up
ara
Osho

Osho

Mansur Aytekin

Mansur Aytekin

@mansuraytekin

Cesaret
Osho, üzerinde en çok tartışılan ve yakın zamanda yaşamış (1931-1990) bir Hint gurusudur. Temel bazı görüşlerine katılmasam da, kitaplarında belli konular etrafında çok iyi analiz yaptığı, etkili konuşmalar yaptığı da bir gerçektir.

İster ona şarlatan, ister sihirbaz, ister düzenbaz veya başka ne denirse denmiş olsun, her batıl düşünce içinde de bir hakikat payı bulunacağı gerçeğinden hareket ederek, onun yaşam tarzı ile ilgilenmeyerek, kitaplarında değerlendirdiği temel kavramlardan birine odaklanmaya çalışacağım.

Osho’nun Cesaret isimli kitabından derlediğim cümleler ‘cesaret’ ile ilgili olarak bir nevi manifesto niteliğinde. Bunlardan ilk derlememi aşağıda bulabilirsiniz;

http://psikomotto.com/oshonun-cesaret-manifestosu-1/
Osho
ünlüye puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Beyza Aylin

Beyza Aylin

@neleroluyorhayatta

Yaşam bir bardak çayı yudumlamak, bir dostla dedikodu yapmak, sabah yürüyüşe çıkmaktır, ama illa belli bir yere doğru değil, amaçsız, son belirlemeden hareket etmektir. Böylece herhangi bir noktadan geri dönebilirsin. Yaşam sevdiğin birine yemek hazırlamaktır; kendine yemek hazırlamaktır, çünkü kendi bedenini de seviyorsun; elbiselerini yıkamak, yerleri silmek, bitkileri sulamaktır. Yaşam işte bu ufak şeyler, ufacık şeyler. Bir yabancıya merhaba demek, hem de hiç gerek olmadığı halde, çünkü onunla hiçbir işin olmayacak. Bir yabancıyı selamlayabilen bir insan bir ağaca da merhaba diyebilir, bir çiçeğe de; kuşlara şarkı söyleyebilir. Kuşlar her gün şakır ve sen bugüne dek bunu hiç dikkate almadın, ama bir gün onların çağrısına cevap vermelisin. Sadece küçük şeyler, küçücük şeyler...
ataç ikon Beden ile Zihni Dengelemek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
c

c

@tennesseewhiskey

Bütün mekanizman şaşırdı çünkü kızmak istediğinde kızmadın, nefret etmek istediğinde nefret etmedin. Şimdi sevmek istiyorsun; bir de fark ettin ki, mekanizma işlemiyor. Şimdi gülümsemek istediğinde zorlanıyorsun. Aslında kalbin gülüşle dolu, kahkaha atmak istiyorsun ama gülemiyorsun.

s.30
ataç ikon Yakınlık - Kendine ve Diğerine Güven Duy...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Zeynep E. D.

Zeynep E. D.

@zeynepeliph

İnsanlar mutsuz olduğunda ölüm, özgürlük gibi gözükür.
ataç ikon Coşku - İçten Gelen Mutluluk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 3 yorum
𝓪𝓶𝓸𝓾𝓻 (@amour)
Sen hiç ölümün gölgesinde özgürlük yaşadın mı?
16.01.19 beğen cevap
𝓪𝓶𝓸𝓾𝓻 (@amour)
Ölüm olmasaydı, hayat bütün güzelliğini kaybederdi.
16.01.19 beğen 1 cevap
Zeynep E. D. (@zeynepeliph)
Her şey zıddıyla vardır. Kaybetmek, kazandıklarımızın kıymetini arttırır gözümüzde.
16.01.19 beğen cevap
Aycan

Aycan

@hangiaycan

Sevgiden daha yaratıcı bir şey yoktur. Sevgiden daha tatmin edici bir şey yoktur. Sevgiden daha besleyici bir şey yoktur. Aşık olduğun zaman tüm korkular yok olur. Ve sen aşk, sevgi olduğun zaman, ölüm bile anlamsız gelir
ataç ikon Sevginin Gücü
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Aycan

Aycan

@hangiaycan

Sen gerçek sevginin ne olduğunu unuttun. Saç rengine aşık oluyorsun. Şimdi, bunun sevgiyle ne alakası var?
ataç ikon Sevginin Gücü
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
kereviz seven psikolog

kereviz seven psikolog

@kerevizsevenpsikolog

Meditasyon
İlk ve Son Özgürlük
“Zihin geçmiş ve gelecekten ibarettir. Zaman iki fiilden meydana gelir. Zaman zihindir. Yaşadığımız an zamanın bir parçası değildir, an ebediyetin parçasıdır. Geçmiş ve gelecekten vazgeçtiğin zaman bir anda an’a geçersin ve bu zamanın ötesidir. Meditasyon, geçmiş ve gelecekten kurtulmak için yardımcı olur. Külfetli bir iş değildir bu, çünkü geçmiş artık yoktur gelecek de henüz olmayandır. Dolayısıyla henüz olmayan bir şeyden kurtulmuş olursun. Olmakta olana, her zaman olmakta olana girmektesindir.”
ataç ikon Meditasyon İlk ve Son Özgürlük
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 1 yorum
FiloWay (@filoway)
Farkındalık zor, farkında olmayanların, fark etmek için hiçbir şey yapmamasını fark etmek çok daha zor...
05.02.19 beğen 2 cevap
FiloWay

