up
ara
Orhan Pamuk

Orhan Pamuk

aysun çakır

aysun çakır

@aysuncakir

emeğine saygı duyuyorum ama beni nedense Orhan Pamuk kitaplarında iten bir şeyler var. Elektrik problemi yaşıyoruz anlaşılan. Okuduğum kitaplarını da zoraki okudum. Nobel ödüllü yazar oluşundaki popülaritesinden dolayı katlandım denilebilir. Nobel ödüllü almasını sanatçı kişiliğindeki başarısı değil de farklı nedenlere bağlayan usta isimler haklı mıdır acaba gibi soru işaretlerim var kendisine dair.
Orhan Pamuk
ünlüye puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Hiçbir kitabında ''İmam ikindi namaz saatinde cami balkonuna çıkarak ezan okudu." cümlesi geçmez. Söyleyeceklerim bu kadar.
Orhan Pamuk
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
HANIMCI BEYZADE

HANIMCI BEYZADE

@koraycem

Orhan Pamuk dert yandı: Altı yıl çalışıp roman yazıyorsun, ilk soru ‘Erdoğan’ oluyor

Nobelli yazar Orhan Pamuk, Fransa’nın saygın gazetelerinden Libération’a verdiği söyleşide, kendisine sürekli Türkiye’deki politik durumun sorulmasından dert yandı.

Libération’dan Frédérique Roussel geçen hafta yaptığı söyleşide Pamuk’a son kitabı ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ ve yazarlığı hakkındaki soruların ardından “Siyasetten bahsedebilir miyiz” diye sordu.

İlk soru ‘Erdoğan’ oluyor

Pamuk, bu giriş sorusuna aslında kendisine siyaset sorulmasına kızdığını belirterek şu yanıtı verdi: “Kitabımı okumayan insanlar bana ülkemdeki siyasi durumu nasıl değerlendirdiğimi soruyor. Bense romanım hakkında bir söyleşi istiyorum. Çünkü hayatımın altı yılını Mevlüt’e (Kafamda Bir Tuhaflık’ın karakteri) verdim ve sorulan ilk soru ‘Erdoğan hakkında ne düşünüyorsunuz’ oluyor. Umberto Eco’yla bir gün geçirdim, ona bunun belki de tipik bir Türk problemi olduğundan bahsettim. Bana, ‘Hayır, bana da her zaman Berlusconi hakkında soru soruyorlar’ dedi. Altı yıl boyunca çalışıyorsun, 650 sayfa yazıyorsun ve ilk soru: ‘Erdoğan’. Ama Türkiye İtalya değil. Durum korkunç.”

Pamuk, son ifadesini biraz açması istendiğinde, ifade özgürlüğünün kalmadığını, artık aşırı otoriter bir siyasi ortamın oluştuğunu belirterek, referandumla getirilen anayasa değişikliğinin güçler ayrılığı ilkesini ortadan kaldırdığını söyledi.

Yine de kötümser olmadığını belirten Pamuk, ‘Evet’ kampanyasının yoğun yürütüldüğünü gözlemlediği Kadıköy’de yüzde 80 oranında ‘Hayır’ çıkmasını örnek gösterdi.
Orhan Pamuk
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
HANIMCI BEYZADE

HANIMCI BEYZADE

@koraycem

Orhan Pamuk’a İtalya’dan prestijli edebiyat ödülü

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, İtalya’da verilen Lampedusa Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu.

Sicilyalı yazar Giuseppe Tomasi di Lampedusa adına verilen ödülün Pamuk’a verilme gerekçesi ise ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ isimli son romanı.

‘Kırmızı Saçlı Kadın,’ İtalyanca’ya ‘La donna dai capelli rossi’ adıyla tercüme edilmişti.

Pamuk, ödülü 12 Ağustos akşamı törenle alacak.

