up
ara
John Steinbeck

John Steinbeck

Yazar

John Steinbeck Kimdir?

Pulitzer ve Nobel ödüllü ABD'li yazar. Gerçekçilik akımının temsilcilerinden. “Gazap Üzümleri”, “Fareler ve İnsanlar” adlı popüler kitapların yazarı.

John Steinbeck Hayatı

1902 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde doğdu. Annesi İrlandalı, babası Prusyalı’dır. Küçük yaşta çiftliklerde çalışmış, Stanford Üniversitesi’nde, yazarlık alanında kendini geliştireceğini düşündüğü derslere girdi. Bu eğitimi sırasında da tezgahtarlık, ırgatlık, marangozluk, laborantlık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi birçok işte çalışmıştır. Öğrenimini 6 yıl kadar bir sürede aralıklarla tamamladı.

Yazarlığı

Küçük yaşlardan beri yazmayı seven bir kişi olan Steinbeck, ilk kitabını 1929’da “Altın Kupa” adıyla yazdı. Pek ilgi görmeyen bu kitaptan sonra yazdığı Yukarı Mahalle’yle adını duyurdu. Bundan sonra yazdığı ve klasikler arasında yer edinen; Bitmeyen Kavga, Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri adlı kitaplarıyla da kendini kanıtladı. Gazap Üzümleri’yle Pulitzer ödülünü kazandı. 1962 Yılında da kendisine Nobel Edebiyat Ödülü verildi.

Küçüklüğünde çiftliklerde çalıştığı yer olan Salinas Vadisi ve burada yaşadığı olaylar kitaplarında çokça yer alır. İşçilerin ve ırgatların yaşamları, karşılaştıkları zorluklar, ilişkileri ve yaşam koşulları, dönemin ve çağımızın en temel toplumsal meseleleri yazarın ana temalarını oluşturmuştur.

Son yıllarında eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazan Steinbeck 20 Aralık 1968’de New York’ta ölmüştür.

Eserleri

Altın Kupa
Bitmeyen Kavga
Fareler ve İnsanlar
Gazap Üzümleri
Kasımpatları
Mişk u Mirov
Köpeğim Charley ve Amerika Yollarında
Cennetin Doğusu
Tatlı Perşembe
Aşk Otobüsü
Tutku Otobüsü
Bir Savaş Vardı
Bitmeyen Kavga
Cennet Çayırları
Altın Kupa
Cennetin Doğusu
Sardalye Sokağı
Al Midilli
Yukarı Mahalle
İnci

Sinemaya Uyarlanan Eserleri

*The Forgotten Village (Unutulmuş Köy) (1941),
*The Moon is Down (1943),
*Lifeboat (Yaşamak İstiyoruz) (1944),
*A Medal for Benny (1944),
*La Perla (The Pearl, Meksika) (1947),
*The Red Pony (1949),
*Viva Zapata (Yaşasın Zapata) (1952),
*The Wayward Bus (1956),
*The Flight (1961),
*İkimize Bir Dünya (Of Mice and Men filminden uyarlanan Türk yapımı film) (1962),
*Topoli (Of Mice and Men filminden uyarlanan İran yapımı film) (1972),
*Cannery Row (Sardalye Sokağı) (1982).
melankolik

melankolik

@melankolik

Herifleri minnet altında bırak. Bırak, zamanını alsınlar. Zamanını aldıklarını onlara unutturmamaya bak. İnsanlar genellikle iyidirler. Seni ziyana sokmak istemezler. Sen önce kendini ziyana soktur, sonra da sen onları ziyana sokarsın.
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Sinan Ateş

