up
ara
Reşad Ekrem Koçu

Reşad Ekrem Koçu

Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Kamerçin
1890 ile 1900 arasında İstanbul’da yangın tulumbacısı delikanlılar arasında pek moda olmuş yemeni ile iskarpin arası bir ayakkabının adı; Glase denilen siyah parlak derinin en âlâsından yapılırdı, üzerinde siyah kordeladan papiyon (kelebek) şeklinde bağlanmış bir fiyongası vardı; yumurta ökçeli olup mutlaka arkası basılarak ve hemen daima çorapsız, yalınayak giyilir, bıçkınlık icabı topuk nümayişi yapılırdı. (Bkz. Topuk Nümayişi)
ataç ikon Türk Giyim Kuşam ve Süslenme Sözlüğü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Arı resmi nakışlı amele kazakları
1950 ile 1960 arasında İstanbul’da türlü işlerde çalışan bekâr uşağı ameleler arasında bu kazakları giymek adeta bir amele modası olmuş ve İstanbul’dan Anadolu’ya, küçük kasabalara, hatta köylere kadar yayılmıştır. Çoğunun arasına pamuk ipliği de katılmış kaba yünden makine örgüsü ve daima göze çarpar renklerde bu kazaklar istisnasız kolsuz olup göğüslerinde ve göğsü tamamen dolduran bir arı nakşı taşımakta idi. Bu nakış “arı gibi çalışkan” sözünün amele hayatındaki sembolü bilinmiş (...) mağazalardan ziyade işportalarda satılmış ve geniş ölçüde Anadolu pazarlarına sevk edilmiştir.
ataç ikon Türk Giyim Kuşam ve Süslenme Sözlüğü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Beatle kesimi saç modası
Zamanımızda bir dünya meselesi olan asi, çılgın gençlik içinde mürâhik veya yüzleri henüz tüylenmiş delikanlılar arasındaki modalardan biridir.

“Beatle”lar yine o asi gençlik arasından İngiltere’de çıkmış çalgıcı-şarkıcı dört oğlanın müşterek lakabıdır. Bu oğlanlar, alınlarında, kaşlarını tamamen örten top kâküller bırakmışlar ve saçlarını da kız-oğlan arası denilecek şekilde uzatmışlardır. (...) Bu saç kesimi 1963-1965 arasında İngiltere’den bütün dünyaya yayılmıştır, bu arada memleketimize de girmiştir. En yaygın hali İstanbul’da görülür.
ataç ikon Türk Giyim Kuşam ve Süslenme Sözlüğü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Bâzûbend
Bâzû, kolun dirsek ile omuz arasındaki kısmıdır. Divan şairleri güzelleri öven şiirlerinde onların bâzûlarını da unutmamışlar ve hemen istisnasız ya gümüşten ya billurdan olduğunu söylemişlerdir.

Antikacı merhum Nuridden Rüştü Büngül, Eski Eserler Ansiklopedisi isimli kitabında “Bâzûbend” maddesinde şunları yazıyor: ‘Nüshadan azmadır. Üç köşe gümüşten yapılır, içine nüsha konulan kutucuklardır. Bunlar kabartma ve telkârî sanatlarla süslenir.’ Tamamen yanlıştır, meşhur antikacının bu tarifinin bâzûbend ile hiç ilgisi yoktur, boyuna asılıp taşınan, yahut cepte veya koyunda muhafaza edilen nüshanın (muska) eksik bir tarifidir. Bâzûbend, içinde nüsha (muska) veya kimlik nişanı, yahut da altın ve mücevher bulunan bir mahfaza olup, adı üstünde kolun bâzû denilen kısmına bağlanıp taşınır.
ataç ikon Türk Giyim Kuşam ve Süslenme Sözlüğü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
İstanbul Tulumbacıları
1970
Binbirdirek BatakhanesiCevahirli Hanımsultan kitabının da yazarı Binbirdirek BatakhanesiCevahirli Hanımsultan ve Esircibaşı kitaplarının da yazarı Reşad Ekrem Koçu tarafından kaleme alınan İstanbul Tulumbacıları kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 1970 yılında 9789752933477 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İstanbul Tulumbacıları isimli kitap 529 sayfadan oluşuyor. İstanbul Tulumbacıları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Binbirdirek BatakhanesiCevahirli Hanımsultan
1970
İstanbul Tulumbacıları ve Esircibaşı kitaplarının da yazarı Reşad Ekrem Koçu tarafından kaleme alınan Binbirdirek BatakhanesiCevahirli Hanımsultan kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 1970 yılında 9789752930759 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Binbirdirek BatakhanesiCevahirli Hanımsultan isimli kitap 237 sayfadan oluşuyor. Binbirdirek BatakhanesiCevahirli Hanımsultan kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Esircibaşı
0
İstanbul Tulumbacıları kitabının da yazarı Reşad Ekrem Koçu tarafından kaleme alınan Esircibaşı kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 0 yılında 9789756612279 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Esircibaşı isimli kitap 134 sayfadan oluşuyor. Esircibaşı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Forsa Halil
2013
İstanbul Tulumbacıları ve Binbirdirek BatakhanesiCevahirli Hanımsultan kitaplarının da yazarı Reşad Ekrem Koçu tarafından kaleme alınan Forsa Halil kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2013 yılında 9789756719978 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Forsa Halil isimli kitap 180 sayfadan oluşuyor. Forsa Halil kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Osmanlı Tarihinin Panoraması
2011
İstanbul Tulumbacıları ve Binbirdirek BatakhanesiCevahirli Hanımsultan kitaplarının da yazarı Reşad Ekrem Koçu tarafından kaleme alınan Osmanlı Tarihinin Panoraması kitabı Tarih, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2011 yılında 9789752931039 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Osmanlı Tarihinin Panoraması isimli kitap 437 sayfadan oluşuyor. Osmanlı Tarihinin Panoraması kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
10
1 oy
0