up
ara
Pascal Bruckner

Pascal Bruckner

Misafir

Misafir

@misafir000

Önce aşk, uygunsuz bir seçim ayrıcalığını yaşama zevkine katar. Bir kimsenin beni sevmesi, karşılık olarak benim de onu canı gönülden sevmem hiçbir biçimde birimiz ya da öbürümüzün erdemlerine bağlı değildir. Hiçbir özel nitelik ya da ruh soyluluğu aşk seçiminde işe karışmaz, bu seçim bir rezil, bir korkak ya da bir kahraman üstünde aynı büyük tutkuya karar kılabilir. Görkem doruklarına çıkabilir ya da alçaklık uçurumlarına yuvarlanabilir aşk, hiç bir biçimde gelişme ya da değer kavramlarına yanıt vermez. Akılsızca gönül bağlılıkları en inandırıcı uyarılara,dil dökmelere, azar ve yalvarmalara direnir. Ayaklar altına alınabilir aşk, lanetlenebilir; yine de o, yalnız o verir bize en yükseklerden uçma ve bir yazgının en değerli evrelerini coşkuyla yaşattığı kısa anlarda yoğunlaşma duygusunu. Çok şey isteyen bir özgürlük, bu uğurda yanmayı göze alan özgürlüktür.
ataç ikon Masumiyetin Ayartıcılığı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

"...Her birey kendini yeri doldurulamaz, eşi bulunmaz biri sanır ve başkalarını içindekilerin tek tek seçilemediği bir yığın olarak görür, ama herkesin aynı doğrultudaki savlarıyla anında yerle bir edilir bu kanı. Peki ben ve ben: Hepimiz özsaygısı kabak gibi apaçık egolarız..."
ataç ikon Masumiyetin Ayartıcılığı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

"...Yeryuvarlağının paryalarına duyduğumuz ilgi güçlü olduğu denli anlıktır: İçli bir hıçkırık hemen bir başkası tarafından uzaklaştırılır. Kesin hiçbir şey gerektirmeyen uçup kaçıcı buyruklar, birbirine benzemez davalar uğruna alevleniveren yüzeysel duygululuklardır bunlar. Dalga dalga yayılan bu acılar fırtınasının deviniminde bile insanlık dışı bir şey var: Arkasında istikrarlı hiçbir şey bırakmıyor ve kısa sinirsel sarsıntılara yol açıyor yalnızca. İşte acıma, şu pek yüksek düzeyde modern "mutsuzlarla birlikte acı çekme" duygusu, en değişken yasaya boyun eğmiş: kapris yasasına yani. Dünyadaki tüm trajedilere o denli yakın oluyoruz ki onları görebilmemiz için yeterince aralık kalmıyor aramızda: Başkalarına o denli yakınız ki yakınımız, komşumuz yok artık. Ve önümüzde kayıp giden yansılarla düşünce ve duygu ortaklığı kuruyoruz. Bu nedenle başkaları için duyduğumuz tasa değişkenlik rejimine tabidir. İnsanların bir davayı destekleyip öbürüne karşı olmalarını sağlayan nedir bundan böyle? Anlaşılması güç, gizemli bir şey! Duygusal bağlılık ve sevmezlik ölçütleri durmadan çoğalıyor vetek bir kurala uyuyor yalnızca: haberlerin dörtnala giden ritmine bağlanmış yüreğin hoplamalarına. Bizim hoşumuza gitmek için yalnızca acı çekmek yetmez: Başka bir şeyler daha, ne bileyim ruhumuzun tellerini titreştirecek şeyler de gerekiyor...."
ataç ikon Masumiyetin Ayartıcılığı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Doğmadı Kutsal Çocuk
2015
Masumiyetin Ayartıcılığı ve Ömür Boyu Esenlik kitaplarının da yazarı Pascal Bruckner tarafından kaleme alınan Doğmadı Kutsal Çocuk kitabı Roman, Bilim Kurgu türünde okuyucusu ile buluşuyor. yayınevinden 2015 yılında 9789755450964 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Doğmadı Kutsal Çocuk isimli kitap 184 sayfadan oluşuyor. Doğmadı Kutsal Çocuk kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Masumiyetin Ayartıcılığı
0
Doğmadı Kutsal Çocuk kitabının da yazarı Pascal Bruckner tarafından kaleme alınan Masumiyetin Ayartıcılığı kitabı Felsefe, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ayrıntı Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789755394862 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Masumiyetin Ayartıcılığı isimli kitap 288 sayfadan oluşuyor. Kitap Tavsiye Ettiğim Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Masumiyetin Ayartıcılığı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Ömür Boyu Esenlik
2016
Doğmadı Kutsal Çocuk ve Masumiyetin Ayartıcılığı kitaplarının da yazarı Pascal Bruckner tarafından kaleme alınan Ömür Boyu Esenlik kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ayrıntı Yayınları yayınevinden 2016 yılında 9789755396613 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ömür Boyu Esenlik isimli kitap 192 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Birsel Uzma çevirmiştir. Ömür Boyu Esenlik kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Adsız Devler
2018
Doğmadı Kutsal Çocuk ve Masumiyetin Ayartıcılığı kitaplarının da yazarı Pascal Bruckner tarafından kaleme alınan Adsız Devler kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ayrıntı Yayınları yayınevinden 2018 yılında 9789755394299 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Adsız Devler isimli kitap 92 sayfadan oluşuyor. Adsız Devler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Hınç Ayları
2015
Doğmadı Kutsal Çocuk kitabının da yazarı Doğmadı Kutsal Çocuk ve Masumiyetin Ayartıcılığı kitaplarının da yazarı Pascal Bruckner tarafından kaleme alınan Hınç Ayları kitabı Fransız, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ayrıntı Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9789755394770 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Hınç Ayları isimli kitap 224 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Mustafa Balel çevirmiştir. Hınç Ayları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0