up
ara
John Fante

John Fante

Roman ve Hikaye Yazarı, Senarist

John Fante Kimdir?

8 Nisan 1909 - 8 Mayıs 1983 tarihleri arasında yaşamış olan İtalyan asıllı ABD’li yazardır. Yeraltı edebiyatının ünlü yazarlarından Charles Bukowski’ye ilham kaynağı olmuştur.

John Fante Hayatı

John Fante, İtalyan bir babanın oğludur. Bir duvar işçisi olan babası Nick Fante, iş kurup köşeyi dönme hayalleriyle Amerika’ya göç ettikten 8 yıl sonra, 8 Nisan 1909’da, John Fante dünyaya geldi. Nick Fante’nin zengin olma hayalleri bir türlü gerçekleşmediği için üç çocuklu olan aile, uzun süre yoksul bir hayat sürdürdüler. John Fante 20 yaşına geldiğinde babası başka bir kadın için evi terk etti. Bunun üzerine kendi ayakları üzerinde durmak zorunda kalan John Fante, kayıt yaptırdığı Colarado Üniversitesi’nden ayrılarak Kaliforniya’ya gitti ve burada bir balık fabrikasına işçi olarak girdi. Ardından annesini de yanına aldı.

https://www.resimag.com/

Edebiyat Dünyasına Girişi

Fabrikada çalışmaya başladıktan sonra düzenli bir yaşam sürdürmeye başlayan John Fante, boş zamanlarında kendisini okumaya verdi. Ardından kendisi de hikayeler yazmaya başladı. Ancak bu hikayeleri başlarda pek ilgi görmedi. Büyük çabalar sonucunda, nihayet kısa hikayelerini The Atlantic Montly, Esquire, Harper’s Bazaar dergilerinde yayımlattı.

İlk romanı olan Los Angeles Yolu’nu 1933 yılında tamamladı. Ancak eser, dönemin yayınevleri tarafından provokatif bulundu ve geri çevrildi. Bu nedenle ilk basılan kitabı, daha sonra yazmış olduğu yarı otobiyografik romanı Bahara Kadar Bekle, Bandini oldu. Böylece okuyucular, daha sonra diğer kitaplarında da adı geçecek olan Arturo Bandini karakteriyle tanışmış oldular.

Avi Pardo tarafından çevrilen ve Parantez Yayınları tarafından basılan Bahara Kadar Bekle Bandini, hem yazarın çocukluğundan hem de o yıllarda İtalya’dan Amerika’ya göç eden insanlardan izler taşımaktadır.

En ünlü kitabı olan Toza Sor'u ise, 1939 yılında yazdı. Yeraltı edebiyatının popüler ismi Charles Bukowski, John Fante’yi bu kitap sayesinde tanıdı ve kendisine büyük bir hayranlık duymaya başladı. Kitabın ana kahramanı yine Arturo Bandini’dir. Maddi sıkıntıları olan umutsuz bir adamdır Bandini. Bir gün bir barda gördüğü Camilla adlı Meksikalı kıza aşık olur ve hikaye bu derin ve imkansız aşk üzerinden devam eder.

Toza Sor’un yayımlanmasının ardından Hollywood dünyası ile bağlantılar kurup yazarlığa ara veren Bandini, Hayat Dolu eseri ile edebiyat dünyasına geri döndü. Aynı zamanda Hayat Dolu’nun senaryosuyla Oscar’a aday gösterildi.

https://www.resimag.com/ (Fotoğraf: John Fante eşi Joyce Smart Fante ile birlikte)

Hayata Vedası

John Fante’ye 1955 yılında şeker hastalığı teşhisi konuldu. Bu hastalık yüzünden önce görme yetisini kaybetti, ardından iki bacağı kesildi. Ancak tüm bunlar yeni bir eser yazmasına engel olmadı. Eşi Joyce’un desteği sayesinde yazarlığına devam etti. Son kitabı olan Bunker Tepesi Düşleri’ni eşinin yardımıyla 1982’de tamamladı ve 1 sene sonra, 8 Mayıs 1983’te hayata veda etti.

Bandini’yi tanrısı olarak anan Charles Bukowski, ölümünden bir süre önce kendisiyle tanışma fırsatı yakaladı ve tüm kitaplarının yeniden basılmasını sağladı. 1933 Berbat Bir Yıldı ve Roma’nın Batısı kitapları ise Fante öldükten sonra yayımlandı.

