhartha
2001
Doğu felsefesi ile batının popülerleştirdiği bireselcilik ve bireysel özgürlükleri harmanlayarak Budha ve Hint felsefesinin üzerine çıkmaya çalışmış, öğretilerini geliştirmi amaçlamış, ruhsal doyum arayanlara ilaç gibi gelecek bir kitap.
Bozkırkurdu
2013
Gençlik Güzel Şey kitabının da yazarı Hermann Hesse tarafından kaleme alınan Bozkırkurdu kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9789750805561 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bozkırkurdu isimli kitap 209 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Kamuran Şipal çevirmiştir. Kitap Babil'in 406 Kitap Listesi - 1001 kitap listesinin Türkçe'ye çevrilmiş tüm kitapları listesinde de yeralmaktadır. Bozkırkurdu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Klingsor'un Son Yazı
2008
Gençlik Güzel Şey kitabının da yazarı Hermann Hesse tarafından kaleme alınan Klingsor'un Son Yazı kitabı Alman - Avusturya, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2008 yılında 9789750809873 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Klingsor'un Son Yazı isimli kitap 61 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye İlknur Özdemir çevirmiştir. Klingsor'un Son Yazı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Narziss ve Goldmund
1970
Gençlik Güzel Şey kitabının da yazarı Hermann Hesse tarafından kaleme alınan Narziss ve Goldmund kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750803482 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Narziss ve Goldmund isimli kitap 318 sayfadan oluşuyor. Narziss ve Goldmund kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Steppenwolf
1974
Başrollünde oyuncu Max von Sydow yer aldığı, yönetmenliğini Fred Haines üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Steppenwolf isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
10
2 oy
0