up
ara
İlber Ortaylı

İlber Ortaylı

Tarihçi, Yazar, Akademisyen

İlber Ortaylı Kimdir?

21 Mayıs 1947 Avusturya doğumlu ünlü tarihçi, yazar ve akademisyen. Çeşitli televizyon programları yapmasının yanında halen çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmaktadır.

İlber Ortaylı Hayatı

İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947’de, Avusturya’nın Bregenz şehrinde, uçak mühendisi olan Kemal Ortaylı ve Rusya’da edebiyat okumuş olan Şefika Hanım’ın oğlu olarak dünyaya gözlerini açmıştır. İki yaşında ailesi Türkiye’ye yerleşince, Ortaylı için Türkiye serüveni başlamıştır. Ziyaret edeni hiç eksik olmayan ve sürekli tarih konuşulan bir evde büyümesi, küçük Ortaylı’nın ilerideki yaşamını şekillendirmesinde büyük etki yapacaktır. Babası Kemal Ortaylı’nın uçak mühendisliğinden masa başı bir işe geçerek Rusça’dan tarih çevirileri yapmaya başlaması ve ilkokul öğretmeninin annesi tarafından anlatılan tarihi menkıbeler de cabası tabii. İstanbul Avusturya Lisesi’nde bir süre okuduktan sonra ailesi Ankara’ya taşınınca Cumhuriyet tarihimize önemli katkılar sağlayan Gazi Yaşargil gibi insanların da mezun olduğu Atatürk Lisesi’ne başlamış, 1965 yılında buradan mezun olunca annesinin de öğretim görevlisi olduğu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girmiştir. Böylece Ankara Üniversitesi’ne adayacağı 35 yıllık akademik kariyeri de başlamış olur.

Akademik Hayatı

İlber Ortaylı, Ankara Üniversitesi’nin ilk önce Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni, ardından da Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ni bitirir. Üniversite yıllarında Zafer Toprak, Mehmet Ali Kılıçbay, Ümit Arslan gibi isimlerle sınıf arkadaşlığı yapmasının yanı sıra Şerif Mardin, Halil İnalcık, Mümtaz Soysal, Seha Meray, İlhan Tekeli ve Mübeccel Kıray'ın de öğrencisi olmuştur. Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü'nde öğrenim gördükten sonra Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi'nde Prof. Dr. Halil İnalcık ile yapar. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde bugün dahi alanında uzman birçok akademisyen tarafından yararlanılan “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” adlı teziyle doktor unvanını alırken, "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfûzu" adlı çalışmasıyla 1979'da doçent olur. 1982 yılında devletin akademik politikalarına tepki göstererek görevinden istifa eder. Bu dönemde Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yapar, buralarda seminerler ve konferanslar verir. 1989 yılında Türkiye’ye döndüğünde profesör olur ve 2002 yılına kadar Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanlığı yapar. 2002 yılında halen görev yaptığı Galatasaray Üniversitesi’ne, iki yıl sonra ise İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nde konuk öğretim üyeliği yapar. 2005 yılında Topkapı Müzesi Başkanlığı görevine getirilir. Burada 7 yıl görev yapar. Halen Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Editörün Notu:

Bu yazıyı yazarken fark ettim ki, İlber Ortaylı, yaşadığı dönemin en popüler ama en az bilinen ve okunan tarihçilerinden biri.

Yararlanılan Kaynaklar
1. tr.wikipedia.org
2. ilberortayli.com
3. hurriyet.com.tr
4. sabah.com.tr
Nil

Nil

@nill

Tarihin sevimli babasıdır. Çok bilgili, görgülüdür. Topkapı Müzesi'nin müdürü olduğunu hatırlıyorum bir aralar. Açıklamaları çok net olan ve kendini dinleten bir yazardır. Kitapları da konuşması gibi akıcı, ve sıkmadan devam edendir.
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi
beğen · 0 yorum
Erdi Uzun

Erdi Uzun

@erdiuzun

İLBER ORTAYLI
İlber Ortaylı (d. 1947), Türk tarih profesörüdür.
1947 yılında Bregenz, Avusturya'da bir göçmen kampında Kırım Tatarı bir anne-babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul ve Ankara'da bitirdi.
1965'te Ankara Atatürk Lisesi'ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1968) ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdikten sonra Viyana Üniversitesi'nde Slavistik ve Orientalistik okudu.
Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi'nde Prof. Dr. Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden "Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler" adlı savı ile doktora aldı (1978). "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu" adlı çalışmasıyla doçent (1979), 1989'da profesör oldu.
Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde konuk öğretim üyeliği yaptı, bilgi toplantıları ve bilgi konuşmalarında bulundu.
Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde 16. yüzyıl ile 19. yüzyıl Osmanlı tarihi ve Rusya tarihi ile ilgili bilim yazıları yayınladı. 1989-2002 yıllları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmış, 2002 yılında Galatasaray Üniversitesi'ne, 2 yıl sonra Bilkent Üniversitesi'ne geçmiştir. Topkapı Sarayı Müdürlüğü görevini de yürütmüştür (2005). Şu anda Galatasaray Üniversitesi'nde tarih dersleri vermektedir.
İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti üyesidir.
İlber Ortaylı, Türkçe, Osmanlıca, Kırım Tatarca, Arapça, Farsça, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Latince, Yunanca, Rusça, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça bilmektedir.
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi
beğen · 0 yorum
Murat Nrtn

