up
ara
Ömer Seyfettin

Ömer Seyfettin

Selcan

Selcan

@yaaburne

Pembe İncili Kaftan
Türk yere serdiği şeyi bir daha sırtına giymez !
ataç ikon Pembe İncili Kaftan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Maryam Hamdani

Maryam Hamdani

@maryamhamdani

Lütfen
ataç ikon Rütbe (80 Sayfa)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
☄

@onder354

"Ben kimseye eyvallah etmeyeceğim"
ataç ikon Diyet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
HANIMCI BEYZADE

HANIMCI BEYZADE

@koraycem

Türklük Üzerine Yazılar
Türk Milliyetperverleri

"Herkesin bildiği gibi, iki türlü milliyetçilik vardır. Biri yalnız lisan, sanat, edebiyat, hürriyet sahasında uğraşanlar... Diğerleri Türklüğün menfaatine muvafık amelî, asrî bir siyaset tervicine çalışanlar!.. Birincilere "Nazarî Türkçüler", ikincilere "Amelî Türkçüler" diyebiliriz. Amelî Türkçülerden hiç biri, kendisi İttihatçı olduğu için Ziya Gökalp’le anlaşamamışlar, İttihat ve Terakki’ye ta sonuna kadar düşman kalmışlardır. Kütahya Meb'us-ı sabıkı Nâzır Ferid Bey, hayatının en kıymetli bir devrini, sırf Türkçülüğünden sine-i menfalarda (sürgünlerde) geçirdi. Meşhur milliyetperver Akçoraoğlu Yusuf Bey, iktidarına (ilminin çok yüksek olmasına) rağmen, Darülfûnundan kapı dışarı edildi. Az buçuk daha, Türklüğün metropolidinde aç kalacaktı. Mustafa Suphi, Sinop'a sürüldü. Zavallı, karanlık bir taliin içinde kaybolup gitti. Halide Hanım, memuriyetinden çıkarıldı. Şair Mehmet Emin Bey, bir daha olunmamak üzere valilikten azledildi. Çünkü, hepsinin siyasî temayülleri İttihat ve Terakki'nin "İttihad-ı İslâm" (İslam Birliği) mevhumesine (kuruntu türünden fantezisine) uymuyordu.

Hele dalkavuk olmadıkları için, efendiler de, eyyam ağalarından hiç birine yaranamadılar. İçlerinde ne umumî yağmaya iştirak eden var, ne de açıktan milyonlara gark olan...

İttihatçılar zamanında milliyetperverlerin ekserisi muallimlikle muharrirliğe kuvvet lâyemut yaşıyorlardı. Yine öyle yaşıyorlar. İdealist bir insan için hürriyet kadar büyük bir nimet var mıdır?

Kimsenin lütfuna olma talip,
Bedel-i cevher hürriyetir.

Ancak, cevherin kıymetini bilen hakikî Türkçü sayılabilir.

Ömer Seyfettin, Türklük Üzerine Yazılar, Bilgi Yayınevi, İstanbul 1993, s. 150-151.
ataç ikon Türklük Üzerine Yazılar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Çağla ???

Çağla ???

@kitapdas

Erken kalktığım açık, bulutsuz sabahlar , herkes gibi bana da çocukluğumu hatırlatır. / ANT
ataç ikon Yalnız Efe
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Çağla ???

Çağla ???

@kitapdas

Yay gibi eğri olsam elde tutarlar beni!
Ok gibi doğru olsam,yabana atarlar beni!
ataç ikon Yalnız Efe
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Ömer Seyfettin paylaşım fotoğrafı
Ömer Seyfettin
6 Mart 1920 tarihinde kaybettiğimiz, Türkiye kısa hikayeciliğinin kurucu ismi Ömer Seyfettin'i saygıyla anıyoruz...
Ömer Seyfettin
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Hatun Kişi

Hatun Kişi

@gezenti

Başkasına ait sırmalı kaftanı giymektense, kendi malım olan eski hırkayı tercih ederim.

Ömer Seyfettin
Ömer Seyfettin
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Yalnız Efe
1970
Bomba kitabının da yazarı Ömer Seyfettin tarafından kaleme alınan Yalnız Efe kitabı Çocuk, Çocuk Öykü türünde okuyucusu ile buluşuyor. İskele Yayıncılık yayınevinden 1970 yılında 9789944942263 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yalnız Efe isimli kitap 76 sayfadan oluşuyor. Kitap Çocuklara Hitap Eden Şaheser Niteliğinde Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Yalnız Efe kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bomba
1970
Yalnız Efe kitabının da yazarı Ömer Seyfettin tarafından kaleme alınan Bomba kitabı Roman (Yerli), Çocuk türünde okuyucusu ile buluşuyor. Engin Yayıncılık yayınevinden 1970 yılında 9789753791465 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bomba isimli kitap 157 sayfadan oluşuyor. Bomba kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
İlk Namaz
1970
Yalnız Efe kitabının da yazarı Ömer Seyfettin tarafından kaleme alınan İlk Namaz kitabı Çocuk, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Özgün Yayıncılık yayınevinden 1970 yılında 2880000009993 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İlk Namaz isimli kitap 142 sayfadan oluşuyor. İlk Namaz kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Bahar ve Kelebekler
1993
Yalnız Efe kitabının da yazarı Ömer Seyfettin tarafından kaleme alınan Bahar ve Kelebekler kitabı Hikaye, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Engin Yayıncılık yayınevinden 1993 yılında 9789753791496 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bahar ve Kelebekler isimli kitap 153 sayfadan oluşuyor. Bahar ve Kelebekler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Falaka
2016
Yalnız Efe kitabının da yazarı Ömer Seyfettin tarafından kaleme alınan Falaka kitabı Çocuk Klasikleri , Çocuk Hikaye türünde okuyucusu ile buluşuyor. Bilgi Yayınevi yayınevinden 2016 yılında 9789754944402 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Falaka isimli kitap 136 sayfadan oluşuyor. Kitap Zaman kaybı olan kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Falaka kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0