up
ara
Aldous Huxley

Aldous Huxley

Eduşka

Eduşka

@edaa

İnsan mutluluk konusunu düşünmek zorunda olmasa, yaşam ne kadar eğlenceli olurdu!
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
BUKALEMUN

BUKALEMUN

@karacurin

Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem
"1886'da Alman farmakolog Ludwig Lewin, adının sonradan verileceği kaktüsün ilk sistematik incelemesini yayımladı. Anhalonium Lewinii bilim için yeniydi. llkel dinler ve Güneybatı Amerika ve Meksika yerlileri için bu kaktüs anımsayamadıkları zamanlardan beri arkadaşlarıydı. Aslında bir arkadaştan çok daha fazlasıydı. Yeni Dünya'ya ilk giden lspanyol gezginlerden birinin sözcükleriyle "Peyotl dedikleri bir kök yiyorlar ve buna sanki bir tanrıymış gibi saygı gösteriyorlar." Bu kaktüse niye bir tanrıymış gibi saygı gösterdikleri; Jaensch, Havelock Ellis ve Weir Mitchell gibi seçkin psikologlar peyotlun etkin maddesi olan meskalinle deneylere başladıklarında ortaya çıktı. Putperestliğin oldukça berisinde bir yerde durdukları doğru, ama hepsi de eşsiz özellikler taşıyan uyuşturucu maddeler arasında meskaline ayrı bir yer vermek konusunda fikir birliğine vardılar. Uygun miktarlarda alındığında bilinç niteliğini daha derinden de- ğiştiriyor, fakat bir farmakoloğun repertuvarında bulunan diğer herhangi bir maddeden daha az zararlı. Meskalin araştırması Lewin ve Havelock Ellis'in günlerinden beri aralıklarla devam ediyor. Kimyacılar bu alkaloidi sadece yalıtmakla kalmadılar, birleştirmeyi de öğrendiler, böylelikle sağladıkları artık bir çöl kaktüsünün kısa ve uzun aralıklarla ortaya çıkan ürününe dayanmıyor. Akıl hastalıkları uzmanları hastalarının manevi süreçlerini ilk elden daha iyi anlayabilmek umuduyla meskalin aldılar. Talihsiz bir biçimde çok az sayıda özne üzerinde çok dar bir alanda çalışan psikologlar, bu maddenin daha çarpıcı etkilerini gözlemlediler ve saptadılar."
ataç ikon Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

"Cennet denen bir şey vardı; Ama yine de büyük miktarlarda alkol tüketirlerdi."
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
melisa

melisa

@melisa373

Hayvanların arasından bir tek biz “gelecekte bitmiş zaman kipinin” acısını çekeriz.
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
HerŞyGzlOla ོca ོk

HerŞyGzlOla ོca ོk

@koraycem

"Marquis de Sade, zır deliydi ve devriminin az çok bilinçli amacı, evrensel kaos ve yıkımdı."
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
9 beğen · 0 yorum
bir kitap sever

bir kitap sever

@birkitapsever

Sahip olduğumuz şeyler bize ne kadar aitse,biz de o kadar kendimize aitiz. Kendimizi biz yaratmadık,kendimizden üstün olamayız.
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 3 yorum
amour (@amour)
İnsana hayat verilmemiş, kiralanmıştır.
08.01.19 beğen 1 cevap
Onur Göktaş

Onur Göktaş

@onurgoktas

 paylaşım fotoğrafı
'Eğer farklıysan, yalnızlığa mahkum oluyorsun.'
- Aldous Huxley
Aldous Huxley
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gül Tanrıverdi

Gül Tanrıverdi

@gultanriverdi899

Kimi zaman içindeki o sessiz sese, uzmanlardan daha fazla güven...

Aldous Huxley
Aldous Huxley
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Aldous Huxley paylaşım fotoğrafı
Aldous Huxley
Televizyon: Öldüren Eğlence adlı kitabı okuyorum. Kitapta Huxley’in görüşlerine yer verilmiş. Hatta kitabın başında kitabın Huxley’in görüşünden yola çıkılarak yazıldığı belirtilmiş. Huxley, kitapların yasaklamaya gerek kalmayacağı, insanların kitap okumak istemeyecekleri görüşünü savunmaktadır. Bu açıdan ilgimi çeken Huxley’in hayatını biraz araştırdım. Bulduklarımdan bir kısmını paylaşmak istiyorum.

Aldous Huxley, İngiliz şair ve yazardır. Darwin’in savunucularından biyolog Thomas Henry Huxley’in torunu ve biyolog Julian Huxley’in kardeşidir. 16 yaşındayken geçirdiği bir rahatsızlık neticesi gözleri bir yıl kör kalmış ve bu sayede kendi iç dünyasını keşfetmiştir. Kitaplarında düşünsel tepkilerini dile getirdiği belirtilmiş. Roman, deneme ve şiir alanında eserleri bulunmaktadır. Yazar’ın bazı sözleri aşağıdadır:

Kusursuz bir insan ararsan, dört dörtlük bir yalnızlık yaşarsın.

