up
ara
Necip Tosun

Necip Tosun

Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Anadolu insanı, kahramanlık destanlarının içine iyiyi, doğruyu, güzeli koyup yüzyıllarca buna sahip çıkmıştır. Fazilet ve erdemi bu destanlarda bulmuş, tüm rüyaları burada ışıldamış, biriktirdiği ortak seslere saldıranları bu destanlarda mahkûm etmiştir. Bir direniş ve savunma hattı kurarak geleneklerini yağmalamak isteyen zalim ve barbarları Hz.Ali'nin, Hz.Hamza'nın, Battal Gazi'nin cenkleriyle yenilgiye uğratmıştır. Varoluş, direniş ve diriliş mücadelelerini destanlar üzerinden, hikâyeler üzerinden yürütmüştür. Şeytanla, nefsle, mücadelesini bu anlatılar üzerinden yapıp irfan bayrağını burada dalgalandırmıştır. Direniş ahlakını tam da burada geliştirmiş, zenginleştirmiştir. Bunlar bir anlamda Anadolu'nun çağa, çağlara manifestosu, başkaldırışı olmuştur. Her dönemde bayrağı bir başkası almış, bu ses Anadolu'da yankı yankı yayılmıştır. Ama o ses, söyleyeni önemsizleştiren, söyleneni öne çıkaran Anadolu ruhunun anonim sesidir. Bu ses bazen Hz.Ali narası bazen Mevlânâ iç çekişi bazen Yunus akışı olmuş, bu nara, bu iç çekiş, bu akış bu hikâyelerde hayat bulmuştur.
ataç ikon Doğu'nun Hikaye Kuramı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Öykümüzün Kırk Kapısı
1970
Öykümüzün Sınır Taşları kitabının da yazarı Öykümüzün Sınır Taşları ve Modern Öykü Kuramı kitaplarının da yazarı Necip Tosun tarafından kaleme alınan Öykümüzün Kırk Kapısı kitabı Roman (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Hece Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789944195997 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Öykümüzün Kırk Kapısı isimli kitap 352 sayfadan oluşuyor. Öykümüzün Kırk Kapısı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Öykümüzün Sınır Taşları
2016
Öykümüzün Kırk Kapısı kitabının da yazarı Öykümüzün Kırk Kapısı ve Modern Öykü Kuramı kitaplarının da yazarı Necip Tosun tarafından kaleme alınan Öykümüzün Sınır Taşları kitabı , türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dedalus yayınevinden 2016 yılında 9786059203340 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Öykümüzün Sınır Taşları isimli kitap 576 sayfadan oluşuyor. Öykümüzün Sınır Taşları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Modern Öykü Kuramı
2010
Öykümüzün Kırk Kapısı ve Öykümüzün Sınır Taşları kitaplarının da yazarı Necip Tosun tarafından kaleme alınan Modern Öykü Kuramı kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Hece Yayınları yayınevinden 2010 yılında 9789944195669 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Modern Öykü Kuramı isimli kitap 359 sayfadan oluşuyor. Modern Öykü Kuramı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu
0
Öykümüzün Kırk Kapısı kitabının da yazarı Necip Tosun tarafından kaleme alınan Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dergah Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789756611876 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu isimli kitap 149 sayfadan oluşuyor. Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Otuzüçüncü Peron
2010
Öykümüzün Kırk Kapısı ve Öykümüzün Sınır Taşları kitaplarının da yazarı Necip Tosun tarafından kaleme alınan Otuzüçüncü Peron kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Hece Yayınları yayınevinden 2010 yılında 9799758988371 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Otuzüçüncü Peron isimli kitap 111 sayfadan oluşuyor. Otuzüçüncü Peron kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0