up
ara
Robert Winston

Robert Winston

Günay Aktürk

Günay Aktürk

@bulut

Çağdaş insanın soyu tükenmemiş en yakın akrabaları sıradan şempanzeler (Pan troglodytes) ve bonobolardır (cüce şempanze, Pan paniscus). Bu iki şempanze türü ve insanoğlu yaklaşık 6.5 milyon yıldır farklı bir evrim çizgisi izlemelerine rağmen tamamlanmış gen haritalarına göre aralarındaki yakınlık fare ile sıçan arasındaki yakınlıktan on kat daha fazla, akraba olmayan iki insan arasındaki yakınlıktan sadece 10 kat daha azdır. Bu iki şempanze türü ve insanın DNA'sının %98.4'ü tamamen aynıdır.

Çağdaş insanın ve diğer insansı maymunların ilk ortak atası kabul edilen iki ayak üzerinde doğrulabilen ve gözleri ileri bakan canlının bundan yaklaşık 6.5 milyon yıl önce Afrika'da ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Bu canlının ağaçlardan inip ayakta durmaya başlamasının nedeninin iklim değişikliğine bağlı kuraklık, yiyecek kıtlığı ve göç zorunluluğu olabileceği düşünülmektedir. İ

Ayrica asagidaki alintiyi da dikkatlice ve sabırla okuyunuz.

"Soğuk, karanlık, yağmurlu ve sisli bir akşam vakti yürüyerek evinize dönüyorsunuz. Yorucu bir gün geçirdiğiniz için hemen eve girmek, arkanızdan kapıyı kapatmak ve strese bir son vermek istiyorsunuz. Birden arkanızda belli bir mesafe öteden gelen ama gittikçe hızlanan ayak sesleri duyuyorsunuz. Omzunuzun üstünden geriye doğru bir göz atınca loş sokak lambasının ışığında size doğru yaklaşan bir adam görüyorsunuz. Sizden daha hızlı yürüyor ve yürürken size bakıyor. Etrafta siz ve o yabancıdan başka kimse yok. Ev birden çok uzak görünüyor. Bir anda korkuya kapılıyorsunuz. Kalbiniz deli gibi çarpmaya başlıyor, agziniz kupkuru oluyor ve içinizde eve doğru koşup kendinizi güvence altina almak için büyük bir itki duyuyorsunuz.

Bu denli korkmaniz cok basit. Vücudunuzun icinde kiyametler kopuyor. Biyolojik sirenler ve alarmlar çalıyor. Saldırıya uğrama olasılığını ışık hiziyla algılayan beyniniz ve otonom sinir sisteminiz (bağırsak, kalp, damarlar ve akcigerleri kontrol eden otomatik mekanizma) son hizla calismaya başlıyor ve vücudunuza devasa miktarda adranalin salgilatiyor.

Aradan bir saniye bile geçmeden beynininiz CRH adli bir madde pompalamaya başlıyor. CRH beyninizdeki hipotez bezine ACTH uretmesini söyleyen bir mesaj gönderiyor. Kanizindaki ACTH miktarının anormal düzeye çıkması böbreklerinizin yakınında bulunan adranalin bezlere kortizol üretmeleri için bir uyarı yolluyor.

İçinizde bu kimyasal alarm zilleri aninda calmaya başlıyor ve sizi korkmaya zorluyor. Aynı zamanda cok daha hizli nefes alıp vermeye basliyorsunuz ve kan vucudunuzda daha hizli dolasmaya başlıyor. Kaniniz kol ve bacak kaslarindaki genisleyen damarlara gonderiliyor. Soluk alip vermenizle elde edilen ek oksijen ve yakıt tehditten kaçmak ya da onunla savaşmak icin kullanılıyor.

Adranalin ve kortizol hizla kaniniza karismaya devam ederken, gozbebekleriniz küçülerek çevrenizi daha iyi gormenizi sağlıyor. Alacaginiz yaralarin dikkatinizi dagitmamasi icin bir tur agrikesici yaratılıyor. Kaslarin ani sekilde calisabilmesi icin vücudunuzdaki acil durum glikoz rezervkeri devreye giriyor. Bagisiklik sisteminiz bile ciddi yaralanma olasiligina karşı harekete geçiyor.

Birkac saniye içinde vücudunuz sizi kaçma ya da savaşmaya fiziksel ve psikolojik bakimdan olağanüstü ölçüde hazir hale getiriyor.

Aslinda basimiza gelen şey, eski insan atalarimizla bağlantıya gecmekten ibarettir. Atalarimizdan bize miras kalan bu tepki yuzbinlerce yıl öncesine aittir.
Bugün sözde modern bir dünyada yaşıyoruz fakat taş çağına ait bir beyin ve vücutla yaşadığımız gerçeğini değiştirmiyor."
ataç ikon İnsan İçgüdüsü
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
İnsan Beyni
2012
İnsan İçgüdüsü kitabının da yazarı İnsan İçgüdüsü ve Tanrının Öyküsü kitaplarının da yazarı Robert Winston tarafından kaleme alınan İnsan Beyni kitabı Bilim, Siyaset Bilimi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Say Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9786050200997 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İnsan Beyni isimli kitap 544 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Gül Tonak çevirmiştir. İnsan Beyni kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
İnsan İçgüdüsü
1970
İnsan Beyni kitabının da yazarı Robert Winston tarafından kaleme alınan İnsan İçgüdüsü kitabı Bilim, Evrim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Say Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789754689235 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İnsan İçgüdüsü isimli kitap 424 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Sinan Köseoğlu çevirmiştir. İnsan İçgüdüsü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Tanrının Öyküsü
1970
İnsan Beyni ve İnsan İçgüdüsü kitaplarının da yazarı Robert Winston tarafından kaleme alınan Tanrının Öyküsü kitabı Bilim, Bilim Tarihi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Say Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789754689051 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tanrının Öyküsü isimli kitap 504 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Sinan Köseoğlu çevirmiştir. Tanrının Öyküsü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Baş Belası İcatlar
2018
İnsan Beyni ve İnsan İçgüdüsü kitaplarının da yazarı Robert Winston tarafından kaleme alınan Baş Belası İcatlar kitabı Bilim, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Say Yayınları yayınevinden 2018 yılında 9786050201642 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Baş Belası İcatlar isimli kitap 552 sayfadan oluşuyor. Baş Belası İcatlar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Evrim Devrim
2018
İnsan Beyni ve İnsan İçgüdüsü kitaplarının da yazarı Robert Winston tarafından kaleme alınan Evrim Devrim kitabı Bilim, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Tudem Yayınları yayınevinden 2018 yılında 9789944693165 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Evrim Devrim isimli kitap 96 sayfadan oluşuyor. Evrim Devrim kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
The Human Body
2001
Başrollünde oyuncu Robert Winston yer aldığı, yönetmenliğini Peter Georgi üstlendiği film türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede , türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden The Human Body isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0