up
ara
Jerome David Salinger

Jerome David Salinger

the.arhez

the.arhez

@thearhez

Hiç senaryo yazdınız mı? İleride yapmayı düşünür müydünüz?
Başka bir konudan bahsedebilir miyiz?

Elbette. Fakat sırf meraktan soruyorum, gösteri adamı olarak çalıştığınız geminin adını hatırlıyor musunuz?
Hatırlıyorum evet. ‘The Kungsholm’du.

Aile geçmişinize bakınca “Neden yazmak?” diye sormak istiyorum.
Tam olarak nedenini bilmiyorum. Her hangi bir yazar da söyleyebilir mi, emin değilim. Her insan için bu farklıdır. Yazmak son derece kişisel bir eylemdir. Her yazar için değişir.

İsteyerek mi yazarlık kariyerini seçtiniz yoksa kendinizi bu dünyanın içinde mi buldunuz?
Bilmiyorum. (Uzun süre duruyor) Gerçekten bilmiyorum. Hiçbir fikrim yok.

Evinizin arkasındaki özel betondan yapılmış bir atölyede yazdığınızı duydum.
Çalışma alanım benim istediğim gibi düzenlendi, dolayısıyla çok rahat. Fakat bu konuda konuşmak istemiyorum. İnsanların buraya doluşup duvarlara tırmanmaya ya da pencerelerden içeri bakmaya çalışmalarını istemiyorum. Ben böyle rahatım ve bu da yeterli.

Yazılarınızın yayımlanması ne kadar önemli?
Bu cevap vermesi çok kısa sürecek, kolay bir soru. Yazılarımı yayımlamayı kesinlikle düşünmüyorum. Benim için önemli olan yazmak ve yalnız bırakılmak ki yazabileyim. Rahat bırakılmak istiyorum. İlkokulda da böyle hissediyordum, akademide okurken de, askerlik hizmetinden önce ve sonra da. Şimdi de böyle hissediyorm.

O zaman neden yazılarınızı yayımladınız?
Neler olacağını öngöremedim. Böyle olacağını beklemiyordum, olduğunda da bunu hiç istemedim. Çünkü bu artık normal bir yaşam süremeyeceğim anlamına geliyordu. Evimin yakınındaki yollara korumalar koymak zorunda kaldım. Çocuklarım da çok sıkıntı çekti. Neden yaşamım bana ait olamıyor ki?

Peki o zaman benimle görüşmeyi nasıl kabul ettiniz? Mektubumu görmezlikten gelebilirdiniz.
Sen yazıyorsun. Ben de yazıyorum. Yazar olarak başka bir yazarla görüşmem gerekir. Henüz bir kitap yayımladınız mı? Yayımcılık korkunç, berbat bir şey. Eserini yayımladığın zaman çok korkunç şeyler oluyor. Hiç yayımlamazsanız büyük ihtimalle çok daha mutlu olursunuz.

Yazar kitap imzalamaz

Neden kitaplarınızı imzalamaktan nefret ediyorsunuz?
İmza vermeye inanmıyorum. Anlamsız bir hareket. Kimse için adını yazarak imza atma. Aktör ve artistlerin imza vermeleri kabul edilebilir, çünkü onların verebileceği tek şey yüzleri ve isimleri. Fakat yazarlarda durum farklı. Onların verdikleri şey eserleri. Dolayısıyla imza vermek bunun yanında çok ucuz kalıyor. Sakın bunu yapma! Kendine saygısı olan hiçbir yazar bunu asla yapmamalı.

Yazma disiplininiz nasıldır?
Disiplin sorun değil. Ya yazmak istersin ya da istemezsin.

Politikayla aranız nasıl?
Politikacılar umurunda değil. Onlarla ortak hiçbir yanım yok. Onlar bizim ufkumuzu sınırlamaya çalışıyorlar; ben ufkumuzu genişletmeye. Bahsetmeye değer bir politikacı bile aklına gelmedi. Enflasyon, işsizlik, enerji- bunların hiçbiri beni kişisel olarak etkilemiyor. Benim alanım değil. Fazla bir şey bilmiyorum.

‘Amerikan Rüyası’na inanıyor musunuz?
Kendi versiyonuma inanıyorum, evet.

Bunu biraz açar mısınız?
Hayır açmam.

