up
ara
Jean Epstein

Jean Epstein

Finis terrae
1929
Yönetmenliğini Jean Epstein’ın üstlendiği sessiz sinema örneklerinden olan Finis Terræ, Brittany kıyılarında yosun hasat eden bir grubun etrafında gelişir ve aralarından birinin parmağının iltihap kapmasıyla olaylar hız kazanır. Filmin adı Latince Finistere’den gelmekte ve ‘Dünyanın Sonu’ anlamını karşılamaktadır.
Mauprat
1926
Gothic novelleri, Orta Çağ romansı, tarihsel veya dedektiflik romanları gibi birçok tarz ve türlerden esinlenin George Sand’ın diğer kitapları gibi Mauprat da aynı şemada ilerler. Jean Epstein uyarlaması bu filmde; Fransız devrimi öncesi, aristokratlar tarafından yetiştirilen yetim Mauprat öyküsünü izlemekteyiz.
The Three-Sided Mirror
1927
Epstein’in avangard filmi olan La glace à trois faces’de, genç yakışıklı bir iş adamının farklı sınıflardan üç sevgilisi yaşadıkları anlatılmaktadır. Kurgu olarak Resnais’in Marienbad filmine öncü olduğu düşünülmektedir.
The Fall of the House of Usher
1928
Edgar Allan Poe'nun aynı adlı öyküsünün, Luis Bunuel adaptasyonu ve Jean Epstein yönetmenliği ile çekilmiş bu film; arkadaşının evine konuk giden Allan’nın malikanede gerçekleşen tuhaf olayları gözlemlemesi ile gelişir.
Le tempestaire
1947
Sevgilisinin bütün ısrarlarına rağmen balık avına çıkan bir gencin ve fırtınayı dindirmek için kıyıdaki sevgilisinin başvurduğu çarelerinin öyküsü...
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0