up
ara
Jerome David Salinger

Jerome David Salinger

the.arhez

the.arhez

@thearhez

Hiç senaryo yazdınız mı? İleride yapmayı düşünür müydünüz?
Başka bir konudan bahsedebilir miyiz?

Elbette. Fakat sırf meraktan soruyorum, gösteri adamı olarak çalıştığınız geminin adını hatırlıyor musunuz?
Hatırlıyorum evet. ‘The Kungsholm’du.

Aile geçmişinize bakınca “Neden yazmak?” diye sormak istiyorum.
Tam olarak nedenini bilmiyorum. Her hangi bir yazar da söyleyebilir mi, emin değilim. Her insan için bu farklıdır. Yazmak son derece kişisel bir eylemdir. Her yazar için değişir.

İsteyerek mi yazarlık kariyerini seçtiniz yoksa kendinizi bu dünyanın içinde mi buldunuz?
Bilmiyorum. (Uzun süre duruyor) Gerçekten bilmiyorum. Hiçbir fikrim yok.

Evinizin arkasındaki özel betondan yapılmış bir atölyede yazdığınızı duydum.
Çalışma alanım benim istediğim gibi düzenlendi, dolayısıyla çok rahat. Fakat bu konuda konuşmak istemiyorum. İnsanların buraya doluşup duvarlara tırmanmaya ya da pencerelerden içeri bakmaya çalışmalarını istemiyorum. Ben böyle rahatım ve bu da yeterli.

Yazılarınızın yayımlanması ne kadar önemli?
Bu cevap vermesi çok kısa sürecek, kolay bir soru. Yazılarımı yayımlamayı kesinlikle düşünmüyorum. Benim için önemli olan yazmak ve yalnız bırakılmak ki yazabileyim. Rahat bırakılmak istiyorum. İlkokulda da böyle hissediyordum, akademide okurken de, askerlik hizmetinden önce ve sonra da. Şimdi de böyle hissediyorm.

O zaman neden yazılarınızı yayımladınız?
Neler olacağını öngöremedim. Böyle olacağını beklemiyordum, olduğunda da bunu hiç istemedim. Çünkü bu artık normal bir yaşam süremeyeceğim anlamına geliyordu. Evimin yakınındaki yollara korumalar koymak zorunda kaldım. Çocuklarım da çok sıkıntı çekti. Neden yaşamım bana ait olamıyor ki?

Peki o zaman benimle görüşmeyi nasıl kabul ettiniz? Mektubumu görmezlikten gelebilirdiniz.
Sen yazıyorsun. Ben de yazıyorum. Yazar olarak başka bir yazarla görüşmem gerekir. Henüz bir kitap yayımladınız mı? Yayımcılık korkunç, berbat bir şey. Eserini yayımladığın zaman çok korkunç şeyler oluyor. Hiç yayımlamazsanız büyük ihtimalle çok daha mutlu olursunuz.

Yazar kitap imzalamaz

Neden kitaplarınızı imzalamaktan nefret ediyorsunuz?
İmza vermeye inanmıyorum. Anlamsız bir hareket. Kimse için adını yazarak imza atma. Aktör ve artistlerin imza vermeleri kabul edilebilir, çünkü onların verebileceği tek şey yüzleri ve isimleri. Fakat yazarlarda durum farklı. Onların verdikleri şey eserleri. Dolayısıyla imza vermek bunun yanında çok ucuz kalıyor. Sakın bunu yapma! Kendine saygısı olan hiçbir yazar bunu asla yapmamalı.

Yazma disiplininiz nasıldır?
Disiplin sorun değil. Ya yazmak istersin ya da istemezsin.

Politikayla aranız nasıl?
Politikacılar umurunda değil. Onlarla ortak hiçbir yanım yok. Onlar bizim ufkumuzu sınırlamaya çalışıyorlar; ben ufkumuzu genişletmeye. Bahsetmeye değer bir politikacı bile aklına gelmedi. Enflasyon, işsizlik, enerji- bunların hiçbiri beni kişisel olarak etkilemiyor. Benim alanım değil. Fazla bir şey bilmiyorum.