Sinan Ateş

@sinnates - Balıkesir

"...bu kahrolası dünyada herkes birbirinden korkmaya başladı."
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
melankolik

melankolik

@melankolik

Mal, insan demektir, ondan daha güçlüdür. İnsan küçüktür, büyük değildir. Yalnız insanın malları kendisinden büyüktür; insan malının uşağıdır. İşte bunu da böylece belle.
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
melankolik

melankolik

@melankolik

— Doğru söylüyorsun, dedi. Ama sen günde üç dolar alacaksın diye, on beş, yirmi aile aç kalıyor. Sen günde üç dĹolar alacaksın diye aşağı yukarı yüz kişi yersiz yurtsuz kalacak, yollarda sürünecek. Doğru mu bu? Ve şoför cevap verdi:
— Bana vız gelir. Ben, kendi çocuklarımı düşünürüm. Günde üç dolar alıyorum ve her gün tıkır tıkır veriyorlar. Dünya değişti bayım, senin haberin yok galiba. 
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Mehmet

Mehmet

@yoldas - Tunceli / Dersim

'' Bir tek şeyi iyice öğreniyorum, '' dedi. '' Her zaman, her gün, hep aynı şeyi öğreniyorum. Başın dertteyse, canın yanmışsa, bir şeye ihtiyacın varsa...fakir insanlara git. Sana ancak onlar yardım eder...yalnız onlar.''

Sel Yayınları - Sayfa - 461
ataç ikon Gazap Üzümleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
fatmanur

fatmanur

@fatmanur647 - Erzurum

"sıfır beklenti, sonsuz mutluluk."
john steinbeck
John Steinbeck
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
29 beğeni · 18 yorum beğen ikon
fatmanur (@fatmanur647)
aynn
28.05.19 beğen 1 cevap
Osman ŞİMŞEK (@crpton)
Bence mümkün değil insanoğlu olarak her bi yaptığımız şeyden bi beklentimiz var
28.05.19 beğen 1 cevap
Mehmet (@yoldas)
Steinbecki azıcık tanıdıysam böyle bir cümle kurmaz. Nasıl bir hikayenin içinde geçtiği önemli olsada. Biraz teslimiyet, biraz şükürcü, bir o kadar statüko...
28.05.19 beğen 3 cevap
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

 İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur.  paylaşım fotoğrafı
" İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur."
İnsanlarda beğendiğimiz güzel huylar; iyilik, cömertlik, açık kalplilik, dürüst ve anlayışlı oluş, hassasiyet hep bizim cemiyet düzenimizde başarısızlığın dostlarıdır.

Şiddetle eleştirip, beğenmediğimiz sertlik, ihtiras, kazanç hırsı, aşağılık bencillik ve menfaatperestlik de başarıyı, şöhreti sağlayan etkenler oluyor.

Biz insanlar, birincisinin hayranı olduğumuz halde, ikincisinin sonuçlarına bayılırız.

*İngilizce adı “Cannery Row”, gerçekte “Konserve Fabrikası Yolu” anlamına geliyormuş.Türkçeye “Sardalye Sokağı” diye çevrilmiş.

Kitap 1945 yılında yayımlanıyor.

Savaş sonrası geçimlerini balıkçılık ile yapan sokak insanlarının hayatları ve yaşam mücadelesi ni anlatılıyor.

California’da "Cannery Row Sardalye Sokağı” gerçekten varmış.Monterey’e dünyanın her köşesinden insanlar Sardalye Sokağı ‘nı görmeye geliyorlarmış.


Sardalye Sokağı” nın kahramanlarının gerçek olduğu ve bazılarının fotoğraflarının bulunduğu, yazar John Steinbeck'in anı ve resimlerinin bulunduğu küçük bir butik olduğu gerçekmiş.