Ödül daha önce Mario Vargas-Llosa, Kazuo Ishiguro ve Javier Marias gibi yazarlara verilmişti.
Orhan Pamuk
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Samet Yıldırım

Samet Yıldırım

@sametyildirim

Bir Türkiyeli Türk olarak seninle gurur duyuyorum.
Orhan Pamuk
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak

Birlikte karşılıklı iki kişi susarsın da bazan karşılıklı konuşmaktan daha anlamlı olur bu suskunluk.
ataç ikon Sessiz Ev
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğen · 4 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Cümlenin oluşumunda bir gariplik var 🤔🤔
06.02.19 beğen cevap
Büşra Demir

Büşra Demir

@busrademir12

"Boo-zaa" diye seslenirken, içinden geçen duyguların evlerde oturanlara geçtiğinin hem gerçek olduğunu, hem de tatlı bir hayal olduğunu da biliyordu Mevlut. Bu âlemin içine gizlenmiş bir başka âlem olduğu ve ancak kendi içine gizlenmiş ikinci kişiyi dışarı çıkarabilirse hayalinde ki âleme yürüye yürüye ve düşüne düşüne ulaşacağı da doğru olabilirdi. Mevlut şimdi bu âlemler arasında seçim yapmayı reddediyordu. Resmi görüşte doğruydu, şahsi görüş de; kalbin niyeti de haklıydı, dilin niyeti de...
ataç ikon Kafamda Bir Tuhaflık
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
S

S

@bukleli

Göğe çıkıp yıldızların ışıltısına ulaşmak yerine, şimdi üzerinde uyuduğumuz toprağın içine girmeyi hayal etmemiz doğru muydu? syf17
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
buseakpinar

buseakpinar

@buseakpinar

Mutlu anlardan geriye kalan eşyalar, o anların hatıralarını, renklerini, dokunma ve görme zevklerini bize o mutluluğu yaşatan kişilerden çok daha sadakatle saklarlar.
ataç ikon Masumiyet Müzesi
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
elizabeth taylor.

elizabeth taylor.

@the

Orhan Pamuk. paylaşım fotoğrafı
Orhan Pamuk.
Bazıları tanıyarak aşık olur bazıları tanımadan. bende tanımadan aşık oluyorum İpek. Çünkü tanıdıkça aşık olamıyorum. İnsanların kusurlarını görüyorum.
Orhan Pamuk
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon
The Museum Of Innocence
1970
Benim Adım Kırmızı kitabının da yazarı Benim Adım Kırmızı ve Babamın Bavulu kitaplarının da yazarı Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan The Museum Of Innocence kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. NCP Yayıncılık - İngilizce Klasikler yayınevinden 1970 yılında 9780571237029 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan The Museum Of Innocence isimli kitap 752 sayfadan oluşuyor. The Museum Of Innocence kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Benim Adım Kırmızı
1998
Kitap, Nakkaşlar arasında işlenen bir cinayetin aydınlatılması ile ilgilidir. Eski sanatlarımız ve tarihimizle yoğrulmuş ve yazarın en çok satan kitabı ünvanını kazanmış bir kitaptır.
Babamın Bavulu
2007
The Museum Of Innocence kitabının da yazarı Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan Babamın Bavulu kitabı Anı, Hatıra, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 2007 yılında 9789750504822 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Babamın Bavulu isimli kitap 96 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Orhan Pamuk Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Babamın Bavulu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Öteki Renkler
1999
The Museum Of Innocence kitabının da yazarı Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan Öteki Renkler kitabı Deneme, Araştırma - İnceleme türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1999 yılında 9789750825934 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Öteki Renkler isimli kitap 465 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Orhan Pamuk Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Öteki Renkler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Kar
2002
The Museum Of Innocence kitabının da yazarı Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan Kar kitabı Roman, Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2002 yılında 9789750825910 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kar isimli kitap 460 sayfadan oluşuyor. Kitap Kadınların Okuması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Gizli Yüz
1991
Başrollünde oyuncu Zuhal Olcay yer aldığı, yönetmenliğini üstlendiği film Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, Romantik türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Gizli Yüz isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Hatıraların Masumiyeti
2015
Başrollünde oyuncu Pandora Colin yer aldığı, yönetmenliğini Grant Gee üstlendiği film Belgesel türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Belgesel, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Hatıraların Masumiyeti isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
7
5 oy
0