up
ara
Isaac Asimov

Isaac Asimov

erdijrk

erdijrk

@erdijrk

Bir fotoğraf: büyük usta Asimov ellerini beline koymuş, göbeğini hafifçe dışarı çıkarmış, çenesine kadar inen kocaman favorileriyle, yüzünde hep o aynı tatlı, sıcak, mahzun ve iyi yürekli gülümsemeyle, çift kanatlı bir kütüphanenin önünde poz vermiş. kütüphane boydan boya kitap dolu, yüzden fazla kitap olmalı içinde. fotoğrafın altında şöyle yazıyor: ısaac, yazmış olduğu kitapların bir bölümüyle görülüyor. vay canına! sadece bir bölümü, öyle mi? bir deha: romanlar, öyküler, antolojiler, bilimsel makaleler; sayısız eser. elindeki kitapları kütüphaneye geri vermek zorunda olduğuna üzülen bir çocuktan söz ediyoruz burada. bu yüzden, kendi öykülerini yazmanın en iyi yol olduğuna karar veren ve yazmaya başladığında sadece on iki yaşında olan birinden. son soru başlıklı öyküsü en sevdiği öyküdür. şunları söyler bu öyküyle ilgili: "...insan zekâsının (ya da kendi zekâmın) sınırları nereye uzanıyor diye düşünmeye başlamıştım. oturup son soru'yu yazmaya koyuldum. topu topu dört bin yedi yüz kelimeyle insanlığın, bilgisayarların ve evrenin on trilyonluk tarihini anlattım. tek cümlede dahi tereddüt etmeden öyküyü yalnızca iki oturuşta yazıverdim. daha yazmaya başlar başlamaz bunun çok özel bir öykü olacağını anlamıştım.
Isaac Asimov
ünlüye puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
erdijrk

erdijrk

@erdijrk

bir veda: alınan kanların henüz hiv virüsü testine tabi tutulmadığı seksenli yıllarda baypas ameliyatı olur. ameliyat başarılı geçer ama aynı gece asimov ateşler içinde yanmaya başlar. sebebi yıllar sonra anlaşılacaktır: verilen kandan aids kapmıştır. gelmiş geçmiş en büyük bilimkurgu yazarlarından biri, 1992'de ancak ölümün durdurabildiği gerçek bir hümanist şu sözlerle veda eder okurlarına: "daima daktilomun başında yazı yazarken başım klavyeye düşüp, burnum iki tuşun arasında girerek ölmek istemişimdir ama bu mümkün olacak gibi görünmüyor." "gelecek nasıl olacak diye göremeyeceğim için kendime acıyor değilim. hari seldon gibi ben de yaptığım bunca işe bakıp rahatlıyorum. ileride hayatın nasıl olabileceğine dair pek çok hayal kurdum, üzerine kitaplar yazdım, çalıştım; adeta geleceği gördüm ve yaşadım ben.'
Isaac Asimov
ünlüye puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
melankolik

melankolik

@melankolik

Şiddet beceriksizlerin başvurduğu son çaredir.
ataç ikon Vakıf
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
serkan gündem

serkan gündem

@serkangundem

'Kaç yaşındasınız?' diye sordu.
'Otuz iki .' dedim.
'O halde hiç robotsuz bir dünyada yaşamamışsınızdır. Bir zamanlar insanlık, evreni tek başına göğüslerdi. Kimsesi yoktu. Şimdiyse yardım edecek yaratıklar var ; kendisinden daha güçlü ,daha inançlı , daha kullanışlı , kendisine sadık yaratıklar. İnsanlık artık yalnız değil. Hiç bu açıdan baktınız mı?'
ataç ikon Ben Robot
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
serkan gündem

serkan gündem

@serkangundem

Powell gemiye hemen binmedi.'' Dünya ne alemde?''
Yeterince sıradan bir soruydu; Muller de sıradan bir cevap verdi; '' Hala dönüyor.''
ataç ikon Ben Robot
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Reyhan irem

