up
ara
‹ Mustafa Yılmaz

Mustafa Yılmaz Sözleri

Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

Vatan Gazetesinin 1942 yılında Kapatılma Sebebi

6 Aralık 1942 İkinci Dünya Savaşı tüm yıkıcılığıyla devam ediyor, dünya kan gölü, Hitler her yeri yakıp yıkıyor. Amerika’nın Sesi radyosu yayın yapıyor ülkemize. Ve çok ünlü bir sinema oyuncusunu konuk ediyorlar. O ünlü oyuncunun konuk olacağı haftalar önce duyurulmuş Türkiye’ye. Herkes radyoları başında merakla bekliyor.

Spiker soruyor; “Sizi Türkiye’de dinleyen sevdiklerinize bir mesajınız var mı?”
– “Var. Onlara bir Nasreddin Hoca fıkrası anlatmak istiyorum.” (Aynı anda Türkçeye çevriliyor.)

“Hoca’nın bir gün kapısı çalınır. Hoca kapıyı açar, komşusu der ki: Hoca eşeğini ödünç alabilir miyim? Hoca’nın vermeye niyeti yok. Eşeğim burada değil. Peki der adam tam gidecekken eşek ahırda anırır, komşu bunu duyar, geri döner: “Hoca, hoca utanmıyor musun şu koca sakalınla yalan söylemeye?” Nasreddin Hoca cevap verir. “Be adam bana mı inanacaksın, yoksa eşeğin anırmasına mı?”

Bunu anlatır bu ünlü oyuncu ve şunu söyler devamında; "Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, biz de kime inanacağımızı şaşırdık. Eşeklere mi, insanlara mı?"

Bu sinema oyuncusu hayatı boyunca bir defa Türkiye’ye canlı yayınla bağlandı onda da Nasreddin Hoca’yı anlattı. Hepimizin sevdiği bu oyuncu, bu adam Charlie Chaplin’di.

Vatan Gazetesi 7 Aralık 1942 tarihinde Charlie Chaplin’in Amerika'nın Sesi radyosunda Hitler’i eleştiren konuşmasını haber olarak yayımladı. Hitler’e "eşek" diyen Chaplin’i haber yapan Vatan gazetesi, haberin yanında da Hitler’i eşeğe benzeten bir karikatüre yer verdi. Bu haberin yayımından sonra Vatan Gazetesi 8 Aralık 1942 tarihinden itibaren 60 gün süreyle kapatıldı. Gazetenin kapatılmasına ilişkin yargı kararında, gazete yayınının "açıkça kışkırtıcı neşriyatı"ndan dolayı durdurulduğu açıklanarak, yayınla Hitler’in eleştirildiği, küçük düşürüldüğü vurgulandı. Vatan’ın sahibi ve başyazarı Ahmet Emin Yalman, bunun üzerine hükümet yetkililerine başvurdu. Ama sonuç alamadı. Hükümetin dışişleri bakanı Numan Menemencioğlu ve başbakanı Şükrü Saraçoğlu açıkça Nazi taraftarı politikalar güdüyorlardı. 
ataç ikon Cumhuriyet Döneminde Sansür (1923-1973)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
Charlie Chaplin'in en komik filmlerinden biri de Altına Hücum filmdir. 1925 yılında çekilen sessiz filmi herkes beğenir. Ama film 1942 yılında sesli olarak çekilince Charlie Chaplin komünistlikle suçlanır. Büyük usta sıkıntılı günler geçirir. Ve ömrünün geri kalan 35 yılında sadece 4 film çekebilir. Adeta sürgüne gönderilir gibi Avrupa'da yaşamaya mecbur edilir.
24.01.19 beğen cevap