up
ara
Lady Mary Wortley Montagu

Lady Mary Wortley Montagu

Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

9 Cemazeyilevvel 1130 / 10 Nisan 1718 - Lady Bristol'e

İstanbul'un tarifine ilave edilecek şeylerden biri de meşhur tarihî sütunun görünmeyişi. Ben gelmeden iki sene evvel yıkılmış. Gördüğüm tek eskiden kalma eser muazzam su kemerleri oldu. Bunlar Bizans İmparatorlarından kalmadır zannederim. Türkler bu eserlerin şerefinin kendilerine ait olmasını istedikleri için oralara kendilerini metheden birkaç iri taş koymuşlar, fakat bu derhal belli oluyor. Diğer umumi binalar da tekkeler ve hanlardır. Bu hanlar çok büyük binalar, sayıları da pek çok. Tekkeler ise az, fakat incelikleri yok. Bunlardan birinde dervişlerin ibadet ettikleri yeri görmeye gittim. Bana pek tuhaf geldi. Kaba ve beyaz kumaştan yapılan elbiseleri, açık olan kol ve bacaklarını örtüyor. Bunlar evlenebiliyorlar. Uymaları gereken tek şart, Çarşamba ve Cuma günleri komik ayinlerde bulunmak. Bu ayinler şu şekilde yapılıyor. Büyük bir sofaya toplanıyor, gözleri önde, kolları kavuşmuş olarak ayakta duruyorlar. Ortalarındaki kürsüde bir Kur'an duruyor ve imam veya vaiz bu Kur'andan parçalar okuyorlar. İçlerinden on tanesi ney'le gayet içli havalar çalıyorlar. Bu havalar hazin ve ahenkli. İmam okuduğunu özetliyor, bütün dervişler dönüyorlar. Şeyhleri yeşil elbisesi içinde vakurane bir tarzda dönmeye başlayıncaya kadar çalıyorlar. O zaman hepsi gayet intizamlı olarak onun etrafında toplanıyorlar. Bazıları ney çalıyorlar. Bazıları bellerini bir kemerle bağlamış olarak hayret edilecek bir sür'atle ve durmadan dönüyorlar. Hiçbirinin, bir saate yakın döndükleri halde başları dönmüyor. Bunlar daha pek küçükken dönmeye alışmış oldukları için buna şaşmıyorum. Bir çoğu daha doğar doğmaz kendilerini buna vakfediyorlar. Yedi, sekiz yaşında minicik dervişler gördüm. Bunlar da büyükler kadar dönüyor, onlar kadar zahmet çekiyorlar. Merasim bitince yüksek sesle: "La ilahe illallah Muhammed Resulallah" diye bağırıyorlar. Sonra da sırayla gayet güzel bir tarzda Şeyh'lerinin elini öpüp geri çekiliyorlar. Gözleri daima önlerinde olduğu için de görünüşleri çok derin bir tefekküre dalmış gibi oluyor. Ayinleri komik görünse bile itaat ve riyazetleri çok güzel.

Kaynak :

Lady Montagu, Türkiye Mektupları 1717-1718, çev.: Aysel Kurutluoğlu, Tercüman 1001 Temel Eser yayınları, s. 128-129.


Kaynak Link :

https://www.facebook.com/...e=3&theater

***

Mevlevi Ayini ve Semâ Törenleri çok kez doluluk sözkonusu olabilmektedir. ÖnRezervasyon için internet sitesindeki http://www.rumimevlevi.com/ "rezervasyon talep formu"nu doldurup yollayabilir ya da " info@rumimevlevi.com " e-posta adresine rezervasyon talep formunda istenen bilgileri email olarak yollayabilirsiniz.
İstenen bilgiler: Tarih; Ad-Soyadı; Kişi sayısı; Cep telefon numarası?
ataç ikon Türkiye Mektupları 1717-1718
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Türkiye Mektupları 1717-1718
0
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Lady Mary Wortley Montagu tarafından kaleme alınan Türkiye Mektupları 1717-1718 kitabı Osmanlı Tarihi, Anı, Hatıra türünde okuyucusu ile buluşuyor. Tercüman 1001 Temel Eser Yayınları yayınevinden 0 yılında isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Türkiye Mektupları 1717-1718 isimli kitap 208 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Aysel Kurutluoğlu çevirmiştir. Türkiye Mektupları 1717-1718 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0