‘Amerikan Rüyası’na inanıyor musunuz?
Kendi versiyonuma inanıyorum, evet.

Bunu biraz açar mısınız?
Hayır açmam.

Peki o zaman, anayasa erkekler tarafından erkekler için yazılmış, dolayısıyla kadınlar için düşünülen bir şey değil bu.
Sakın bunu kabul etme! Böyle söyleyenleri dinleme. Kim diyor senin ‘Amerikan Rüyası’na hakkın yok, kim diyor? Bu korkutucu. Korkunç! Sakın bunu kabul etme. Amerikan Rüyası tüm Amerikalılar içindir. Kadınlar da Amerikalıdır. Senin için de geçerli. İstediğin buysa hakkını aramalısın.
Jerome David Salinger
ünlüye 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
sonbahar güneşi

sonbahar güneşi

@birsonbahargunesi

Tanıştığıma hiç memnun olmadığım kimselere, durmadan, ''Tanıştığıma memnun oldum'' demek beni öldürüyor. Ama hayatta kalmak istiyorsanız, ille de bu zırvaları söylemek zorundasınız.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 3 yorum
amour (@amour)
Bende aynı durumdan muzdaribim😔
11.01.19 beğen 1 cevap
PİP!

PİP!

@nusretk

Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
9 beğen · 1 yorum
PİP! (@nusretk)
Kitabın son cümlesi...
29.12.18 beğen 1 cevap
PİP!

PİP!

@nusretk

Tanrım, birisi arkamdan, “iyi şanslar!” diye bağırdığında çok kızıyorum. Çok moral bozucu bir şey bu.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 7 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Çok!
29.12.18 beğen 2 cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
İyi şanslar...😏😏😒
29.12.18 beğen cevap
PİP!

PİP!

@nusretk

Wilhelm Stekel;

“Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir, olgun insanın özelliği ise bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir.”
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
9 beğen · 6 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
IMAGINE dinle Lennon'dan!
29.12.18 beğen 1 cevap
PİP!

PİP!

@nusretk

“A...” dedim. Yılbaşı harçlığını almak istemiyordum.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
PİP!

PİP!

@nusretk

Ben, çavdar tarlasında çocukları yakalayan biri olmak isterdim.
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Zeynep Pelin Tuna

Zeynep Pelin Tuna

@zeyneppelintuna

 paylaşım fotoğrafı
Bazı şeyler olduğu gibi kalmalı..
Jerome David Salinger
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar
2000
Dokuz Öykü kitabının da yazarı Jerome David Salinger tarafından kaleme alınan Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2000 yılında 9789753633185 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar isimli kitap 150 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Coşkun Yerli, Sevin Okyay çevirmiştir. Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Dokuz Öykü
1970
Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar kitabının da yazarı Jerome David Salinger tarafından kaleme alınan Dokuz Öykü kitabı Öykü (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789753630481 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Dokuz Öykü isimli kitap 168 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Coşkun Yerli çevirmiştir. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Dokuz Öykü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çavdar Tarlasında Çocuklar
2006
Okuldan atılan Holden Caulfield evden kaçma planları yapmaktadır. Kitapta Holden’in üç gün boyunca yaşadıkları anlatılmaktadır. Ailesi ve arkadaşları ile sorunlar yaşayan Holden kız kardeşi ile birlikte bazı sorunların üstesinden gelmeye çalışacaktır.
Franny ve Zooey
0
Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar kitabının da yazarı Jerome David Salinger tarafından kaleme alınan Franny ve Zooey kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753631204 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Franny ve Zooey isimli kitap 134 sayfadan oluşuyor. Kitap Zihin Açıcı Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Franny ve Zooey kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Üç Öykü
2018
Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar ve Dokuz Öykü kitaplarının da yazarı Jerome David Salinger tarafından kaleme alınan Üç Öykü kitabı Öykü (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Eser Sahibinin Kendi Yayını yayınevinden 2018 yılında isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Üç Öykü isimli kitap 40 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Eren İnan Canpolat çevirmiştir. Üç Öykü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
10
1 oy
0