Charles Bukowski, John Fante’nin yeniden basılmasına öncülük ettiği Toza Sor kitabına ön söz yazdı.

https://www.resimag.com/

İşte Bukowski’nin bu ön sözü ile başlıyor Fante’nin en ünlü eseri Toza Sor:
“Aç, ayyaş ve yazar olmaya çalışan genç bir adamdım. Daha çok Los Angeles Halk Kütüphanesi’nde okurdum ve okuduklarım ne benimle, ne sokaklarla ne de etrafımdaki insanlarla bağdaşıyordu. Herkes sözcük oyunları peşindeydi sanki, süslü cümleler kurup, hiçbir şey söylemeyen yazarlar mükemmel addediliyordu. Yazıları, beceri, kurnazlık ve biçim karışımıydı ve öğretiliyor, özümseniyor ve okunuyorlardı. Herkesin işine gelen bir tertiple, çok düz ve kurnaz bir dünya kültürü ile karşı karşıyaydık. Biraz kumar ve tutku bulabilmek için devrim öncesi rus yazarlarına gitmek gerekiyordu. İstisnalar vardı; ama sayıları o kadar azdı ki, bir süre sonra onlar da tükeniyor, kendini raflar dolusu can sıkıcı kitaba bakarken buluyordun. Geçmiş yüzyılların edebiyatına ve bütün olanaklarına rağmen çağdaş yazarlar iyi değillerdi.

Raflardan çekip göz attıktan sonra yerine koyduğum kitapların sayısı bini geçer. Neden kimse bir şey söylemiyordu? Neden kimse haykırmıyordu?

Kütüphanenin başka odalarını da denedim. Din kitaplarının bulunduğu oda devasa bir bataklıktı- benim için. Felsefeye girdim. Beni bir süre için neşelendiren iki sert alman buldum, sonra o da bitti. Matematik denedim ama yüksek matematik dinden farksızdı; üstümden kayıp gidiyordu. Aradığım mevcut değildi sanki.

Jeoloji denedim; bir süre ilgimi çekti ama çok sürmedi. Cerrahi üstüne bir kaç kitap buldum sevdim; sözcükler yeni, çizimler harikuladeydi. Orta kolon ameliyatını özellikle sevmiş, ezberlemiştim. Sonra cerrahiden de sıkılıp romancı ve öykücülerin bulunduğu büyük odaya döndüm. (Yeterince ucuz şarabım varsa kütüphaneye gitmezdim. Kütüphane içecek ve yiyecek bir şeyin olmadığı ve ev sahibinin kira yüzünden peşinde olduğu zamanlarda gidilecek yerdi. Kütüphanede tuvalet ihtiyaçlarını giderebiliyordun hiç olmazsa.) Kitapların üstünde kestiren berduşlar eksik olmazdı kütüphanede.

Büyük odada gezinmeye, raflardan aldığım kitaplardan bir kaç satır ya da bir kaç sayfa okumaya devam ettim. Derken bir gün, bir kitap çektim, açtım ve kalakaldım. Bir kaç paragraf okudum. Sonra çöplükte altın bulmuş gibi kitabı masaya götürdüm. Cümleler sayfada yuvarlanıyorlardı, kayıyorlardı. Her cümlenin kendine özgü enerjisi vardı. Cümlelerin özü sayfaya bir biçim veriyordu; sayfaya oyulmuşlardı sanki. duygusallıktan korkmayan birini bulmuştum sonunda. Mizah ve acı olağanüstü bir kolaylıkla iç içe geçmişti. O kitabın ilk sayfaları benim için çılgın bir mucizeydi.

Kütüphane kartım vardı. Kitabı alıp odama götürdüm, yatağıma uzandım, okumaya başladım ve çok geçmeden farklı bir üslup geliştirmiş biri ile karşı karşıya olduğumu biliyordum. Kitabın adı Toza Sor, yazarı ise John Fante idi. Fante’nin, yazarlığıma ömür boyu sürecek bir etkisi olacaktı. Toza Sor’u bitirdim ve kütüphaneye gidip diğer kitaplarını aradım. İki tane buldum. Dago Kırmızı ve Bahara Dek Bekle, Bandini. Aynı üslupla yazılmışlardı; kolayca ve yürekten.

