up
ara
Martin Heidegger

Martin Heidegger

kbdmg

kbdmg

@kbdmg

Hiçbir şeye bağlı kalmayan, hiçbir şeye meyletmeyen , gün ne getirirse ona kendini teslim eden, ama yine de bir şekilde her şeyi üstlenen o kayıtsızlığın meşum duygusuzluğunu bize, en yakındakilere ilgilenmek üzerine kurulu her günkü haleti ruhiyemizin doğurduğu unutmanın kudreti en çarpıcı biçimde göstermektedir. Her şeyi olduğu gibi bırakan öylesine yaşayıp gitme, fırlatılmışlığa unutmacalı biçimde kendini tevdi etmişlik üzerine dayanmaktadır. Onun ekstatik anlamı gayrisahih oldum olasılıktır. Haddini hesabını bilmeyen bir faal olmaklıkla bile bir arada görülebilen söz konusu kayıtsızlığı itidalden kesin olarak ayırmak şarttır. Zira itidal denilen haletiruhiye kapalılığı açma kararlılığından neşet etmekte, ölümü öndeleme içinde açımlanan bütün olma imkânının olası durumlarının içinde bulunulan anını tam olarak görebilmektedir.
ataç ikon Varlık Ve Zaman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
19 beğen · 7 yorum
Cemile (@guher)
Eski bir çeviri mi?
13.04.19 beğen 1 cevap
döşeğimde ölürken (@belirsizlik)
abi ben heideggeri hiç anlayamıyorum, kaç kere denedim ama olmadı. size kolay gelsin, umarım açıklayıcı metinlerinizi görürüz.
13.04.19 beğen 2 cevap
Çizmeli Kedi (@cizmelikedi)
onun ekstatik anlamı gayrisahih oldum olasılıktır cümlesine gelene kadar bende bir güven- efendime söyleyeyim bir ukalalık- afedersiniz bir ben anladımcılık... sonra sözkonusu cümleye bodoslama çarpış- kırılan kemikler- çamura saplanan şahin tekerleği sesi çıkarış-gözyaşı içinde sahneden boynu bükük iniş ve perde
13.04.19 beğen 1 cevap
kbdmg

kbdmg

@kbdmg

Bir şeylerden korkmak olarak korkma, eşit derecede asli olarak dünya içindeki varolanı daima kendi tehditkarlığı içinde; içinde var-olmaklığı ise tehdit-edilmişliği içinde açımlar. Öyleyse korku bulunuşun bir halidir.
Korkmak başkalarına ilişkin de olabilir. Bu durumda başkaları için korkmaktan söz edilir. Ama birileri için korkmak, başkasının kendi korkusunu üzerimize devralmaz. Bu zaten imkansız bir şeydir, çünkü başkası için biz korkarken o başkasının korkuyor olması gerekmez. Hatta başkası için en çok korktuğumuz durumlar, tam da o başkasının korkmaması ve tehditkar olan üzerine pervasızca konuşması durumlarıdır. Birileri için korkmak, başkalarıyla birlikte bulunuşun bir suretiyse de başkalarıyla birlikte korkmak ve hatta hep beraber korkmak zorunluluğunu taşımaz. Öyle ki, başkaları için korktuğumuz halde kendimiz için korkmuyor bile olabiliriz. Fakat aslında daha yakından bakıldığında, başkaları için korkmak aslında kendimiz için korkmaktır. Burada "endişe ettiğimiz" şey, başkalarıyla olan birlikte oluşumuzdur, ondan koparılma endişemizdir. Korkunç olan, korkuda paydaş olanı doğrudan hedef almaz. Başkası için korkarken, kendimiz bir şekilde onunla ilgilendirmeyiz ama yine de birlikte Dasein'in tesir ediciliği içinde korkulduğundan onunla beraberce ilgilenmiş oluruz. Dolayısıyla başkaları için korkma, olsa olsa tesiri azaltılmış bir kendim için korkma değildir. Burada söz konusu olan, "his tonları"nın dereceleri olmayıp eksistensiyal hallerdir. Başkaları için korkmak, "sahiden" bir korku olmadığı için spesifik sahiciliğini kaybediyor da değildir.
ataç ikon Varlık Ve Zaman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğen · 8 yorum
Cemile (@guher)
İlk cümle savunma oyuncusu gibi, geçmek ne mümkün! Anlamak için 3-4 defa okudum ama hala içim rahat değil.
13.04.19 beğen 2 cevap
zeyrek (@zeyrek)
İnsanın yaşadığı tüm hisler çoğu zaman örtülü de olsa kendi içindir ki, korku da kendi için ya da başkaları için olsun bu duruma dahildir. Korku, var oluşu koruma güdümüzün en değerli parçası değil midir?
13.04.19 beğen 1 cevap
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''Felsefe dediğimiz şey metafiziğin harekete getirilmesinden başka
bir şey değildir; metafiziğin içinde kendine gelir, apaçık ve muayyen vazifelerini yapar. Eğer kendimize ait olan hakikî varlık, bütünlüğü ile
var olan insan varlığının esaslı imkânları içine hususi bir surette
konulursa felsefe ancak harekete gelip Bu konulma için üç an
lâzımdır: Evvelâ, bütünlüğü ile var olana yer vermek; sonra bizzat
hiçliğin içine kendini bırakmak, yani herkesin malik öldüğü ve kendisini
sıyırmaya çalıştığı putlardan kurtulmak; ve nihayet, bu boşlukta
yüzüşün sallantısına şiddet vermek; ta ki sallantı metafiziğin bizzat Hiçlik tarafından zorlanan temel sorusuna durmadan geri çarpsın:

