up
ara
Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç

Devlet Adamı, Bosna-Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı

Aliya İzzetbegoviç Kimdir?

Aliya İzzetbegoviç, 1925 senesinde Bosanski Samac'da, dünyaya gelen, Bosna Hersek'in bağımsızlığına kavuşturmak için hayatı boyunca mücadele eden mücadele adamı ve aynı zamanda mücadele ettiği ülkenin ilk cumhurbaşkanıdır.

Aliya İzzetbegoviç Hayatı

Aliya İzzetbegoviç, 1925 yılının 8 Ağustos tarihinde Bosanski Samac kasabasında dünyaya geldi. Müslüman bir ailenin içinde büyüyen Aliya, ilerleyen zamanlarda İslam'a dair tefekkürleriyle dikkatleri üzerine çekecekti. Bu süreçte Saraybosna'da bir Alman lisesinde eğitimini tamamladı. İç ve dış çekişmelerle tahrip olan, zedelenen, Müslümanların inandıkları değerlerin arkasından özgürce gidemediği, kısıtlandığı, din adına hizmet veren kurumların ve mekanların kapatıldığı, dine dair her şeyin kanun dışı addedildiği bir ortamda yetiştirdi zihin dünyasını. İslam'ı konu alan her şeyi bitiren bir düzende, direnişin lideri oldu. 16 yaşında Müslüman Gençler Kulübü'nü kurdu. Ülkesinin işgaline meydan okuyup, direnişin sembolü vasfını omuzlarken, zindanlardan ve hapishanelerden geçti yolu. Onu zindana mahkum edenlerin gerekçesi şuydu:İslami görüşü savunması. İnandığı değerlerin ardından giden ve davasını bir an olsun bırakmayan Aliya, ilk olarak 5 sene hapse mahkum edildi. Bu süreçte yüzlerce cami yok edildi. Yıkımlar ve tahribatlarla geçen beş yıl sonunda Aliya, hapisten çıktı ve öncelikle hukuk, sonra ziraat fakültesinden mezun oldu. 25 yıl avukatlık yaptı ve 1970' yazdığı İslam Manifestosu isimli kitap nedeniyle 14 yıl hapse mahkum edildi. Daha sonra ise bu süreç 11 seneye indirildi. 1989 yılında ilan edilen af, Aliya'nın hürriyetine vesile oldu. Daha sonra Demokratik Eylem Partisi (SDA)'ni kurarak başkan seçildi . Komünüst rejimin çökmesi üzerine 1990 Aralığında yapılan seçimlerde bilge kralımız Aliya İzzetbegivç Bosna Hersek Federal Cumhuriyeti Devlet Başkanı seçildi. Ancak Bosna savaşa sürükleniyordu. İşte Aliya, savaşla kıvranan, yüzlerce insanı katledilen halkın umuduydu. Yeniden kazanılması neredeyse imkansız olan ülkenin, unutulmaz lideriydi. 200.000 insanı katleden, 600.000 insanı sürgün eden, 800 camiyi yok eden, kasaba ve köyleri yıkan bir Batı medeniyetinin vahşiliğine aldırmadan devam etti yoluna. Ülkesinin umudu, unutulmaz başkanı, ve biz hepimizin bilge kralı olan Aliya İzzetbegoviç 19 Ekim 2003'de direnişini tamamlayarak vefat etti. Ondan geriye ise tahrip edilmiş, yıkılmış da olsa hürriyetine kavuşmuş olan koskoca bir ülke kaldı.

Kitapları

1) islam Deklarasyou
2)Doğu Batı Arasında İslam
3)Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar
4)Tarihe Tanıklığım
5) İslami Yeniden Doğuşun Sorunları
6)Konuşmalar
7)Köle Olmayacağız

Editörün Notu

Aliya İzzetbegoviç kazanılması neredeyse imkansız bir savaşa öncülük etmiş mükemmel bir lider bana göre. Hiçbir zaman kibrin esiri olmamış. Bir konuşmasında geçen ''Oğlum ve kızım diğer vatandaşlar gibi mahzenlere sığınmışlar veya gizlenmişlerdi.'' kısmı çok dikkatimi çekmiştir. Koskoca bir ülkenin cumhurbaşkanının oğlu ve kızı da, tıpkı diğer insanlar gibi bu alçakça işgalin tahriplerinden korunmak için mahzenlere sığınmış. Kaçmak, ya da halktan ayrı imkanlara sahip olmak yok Aliya'nın lügatinde. Halktan olmak var. ''İnsanların kendilerinden bildikleri bir ordu olmak zorundayız. Böylece yenilmez olacağız.'' der ve halktan oluşunu bir kez daha ispatlar. İyinin ve kötünün mücadelesinde iyi olanın safını büyük bir kararlılıkla yılmadan alıyor. Barbar Batı'yı dik bir duruşla karşılıyor. Bize düşen de tam da bu işte. Düşmanlarımızı tam bir ALİYA İZZETBEGOVİÇ duruşuyla karşılamak.
mustafa şenyurt

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt - Ankara

"Ölüler ekmek yemez bize silah gönderin!"
Aliya İzzetbegoviç
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
mustafa şenyurt