Evet, Fante beni çok etkiledi. O kitapları okuduktan kısa bir süre sonra bir kadınla yaşamaya başlamıştım. Benden daha ayyaştı ve korkunç kavgalar ederdik. Bazen ona, “bana orospu çocuğu deme! Bandini’yim ben, Arturo Bandini!” diye bağırırdım.

Fante benim tanrı’mdı ve tanrıların rahatsız edilemeyeceğini, kapılarının çalınmayacağını biliyordum. Ama Angel’s Flight’ın neresinde oturduğunu tahmin etmeye çalışır, hala orada yaşadığını düşlemeyi severdim. Hemen her gün oradan geçerdim. Camilla’nın tırmandığı pencere bu muydu? Lobi bu mu? Hiçbir zaman emin olamadım.

39 yıl sonra Toza Sor’u bir daha okudum. Fante’nin bütün kitapları bu gün de tazeliğini koruyor. Ama benim favorim Toza Sor, çünkü sihri keşfettiğim ilk kitaptı. Dago Kırmızı ve Bahara Dek Bekle, Bandini’den başka kitapları da var Fante’nin. Hayat Dolu ve Üzümün Kardeşliği. Şu anda Fante, Bunker Hill Düşü adlı yeni bir roman yazıyor.

Fante’yi nihayet bu sene, çok farklı koşullarda tanıdım. Fante’nin öyküsü bu kadarla kalmıyor. Şanssızlık, bahtsızlık ve ender bulunur bir cesaretin öyküsüdür onunki. Bir gün anlatılacaktır, ama burada anlatmamı istemediğini hissediyorum. Ama şu kadarını söyleyeyim; sözü nasıl yazdıysa, hayatı da öyle yaşadı; güçlü, iyi ve yürekten.

Yeter, şimdi kitap sizin.”

- Charles Bukowski

Kitapları

John Fante'nin kitaplarının tümü Avi Pardo çevirisi ile Parantez Yayınları tarafından yayımlandı.

Toza Sor 1939 - 1980, Parantez - 2000
Gençliğin Şarabı 1940, Parantez- 2000
Hayat Dolu 1952 - 1988, Parantez 2000
Bunker Tepesi Düşleri 1982, Parantez 2001
Üzümün Kardeşliği Parantez 2003
Bahara Kadar Bekle, Bandini 1938 - 1983, Parantez 2003
1933 Berbat Bir Yıldı Parantez 2004
Roma`nın Batısı Parantez 2004
Los Angeles Yolu 1985 - Parantez 2005
Büyük Açlık (Öykü kitabı 1932-59) - Parantez 2005

https://www.resimag.com/

Sinemaya Aktarılan Eserleri

John Fante hayata gözlerini yumduktan sonra 1989 yılında Bahara Kadar Bekle Bandini ve 2006 yılında Toza Sor sinemaya uyarlandı.
1989 yapımı Wait Until Spring, Bandini filminin yönetmenliğini Dominique Deruddere yaptı. Bandini karakterini ise Joe Mantegna canlandırdı.
2006 yapımı Aşka Sor (Ask the Dust/Toza Sor) filminin yönetmenliğini Robert Towne yaparken başrollerini Colin Farrell (Bandini) ve Salma Hayek (Camilla) paylaştı.
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

O denli yaraladılar ki beni, kitaplara sığındım, içime kapandım...
ataç ikon Toza Sor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''Yaşamak yeterince zor, ölmekse büyük işti.''
ataç ikon Toza Sor
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''Bazen öyle bir mutluluk dalgası kaplıyordu ki içimi ışıklarımı söndürüp ağlıyordum ve içimi tuhaf bir ölüm arzusu kaplıyordu.''
ataç ikon Toza Sor
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''Ruhunu yitirmiş biri dünyaya sahip olsa ne fayda? Ve o küçük şiir: dünyanın bütün hazlarını al, sonsuzlukla çarp, cennette bir an hepsine bedeldir. Ne kadar doğru? Ne kadar doğru?''
ataç ikon Toza Sor
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''Dünya tozdan geliyordu ve sonunda yine toz olacaktı.''
ataç ikon Toza Sor
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''...dünya bir hayal gibiydi, şeffaf bir düzlemdi ve üstündeki herkes çok kısa bir süre için ordaydılar; hepimiz, Bandini, Hackmuth, Camilla, Vera, hepimiz kısa bir süre için vardık, sonra başka bir yere gidecektik; hayatta değildik aslında, hayatta olmaya çok yaklaşıyor ama olamıyorduk. Öleceğiz. Herkes faniydi. Sen bile Arturo, sen bile fânisin.''
ataç ikon Toza Sor
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Ruhunu yitirmiş biri dünyaya sahip olsa ne fayda..? paylaşım fotoğrafı
"Ruhunu yitirmiş biri dünyaya sahip olsa ne fayda..?"
İçimdeki zavallılık hissi kayboldu birden.

