up
ara
Mustafa Yılmaz

Mustafa Yılmaz

Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem - İstanbul

Vatan Gazetesinin 1942 yılında Kapatılma Sebebi

6 Aralık 1942 İkinci Dünya Savaşı tüm yıkıcılığıyla devam ediyor, dünya kan gölü, Hitler her yeri yakıp yıkıyor. Amerika’nın Sesi radyosu yayın yapıyor ülkemize. Ve çok ünlü bir sinema oyuncusunu konuk ediyorlar. O ünlü oyuncunun konuk olacağı haftalar önce duyurulmuş Türkiye’ye. Herkes radyoları başında merakla bekliyor.

Spiker soruyor; “Sizi Türkiye’de dinleyen sevdiklerinize bir mesajınız var mı?”
– “Var. Onlara bir Nasreddin Hoca fıkrası anlatmak istiyorum.” (Aynı anda Türkçeye çevriliyor.)

“Hoca’nın bir gün kapısı çalınır. Hoca kapıyı açar, komşusu der ki: Hoca eşeğini ödünç alabilir miyim? Hoca’nın vermeye niyeti yok. Eşeğim burada değil. Peki der adam tam gidecekken eşek ahırda anırır, komşu bunu duyar, geri döner: “Hoca, hoca utanmıyor musun şu koca sakalınla yalan söylemeye?” Nasreddin Hoca cevap verir. “Be adam bana mı inanacaksın, yoksa eşeğin anırmasına mı?”

Bunu anlatır bu ünlü oyuncu ve şunu söyler devamında; "Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, biz de kime inanacağımızı şaşırdık. Eşeklere mi, insanlara mı?"

Bu sinema oyuncusu hayatı boyunca bir defa Türkiye’ye canlı yayınla bağlandı onda da Nasreddin Hoca’yı anlattı. Hepimizin sevdiği bu oyuncu, bu adam Charlie Chaplin’di.

Vatan Gazetesi 7 Aralık 1942 tarihinde Charlie Chaplin’in Amerika'nın Sesi radyosunda Hitler’i eleştiren konuşmasını haber olarak yayımladı. Hitler’e "eşek" diyen Chaplin’i haber yapan Vatan gazetesi, haberin yanında da Hitler’i eşeğe benzeten bir karikatüre yer verdi. Bu haberin yayımından sonra Vatan Gazetesi 8 Aralık 1942 tarihinden itibaren 60 gün süreyle kapatıldı. Gazetenin kapatılmasına ilişkin yargı kararında, gazete yayınının "açıkça kışkırtıcı neşriyatı"ndan dolayı durdurulduğu açıklanarak, yayınla Hitler’in eleştirildiği, küçük düşürüldüğü vurgulandı. Vatan’ın sahibi ve başyazarı Ahmet Emin Yalman, bunun üzerine hükümet yetkililerine başvurdu. Ama sonuç alamadı. Hükümetin dışişleri bakanı Numan Menemencioğlu ve başbakanı Şükrü Saraçoğlu açıkça Nazi taraftarı politikalar güdüyorlardı. 
ataç ikon Cumhuriyet Döneminde Sansür (1923-1973)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 1 yorum
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
Charlie Chaplin'in en komik filmlerinden biri de Altına Hücum filmdir. 1925 yılında çekilen sessiz filmi herkes beğenir. Ama film 1942 yılında sesli olarak çekilince Charlie Chaplin komünistlikle suçlanır. Büyük usta sıkıntılı günler geçirir. Ve ömrünün geri kalan 35 yılında sadece 4 film çekebilir. Adeta sürgüne gönderilir gibi Avrupa'da yaşamaya mecbur edilir.
24.01.19 beğen cevap
Emre Emre

Emre Emre

@emreemre - Kocaeli / İzmit

 paylaşım fotoğrafı
Adanmışlığımdı hayatına hayatımın,
tüm bakışlarını yüreğimde gizlerken, korkusuzluğumdu korkularım oysa gitme korkusuna gizlenen, ömrümü kilitlemiştim oysa ömrüne, bir tek gülüşüne, sonsuzluğumdun oysa bakışlarına gizlenen, nefesim...
Kalemine saklanmıştı ezelden sesin. . .

Oysa yaşamlar ne kadar da çok benzerlik taşıyor yılların ardına. . .


Gecenin karanlıktaki sesi, karanlığın sesinden gün doğumuna ulaşan senin sessizliğin, mezar taşındaki sessizliği yok etti sanki...
Uzakların en uzağındasın, düşüncelerimin en yakınında, uzatsam kollarımı dolaşacaksın her bir parmağıma, gözlerinin koyusu gözlerimde, saçlarının kokusu benliğimde öylesine sen, öylesine yanımdasın işte . . .
Mustafa Yılmaz
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Emre Emre (@emreemre)
Tenine dokunarak, tenini tenime sararak öğrendim bir tenin bir tene nasıl ilaç olduğunu ... Dudaklarıma uzandığın o günü hatırlıyorum, ruhumu içimden çekip alan o öpüşü… ... Aşk oldun, hayat oldun, hayal oldun, umut oldun, mutluluk oldun…
30.09.18 beğen cevap
Emre Emre (@emreemre)
Islak kaldırımlara basan ayaklar, soğuktan titreyen eller ve kızaran yanaklar. Her damlaya katılan milyonlarca duygu ve mimiklere saklanmış saf bir hüzün.
Hala kararan bulutlar , kapanan gökyüzüne tutunan umutlar ve saçlarına karışmış yağmur kokusu.
30.09.18 beğen cevap
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0