up
ara
James Joyce

James Joyce

Yazar
Çizmeli Kedi

Çizmeli Kedi

@cizmelikedi

Bana bu derece yakın ve bu derece uzak olan bu dil benim için her zaman sonradan edinilme bir dil olarak kalacak. Kelimeleri ben yapmadım, ben benimsemedim. Sesimle kendimden itiyorum bu kelimeleri. Onun dilinin gölgesinde ezilip büzülüyor ruhum.
ataç ikon Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"İnsan doğasının en derinlerini dile getirir; onun tiyatro oyunları çeşitli tutkuların etkisindeki erkek ve kadınları ve bu tutkuların ahlaki sonuçlarını bize gösterir. Biz de bu insana ait tutkuların çatışmasını görürüz, böylece kendi tutkularımızdan arınırız"
ataç ikon Kahraman Stephen
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Çarpık çurpuk mezar taşlarının, haçların arasında, küçük kapının sivri parmaklıklarında ve çıplak dikenler birikip bir kalın örtü oluşturmuştu. Ruhu yavaşça bayılır gibi oldu işitince karın hafifçe yağdığını evren boyunca ve yağdığını hafifçe, nihai sonlarının inişi gibi, bütün yaşayanların ve ölülerin üzerine."
ataç ikon Dublinliler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"...çünkü artık başıma gerçek serüvenler gelmesini istiyordum. Ama gerçek serüvenler de evde oturan insanlara gelmez diye düşünüyordum. Uzaklarda aramalı onları."
ataç ikon Dublinliler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Sayılmaz mallarım vardı; hem de soylu. Adı yüce bir aileden kalma. Gene gördüm, en sevdiğim de buydu.Siz seviyordunuz beni hâlâ."
ataç ikon Dublinliler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"O adam üç paraya satar vatanını, evet sonra da diz çöküp Allah'ına şükreder."
ataç ikon Dublinliler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

... paylaşım fotoğrafı
...
Öyle günahlar veya kötü hatıralar vardır ki insan onları ruhunun en karanlık köşelerinde saklar, onlar da orada yerleşip beklerler.

Bazen bu insanın hafızası körelir, öyle şeyler hiç olmamış gibi davranır veya onların mevcudiyetini reddeder veya en azından kendisini onların o şekilde olmadığına inandırır.

Ama tesadüfi bir kelime onları ansızın depreştiriverir ve en olmadık şerait altında, meselâ zevkle tef ile harp dinlerken veya bir akşam vaktinin serin kristal asudeliğinde veya bir ziyafette, geceleyin, artık şarapla meşbu bir vaziyetteyken bir hayal veya bir rüya şeklinde onun karşısına dikiliverirler.

O hayal onun üzerine feveran ederek, onu tahkir edercesine değil, intikam alıp onu insanlardan uzaklaştırmak için değil de, mazinin perişan kisvesiyle kefenlenmiş olarak sakin,uzak, sitemkârane bir şekilde gelir.

*Öyle günlerimiz oluyor ki, mazinin perişan kisvesiyle öylece kalırız, tahattur ettiğimiz mazi bizi öylece keser elden ayaktan.*
James Joyce
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

... paylaşım fotoğrafı
...
Bir insan hayatı boyunca bir başına yaşayabilir.

Evet , yaşayabilir.

Ama yine de ölünce üzerini örtecek birini bulması lazım , her ne kadar kendi mezarını kazabilirse de hepimiz böyleyiz.
James Joyce
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gamze

Gamze

@gmzdmry

Bütün Gün Yağdı Yağmur paylaşım fotoğrafı
Bütün Gün Yağdı Yağmur
Bütün Gün Yağdı Yağmur

Bütün gün yağdı yağmur 
Ah gel bana ladin ağaçlarının arasından.
İncecik örtmüş yapraklar 
Yolunu belleğin.

Belleğin yolunda durur 
Gideriz sonra 
Gel, sevgili yar 
Yüreğine seslenebileceğim ormana.

James Joyce..
James Joyce
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon
özlem er

özlem er

@ozlemer

Tüm kılıklarımın arkasındaki yalınlığı göremiyor musun? Hepimiz maske takarız.

James Joyce / Nora’ya Mektuplar
James Joyce
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Murat çalışkan 🌹 (@muratcaliskan721)
Vay hintçe biliyosun
19.08.18 beğen cevap
Ölüler
1970
Dublinliler kitabının da yazarı James Joyce tarafından kaleme alınan Ölüler kitabı Roman, Kuzey Amerika türünde okuyucusu ile buluşuyor. Alakarga yayınevinden 1970 yılında 9786056309458 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ölüler isimli kitap 64 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Bilge Makas çevirmiştir. Ölüler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Dublinliler
1970
Ölüler kitabının da yazarı James Joyce tarafından kaleme alınan Dublinliler kitabı Dünya Klasikleri, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 1970 yılında 9789754700367 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Dublinliler isimli kitap 232 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Murat Belge çevirmiştir. Kitap Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Dublinliler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
A Portrait of the Artist as a Young Man
1970
Ölüler kitabının da yazarı Ölüler ve Dublinliler kitaplarının da yazarı James Joyce tarafından kaleme alınan A Portrait of the Artist as a Young Man kitabı Roman, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pergamino yayınevinden 1970 yılında 9786054452712 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan A Portrait of the Artist as a Young Man isimli kitap 404 sayfadan oluşuyor. A Portrait of the Artist as a Young Man kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Oda Müziği - Bütün Şiirleri (Ciltli)
2017
Ölüler ve Dublinliler kitaplarının da yazarı James Joyce tarafından kaleme alınan Oda Müziği - Bütün Şiirleri (Ciltli) kitabı Şiir, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2017 yılında 9786053603313 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Oda Müziği - Bütün Şiirleri (Ciltli) isimli kitap 65 sayfadan oluşuyor. Oda Müziği - Bütün Şiirleri (Ciltli) kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Ulysses
2012
Ölüler kitabının da yazarı James Joyce tarafından kaleme alınan Ulysses kitabı Kurgu, Dünya Klasikleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9789753631488 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ulysses isimli kitap 844 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nevzat Erkmen çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Ulysses kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Ölüler
1987
Başrollünde oyuncu Anjelica Huston yer aldığı, yönetmenliğini John Huston üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Ölüler isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Ulysses
1967
Başrollünde oyuncu Fionnula Flanagan yer aldığı, yönetmenliğini Joseph Strick üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Ulysses isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
James Joyce's Women
1985
Başrollünde oyuncu Fionnula Flanagan yer aldığı, yönetmenliğini Michael Pearce üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden James Joyce's Women isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
9.8
5 oy
0