NOT : Romanın geçtiği Kaliforniya eyaletinde bulunan Monterey “Cannery Row Sardalye Sokağı” ne ait resimdir.
John Steinbeck
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Reşat Karakaş

Reşat Karakaş

@resatkarakas - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Vee sonunda :)) sabırsızlıkla bekliyorum..
John Steinbeck
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 1 yorum
Paylaşım kuraldışına alınmıştır: Üst üste dizili veya sadece bir kitaptan ibaret görseller kompozisyon sayılmaz. Odası değiştirilebilir veya kuraldışına alınabilir.
Topluluk kurallarını incelemek istersen yardım bölümünde detaylı bilgi alabilirsin.
Yonca Tezman

Yonca Tezman

@kitapokumakhuzurverir - İstanbul

-John Steinbeck paylaşım fotoğrafı
-John Steinbeck
Uykuyla dinlenemeyecek kadar yorgunum artık.
-John Steinbeck
John Steinbeck
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

 Sarmadı gitti beni bu yandan çarklı dünya.. paylaşım fotoğrafı
" Sarmadı gitti beni bu yandan çarklı dünya.."
Güzel olan her şey ender ve yalnızdır...
John Steinbeck
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
erdijrk

erdijrk

@erdijrk - İstanbul

John Steinbeck
Bir insan kapana kısılmışsa ve seçme şansı yoksa, kapanın içini dekore etmeye girişir.
John Steinbeck
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Tatlı Perşembe
1970
Bilinmeyen Bir Tanrıya kitabının da yazarı John Steinbeck tarafından kaleme alınan Tatlı Perşembe kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Remzi Kitabevi yayınevinden 1970 yılında 9789751410832 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tatlı Perşembe isimli kitap 254 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Feyzullah Yıldız çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken John Steinbeck Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Tatlı Perşembe kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bilinmeyen Bir Tanrıya
1970
Tatlı Perşembe kitabının da yazarı John Steinbeck tarafından kaleme alınan Bilinmeyen Bir Tanrıya kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Remzi Kitabevi yayınevinden 1970 yılında 9789751413437 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bilinmeyen Bir Tanrıya isimli kitap 216 sayfadan oluşuyor. Bilinmeyen Bir Tanrıya kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bitmeyen Kavga
1970
Tatlı Perşembe kitabının da yazarı John Steinbeck tarafından kaleme alınan Bitmeyen Kavga kitabı Roman (Çeviri), Dünya Edebiyatı türünde okuyucusu ile buluşuyor. Remzi Kitabevi yayınevinden 1970 yılında 9789751412324 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bitmeyen Kavga isimli kitap 294 sayfadan oluşuyor. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Bitmeyen Kavga kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yukarı Mahalle
1970
Tatlı Perşembe kitabının da yazarı John Steinbeck tarafından kaleme alınan Yukarı Mahalle kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Remzi Kitabevi yayınevinden 1970 yılında 9789751409164 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yukarı Mahalle isimli kitap 184 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken John Steinbeck Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Yukarı Mahalle kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Cennet Çayırları
2006
Tatlı Perşembe kitabının da yazarı Tatlı Perşembe ve Bilinmeyen Bir Tanrıya kitaplarının da yazarı John Steinbeck tarafından kaleme alınan Cennet Çayırları kitabı Roman (Çeviri), Kuzey Amerika türünde okuyucusu ile buluşuyor. Remzi Kitabevi yayınevinden 2006 yılında 9789751411839 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Cennet Çayırları isimli kitap 208 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Zülal Kalkandelen çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken John Steinbeck Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Cennet Çayırları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Viva Zapata!
1952
Başrollünde oyuncu Marlon Brando yer aldığı, yönetmenliğini Elia Kazan üstlendiği film Western türünde izleyicisini bekliyor.Western, Savaş türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Viva Zapata! isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Fareler ve İnsanlar
1992
Başrollünde oyuncu John Terry yer aldığı, yönetmenliğini Gary Sinise üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, Kitap Uyarlaması türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Fareler ve İnsanlar isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
East Of Eden (1981)
1981
Başrollünde oyuncu Karen Allen yer aldığı, 1981 yılı yapımı dizi film Dram türünde dizi severleri bekliyor. Beyaz perdede Dram, türlerinde dizilerden hoşlanan izleyicilere hitap eden East Of Eden (1981) isimli dizi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
6.3
8 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
John Steinbeck sayfasının içeriği Hüseyin Başaran isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.