Oturarak başarıya ulaşan tek yaratık bir tavuktur.

Her şeyin üstüne geldiği falan yok. Sadece senin çok üstüne düştüğün şeyler var.

Eğer farklıysan, yalnızlığa mahkum oluyorsun.

İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır; kendisi.

Tecrübe insanın başına gelen şey değildir; o insanın o başına gelenle ne yaptığıdır.

Eğer mutluluğunuz, bir başkasının yaptıklarına bağlıysa, çok ciddi bir sorununuz var demektir.

Hepimizin aynı fikirde olması iyi bir şey değildir. Yaratıcılığı ortaya çıkaran fikir ayrılıklarıdır.
Aldous Huxley
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 1 yorum beğen ikon
ekar (@ekar)
tüm sözlerine katılıyorum
17.01.18 beğen cevap
Enes

Enes

@darkarchon

Aldous Huxley paylaşım fotoğrafı
Aldous Huxley
Vücut buImuş her ruh yaInızIığa mahkumdur.
Aldous Huxley
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Eseflal (@eseflal)
Degildir!
11.01.18 beğen 1 cevap
Ahmet Cumhur Beşeoğlu

Ahmet Cumhur Beşeoğlu

@ahmetcumhurbeseoglu

 paylaşım fotoğrafı
Komünistlerin ekspres treniyle mi, kapitalistlerin yarış otomobiliyle mi, bireycilerin otobüsüyle mi, yoksa kollektivistlerin devletçe denetlenen raylar üstünde işleyen tramvayıyla mı cehenneme gideceğimizi kararlaştırmak için savaşıyorlar. Hepsinin gideceği yer aynı. Hepsi cehenneme gidecek, hepsi aynı ruhsal çıkmaza girecek; hepsi ruhsal çöküntünün sonucu olan toplumsal çöküntüye varacak. Anlaşamadıkları tek bir nokta var: cehenneme neyle gidecekler.

'' Nokta Sayaç Noktası ''
Aldous Huxley
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Enes

Enes

@cortazar

Aldous Huxley paylaşım fotoğrafı
Aldous Huxley
Doğası gereği her vücut bulmuş ruh tek başına acı çekmeye ve zevk almaya mahkumdur.
Aldous Huxley
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 2 yorum beğen ikon
zamanın büyüsü (@ptasechka)
Bir gün her şeyin sonu geldiğinde öyle olacaktır. Herkes kendinden sorumlu olup, işte o zaman ya zevk alacak ya da acı çekecektir.
03.03.18 beğen 3 cevap
Brave New World
2017
Ses Sese Karşı ve Crome Yellow kitaplarının da yazarı Aldous Huxley tarafından kaleme alınan Brave New World kitabı Eğitim, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pearson Yayıncılık yayınevinden 2017 yılında 9781408274354 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Brave New World isimli kitap 121 sayfadan oluşuyor. Brave New World kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Ses Sese Karşı
0
Brave New World kitabının da yazarı Aldous Huxley tarafından kaleme alınan Ses Sese Karşı kitabı Roman (Çeviri), Dünya Edebiyatı türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9789754701760 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ses Sese Karşı isimli kitap 604 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Mina Urgan çevirmiştir. Ses Sese Karşı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Crome Yellow
2008
Brave New World ve Ses Sese Karşı kitaplarının da yazarı Aldous Huxley tarafından kaleme alınan Crome Yellow kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pergamino yayınevinden 2008 yılında 9786055391447 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Crome Yellow isimli kitap 360 sayfadan oluşuyor. Crome Yellow kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem
1994
Brave New World kitabının da yazarı Aldous Huxley tarafından kaleme alınan Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem kitabı Psikanaliz, İnsan ve Toplum türünde okuyucusu ile buluşuyor. İmge Kitabevi yayınevinden 1994 yılında 9789755331058 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem isimli kitap 150 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Mehmet Fehmi İmre çevirmiştir. Kitap Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri listesinde de yeralmaktadır. Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
DENEMELER
0
Assos Yayınları, Nietzsche'den Sâmih Tiryakioğlu'nun seçtiği "Seçilmiş Düşünceler"den sonra, ünlü İngiliz yazarı Aldous Huxley'den seçilmiş "Denemeler"i sunar. Ayseli Usluata'nın dilimize çevirdiği, her tür sanat dalı, felsefe, din , tarih ve çeşitli konuları üstüne yazılmış bu denemelerde Huxley'in derin kültürünün izlerini bulacaksınız. "Huxley için en iyi deneme, üç türü de içerendir: Kişiselden evrensele, soyuttan somuta, nesnel verilerden kişisel deneylere akıp gitmelidir deneme. Bu karışımları en güzel biçimde uyuşturan usta Montaigne'e ulaşmaktadır Huxley'in amacı.
Sence kaç puan almalı?
10
2 oy
0