Niçin umumiyetle varlık olsun da daha ziyade hiçlik olmasın?
ataç ikon Metafizik Nedir?
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''İnsan varlığı, hiçliğin içine dalmış bulunduğu takdirde ancak var
olanla temasa geçebilir. Var olanı aşan hamle mevcudiyetin Özünde
meydana geliyor. Fakat bu aşış metafiziğin kendisidir. Bundan
dolayıdır ki: Metafizik "insanın tabiatına' aittir. O, ne bir mektep
felsefesinin payıdır, ne de fantastik yaratıların kanat açtığı bir alandır;
o, mevcudiyetin içinde esaslı bir andır: Bizzat mevcudiyettir.''
ataç ikon Metafizik Nedir?
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''Metafizik, var olanı olduğu gibi ve evrenselliği içinde, müdrikeye
tekrar kazandırmak için var olanın ötesini araştırmak demektir''
ataç ikon Metafizik Nedir?
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

''Köklü ve aslî havf, insan varlığında her an uyanabilir. Uyandırılması
için alışılmamış bir vak'aya ihtiyacı bile yoktur.''
ataç ikon Metafizik Nedir?
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Meral Meri

Meral Meri

@meralmeri

Martin Heidegger paylaşım fotoğrafı
Martin Heidegger
'Hayat hikayedir.
Ve bir insanı sevmek,
Onun hikayesini sevmektir.'

Martin Heidegger
Martin Heidegger
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Metafizik Nedir?
1970
Düşüncenin Çağırdığı kitabının da yazarı Düşüncenin Çağırdığı ve Varlık Ve Zaman kitaplarının da yazarı Martin Heidegger tarafından kaleme alınan Metafizik Nedir? kitabı Felsefe, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Türkiye Felsefe Kurumu yayınevinden 1970 yılında 9789757748007 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Metafizik Nedir? isimli kitap 196 sayfadan oluşuyor. Kitap Düşündürücü ve Zihin Geliştirici Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Metafizik Nedir? kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Düşüncenin Çağırdığı
1970
Metafizik Nedir? kitabının da yazarı Martin Heidegger tarafından kaleme alınan Düşüncenin Çağırdığı kitabı Felsefe, Düşünce türünde okuyucusu ile buluşuyor. Say Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789754687767 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Düşüncenin Çağırdığı isimli kitap 140 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Ahmet Aydoğan çevirmiştir. Düşüncenin Çağırdığı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Varlık Ve Zaman
1970
Metafizik Nedir? kitabının da yazarı Martin Heidegger tarafından kaleme alınan Varlık Ve Zaman kitabı Felsefe, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Agora Kitaplığı yayınevinden 1970 yılında 9786051030173 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Varlık Ve Zaman isimli kitap 488 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Kaan H. Ökten çevirmiştir. Varlık Ve Zaman kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Metafizik Nedir?
1970
Metafizik Nedir? ve Düşüncenin Çağırdığı kitaplarının da yazarı Martin Heidegger tarafından kaleme alınan Metafizik Nedir? kitabı Felsefe, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kaknüs Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9799756963295 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Metafizik Nedir? isimli kitap 56 sayfadan oluşuyor. Metafizik Nedir? kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sanat Eserinin Kökeni
2018
Metafizik Nedir? ve Düşüncenin Çağırdığı kitaplarının da yazarı Martin Heidegger tarafından kaleme alınan Sanat Eserinin Kökeni kitabı Sanat, türünde okuyucusu ile buluşuyor. De Ki Yayınları yayınevinden 2018 yılında 9789944492188 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sanat Eserinin Kökeni isimli kitap 120 sayfadan oluşuyor. Sanat Eserinin Kökeni kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0