Reyhan irem

@reyhanirem

"Robotbilimin Birinci Kanunu'nu biliyorsunuzdur herhalde," dedi.
İkiside kafa salladı. "Tabii ki," dedi Bogert. İyice sinilenmişti. "Robotlar, insanalra zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz."
"Ne güzel söyledin," diye dalga geçti Calvin. "Ama zarar derken neyi kasdediyorsun?"
"Yani... Herhangi bir zarar işte."
"Aynen öyle! Herhangi bir zarar! Peki ya kalp kırmak? Birinin egosunu ayaklar altına almak? Hayallerini suya düşürmek? Bunlar da zarar tanımına girer mi?"
Lanning kaşlarını çattı. "Robitlar ne anlar..." Sonra birden sesini kesti.
"Nihayet anladın, değil mi? Bu robot zihin okuyabiliyor. Zihinsel zararın ne demek olduğunu gayet iyi biliyor. Bir soru sorunca, tam olarak duymak istediğimiz şeyi söylemeyecek de ne yapacak? Diğer bütün cevaplar kalbimizi kırmaz mı? Ve Herbie de bunun farkında değil mi?"
"Vay canına!" Diye homurdandı Bogert.
ataç ikon Ben Robot
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Gökhan

Gökhan

@q

Sonsuzluğun Sonu
Reklam ve aşk...
ataç ikon Sonsuzluğun Sonu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Gökhan

Gökhan

@q

Sonsuzluğun Sonu
ataç ikon Sonsuzluğun Sonu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Üç Robot Yasası - Baskısı Yok
2008
Yeryüzü ve Uzay ve Vakıf Vakıf Dizisi 2. Cilt kitaplarının da yazarı Isaac Asimov tarafından kaleme alınan Üç Robot Yasası - Baskısı Yok kitabı Bilim Kurgu, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Altın Kitaplar yayınevinden 2008 yılında 9789754056389 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Üç Robot Yasası - Baskısı Yok isimli kitap 221 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Gönül Suveren çevirmiştir. Üç Robot Yasası - Baskısı Yok kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yeryüzü ve Uzay
1994
Üç Robot Yasası - Baskısı Yok kitabının da yazarı Üç Robot Yasası - Baskısı Yok ve Vakıf Vakıf Dizisi 2. Cilt kitaplarının da yazarı Isaac Asimov tarafından kaleme alınan Yeryüzü ve Uzay kitabı Popüler Bilim, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İnkılap Kitabevi yayınevinden 1994 yılında 9789751007285 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yeryüzü ve Uzay isimli kitap 320 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Nejat Ebcioğlu çevirmiştir. Yeryüzü ve Uzay kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Vakıf Vakıf Dizisi 2. Cilt
1970
Üç Robot Yasası - Baskısı Yok kitabının da yazarı Isaac Asimov tarafından kaleme alınan Vakıf Vakıf Dizisi 2. Cilt kitabı Roman, Bilim Kurgu türünde okuyucusu ile buluşuyor. İthaki Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789752730335 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Vakıf Vakıf Dizisi 2. Cilt isimli kitap 345 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Kemal Baran Özbek çevirmiştir. Kitap En İyi Bilim Kurgu kitapları listesinde de yeralmaktadır. Vakıf Vakıf Dizisi 2. Cilt kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Dünya Hepimize Yeter
1970
Üç Robot Yasası - Baskısı Yok kitabının da yazarı Üç Robot Yasası - Baskısı Yok ve Yeryüzü ve Uzay kitaplarının da yazarı Isaac Asimov tarafından kaleme alınan Dünya Hepimize Yeter kitabı Bilim Kurgu, Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Cep Kitapları yayınevinden 1970 yılında 9789754800517 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Dünya Hepimize Yeter isimli kitap 224 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Hulusi Özaykun çevirmiştir. Dünya Hepimize Yeter kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Marslılar
1970
Üç Robot Yasası - Baskısı Yok ve Yeryüzü ve Uzay kitaplarının da yazarı Isaac Asimov tarafından kaleme alınan Marslılar kitabı Bilim Kurgu, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Cep Kitapları yayınevinden 1970 yılında 9789754800524 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Marslılar isimli kitap 199 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Hulusi Aydın çevirmiştir. Marslılar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Gandahar
1988
Başrollünde oyuncu yer aldığı, yönetmenliğini René Laloux üstlendiği film türünde izleyicisini bekliyor., Bilim Kurgu türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Gandahar isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Robot Adam
1999
Başrollünde oyuncu Embeth Davidtz yer aldığı, yönetmenliğini Chris Columbus üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Dram, Teknoloji türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Robot Adam isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Out Of The Unknown
1965
Başrollünde oyuncu Charles 'Bud' Tingwell yer aldığı, 1965 yılı yapımı dizi film Korku türünde dizi severleri bekliyor. Beyaz perdede Korku, Dram türlerinde dizilerden hoşlanan izleyicilere hitap eden Out Of The Unknown isimli dizi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0