up
ara
Mine Söğüt

Mine Söğüt

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Aşkı hikaye yapan imkansızlıktır değil mi anneanne?
ataç ikon Deli Kadın Hikayeleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Gelecekle ilgili güzel hayaller kurmak insanı iyileştirir.
ataç ikon Deli Kadın Hikayeleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
11 beğen · 2 yorum
GöKhanN64 (@gkntgn64)
Hayallerde olmasa napardık.
08.04.19 beğen 1 cevap
Yunus Genç (@yunusgenc)
Artık hayal kurmuyorum. Ne zaman hayal kursam hayellerimin hep tersi yönünde gelişmeler oluyor.
08.04.19 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Hayatın hastalıktan ibaret olduğuna ikna eder insanı hastane zamanları.
ataç ikon Deli Kadın Hikayeleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Demek, su başına gelenleri hiç unutmazmış.
ataç ikon Deli Kadın Hikayeleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Demek girdiği kabın şeklini alan su, içine giren şeyin kokusunu da çalarmış.
ataç ikon Deli Kadın Hikayeleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Çocuklar bazen kendilerinden umulmayacak kadar sabırlı olurlar.
ataç ikon Deli Kadın Hikayeleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Gözlerinin sisinde sevdalı bir yolcuyum. Hayal meyal gemiler dumanlı ilkbahar… paylaşım fotoğrafı
"Gözlerinin sisinde sevdalı bir yolcuyum. Hayal meyal gemiler dumanlı ilkbahar…"
Ve elleri birbirine değdiğinde, yeryüzünde bir bütünün birbirinden uzak ne kadar parçası varsa, onlar da birbirlerine değdiler.

*Tamamlayıcı dizeler Atilla İlhan olsun, ahenk bozulmasın.

" Nasıl bir sevdaysa eskitememiş yıllar,

Dudaklarımızda birbirimizden mısralar…"

Allah herkese bu cümlenin hissiyatını yaşamayı nasip etsin...
Mine Söğüt
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Vüsat

Vüsat

@vayacondios

Kuşun Canı paylaşım fotoğrafı
Kuşun Canı
Pencereleri hep açıyormuş. Her şey içeri girsin, her şey dışarı çıksın istiyormuş. Hiç bir şey olduğu gibi kalmasın. Her şey hep yer değiştirsin.

Devamlı yalan söylüyormuş. Yemediği halde yedim, uyumadığı halde uyudum, korktuğu halde korkmadım... Boyu uzamış. Saçları artık dökülmüyormuş. Ve gözleri daha iyi görüyormuş.

Geceleri hava kararmıyor bizim oralarda diye anlatıyormuş. Ve ısı hiç değişmiyor, ne soğuk diyormuş, ne sıcak. Hep ılık. Hep hafif bir meltem. Ferah ferah. Denizde kocaman uçan kırmızı balıklar var, demiş bir keresinde. Üzerine binip gezebiliyorum. Adalara götürüyorlar beni. Köprülerin bazen altından, bazen de üstünden geçiriyorlar. Bahçede bir de kaplumbağa varmış, binlerce yaşındaymış. Şehrin altındaki tüm dehlizleri avucunun içi gibi biliyormuş. Birlikte bir delikten giriyorlarmış, şehrin ta öbür ucundaki başka bir delikten çıkıyorlarmış. Yeraltında gördüklerini anlatmayacakmış bile, inanmazmışız. Neler neler... miş.