Peki o zaman, anayasa erkekler tarafından erkekler için yazılmış, dolayısıyla kadınlar için düşünülen bir şey değil bu.
Sakın bunu kabul etme! Böyle söyleyenleri dinleme. Kim diyor senin ‘Amerikan Rüyası’na hakkın yok, kim diyor? Bu korkutucu. Korkunç! Sakın bunu kabul etme. Amerikan Rüyası tüm Amerikalılar içindir. Kadınlar da Amerikalıdır. Senin için de geçerli. İstediğin buysa hakkını aramalısın.
Jerome David Salinger
ünlüye 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Yasemin Alan

Yasemin Alan

@yaseminalan

Bir kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman, bunu yazan keşke çok yakın bir arkadaşım olsaydı da, canım her istediğinde onu telefonla arayıp konuşabilseydim diyorsanız, o kitap bence gerçekten iyidir. Ama öylesi pek bulunmuyor.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Şule Nur AYTAŞ

Şule Nur AYTAŞ

@sulenuraytas - İstanbul

"Yani liseden veya üniversiteden sonra herhalde çoğu sersem heriflerle evlenecek diyordunuz. Hep o lanet arabalarının mil başına kaç litre benzin yaktığından bahseden herifler. Golfte ya da pingpong gibi salak bir oyunda size yenildikleri için çocuk gibi kızan herifler. Çok ters herifler. Çok sıkıcı herifler. Hiç kitap okumayan herifler."
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 1 yorum
AcupOfCoffee (@sherlock)
Kitap okuyan heriflerde, arabasının 100 km kaç litre yaktığını hesaplar. Ne varki bunda. Hatta beygir güce ve turku da hesaba katarak yorum bile yaparım. Yapar yani. O herifleri bahsediyorum.
14.05.19 beğen cevap
merve yalçın

merve yalçın

@merveyalcin16

Çavdar Tarlasında Çocuklar
Ben böyle şeyleri pek sallamam ama birileri bana yaşıma uygun davranmam gerektiğini söylediğinde canım sıkılır.Bazen yaşıma göre daha olgun davrandığımda olur -ciddi söylüyorum- ama buna kimse dikkat etmez. İnsanlar hiçbir şeye dikkat etmiyorlar zaten.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Ebru

Ebru

@kubraebru

“Hatırlayamayışımın nedeni; felaket üzgündüm. Bir şeylere üzülüyorsam, tuvalete gitmem gerekse bile gitmem. Üzülmekten gidemem. Üzülmeyi bırakıp gidemem.”
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Zeynep Pelin Tuna

Zeynep Pelin Tuna

@zeyneppelintuna

 paylaşım fotoğrafı
Bazı şeyler olduğu gibi kalmalı..
Jerome David Salinger
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar
2000
Dokuz Öykü kitabının da yazarı Jerome David Salinger tarafından kaleme alınan Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2000 yılında 9789753633185 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar isimli kitap 150 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Coşkun Yerli, Sevin Okyay çevirmiştir. Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Dokuz Öykü
1970
Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar kitabının da yazarı Jerome David Salinger tarafından kaleme alınan Dokuz Öykü kitabı Öykü (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789753630481 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Dokuz Öykü isimli kitap 168 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Coşkun Yerli çevirmiştir. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Dokuz Öykü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çavdar Tarlasında Çocuklar
2006
Okuldan atılan Holden Caulfield evden kaçma planları yapmaktadır. Kitapta Holden’in üç gün boyunca yaşadıkları anlatılmaktadır. Ailesi ve arkadaşları ile sorunlar yaşayan Holden kız kardeşi ile birlikte bazı sorunların üstesinden gelmeye çalışacaktır.
Franny ve Zooey
0
Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar kitabının da yazarı Jerome David Salinger tarafından kaleme alınan Franny ve Zooey kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753631204 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Franny ve Zooey isimli kitap 134 sayfadan oluşuyor. Kitap Zihin Açıcı Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Franny ve Zooey kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Üç Öykü
2018
Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar ve Dokuz Öykü kitaplarının da yazarı Jerome David Salinger tarafından kaleme alınan Üç Öykü kitabı Öykü (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Eser Sahibinin Kendi Yayını yayınevinden 2018 yılında isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Üç Öykü isimli kitap 40 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Eren İnan Canpolat çevirmiştir. Üç Öykü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
10
1 oy
0