up
ara
Kevser Terzioğlu

Kevser Terzioğlu

ruhadam

ruhadam

@ruhadam

Türk diline kimseler bakmaz idi
Türklere jergiz gönül akmaz idi
Türk dahi bilmez idi bu dilleri
İnce yollu ol ulu menzilleri

Aşık Paşa
ataç ikon Divan Edebiyatından Seçme Şiirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

Divan şairlerinin kendi ismilerini kullanmak yerine "mahlas" denilen takma adlarla şiir yazmaları ve bu mahlasların kibir alameti taşımamaları bu şairlerin ruh inceliklerini yansıtmaktadır. Örnek verecek olursak; adı Mehmet olan Fuzuli'nin "boşu boşuna, lüzumsuz" anlamına gelen bu ismi kendisinin seçmesidir. Yine asıl adı Yusuf olan Nabi Farsça olumsuzluk ekleri olan na ve bi'yi birleştirerek mahlas edinmiştir. "İki yoktan bir şey olmaz" diyerek tevazusunu göstermiştir.
ataç ikon Divan Edebiyatından Seçme Şiirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

Acaba bu derdimin dermanı yok mu?
Yahut bu güçlüklere sabretmenin oranı yok mu?

Mum gibi baştan aşağı yanıyorum.
Nedir bu yanmanın hiç sonu yok mu?

Acaba benim ağlayışıma gülen
O düşmanın hiç imanı yok mu?

Yan bakışının oku ciğerimi deldi geçti.
Onun yüreğine saplanmış bir oku yok mu?
ataç ikon Divan Edebiyatından Seçme Şiirler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Divan Edebiyatından Seçme Şiirler
1970
Seçme Türk Halk Masalları kitabının da yazarı Kevser Terzioğlu tarafından kaleme alınan Divan Edebiyatından Seçme Şiirler kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Fide Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789944432252 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Divan Edebiyatından Seçme Şiirler isimli kitap 204 sayfadan oluşuyor. Divan Edebiyatından Seçme Şiirler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Seçme Türk Halk Masalları
0
Divan Edebiyatından Seçme Şiirler kitabının da yazarı Kevser Terzioğlu tarafından kaleme alınan Seçme Türk Halk Masalları kitabı Masal, türünde okuyucusu ile buluşuyor. yayınevinden 0 yılında 9944432320 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Seçme Türk Halk Masalları isimli kitap 223 sayfadan oluşuyor. Seçme Türk Halk Masalları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0