up
ara
Richard Brautigan

Richard Brautigan

Yazar

Richard Brautigan Kimdir?

Richard Gary Brautigan, Amerikalı roman ve kısa hikaye yazarı, şair. En bilinen romanları 'Amerika'da Alabalık Avı' ve 'Karpuz Şekerinde'dir.

Richard Brautigan Hayatı

Richard Brautigan 30 Ocak 1935 Tacoma, New York’ta doğmuştur. Annesinin adı; Lulu Mary Keho'dur. Babasının ise fabrika işçisi Bernhard Frederick olduğu düşünülse de bu bir kesinlik kazanamamıştır. Woodrow Wilson Junior Lisesinden mezun olmuştur, lise gazetesinde çalışmış ve burada şiirlerini de yayımlamıştır. 1955'de kamu malına zarar vermekten tutuklanmış, aynı sene ise Oregon Devlet Hastanesi'nde şizofreni teşhisiyle tedavi görmüştür. Bundan sonra San Francisco'ya taşınmış ve yazdıklarına malzeme aramak amacıyla Tokyo'ya, Montana'ya ve Hawaii Adaları'na seyahatlere çıkmıştır.

Edebi kariyerine şair olarak başlayan Brautigan, yıllardır yazdıklarını 1957'de yayınlatmayı başarmıştır. 1959'de ise daha düzenli bir şiir kitabı görüntüsündeki 'Lay The Marble Tea' şiir kitabını yayınlatmış ve bununla kısmen de olsa ismini duyurmayı başarmıştır. Asıl önemli çıkışını ise 1961'de ''Big Sur'un Güneyli Generalı'' ve ''Amerika'da Alabalık Avı'' romanlarıyla yapmıştır. 1968'de ''Karpuz Şekerinde'' isimli romanı yayınlanmıştır. Yetmişli yılların başlarında ise yayınlanan diğer romanlarıyla Amerika'nın yanı sıra Japonya'da da tanınan bir yazar haline gelmiştir.

Richard Brautigan, 1957'de evlendiği Dionne Alder'den 1962'de boşanmıştır. Bu evlilikten Elizabeth isminde bir kızı olmuştur. 1977'de evlendiği Akiko Yoshimura ile 1980'de boşanmıştır. 1984'de Bolinas, Kaliforniya'ya taşınmış ve burada yalnız yaşamıştır. Son dönemlerde okur sayısındaki görünen azalma ve yaşadığı talihsiz ilişkiler; alkol sorunlarını getirmiş. 16 Eylül 1984'te Bolinas'daki evinde kişisel silahı ile intihar etmiştir. Öldüğünün anlaşılması ve cesedinin bulunması 25 Ekim'dir. Aradaki bu beş haftalık zaman farkı Brautigan'ın son dönemlerde yaşadığı yalnızlığının boyutu göstermektedir. Richard Gary Brautigan, ünlü yazar, intihar ederek öldüğünde 49 yaşındaydı.

1930'lu ve 40'lı yıllarda Jack Kerouac ve Allen Ginsberg ile daha da ün kazanan Beat Kuşağı'nın edebiyata yansımasının devam niteliği olarak da kabul gören Richard Brautigan eserleri, ülkemizde Altıkırkbeş Yayınevi'nde yayınlanmaktadır. Dilimize çevrilen ve Altıkırkbeş'ten yayınlanan romanları şunlardır:

-Amerika'da Alabalık Avı
-Big Sur'un Güneyli Generalı
-Karpuz Şekerinde
-Babil'i Düşlemek
-Çimlerin İntikamı
-Talihsiz Kadın
-Williard ve Onun Bowling Kupaları
-Kürtaj
-Tokyo-Montona Express
-Japonya Günlükkeri
-Sombrero
-Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek
Z. YMC

Z. YMC

@zulfikarymc - İstanbul

Beat akımın en iyi yazarlarından Brautigan, her kitabı, her şiiri bir diğerini gölgede bırakacak cinsten
Richard Brautigan
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Özge Gömeç

Özge Gömeç

@ozgegomec - Balıkesir

Neal Cassady ve Jack Kerouac ile başlayan Beat edebiyat akımının en önemli yazarlarından. Anlatımı ahenkli, şiirsel; aktarımı hassas. Hayatı açıklarken der ki: "Bazen hayat sadece bir kahve meselesi." Hem umursamaz hayatı hem de önemseyen yönlerini açık eder. Yağmurdan sonraki gökkuşağıdır bir nevi.

