up
ara
Richard Sennett

Richard Sennett

L'appel du Vide

L'appel du Vide

@lappelduvide

1943 Chicago doğumlu Richard Sennett, uzun yıllar New York'ta yaşadı, son yıllarda ise yılın önemli kısmında Londra'da yaşıyor. İspanya İç Savaşı'na da katılmış komünist bir ailenin çocuğu olan yazar, hastalık nedeniyle müzik kariyerini bırakarak araştırmacılığa yöneldi ve kent, kent kültürü ve sınıflı toplum yapısı üzerine çalışmalarıyla günümüzün en yetkin isimlerinden biri haline geldi. Yale, Brandeis ve New York Üniversitelerinde ders verdi; 1999'dan bu yana London School of Economics'de çalışmaktadır.
Richard Sennett
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Beyzade

Beyzade

@koraycem

Çocukluğun tarihine ilişkin ünlü bir kitap olan Centuries of Childhood adlı eserinde Philippe Ariés, çocukluğun bağımlı şartlarında harcanan sürenin modern tarihe doğru gelindiğinde nasıl uzatıldığını göstermeye çalışır. Locke’un zamanında sekiz, dokuz yaşlarındaki bir çocuğa “yetişkinmiş gibi” muamele edildiğini, yetişkin güçleri ve sorumluluklarının verildiğini, çocukların biyolojik olarak ergenlik çağına ulaşmadan önce evlendiklerini gözlemler. Ancak modern çocukluk, ergenliğin sonuna kadar uzatılmıştır; yetişkinliğin başlamasından önceki yılları doldurmak için yeni bir kategori olan ergenlik çağı icat edilmiştir.

Bu değişimi, temel bir gerçek olarak tıptaki gelişmeler kısmen açıklayabilir. Locke ’un zamanında ellili yaşlardaki kadın ve erkeklere yaşlı olarak bakılırdı. Bugün ise çocukluk ve gençliğin yirmi yılı hâlâ sağlıklı bir yaşam süresinin yalnızca bir çeyreğini oluşturuyor.

s. 118.
ataç ikon Saygı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Beyzade

Beyzade

@koraycem

Saygının yokluğu, açıkça yapılan bir hakarete nazaran daha az saldırgan olsa da, aynı derecede yaralayıcı bir hal alabilir. Örneğin, karşıdaki insana hakaret edilmiyordur ama onun bir insan olarak varlığı da tanınmıyordur: Bu kişi, varlığı önem arz eden tam bir insan olarak görülmüyordur. 

Bir toplum, yalnızca birkaç kişiyi ayırıp, geri kalan kitlelere bu şekilde davrandığı zaman, bu bir saygı kıtlığı yaratır. Sanki bu kıymetli cevherden herkese yetecek kadar yokmuş gibi. Çoğu açlıklar gibi, bu kıtlık da insan yapımıdır; yiyeceğin aksine saygının hiçbir maliyeti de yoktur. O zaman niçin saygı bu kadar kıt olsun ki?
s. 18.
ataç ikon Saygı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Beyzade

Beyzade

@koraycem

Bir âşık hayal edelim. şöyle desin: “Benim için endişelenme,ben kendi kendime bakabilirim, hiçbir zaman sana yük olmam.” Böyle bir âşığa kapıyı göstermeliyiz; zira bu hiçbir şeye ihtiyaç duymayan yaratık, bizim kendi ihtiyaçlanmızı da asla ciddiye almaz. Özel yaşamda bağımlılık insanları birbirine bağlar. Rehberlikleri için yetişkinlere bağımlı olamayan bir çocuk, öğrenemeyen, derin güvensizlik yaşayan çok ağır hasara uğramış bir insan olurdu. Yetişkinler olarak şayet biz hasta, yaşlı, kendimizden daha zayıf olup bizim yardımımıza gereksinim duyan kimselerden kendimizi sakınırsak, en iyi ihtimalle tanışlardan oluşan bir çevreye sahip oluruz, ama bu tanışınlar arkadaşımız olmaz.

s. 109
ataç ikon Saygı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Beyzade

Beyzade

@koraycem

“Yeteneklerimizi, değerimizi topluma kabul ettirmemiz gerekir, çünkü modern toplumda asalaklık hoş karşılanmaz, kendine yetmeli, birey olunmalıdır ve karşılıklı saygı duyarak ve diğerlerine bu saygıyı geri vererek saygı kazanırız.”
ataç ikon Saygı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
flaneur

flaneur

@drsmetin

Ailemin acılarla dolu muhalif geçmişinden çok şey öğrendim; değişim, kitlesel ayaklanmalarda değil, ihtiyaçlarını birbirleriyle paylaşan insanların arasında, toprakta yeşerir.
ataç ikon Karakter Aşınması
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
flaneur

flaneur

@drsmetin

Başarısızlık, en büyük modern tabusu. Başarıya ulaşma reçeteleriyle dolu olan popüler kitaplar, başarısızlıkla baş etme konusunda büyük ölçüde sessiz.
ataç ikon Karakter Aşınması
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir
1970
Zanaatkar kitabının da yazarı Richard Sennett tarafından kaleme alınan Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789753423748 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir isimli kitap 387 sayfadan oluşuyor. Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Zanaatkar
1970
Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir ve Beraber kitaplarının da yazarı Richard Sennett tarafından kaleme alınan Zanaatkar kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ayrıntı Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789755395487 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Zanaatkar isimli kitap 400 sayfadan oluşuyor. Zanaatkar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Beraber
0
Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir kitabının da yazarı Richard Sennett tarafından kaleme alınan Beraber kitabı Sosyoloji, İnsan ve Toplum türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ayrıntı Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789755396675 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Beraber isimli kitap 352 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye İlkay Özküralpli çevirmiştir. Beraber kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Karakter Aşınması
0
Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir kitabının da yazarı Richard Sennett tarafından kaleme alınan Karakter Aşınması kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ayrıntı Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789755393704 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Karakter Aşınması isimli kitap 176 sayfadan oluşuyor. Kitap Zihin Açıcı Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Karakter Aşınması kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Kamusal İnsanın Çöküşü
2008
Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir kitabının da yazarı Ten ve Taş Batı Uygarlığında Beden ve Şehir ve Zanaatkar kitaplarının da yazarı Richard Sennett tarafından kaleme alınan Kamusal İnsanın Çöküşü kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ayrıntı Yayınları yayınevinden 2008 yılında 9789755391052 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kamusal İnsanın Çöküşü isimli kitap 480 sayfadan oluşuyor. Kamusal İnsanın Çöküşü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0