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt - Ankara

“Bugün Bosna'yı Ağlatan Dünya Utansın…
Ne Yaparsanız Yapın, Ama Soykırımı Unutmayın.
Çünkü Unutulan Soykırım Tekrarlanır.”
Aliya İzzetbegoviç
Aliya İzzetbegoviç
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

2017 KPSS sorusu Bilge Kral ?
Aliya İzzetbegoviç
ünlüye 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem - İstanbul

Diktatörlük günahı yasaklasa bile ahlaksızdır. Demokrasi ona izin verse bile ahlaklıdır. Ahlakilik özgürlükten ayrılamaz. Ancak hür fiil ahlaki fiildir.
ataç ikon Özgürlüğe Kaçışım - Zindandan Notlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
ÖMER CAN KOÇ

ÖMER CAN KOÇ

@omercankoc862 - İstanbul

''Sanat için soyunana alkış tutanlar Allah için giyinene neden zulmeder?”
ataç ikon Özgürlüğe Kaçışım - Zindandan Notlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 1 yorum
Necdet (@necdet)
Güzel alıntı.
16.01.19 beğen 2 cevap
Merve Kapu

Merve Kapu

@mervekapu - Kayseri

Her ne kadar tanyeri Mekke'de ortaya çıktıysa da, kendi göz alıcı parlaklığı içinde gün, Medine'de kendini gösterdi.
ataç ikon İslami Yeniden Doğuşun Sorunları
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Merve Kapu

Merve Kapu

@mervekapu - Kayseri

Her iktidar insanları bozar ve bu bozgunluğun yıkıcı etkisine ancak Allah'a iman ve ahlâkî değerlerin sürekli canlı tutulması faaliyeti karşı durabilir.
ataç ikon İslami Yeniden Doğuşun Sorunları
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

İnsanın şerefi, Allah'ın onu emir ve yasaklarına muhatap olmaya layık ve dolayısıyla mükellef kılmış olmasında yatar
ataç ikon Özgürlüğe Kaçışım - Zindandan Notlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

Tekrar ediyorum, insanların kendilerinden bildikleri bir ordu olmak zorundayız. Böylece yenilmez olacağız.
ataç ikon Konuşmalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
naz

naz

@naz586 - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
"İnsanlar dik yaratılmışlardır,
eğilmemeleri gerek..."

Bilge Kral, #Aliyaİzzetbegoviç
Aliya İzzetbegoviç
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

... paylaşım fotoğrafı
...
Söylenebilecek her sözün söylendiğine eminim, ama hepsinin duyulduğuna emin değilim.


Katliamının yıldönümünde, hayatını kaybeden Bosnalı kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz...

Ruhları Şad, Mekânları Cennet Olsun...
Aliya İzzetbegoviç
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Emre ÖZTÜRK (@emreozturk)
Amin. Masum insanların nefessiz bırakıldığı şu dünyada nefes almak zor geliyor... ?
11.07.18 beğen 1 cevap
Köle Olmayacağız
2006
Tarihe Tanıklığım kitabının da yazarı Aliya İzzetbegoviç tarafından kaleme alınan Köle Olmayacağız kitabı Siyaset, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Fide Yayınları yayınevinden 2006 yılında 9789944432177 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Köle Olmayacağız isimli kitap 287 sayfadan oluşuyor. Köle Olmayacağız kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Tarihe Tanıklığım
2007
Köle Olmayacağız kitabının da yazarı Aliya İzzetbegoviç tarafından kaleme alınan Tarihe Tanıklığım kitabı Tarih, Politika türünde okuyucusu ile buluşuyor. Klasik Yayınları yayınevinden 2007 yılında 9789758740086 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tarihe Tanıklığım isimli kitap 590 sayfadan oluşuyor. Kitap Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde de yeralmaktadır. Tarihe Tanıklığım kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Konuşmalar
0
Köle Olmayacağız kitabının da yazarı Aliya İzzetbegoviç tarafından kaleme alınan Konuşmalar kitabı Biyografi, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Klasik Yayınları yayınevinden 0 yılında 9799758740115 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Konuşmalar isimli kitap 260 sayfadan oluşuyor. Konuşmalar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
İslami Yeniden Doğuşun Sorunları
0
Köle Olmayacağız kitabının da yazarı Aliya İzzetbegoviç tarafından kaleme alınan İslami Yeniden Doğuşun Sorunları kitabı İslam, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Fide Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789944432429 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İslami Yeniden Doğuşun Sorunları isimli kitap 184 sayfadan oluşuyor. İslami Yeniden Doğuşun Sorunları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Özgürlüğe Kaçışım - Zindandan Notlar
2004
Köle Olmayacağız kitabının da yazarı Aliya İzzetbegoviç tarafından kaleme alınan Özgürlüğe Kaçışım - Zindandan Notlar kitabı Tarih, Anı, Hatıra türünde okuyucusu ile buluşuyor. Klasik Yayınları yayınevinden 2004 yılında 9789758740215 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Özgürlüğe Kaçışım - Zindandan Notlar isimli kitap 398 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Hasan Tuncay Başoğlu çevirmiştir. Kitap Yazarların Okuduğu ve Önerdiği Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Özgürlüğe Kaçışım - Zindandan Notlar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
7.8
4 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Aliya İzzetbegoviç sayfasının içeriği Reyhan Kurt isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.