Küçücük boyuna göre çok uzun olan o geniş etekli pazen elbisesinin yerlerde sürünen uçlarına kıvrılmış, anlattıklarını dinliyorum. Üzerimde belimi sıkan bir pantolon. Boğazımı boğan bir kazak. Ayakkabılarım ayağıma küçük. Saçlarımı o kadar sıkı toplamışım ki kökleri kalbimi yerinden sökecek gibi. O ne kadar ferahsa... ben o kadar sıkıntılı. Onun içi içine sığmıyor, benim içim içimde kuruyor. Aramızda yarım asırlık bir zaman

O sanki başka topraklarda doğdu, büyüdü. Kabusları bile umut dolu. Ben onun o ferah eteklerine oturup, anlattıklarını düşünüp, korkunç hayaller kuruyorum. Benim hayallerimde mevsim hep kışmış. Gece güne hiç dönüyormuş. Bahçedeki kaplumbağanın ayaklarını kesmişler. Birlikte bir mezara yatmışız. Birlikte çok üzülüyormuşuz. Hep üşüyormuşuz. Kalkıp pencereyi kapatıyorum. Şehir dışarıda kalıyor. Kırmızı balıklar onun hayallerinden kopup pencerenin pervazına konuyor. Yıl 2099. Seneye büyük bir yıkım bekleniyor. Ve o... o iki asırdır ölmüyor, ölemiyor. “Sen ne zaman doğmuştun? diyorum. “Hitchcock’la aynı yıl” diyor, “Bizim imparatorluk 600 yaşındaydı, Mustafa Kemal piyade sınıfına yeni girmişti, II: Wilhelm Alman imparatoruydu Rusya’nın başında Çar II: Nicholas vardı. Burada? İkinci Abdülhamit... Sadrazam da Halil Rıfat. Çoktan deli diye Dolmabahçe Sarayı’na tıkılmıştı.

Büyük bir sır verir gibi, beni mahsus delirttiler, diyor. Beni delirttiler ki sizi eğitebilsinler. Buna inanmam mümkün değil. Onlar, diye bir şey yok. Ne yapıyorsak biz kendimiz yapıyoruz.

Evet, diyor, anlamışsın; ne yapıyorsanız siz kendiniz yapıyorsunuz. Ne hayal ediyorsanız o oluyor. O yüzden sizi güzel günleri asla göremeyeceğinize inandırdılar. Bunu söyler söylemez, cama bir kuş çarpıyor. Boynunun kırılışını görüyoruz. Gözlerimizin içine baka baka ölüyor. Aklımızdan geçenler gibi, usulca kayarak düşüyor. Ben ağlamaya başlıyorum. Neden ağlıyorsun, diyor. Görmedin mi, diyorum, öldü, kuş cama çarptı ve gözlerimizin içine baka baka öldü. Kuşa değil kendine ağlıyorsun sen, diyor. O camı oraya, kuşun yoluna takarken düşünecektin. Onu senin tercihlerin öldürdü. Tercihlerinin sonuçlarına ağlıyorsan; o zaman kuşa değil kendine üzülüyorsun demektir. Ne dese çok şaşırıyorum. Kadere inanmıyor. Tanrı falan hep safsata onun için. Varsa yoksa tercihler. O, kırmızı uçan balıkları tercih ediyor.

Açık camları ve gezgin kaplumbağaları. Ben karabasanlarla büyüdüm. Camları sıkı sıkı kapatmayı ve kapılara kilit üzerine kilit takmayı biliyorum. Kendini koruman gerektiğini sanıyorsun, kaybetmemen gerektiğine inanıyorsun, diyor. Çatallı ve titrek sesi, alaycı. Kaybetmem mi gerekir? Gerekmez ama kaybetsen de olur. Bak, kuş kaybetti. Ama kaybedene kadar uçtu. Çünkü korku nedir bilmiyordu. Ama, diyorum, bu canına mâl oldu. Uçabilecekken, sırf korktuğu için uçmayan kuşa bu korku neye mâl olur, onu düşün, diyor. Düşünüyorum. İçim ürperiyor. Sen hiç bir şeyden korkmuyor musun, diyorum. Çok şeyden korkuyor. Açık duran camdan içeri girebileceklerden ve dışarı çıkabileceklerden. Kırmızı balıkların onu götürdükleri yerden geri getirmemesinden. Kaplumbağanın onu bir gün sırtından atmasından. Korkuyor. Ama, diyor, korkularım yüzünden hayallerimden vazgeçmem. Korkularla eğitilmeye boyun eğemem. Kalkıp camı açıyor.