Murat Nrtn

@muratnrtn

Bir toplum, iyi tarih yazıyorsa rafine bir toplum olur .
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi
beğen · 0 yorum
Tarihini bilmeyen bi insan tarihini unutan toplum hiçbir zaman refaha eremez. İster sayısalcı ister sözelci, ister pilot ister palyaço olun tarihinizi öğrenin ve unutmayın
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi
beğen · 0 yorum
Merve

Merve

@merver475

..
Derinliği görmeniz lazım sizin; çünkü insanlar arasında derinliğe sahip olanlar azdır, hep az olmuştur.
...
ataç ikon Bir Ömür Nasıl Yaşanır
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra

Kübra

@bisusheleya

Bugün, “Efendim biz çok insancılız, beynelmileliz,” diyerek memleketi biraz hakir gören bir akım var. En çok kızdığım insan tipi budur.
ataç ikon Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra

Kübra

@bisusheleya

Her dostumun hayat görüşünü paylaşmam ama görüşlerinden faydalanırım.
ataç ikon Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra

Kübra

@bisusheleya

Türkiye’de her ortam herkese yaşama şansı vermiyor, hatta öyle ki zaman zaman tahammül etmesi zor koşullar sunuyor.
ataç ikon Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 yorum
ibrahim mataş (@ibrahimmatas)
Mesela ?
17.07.19 beğen cevap
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
Yaşamak bellibaşına zor Dünya da
17.07.19 beğen cevap
ELİF.🍒 (@julioco)
Dünyada veriyor sanki. peh.
18.07.19 beğen 1 cevap
Furkan

Furkan

@furkan328

‘’Türkler tarih boyu her yeniliğe kolay uyum sağlamıştır.’’
ataç ikon Türkiye'nin Yakın Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
sadiq

sadiq

@sadiq

Bir Ömür Nasıl Yaşanır
Kimsenin sizi bulmasını beklemeyin; nitelikli insanları siz arayın! Ben insanları arar bulurum. İyi hocalardan eğitim almak için bizzat çok uğraşmışımdır. Neticede kimse gelip beni keşfetmedi. Kimsenin gelecek hali de yoktu.
ataç ikon Bir Ömür Nasıl Yaşanır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gamze

Gamze

@gmzdmry

İlber Ortaylı paylaşım fotoğrafı
İlber Ortaylı
"Ne yaşadıysanız yüzünüze yansır.İnsanın yüzü bir kitap gibi okunabilir.İfadeniz bomboşsa da hiç bir şey yaşamadığınız fark edilir.Bundan kurtulmak mümkündür;yaşayın monotonluktan uzaklaşın,gezin,görün, keşfedin başkalarıyla ilgilenin, okuyun ,sevin.Bunları dolu dolu yapın ki izleri yüzünüze yansısın.Yüzünüz ifadesiz kalmasın. " 🔸İlber Ortaylı
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Melih (@melihh)
Zekayla tebessüm ettirdi. 😊
17.06.19 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Çok biliyorsun İlber Ortaylı! PARA var da millette gitsin gezsin! Tövbe,tövbee!
17.06.19 beğen 1 cevap
ruh-u revan.🦋

ruh-u revan.🦋

@the

İLBER ORTAYLI.
"Güzel bir adam, yakışıklılığın ötesinde. O devir için orta boylu bir adam. Duruşu çok iyi, giyimi mükemmel. Öyle bir zevki var, yaradılıştan ve kendini eğitmiş. Tavırlar son derece çekici. Sonra cumhuriyetçi, neredeyse anadan doğma cumhuriyetçi. Atatürk'ünki monarşiyle uzlaşmış bir yapı ve kişilik değil."
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Beyaz Melek

Beyaz Melek

@beyazmelek

"Her nefis ölümü tadacaktır" ayetini tabutlara ve mezarlıklara değil,bankalara ve makam koltuklarına yazılmalı.

#İlber Ortaylı#
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
savaş cıbır (@toprakgrubu)
Çok yerinde bir tespit
30.06.18 beğen 1 cevap
Zeynep Y.☂️

Zeynep Y.☂️

@zeynepy

Yıl 1975, Chicago paylaşım fotoğrafı
Yıl 1975, Chicago
Bu fotoğrafı görünce çok etkilendim. Eğitimi için gitmiş, kendisini muazzam yetiştirmiş ve tekrar ülkesine dönerek çok büyük bir değerimiz olmuş. Daha o zamanlardan bile ne olacağı belli, pırıl pırıl bir gençmiş. Umarım daha uzun zaman senden istifade ederiz İlber Ortaylı. İyi ki varsın.
EK 1: Söylemeden geçemeyeceğim. İlber Hoca'da, bulunduğu yer ve giyim kuşamı itibariyle tam bir Hogwartslı havası var ? Gryffindorlu olmanın haklı gururuyla bakmış sanki? 22.05.18
İlber Ortaylı
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 yorum
Lıpo (@dusundurucudusunce)
O senelerde fotoğraflar bu açıdan pek çekilmezdi.İnstagramlık çekeyim de dursun demiş galiba ?
22.05.18 beğen 1 cevap
Necdet (@necdet)
Resim olmasaydı Oktay Sinanoğlu'ndan bahsediyor herhalde diyecektim :)
22.05.18 beğen 1 cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Yazarlar ve Kütüphaneleri Bölüm 11 : İlber Ortaylı
Yorum yok.
Tavsiye: videoyu 1.25 hızla izlerseniz daha iyi oluyor. :D
İlber Ortaylı
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
6.7
14 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
İlber Ortaylı sayfasının içeriği Hakan isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.