Hayat sürüyordu, daktilo vardı, kağıt vardı, onları görmek için göz vardı, onlara hayat verecek düşünceler vardı.
John Fante
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon

@

 paylaşım fotoğrafı
John Fante
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
28 beğeni · 15 yorum beğen ikon
Baran Yusuf (@baranyusuf)
Keyifli okumalar olsun @leandros , bu arada altlı üstlü duran kitaplar eskiler mi?
16.06.17 beğen 2 cevap
Leandros (@leandros)
Baran Yusuf (@baranyusuf) teşekkür ederim. John Fante kitaplarının tamamını okudum. Bu iki kitabına tekrar bakıyorum. Yolculuk yaparken bu iki kitabı okumuştum.
16.06.17 beğen 3 cevap
Gülcan (@gulcann)
Hayat sana güzel leo. Bir kedilere güzel bir de sana. Niçin biliyor musun? Her gün içiyorsun her gün kafan güzel. Her gün kitap okuyon. Kediciğinde var. Sanırım işe de gitmiyon. Bu kadar rahatlıkta işe gidemezsin tabii... Paranda çok oohhh miiss gibi hayat. ? Ölünce hayatını bana miras bırak lütfen ?
17.06.17 beğen 3 cevap
Üzümün Kardeşliği
1970
Bunker Tepesi Düşleri kitabının da yazarı John Fante tarafından kaleme alınan Üzümün Kardeşliği kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Parantez Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789758441778 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Üzümün Kardeşliği isimli kitap 160 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Avi Pardo çevirmiştir. Kitap Yeraltı Edebiyatı Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Üzümün Kardeşliği kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bunker Tepesi Düşleri
1970
Üzümün Kardeşliği kitabının da yazarı John Fante tarafından kaleme alınan Bunker Tepesi Düşleri kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Parantez Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789758441495 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bunker Tepesi Düşleri isimli kitap 136 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Avi Pardo çevirmiştir. Bunker Tepesi Düşleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Toza Sor
1970
Üzümün Kardeşliği kitabının da yazarı John Fante tarafından kaleme alınan Toza Sor kitabı Roman, Açlık türünde okuyucusu ile buluşuyor. Parantez Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789758441068 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Toza Sor isimli kitap 160 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Avi Pardo çevirmiştir. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Toza Sor kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Gençliğin Şarabı
1970
Üzümün Kardeşliği kitabının da yazarı John Fante tarafından kaleme alınan Gençliğin Şarabı kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Parantez Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789758441150 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Gençliğin Şarabı isimli kitap 200 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Avi Pardo çevirmiştir. Kitap Yeraltı Edebiyatı Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Gençliğin Şarabı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Roma'nın Batısı
0
Üzümün Kardeşliği kitabının da yazarı John Fante tarafından kaleme alınan Roma'nın Batısı kitabı Aile Hayatı, Aile İlişkileri, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Parantez Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789752810181 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Roma'nın Batısı isimli kitap 184 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Avi Pardo çevirmiştir. Roma'nın Batısı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Aşka Sor
2006
Başrollünde oyuncu Colin Farrell yer aldığı, yönetmenliğini Robert Towne üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, Aile Hayatı, Aile İlişkileri türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Aşka Sor isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Wait Until Spring, Bandini
1989
Başrollünde oyuncu Faye Dunaway yer aldığı, yönetmenliğini Dominique Deruddere üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Wait Until Spring, Bandini isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
9.5
2 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
John Fante sayfasının içeriği Burcu S. isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.