Az sonra bir kuş içeri girecek ve döşemesi paramparça berjerin, titrek sarı ışıklı abajurun, eprimiş kadife perdelerin, sarkmış tüllerin, cilası solmuş büfenin, delik deşik ipek halıların, onun karmakarışık ve bembeyaz ve upuzun saçlarının üzerinde uçacak ve tekrar dışarı çıkacak. O zamana kadar ikimiz de hiç konuşmayacağız. O benim korkularımı düşünüp üzülecek. Ben onun korkusuzluğunu düşünüp endişeleneceğim. Kuş bir ölecek, bir uçacak. O, kuş her uçtuğunda ve her öldüğünde açık pencereden dışarıya bakıp, her şey yer değiştirir; her şey değişir, iyi ki değişir, diyecek. Bu, onun inançsızlığının duası; benim inancımın kabusu; kuşun can
EK 1
Tablo: Edouard Vuillard - Woman Seated on a Chaise 27.08.18
Mine Söğüt
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 5 yorum beğen ikon
ayse gülce (@aysegulce)
Mine Söğüt'ün 5 Sevim Apartmanı adlı romanını edebi anlamda çok başarılı ama içerik anlamında ürkütücü bulduğum için, aldığım diğer iki romanını uzun zamandır okumak istediğim halde okuyamıyorum. Hangi romanından alıntı bilemiyorum ama yukarıdaki metin de öyle. Cümleler kısa, net ama o kadar keskin ki, okurken biri arkamdan kovalıyormuş hissine kapıldım bir an.
27.08.18 beğen 2 cevap
tutimucizeguyem (@elas)
Etkili tespitleri olan pasajlar dikkatimi çekti. Okumadığım bir yazar yine de okumayacağım anlamına gelmiyor. Teşekkürler paylaşım için..
27.08.18 beğen 2 cevap
Red Red (@khaos)
Bu gerçekten çok değerli bir hikâye, ilgi çekici ve anlamlı!
27.08.18 beğen 3 cevap

@

 paylaşım fotoğrafı
Mine Söğüt
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları
1970
Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 kitabının da yazarı Mine Söğüt tarafından kaleme alınan Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları kitabı Roman, Psikolojik Gerilim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750805486 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları isimli kitap 127 sayfadan oluşuyor. Kitap En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979
2016
Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları kitabının da yazarı Mine Söğüt tarafından kaleme alınan Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 kitabı Roman (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2016 yılında 9789750812286 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 isimli kitap 346 sayfadan oluşuyor. Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Deli Kadın Hikayeleri
0
Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları kitabının da yazarı Mine Söğüt tarafından kaleme alınan Deli Kadın Hikayeleri kitabı Öykü, Kadın türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789750821073 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Deli Kadın Hikayeleri isimli kitap 176 sayfadan oluşuyor. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Deli Kadın Hikayeleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Gergadan-Büyük Küfür Kitabı
2019
Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları ve Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 kitaplarının da yazarı Mine Söğüt tarafından kaleme alınan Gergadan-Büyük Küfür Kitabı kitabı Öykü (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2019 yılında 9789750844133 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Gergadan-Büyük Küfür Kitabı isimli kitap 120 sayfadan oluşuyor. Gergadan-Büyük Küfür Kitabı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Madam Arthur Bey Ve Hayatındaki Her Şey
2009
Beş Sevim Apartmanı - Rüya Tabirli Cinperi Yalanları kitabının da yazarı Mine Söğüt tarafından kaleme alınan Madam Arthur Bey Ve Hayatındaki Her Şey kitabı Roman (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2009 yılında 9789750818486 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Madam Arthur Bey Ve Hayatındaki Her Şey isimli kitap 168 sayfadan oluşuyor. Kitap En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Madam Arthur Bey Ve Hayatındaki Her Şey kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
9.7
3 oy
0