En sevdiğim şiirinde Marcia için: "Vay canına, o kadar güzelsin ki yağmur başladı." diyerek bizim edebi sanatlardaki hüsn-i talil sanatına bağladığını da söylemeden geçemeyeceğim kafa dengi, renkli bir yazardır kendisi.
Richard Brautigan
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden - Tokat

Ondan önceki kütüphaneci burada iki yıl çalıştı ve sonra bir gün aniden Avustralya çalılıklarına taşındı. O zamandan beri ondan hiç haber alınamadı. Hayatta olduğuna dair söylentiler duydum, ama ölmüş olduğuna dair de söylentiler duydum, ancak her ne yapıyor olursa olsun, ölü ya da diri, eminim ki hala Avustralya çalılıklarındadır, çünkü bir daha asla geri dönmeyeceğini ve bir kitap daha görürse boğazını keseceğini söylemişti.
ataç ikon Kürtaj - Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden - Tokat

Bu güzel bir kütüphane; mükemmel zamanlanmış, konforlu ve Amerikan. Zaman gece yarısı, kütüphane kuytu ve düş gören bir çocuk gibi bu sayfaların karanlığına taşınmakta. Kütüphane “kapalı” olmasına rağmen eve gitmem gerekmiyor çünkü benim evim burası, yıllardan beri böyle ve üstelik her zaman burada olmam gerekiyor. Bu, işimin bir parçası. Önemsiz bir görevliymişim izlenimini vermek istemem ama biri gelip beni burada bulamasaydı ne olurdu düşünmek bile beni korkutuyor.
ataç ikon Kürtaj - Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden - Tokat

Siyah, ağır kostümleri kuşanmış bulutlar, gün boyu ğöğün mavi üslubuyla oynadılar ama şimdiye dek yağmur falan yağmadı.
ataç ikon Kürtaj - Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden - Tokat

Giysilerim pahalı değil ama dostça, temiz ve düzgündürler, bir insan olarak varlığım da rahatlatıcıdır. İnsanlar bana baktıklarında kendilerini daha iyi hissederler.
ataç ikon Kürtaj - Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden - Tokat

Yanımda bir kitap vardı, ruhla ilgili. Kitap, bu kitabı okuduğun ve parmakların sayfaları çevirirken hayatta kaldığın sürece, ölmezsen her şeyin yolunda olduğunu söylüyordu. Ona bir polisiye roman muamelesi yaptım.
ataç ikon Big Sur'un Güneyli Generali
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden - Tokat

Karpuz şekerinden inşa ettik hayatlarımızı ve ardından rüyalarımız boyunca yol aldık çamlar ve taşlarla döşenmiş yollarda.
ataç ikon Karpuz Şekerinde
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Bu dünyada rahat etmek için, bilmemek lazım. paylaşım fotoğrafı
Bu dünyada rahat etmek için, bilmemek lazım.
Ruhlarımız kör doğmadı ama dünya gözünü çıkarmak için elinden geleni yapıyor.

Savrulmak yapraklara özel bir şey olmalı, insanın ruhu bu işin içine girmemeli.
Richard Brautigan
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Amerika'da Alabalık Avı
1970
Talihsiz Kadın kitabının da yazarı Richard Brautigan tarafından kaleme alınan Amerika'da Alabalık Avı kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Altıkırkbeş Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786055532185 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Amerika'da Alabalık Avı isimli kitap 180 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Kerem Kamil Koç çevirmiştir. Kitap Ülkeleri Anlatan En İyi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Amerika'da Alabalık Avı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Talihsiz Kadın
1970
Amerika'da Alabalık Avı kitabının da yazarı Richard Brautigan tarafından kaleme alınan Talihsiz Kadın kitabı Roman (Çeviri), Kadın türünde okuyucusu ile buluşuyor. Altıkırkbeş Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9786055532048 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Talihsiz Kadın isimli kitap 144 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Taylan Taftaf çevirmiştir. Kitap Yeraltı Edebiyatı Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Talihsiz Kadın kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Tanrım, O Kadar Güzelsin Ki Yağmur Başladı
2017
Amerika'da Alabalık Avı kitabının da yazarı Amerika'da Alabalık Avı ve Talihsiz Kadın kitaplarının da yazarı Richard Brautigan tarafından kaleme alınan Tanrım, O Kadar Güzelsin Ki Yağmur Başladı kitabı Şiir (Çeviri) , türünde okuyucusu ile buluşuyor. Sub Yayınları yayınevinden 2017 yılında 9786059486484 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tanrım, O Kadar Güzelsin Ki Yağmur Başladı isimli kitap 576 sayfadan oluşuyor. Tanrım, O Kadar Güzelsin Ki Yağmur Başladı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Kürtaj - Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966
0
Amerika'da Alabalık Avı kitabının da yazarı Richard Brautigan tarafından kaleme alınan Kürtaj - Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966 kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Altıkırkbeş Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786055532697 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kürtaj - Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966 isimli kitap 216 sayfadan oluşuyor. Kitap Yeraltı Edebiyatı Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kürtaj - Tarihi Bir Aşk Romanı, 1966 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Karpuz Şekerinde
0
Amerika'da Alabalık Avı kitabının da yazarı Richard Brautigan tarafından kaleme alınan Karpuz Şekerinde kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Altıkırkbeş Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786055532451 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Karpuz Şekerinde isimli kitap 136 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Gonca Gülbey çevirmiştir. Kitap Yeraltı Edebiyatı Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Karpuz Şekerinde kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
2.4
5 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Richard Brautigan sayfasının içeriği Black Garden isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.