FiloWay

@filoway

Mutluluk Frekansı...
Mutluluk gerçekle aynı frekansta olmak demektir, mutluluk seninle gerçek arasındaki uyumdur, eğer mutsuzsan unutma ki gerçekten uzaklaşıyor olmalısın, gerçeği iyi takip etmelisin, gerçekle derin bir uyum içinde olmalı, aynı frekansa girmelisin, gerçeklik denen senfonide bir nota olmalısın... Savaşma teslim ol; ona boyun eğ ve içinde erimeye hazır ol, aşk budur gerçek içinde erimeye hazır olmak, bütünleşmeye hazır olmak, gerçekle birleşmeye hazır olmak, bir şeyler kaybediyor olacaksın, rüyalarını egonu kaybediyor olacaksın, bir su damlası gibi kaybolacaksın, ama endişelenmeye gerek yok çünkü okyanusa dönüşeceksin, şimdiye kadar olduğun şey olmayacaksın, yani egon zırhın kaybolacak, bir ada değil kıtanın bir parçası olacaksın, kendini kaybedince hiçbir şey kaybolmuyor, direnince her şey kayboluyor, varoluşun ihtiyacımız olanı bize vereceğine güvenmeliyiz, arayışımız kendimizi bulmak ve bu süreçte bir başka kişiyle derin bir Aşk paylaşmaktır, yaşamaktır... Osho
EK 1
"An"ın aydınlığını, evhamın karanlığında boğanlar, mutluluk nedir bilmezler... 05.02.19
Osho
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar.     paylaşım fotoğrafı
"Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar. "
Hayat kalbe aittir…

Hayat sadece kalbin içinden yeşerir…

Sevginin yeşerdiği, hayatın yeşerdiği, ruhun yeşerdiği toprak kalbe aittir…

Güzel olan her şey, gerçekten değerli olan her şey, anlamlı, önemli olan her şey kalpten gelir…
Osho
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Yonca

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

Osho paylaşım fotoğrafı
Osho
Yalnızca özgürlüğüme saygı gösterildiği zaman sevebilirim.

Osho
Osho
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Fesih Mirza (@fesihmirza)
bu özgürlüğün bir sınırı olmalı bence ilişkilerde
07.11.18 beğen 1 cevap
RanieriSantos (@quaresma7)
Vuvv 👏👏👏
07.11.18 beğen 1 cevap
Yonca

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

*Osho paylaşım fotoğrafı
*Osho
Hiçbir üniversite sana kendin olmayı öğretemez. Bunu sadece sen öğrenebilirsin.
*Osho
Osho
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Yonca

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

Osho paylaşım fotoğrafı
Osho
Hiç bir sevgi fırsatını kaçırma.
Sokaklarda yürürken bile sevebilirsin.
Kimseye bir şeyler vermen de gerekmez, sadece gülümse yeter...
Osho
Osho
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Masumiyet, Bilgi ve Merak
1970
Korku ve Gizemli Sırlar kitaplarının da yazarı Osho tarafından kaleme alınan Masumiyet, Bilgi ve Merak kitabı Sosyoloji, Kişisel Gelişim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Butik Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786055524357 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Masumiyet, Bilgi ve Merak isimli kitap 199 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Işıl Ölmez çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken OSHO Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Masumiyet, Bilgi ve Merak kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Korku
1970
Masumiyet, Bilgi ve Merak kitabının da yazarı Osho tarafından kaleme alınan Korku kitabı Kişisel Gelişim, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Butik Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786055890599 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Korku isimli kitap 176 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Merve Duygun çevirmiştir. Korku kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Gizemli Sırlar
1970
Masumiyet, Bilgi ve Merak ve Korku kitaplarının da yazarı Osho tarafından kaleme alınan Gizemli Sırlar kitabı Felsefe, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ganj Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789758817092 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Gizemli Sırlar isimli kitap 269 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Elif Ara çevirmiştir. Gizemli Sırlar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Şöhret, Servet ve İhtiras
1970
Masumiyet, Bilgi ve Merak ve Korku kitaplarının da yazarı Osho tarafından kaleme alınan Şöhret, Servet ve İhtiras kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Butik Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786055524159 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Şöhret, Servet ve İhtiras isimli kitap 204 sayfadan oluşuyor. Şöhret, Servet ve İhtiras kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Her Gün
1970
Masumiyet, Bilgi ve Merak ve Korku kitaplarının da yazarı Osho tarafından kaleme alınan Her Gün kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ganj Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789758817788 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Her Gün isimli kitap 376 sayfadan oluşuyor. Her Gün kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
8
1 oy
0